PDA

Επιστροφή στο Forum : 1.25 το λίτρο!



NickE60
10-02-10, 00:56
κοντά 1 δις ευρώ "έκτακτη εισφορά" ....θέλουμε - δεν θέλουμε! :helpsmilie:


Αύξηση κατά 14,3 λεπτά το λίτρο φέρνει στην τιμή της βενζίνης η αύξηση του Ειδικού Φόρου Κατανάλωσης στα καύσιμα. Η σχετική τροπολογία κατατέθηκε την Τρίτη στη Βουλή και θα συζητηθεί με τη διαδικασία του κατεπείγοντος.

H αύξηση του Eιδικού Φόρου Κατανάλωσης στη βενζίνη και το πετρέλαιο αναμένεται να αποφέρει έσοδα 934 εκατ. ευρώ: 714 εκατ. ευρώ από την αύξηση του ΕΦΚ στα καύσιμα και 220 εκατ. ευρώ από την αύξηση του ΕΦΚ στο πετρέλαιο.

Με την εξέλιξη αυτή εκτιμάται ότι η μέση πανελλαδική τιμή της αμόλυβδης θα ανέλθει στο 1,25 ευρώ. :bye:

https://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1104460&lngDtrID=251


Τι παράγει 1 βαρέλι πετρέλαιο (159 λίτρα αργό)

- Βενζίνη 43%
- Απόσταγμα πετρελαίου 21,5%
- Διάφορα κατάλοιπα 11,5%
- Καύσιμα αεροπλάνων 6,9%
- Πρώτες ύλες για καθαριστικά, πλαστικά κλπ 4,7%
- Φυσικό αέριο 3,8%
- Ασφαλτος 3,1%
- Κοκ 2,6%
- Υγραέριο 2,3%
- Κηροζίνη 1,3%
- Λιπαντικά 1,3%
- Διάφορα άλλα 0,67%

Όταν αντλείται ένα βαρέλι πετρέλαιο από τα έγκατα της γης περιέχει ένα μίγμα υδρογονανθράκων με αρκετή λάσπη και διάφορες άλλες προσμίξεις (θείο κλπ) που καθορίζουν την ποιότητα και το όνομά του. Ένα βαρέλι πετρέλαιο περιέχει 159 λίτρα αργού τα οποία τελικά, ύστερα από κατάλληλη διαδικασία θα προσφέρουν περίπου 72 λίτρα βενζίνης και 34 λίτρα απόσταγμα πετρελαίου. Τα υπόλοιπα θα είναι διάφορα παράγωγα, όπως καύσιμα για αεροσκάφη (περίπου 11 λίτρα), πρώτες ύλες για καθαριστικά, πλαστικά κλπ, φυσικό αέριο (περίπου 6 λίτρα), άσφαλτος, κοκ, κηροζίνη, λιπαντικά και άλλα.

https://portal.kathimerini.gr/4Dcgi/4dcgi/_w_articles_kathextra_1_06/07/2008_239814

stratos
10-02-10, 02:22
Έεεελα μωρέ τώρα, για 1 δις κάνουν έτσι? Και δεν μου το ζητούσαν να τους το χαρίσω? Έχω τ΄σα υπερ-πεντάκις-μεγα-εκατομμύρια, στο 1 δις θα κολλήσω?

Θα βρίσουμε, θα θυμώσουμε, θα πούμε οτι είμαστε οι ίδιοι που τους ψηφίσαμε και ξέρουμε την κατάληξη. Θα ακριβήνουν οι πατάτες και το γάλα, θα αρχίσουν όλοι να φωνάζουν περισσότερο και στην πρώτη ευκαιρία που θα είναι τρι-ήμερο τα τουριστικά μέρη θα πνιγούν απο εκδρομείς, θα γίνει πάλι συνοστισμός στα διόδια Ελευσίνας και Αφιδνών και φυσικά θα περιμένουμε σαν seating ducks την επόμενη αύξηση.

Με τις υγείες μας.

Υ.Γ. έκτακτη εισφορά σημαίνει οτι βάζεις έναν φόρο για να μαζέψεις αυτά που θές και μετά τον βγάζεις αφού έχεις πετύχει τον σκοπό σου. Έλα όμως που πάντα τον ξεχνάνε...

Χρίστος
10-02-10, 05:13
πανε να μαζεψουν απο κει που δεν υπαρχουν.

Ας αυξησουν προιοντα που δεν ειναι πρωτης αναγκης.(Πουρα,αστακους,γου νες,κτλ)
Ας τα ζητησουν απο ταξεις οι οποιες εχουν υποβαθρο και πλατες.Δεν προκειται να νοιαξει τον Χ-Ψ υπουργο,εργοστασιαρχη,σελε μπριτι αν θα δωσει 100 ή 150ε για ενα κρασι αμα εχει τραπεζι σε φιλους.
Εμας ομως θα μας νοιαξει και με το παραπανω αν δουμε αυξηση στο γαλα που πρεπει να δωσουμε στα παιδια μας.
Το μονο που τους νοιαζει ειναι να βαλουν οσα χωραει η τσεπη τους και να μη ξεσηκωθουν τα μεγαλα κεφαλια που εχουν γυρω τους.

Z4 DCT
10-02-10, 07:07
κοντά 1 δις ευρώ έκτακτη εισφορά ....θέλουμε - δεν θέλουμε! :helpsmilie:


Με την εξέλιξη εκτιμάται ότι η μέση τιμή της αμόλυβδης θα ανέλθει στο 1,25 ευρώ :bye:




:shok::shok: Αρκετα πρατηρια εχουν απο σημερα το πρωι αυτη την τιμη και μερικα την ξεπερνουν, για να μην πω για την 100αρα!!!:shok::shok:

Stathis
10-02-10, 07:16
τι να πω ρε παιδια, εγω 20 ευρω εβαζα, 20 θα βαζω....

Χρίστος
10-02-10, 07:20
τι να πω ρε παιδια, εγω 20 ευρω εβαζα, 20 θα βαζω....
πλεον ομως πιο συχνα:thumbsdown:

Konstantinos E60
10-02-10, 07:23
1.25 !!! Να υπολογίσουμε και τα 0.11-0.12 λεπτά που λενε οτι θα μπούνε καπέλο συμφωνα με τον νεο υπολογισμό των τελων κυκλοφορίας.

Z4 DCT
10-02-10, 07:24
τι να πω ρε παιδια, εγω 20 ευρω εβαζα, 20 θα βαζω....

ΧΑΧΑΧ Τα ιδια ειπε και ο παππους στο χωριο σε συνεντευξη....αυτος ομως δεν το ειχε σκεφτει,απαντησε αυθορμητα!! Εσυ καρντια μου μπας και καλοβλεπεις καμια αντλια?????:whistle:

Stathis
10-02-10, 07:47
ευτυχως για μενα παιδια, ετσι οπως ειναι η δουλεια μου, εχω ελαχιστες μετακινησεις (ταξεως των 10-15 χλμ. ημερησιως) και χρησιμοποιω σμαρτ το χειμωνα και μηχανακι το καλοκαιρι οχηματα πολυ οικονομικα και τα 2.
το μεγαλο εβγαινε σπανια και ετσι θα συνεχισει...

ετσι το μηνιαιο κοστος μου σε καυσιμα ειναι περιπου 100 ευρω... αρα μια επιβαρυνση της ταξης των 10 ευρω δεν τη θεωρω αξια λογου...
βεβαια στη δουλεια μου οι πωλητες που χρησιμοποιουν αυτοκινητα θα ανεβασουν το κοστος, αλλα και εκει θα το εξοικονομήσω απο αλλου...;)

Χρίστος
10-02-10, 07:53
ευτυχως για μενα παιδια, ετσι οπως ειναι η δουλεια μου, εχω ελαχιστες μετακινησεις (ταξεως των 10-15 χλμ. ημερησιως) και χρησιμοποιω σμαρτ το χειμωνα και μηχανακι το καλοκαιρι οχηματα πολυ οικονομικα και τα 2.
το μεγαλο εβγαινε σπανια και ετσι θα συνεχισει...

ετσι το μηνιαιο κοστος μου σε καυσιμα ειναι περιπου 100 ευρω... αρα μια επιβαρυνση της ταξης των 10 ευρω δεν τη θεωρω αξια λογου...
βεβαια στη δουλεια μου οι πωλητες που χρησιμοποιουν αυτοκινητα θα ανεβασουν το κοστος, αλλα και εκει θα το εξοικονομήσω απο αλλου...;)
https://www.facebook.com/profile/pic.php?oid=AAAAAQAQs8Gnvt3u_Ta6cFTavpHWLAAAAAotKI _HM6fZ8cypW6auELNS

Monsta
10-02-10, 08:52
Ήρθε η ώρα μου φαίνεται να επιστρατεύσουμε τα mountain bikes. Πήρα πρόσφατα ένα Scott και σκοπεύω να αρχίσω να το δουλεύω, μπας και χάσω και κάνα κιλό....

NickE60
10-02-10, 09:29
Ήρθε η ώρα μου φαίνεται να επιστρατεύσουμε τα mountain bikes. Πήρα πρόσφατα ένα Scott και σκοπεύω να αρχίσω να το δουλεύω, μπας και χάσω και κάνα κιλό....

:thumbsup:

Το απόγευμα θα κάτσω να το ξεσκονίσω! https://yahoofreak.com/animated%20emoticons/Funny%20Animated%20Emoticons/bicycle.gif

Nino
10-02-10, 11:15
....Ηταν Αυγουστος του 1992, οι δεκαημερες διακοπες στη Θασο κοντευαν να τελειωσουν, μια μερα ακομη σκεφτηκε και παλι πισω,φτου... ποσο γρηγορα περναει ο καιρος!
Δεκα ημερες χωρις τηλεοραση -εφημεριδες και γενικως μμε, μονο θαλασσα υποβρυχιο κυνηγι και διασκεδαση.
-Αυριο πρωι πρωι φευγουμε..
-Γιατι πρωι πρωι ?
- Γιατι εχουμε 700 χιλ δρομο...
Να βρουμε και βενζιναδικο..
Ενταξει βαζεις αυριο στο δρομο.
Η αναχωρηση εγινε στις 7 και αιο πρωτο βενζιναδικο στο δρομο για το λιμανι εδειχνε τιμη αμολυβδης 134 δδραχμες
Τι τι ειναι αυτο? ρε τα λαμογια τους εδωσαν το "ελευθερο" και βαζουν οποια τιμη θελουν!.
Παρακατω αλλο βενζιναδικο τα ιδια, το προσπερναμε και αυτο μεχρι ... εδω θελουμε δεν θελουμε πρεπει να βαλουμε ... τιμη 132 δραχμες
- Βαλε μου 3000 αλλα αυτο που κανετε ειναι ατιμο!!
- ποιο κυριε?
- 132 δραχ... στην Αθηνα εχει 80!!!
-Μα κυριε
-Τι μα και ξεμα
- μα κυριε ο νομος του Σουφλια ειναι..
- Ενταξει ενταξει γεια
Βεβαια στη πορεια προς Αθηνα βλεπωντας ολα τα βενζιναδικα να εχουν αυξημενη τιμη κατι αρχισα να υποψιαζομαι ωσπου στο τελος εμαθα οτι μεσα σε μια νυχτα με ενα νομο του Σουφλια μπηκε φορος 50 δραχ στη βενζινη.
Αυτο μου θυμισε και αυτη η αυξηση των 14 λεπτων που ειναι πανω κατω ενα πενηνταρικο και φυσικα ειναι γνωστη δοκιμασμενη συνταγη.
Ποια δικαιοσυνη και κουραφεξαλα το ιδιο επηρεαζει αυτη η αυξηση καποιον εργαζομενο των 700 ευρω και το ιδιο καποιον αλλο με 5000 ευρω κοκ?
Αγαπητο κρατος οι μελλοντικοι νεοπτωχοι σε χαιρετουν!!!

Z4 DCT
10-02-10, 11:19
....Ηταν Αυγουστος του 1992, οι δεκαημερες διακοπες στη Θασο κοντευαν να τελειωσουν, μια μερα ακομη σκεφτηκε και παλι πισω,φτου... ποσο γρηγορα περναει ο καιρος!
Δεκα ημερες χωρις τηλεοραση -εφημεριδες και γενικως μμε, μονο θαλασσα υποβρυχιο κυνηγι και διασκεδαση.
-Αυριο πρωι πρωι φευγουμε..
-Γιατι πρωι πρωι ?
- Γιατι εχουμε 700 χιλ δρομο...
Να βρουμε και βενζιναδικο..
Ενταξει βαζεις αυριο στο δρομο.
Η αναχωρηση εγινε στις 7 και τυο πρωτο βενζιναδικο στο δρομο για το λιμανι εδειχνε τιμη αμολυβδης 134 δδραχμες
Τι τι ειναι αυτο? ρε τα λαμογια τους εδωσαν το "ελευθερο" και βαζουν οποια τιμη θελουν!.
Παρακατω αλλο βενζιναδικο τα ιδια, το προσπερναμε και αυτο μεχρι ... εδω θελουμε δεν θελουμε πρεπει να βαλουμε ... τιμη 132 δραχμες
- Βαλε μου 3000 αλλα αυτο που κανετ ειναι ατιμο!!
- ποιο κυριε?
- 132 δραχ... στην Αθηνα εχει 80!!!
-Μα κυριε
-Τι μα και ξεμα
- μα κυριε ο νομος του Σουφλια ειναι..
- Ενταξει ενταξει γεια
Βεβαια στη πορεια προς Αθηνα βλεπωντας ολα τα βενζιναδικα να εχουν αυξημενη τιμη κατι αρχισα να υποψιαζομε ωσπου στο τελος εμαθα οτι μεσα σε μια νυχτα με ενα νομο του Σουφλια μπηκε φορος 50 δραχ στη βενζινη.
Αυτο μου θυμισε και αυτη η αυξηση των 14 λεπτων που ειναι πανω κατω ενα πενηνταρικο και φυσικα ειναι γνωστη δοκιμασμενη συνταγη.
Ποια δικαιοσυνη και κουραφεξαλα το ιδιο επηρεαζει αυτη η αυξηση καποιον εργαζομενο των 700 ευρω και το ιδιο καποιον αλλο με 5000 ευρω κοκ?
Αγαπητο κρατος οι μελλοντικοι νεοπτωχοι σε χαιρετουν!!!

ετσι ακριβως ειναι Γιαννη....σε καποιον που εχει οικονομικη ανεση, ουτε που το ενδιαφερει αυτη η αυξηση.......δεν υπαρχει δικαιοσυνη μονο ΕΙΣΠΡΑΞΗ, και παντα η τσεπη η αδεια πρεπει να ψαξει να βρει λεφτα!!!!!

Stathis
10-02-10, 11:27
αναλογικα ολους τους επηρεαζει παιδια...
απλα ο εμμεσος φορος ειναι ο πιο υπουλος, αλλα και ο πιο αποδοτικος.

NickE60
10-02-10, 11:31
....Ηταν Αυγουστος του 1992, οι δεκαημερες διακοπες στη Θασο κοντευαν να τελειωσουν, μια μερα ακομη σκεφτηκε και παλι πισω,φτου... ποσο γρηγορα περναει ο καιρος!
Δεκα ημερες χωρις τηλεοραση -εφημεριδες και γενικως μμε, μονο θαλασσα υποβρυχιο κυνηγι και διασκεδαση.
-Αυριο πρωι πρωι φευγουμε..
-Γιατι πρωι πρωι ?
- Γιατι εχουμε 700 χιλ δρομο...
Να βρουμε και βενζιναδικο..
Ενταξει βαζεις αυριο στο δρομο.
Η αναχωρηση εγινε στις 7 και τυο πρωτο βενζιναδικο στο δρομο για το λιμανι εδειχνε τιμη αμολυβδης 134 δδραχμες
Τι τι ειναι αυτο? ρε τα λαμογια τους εδωσαν το "ελευθερο" και βαζουν οποια τιμη θελουν!.
Παρακατω αλλο βενζιναδικο τα ιδια, το προσπερναμε και αυτο μεχρι ... εδω θελουμε δεν θελουμε πρεπει να βαλουμε ... τιμη 132 δραχμες
- Βαλε μου 3000 αλλα αυτο που κανετ ειναι ατιμο!!
- ποιο κυριε?
- 132 δραχ... στην Αθηνα εχει 80!!!
-Μα κυριε
-Τι μα και ξεμα
- μα κυριε ο νομος του Σουφλια ειναι..
- Ενταξει ενταξει γεια
Βεβαια στη πορεια προς Αθηνα βλεπωντας ολα τα βενζιναδικα να εχουν αυξημενη τιμη κατι αρχισα να υποψιαζομε ωσπου στο τελος εμαθα οτι μεσα σε μια νυχτα με ενα νομο του Σουφλια μπηκε φορος 50 δραχ στη βενζινη.
Αυτο μου θυμισε και αυτη η αυξηση των 14 λεπτων που ειναι πανω κατω ενα πενηνταρικο και φυσικα ειναι γνωστη δοκιμασμενη συνταγη.
Ποια δικαιοσυνη και κουραφεξαλα το ιδιο επηρεαζει αυτη η αυξηση καποιον εργαζομενο των 700 ευρω και το ιδιο καποιον αλλο με 5000 ευρω κοκ?
Αγαπητο κρατος οι μελλοντικοι νεοπτωχοι σε χαιρετουν!!!

+1

....κι εγώ δουλεύω ακόμα με τιμές 1998 και για να δουλέψω και να μην το κλείσω, πρέπει να τις ρίξω ακόμη χαμηλότερα... (που στην υπόλοιπη Ευρώπη θα κόστιζαν πάνω απο τα διπλά....) και ταυτόχρονα τα έξοδα διαβίωσης έχουν τουλάχιστον 4πλασιαστεί ...άσε που για να πάρουμε τα λεφτά μας πρέπει να ανάψουμε λαμπάδα στη Μεγαλόχαρη...

...κάτι δεν υπολόγισαν σωστά όλα αυτά τα χρόνια.....

της πουτ@νας θα γίνει στις φυλακές ......ήδη είμαστε "φυλακισμένοι" στις δουλειές μας και στα σπίτια μας.... τουλάχιστον, σε λίγο καιρό το κράτος θα δείξει και το κοινωνικό του πρόσωπο!! Θα μας φιλοξενεί και θα μας ταΐζει....

Γι αυτό φτιάξτε φυλακές για να χωρέσουμε! .....να δώσετε και κανα έργο στις κατασκευαστικές που έχουν αναδουλειά αυτές τις εποχές...

:thumbsdown:

Chris
10-02-10, 12:17
Η πλακα ειναι οτι χτες το απογευμα που ψηφιστηκε το μετρο αυτο, ολα τα βενζιναδικα απο τις 20:00 που εφυγα απο το γρφ ειχαν προσαρμοσει τις τιμες στα νεα δεδομενα!!!ΕΛΕΟΣ ποτε προλαβαν ολοι και παρελαβαν βενζινα με τις νεες τιμες....Μονο να ανεβαζουν ξερουν..στις μειωσεις κανουν τις παπιες... Ελλαδαρα αθανατη!!!

z3 2.2
10-02-10, 12:57
ολα αυτα μου ριχνουν κι αλλο την ψυχολογια μου.
αναρωτιεμαι ποσο ακομα χειροτερα μπορουν να γινουν τα πραγματα.
ποσο ακομα θα αντεχουμε?
Για ποσο ακομα καιρο οι μακακες θα πληρωνουμε για τους "εξυπνους"?

BILL007
10-02-10, 13:02
Εγώ έχω να πω πάντως ότι πάλι θα έχουμε αισχροκέρδια απο τα πρατήρια,για την και καλά υψηλή φορολογία ...

Δεν κατάλαβα...Γιατί να περάσει ο φόρος στον καταναλωτή?

Ο φόρος μπαίνει για τον πληρώνουν οι κύριοι με τα πρατήρια...

Αλλά έρχεται και η ώρα τους και θα μπει και εκεί μια τάξη...

ΑΠΟ ΜΑΡΤΙΟ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΕΣ και τότε να τους δω...;)

NickE60
10-02-10, 13:10
Εγώ έχω να πω πάντως ότι πάλι θα έχουμε αισχροκέρδια απο τα πρατήρια,για την και καλά υψηλή φορολογία ...

Δεν κατάλαβα...Γιατί να περάσει ο φόρος στον καταναλωτή?

Ο φόρος μπαίνει για τον πληρώνουν οι κύριοι με τα πρατήρια...

Αλλά έρχεται και η ώρα τους και θα μπει και εκεί μια τάξη...

ΑΠΟ ΜΑΡΤΙΟ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΕΣ και τότε να τους δω...;)

Δεν ξέρεις τι θα συμβεί? Όλα τα πρατήρια της περιοχής θα παίζουν κοντά στην ανώτερη "επιτρεπόμενη" τιμή ανα λίτρο, έχοντας μια απόκλιση 0.01-0.02 λεπτά, εναλλασσόμενοι μεταξύ τους ....για να υπάρχει και ανταγωνισμός... Εμείς θα το πληρώσουμε κι αυτό!

kloukakis
10-02-10, 13:17
Βενζίνη στα Χανια (ο οποίος ειναι αν όχι ο πιο ακριβώς νομός, ένας απο τουα ακριβότερους στη Ελλάδα)


1.389:shok::shok::shok:

Γίναμε Ευρώπη με μισθούς Ζιμπαμπουε

sokinm3
10-02-10, 13:21
ρε παιδια πως κανετε ετσι??????10 ευρω στο γεμισμα παραπανω βγαινει

Ε μην το γεμηζετε και εσεις

Ας βαζετε 10 ευρω λιγοτερα

ελεος με αυτην την μιζερια σας:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

bimmer-corfu
10-02-10, 13:53
χαχχαχαχαχ σήμερα είδα Κέρκυρα τη κατοστάρα 1,50 και στη Γαλλία την περασμένη εβδομάδα έπαιζε (η 98άρα τους που είναι η δικιά τους σουπερ) 1,45 αντε 1,47. Σε Ιταλία, Ισπανία είχε λιγότερο

NickE60
10-02-10, 14:10
ρε παιδια πως κανετε ετσι??????10 ευρω στο γεμισμα παραπανω βγαινει

Ε μην το γεμηζετε και εσεις

Ας βαζετε 10 ευρω λιγοτερα

ελεος με αυτην την μιζερια σας:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

χεχε ..καταλαβαίνου πως το εννοείς ...μακάρι να έμενε εκεί.....

...κάτσε όμως και θα δεις πως θα πάρουν αντίστοιχη αύξηση τα αγαθά και οι υπηρεσίες που έχουν σχέση καύσιμα ή με διακίνηση... τα πάντα δηλαδη... από το ψωμί και το γάλα μέχρι τα λάχανα και τα μαρούλια... στην πραγματικότητα στον απλό πολίτη αυτή η αύξηση θα στοιχίσει Χ2 :original:
....και μου αρέσει που το 2006 είχε μπει 2 λεπτά ειδικός φόρος στα καυσιμα και είχε γίνει χαμός.... ας κουνηθεί κανένας τώρα... Ασύμφορο.
Για να βγείς μόνο και μόνο απ' την εξώπορτα θέλεις ένα 10ρικάκι..... 3400δρχ δηλαδή ...που το έτος 2000 την έβγαζες 1 βδομάδα με αυτά...

Driver M
10-02-10, 14:12
Πλέον, τα αυτοκίνητά μας θα τα χαίρεται το γκαράζ τους πιο πολύ από εμάς! Και αν αυξηθεί και το μπρεντ (που τώρα είναι σε μια φυσιολογική τιμή γύρω στα 70 δολλάρια το βαρέλι) να δούμε που θα φτάσει το λίτρο!

Καταστροφικό μέτρο που εμμέσως πλην σαφώς, φορολογεί τη χρήση του αυτοκινήτου και όχι μόνο την κατοχή του όπως συμβαίνει με τα τέλη κυκλοφορίας. Εδώ όμως δεν υπάρχουν διακρίσεις σε πλούσιο και φτωχό, αφού είτε έχεις cayenne, είτε 1400αράκι 15ετίας, η τιμή της βενζίνης (άρα και οι εισπράξεις του κράτους) θα είναι ίδια. Όλοι λοιπόν πληρώνουμε τα ίδια απέναντι στο κράτος, χωρίς να είμαστε ίσοι οικονομικά. Πολύ σκληρό μέτρο, που θα μπορούσε να ήταν πολύ δικαιότερο, αν πληρώναμε μεν με τη χρήση τα τέλη κυκλοφορίας (και όχι το λίτρο της βενζίνης), αλλά συνυπολογίζοντας και την τιμή και την παλαιότητα του αυτοκινήτου, τις εκπομπές ρύπων, την ιπποδύναμη αλλά και το είδος της χρήσης του (δεν μπορεί οι επαγγελματίες να εξισώνονται με όσους κάνουν βόλτες στα μπουζούκια!). Κάτι τέτοιο όμως θα απαιτούσε πολύ περισσότερη οργάνωση και δουλειά και η χώρα μας δε φημίζεται για κανένα από τα δύο, οπότε η εύκολη-ανισότιμη λύση, είναι αυτή που έχουμε σήμερα.

paganis
10-02-10, 15:31
ακομα μια φορα....που στο μυαλο μου ερχονται σκεψεις....αλλαγης χωρας! θα μου πειτε για 14 λεπτα??....οχι για το ποτηρι που ηταν ηδη γεματο...και ξεχυλισε πλεον !! αφηστε τον κοσμακη και πιαστε το λαμογια που βγαλαν ολο το ρευστο απο την ελλαδα....αλλα σιγα...κορακας κορακου ματι δεν βγαζει!! παρολλα ταυτα, χαρισαμε 27 δις στους χρηματιστες ..για να μην καταρευσει η οικονομια!!! α ρε...σουβλισμα που θελουν και αυτοι ...αλλα κυριως εμεις ,,,που τα ανεχομαστε!!

sokinm3
10-02-10, 15:32
εδω δεν εχεις και αδικο φιλε μου....

βρες μια χωρα που να εχει και δρομους για κανα πατημα και φυγαμε παρεα:hystericalbs1:

Chris
10-02-10, 15:34
και ο κολλιος τον Αυγουστο!!!!:tease::tease:Α ρε Νικολα

Ptboul
11-02-10, 15:14
Υ.Γ. έκτακτη εισφορά σημαίνει οτι βάζεις έναν φόρο για να μαζέψεις αυτά που θές και μετά τον βγάζεις αφού έχεις πετύχει τον σκοπό σου. Έλα όμως που πάντα τον ξεχνάνε...

Άκουσα στο ραδιόφωνο εχθές πως ακόμα πληρώνουμε τον έκτακτο φόρο για τον σεισμό της Κεφαλλονιάς..

Ξέχασαν να τον βγάλουν.

bill_m3
11-02-10, 15:19
και έχει συνέχεια ακόμα....................

stratos
11-02-10, 19:21
Άκουσα στο ραδιόφωνο εχθές πως ακόμα πληρώνουμε τον έκτακτο φόρο για τον σεισμό της Κεφαλλονιάς..

Ξέχασαν να τον βγάλουν.

:thumbsdown::thumbsdown: :shok::shok:

atha
11-02-10, 19:22
εδω δεν εχεις και αδικο φιλε μου....

βρες μια χωρα που να εχει και δρομους για κανα πατημα και φυγαμε παρεα:hystericalbs1:

γερμανια.οσους δρομους θες και οσα πατηματα θες.:thumbsup:


παντως ειναι πρωτη φορα απο οσο θυμαμαι παιδια που εγινε η βενζινη στην ελλαδα πιο ακριβη απο την σουηδια. απλη αμολυβδη εχει γυρω στο 1,20 και 98 στο 1,4. πριν 12 χρονια ηταν 40% ακριβοτερη εδω πανω
ρε πως αλλαζουν οι καιροι

individual
27-02-10, 20:07
https://www.youtube.com/watch?v=RgdyKNqf4mg

scania124
28-02-10, 15:12
μηπως να παμε να τα κανουμε υγραεριο??????
κοντα στα 1500 Ε θελει......
το υγραεριο αυτην την στιγμη εχει το πολυ 0.60 λεπτα το λιτρο....

Kostas E60
28-02-10, 16:15
τιμές καυσιμων στην ευρώπη τις τελευταίας εβδομάδας

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/02/super_zahlen-2.gif https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/02/diesel_zahlen-2.gif

Griechenland = Greece :original:

makisM5
28-02-10, 16:27
τιμές καυσιμων στην ευρώπη τις τελευταίας εβδομάδας

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/02/super_zahlen-2.gif https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/02/diesel_zahlen-2.gif

Griechenland = Greece :original:

μαλλον στα πετρελαιοκινητα θα το γυρισουμε...... γενικοτερα.... και μετα θα συζηταμε για 1.500.000. χιλ. και καμια ψιλοεπισκευη...thumbthumb

Dimzan
28-02-10, 16:43
μηπως να παμε να τα κανουμε υγραεριο??????
κοντα στα 1500 Ε θελει......
το υγραεριο αυτην την στιγμη εχει το πολυ 0.60 λεπτα το λιτρο....


Πολυ καλη λυση το υγραεριο.

Οπως το ειχα υπολογισει η αποσβεση γινεται στα 25000-35000 χλμ αναλογως την καταναλωση του καθε αμαξιου.

Επισης εχει νοημα για αυτους που σκοπευουν να κρατησουν το αμαξι τους τουλαχιστο για τα χρονια που θα γινει η αποσβεση. Εγω δεν ημουν σιγουρος οτι θα το κραταγα γι αυτο δεν το κανα. Βλακεια μου οπως αποδειχθηκε...


Να ειστε σιγουροι πως με τις νεες αυξησεις θα ξαναανοιξουν θεματα για υγραεριο.

Πιστευω πως ειναι τρομερη λυση

scania124
28-02-10, 16:46
Πολυ καλη λυση το υγραεριο.

Οπως το ειχα υπολογισει η αποσβεση γινεται στα 25000-35000 χλμ αναλογως την καταναλωση του καθε αμαξιου.

Επισης εχει νοημα για αυτους που σκοπευουν να κρατησουν το αμαξι τους τουλαχιστο για τα χρονια που θα γινει η αποσβεση. Εγω δεν ημουν σιγουρος οτι θα το κραταγα γι αυτο δεν το κανα. Βλακεια μου οπως αποδειχθηκε...


Να ειστε σιγουροι πως με τις νεες αυξησεις θα ξαναανοιξουν θεματα για υγραεριο.

Πιστευω πως ειναι τρομερη λυση


απλα να ξερετε οτι το αυτοκινητο δεν εχει διαφορα στην καταναλωση......
το κερδος προερχετε απο την διαφορα της τιμης βενζινη-υγραεριο

Kostas E60
28-02-10, 17:06
απλα να ξερετε οτι το αυτοκινητο δεν εχει διαφορα στην καταναλωση......
το κερδος προερχετε απο την διαφορα της τιμης βενζινη-υγραεριο

η κατανάλωση αυξάνεται 10-15 % με υγραέριο. και πάλι είναι πολύ πιο οικονομικά.

κατανάλωση 10 l super (1,25 E/l) στα 100 χλμ = 12,50 E :thumbsdown:

κατανάλωση 11,5 l υγραέριο (0,60 E/l) στα 100 χλμ = 6,90 E :thumbsup:

makisM5
28-02-10, 17:12
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ρολο οτι το πετρελαιο

1.εχει =ΡΟΠΗ ΣΤΙΣ 2500 με3500 στροφες περιπου παντα μιλαμε για να αποδωσει την δυναμη ενας πετρελαιοκινητηρας!!!!!! ενω η βενζινη στισ 5500 στροφες και ανω!!!!!!!!!!!!!!!

2.το πετρελαιο ειναι <<ΑΡΓΟ ΚΑΥΣΙΜΟ>> βραδυκαυστο σε σχεση με την βενζινη....ΑΡΑ......??????

3. ΑΣΕ ΤΗΝ ΤΙΜΗ.....!!!!! παμε με λιτρα!!!

ΕΝΑ ΤΑΧΙ 2.300 cc με 50 ΛΙΤΡΑ ΚΑΝΕΙ 650 ΧΙΛ. περιπου
ΕΝΩ ΕΝΑ Ι.Χ 2.300 cc ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΠΟΛΥ 400 με 450 και πολα λεω!!!!
οποτε δεν εχει σχεση ΜΟΝΟ η τιμη!!!!!!!:original:

kplc16
28-02-10, 18:52
Ήρθε η ώρα μου φαίνεται να επιστρατεύσουμε τα mountain bikes. Πήρα πρόσφατα ένα Scott και σκοπεύω να αρχίσω να το δουλεύω, μπας και χάσω και κάνα κιλό....

μολις ξεφορτοθηκα το ανθρακονηματινο mountain bike.
Κρατησα το σαβουρι για τη Χαλκιδικη και για Θεσσαλονικη χρησιμοποιω ενα κουρσακι του 1984 pegeaut. Αλλα πρεει να ομολογησω οτι ειναι επικινδυνο.Ειδη με εχει χτυπησει ενα αυτοκινητο κι ενιωσα οτι με χτυπησε τρενο.
Οσο για το 1,25 μεχρι τα χριστουγεννα το βλεπω 1,40

Nino
28-02-10, 19:47
Ήρθε η ώρα μου φαίνεται να επιστρατεύσουμε τα mountain bikes. Πήρα πρόσφατα ένα Scott και σκοπεύω να αρχίσω να το δουλεύω, μπας και χάσω και κάνα κιλό....

καπως ετσι!!

individual
28-02-10, 23:12
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ρολο οτι το πετρελαιο

1.εχει =ΡΟΠΗ ΣΤΙΣ 2500 με3500 στροφες περιπου παντα μιλαμε για να αποδωσει την δυναμη ενας πετρελαιοκινητηρας!!!!!! ενω η βενζινη στισ 5500 στροφες και ανω!!!!!!!!!!!!!!!

2.το πετρελαιο ειναι <<ΑΡΓΟ ΚΑΥΣΙΜΟ>> βραδυκαυστο σε σχεση με την βενζινη....ΑΡΑ......??????

3. ΑΣΕ ΤΗΝ ΤΙΜΗ.....!!!!! παμε με λιτρα!!!

ΕΝΑ ΤΑΧΙ 2.300 cc με 50 ΛΙΤΡΑ ΚΑΝΕΙ 650 ΧΙΛ. περιπου
ΕΝΩ ΕΝΑ Ι.Χ 2.300 cc ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΠΟΛΥ 400 με 450 και πολα λεω!!!!
οποτε δεν εχει σχεση ΜΟΝΟ η τιμη!!!!!!!:original:



Σωστος ο φιλος.........ετσι ακριβως ειναι.....

makisM5
01-03-10, 08:49
Σωστος ο φιλος.........ετσι ακριβως ειναι.....
...........ασε που στα πετρελαια περα οτι το καυσιμο ειναι πιο <<αργο>> ΚΑΙ ο θαλαμος καυσης ειναι πολυ πιο ψυχρος αρα και η καυση ακομη ....πιο αργη!!!thumb

Chris
01-03-10, 11:15
Eτοιμαστειτε για νεα "επιδρομη" στα καυσιμα γυρω στα 5-7λεπτα/λιτρο

Z-man
03-03-10, 22:04
Απο αυριο 1,40 μετα το πασχα 1,50 κ το καλοκαιρι 1,80 κ οποιος αντεξει...

Dimzan
03-03-10, 22:07
Απο αυριο 1,40 μετα το πασχα 1,50 κ το καλοκαιρι 1,80 κ οποιος αντεξει...

εφτασε τοσο?? αυριο θελω να το γεμισω

Z4 DCT
04-03-10, 09:58
εφτασε τοσο?? αυριο θελω να το γεμισω

Τι τοσο ρε παιδια.....εβαλα 100αρα την προηγουμενη εβδομαδα προ κρισης...1.59,9
Φαντασου τωρα......:shok:

aektzhs18
04-03-10, 10:03
εδω σερρες 1,30 πηγαινει εδω καιρο ,να δουμε με την αυξηση .,

Konstantinos E60
04-03-10, 12:13
1,30 απλή 1,55 100αρα σήμερα.Με βλέπω για υγραέριο...

zaharias
04-03-10, 14:37
Εδω (Χίο) ειδα τυχαια σημερα 1,40κατι αν θυμαμαι καλα την "απλη"..:shok:

Παντα ειμασταν πιο ακριβοι παντως σε σχεση με Αθηνα πχ κτλ..

Θα δω σιγουρα και θα σας πω..

Chris
08-03-10, 16:29
Παιδες μας βλεπω σε λιγο να ναι πιο ακριβη η βενζινα απο το λιτρο το λαδι!!!!

mitsos_chania
08-03-10, 16:32
Εδω (Χίο) ειδα τυχαια σημερα 1,40κατι αν θυμαμαι καλα την "απλη"..:shok:

Παντα ειμασταν πιο ακριβοι παντως σε σχεση με Αθηνα πχ κτλ..

Θα δω σιγουρα και θα σας πω..

Και φθηνοι ειστε Ζαχο Χανια εχει πανω απο 1,45

Chris
08-03-10, 16:34
https://www.ypan.gr/flash_fuel/ath/ath.htm
και κατι χρησιμο!!

zaharias
08-03-10, 18:53
Και φθηνοι ειστε Ζαχο Χανια εχει πανω απο 1,45

This... Last year Μητσακο.. :D :D

Ο πιο φθηνος σημερα στο νησι πουλαει σχεδον 1,47 την απλη και ο πιο ακριβος γυρω στο 1,50 φιλε..

NickE60
08-03-10, 19:07
This... Last year Μητσακο.. :D :D

Ο πιο φθηνος σημερα στο νησι πουλαει σχεδον 1,47 την απλη και ο πιο ακριβος γυρω στο 1,50 φιλε..

Zαχαρία λειτουργεί καλά ο ανταγωνισμός εκεί ε????? χαχαχαχαχαχαχα :original: :whistle:

Δεν τους λέτε να το βάλουν όλοι το ίδιο να μην ψάχνετε για τον πιο φθηνό??? Ετσι κι αλλιώς δεν έχει καμια ουσία......

zaharias
08-03-10, 19:22
Zαχαρία λειτουργεί καλά ο ανταγωνισμός εκεί ε????? χαχαχαχαχαχαχα :original: :whistle:

Δεν τους λέτε να το βάλουν όλοι το ίδιο να μην ψάχνετε για τον πιο φθηνό??? Ετσι κι αλλιώς δεν έχει καμια ουσία......

xaxaxaxaxa!!!

Να σκεφτεις οτι ολοι οι πρατηριουχοι εδω, αγοραζουν την ΙΔΙΑ βενζινη (γιατι υπαρχει 1 κεντρικη δεξαμενη για την αμολυβδη, 1 για τη σουπερ κτλ..), αλλα κατα τ'αλλα οι τιμες ειναι εντελως διαφορετικες γυρω γυρω και φυσικα υπαρχουν ολες οι εταιρεις εκτος απο τη shell.. :thumbsup: