PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανασφαλιστα ΙΧ



Z4 DCT
14-02-12, 12:31
1,5 εκατ. ανασφάλιστα ενώ 2,5 εκατ. δεν περνούν από ΚΤΕΟ

Σε μάστιγα εξελίσσεται το φαινόμενο με τα ανασφάλιστα ΙΧ που κυκλοφορούν στους δρόμους ενώ οι εκτιμήσεις στελεχών της ασφαλιστικής αγοράς κάνουν λόγο για περαιτέρω επιδείνωση της κατάστασης.

Σύμφωνα μάλιστα με στοιχεία της Τροχαίας η αύξηση των τροχαίων ατυχημάτων που εμπλέκονται ανασφάλιστα οχήματα και έχουν καταγγελθεί στις κατά τόπους υπηρεσίες αγγίζει το 25% ενώ σε αυτό το σημείο θα πρέπει να τονιστεί πως στα περισσότερα ατυχήματα με υλικές ζημιές η τροχαία δεν καταγράφει τα περιστατικά καθώς οι οδηγοί τα “βρίσκουν” μεταξύ τους...

Ωστόσο η κατάσταση αναμένεται να χειροτερεύσει ακόμη περισσότερο καθώς τόσο τα χαράτσια όσο και οι μειώσεις μισθών των εργαζομένων δεν αρκούν πλέον για να καλύψουν τις βασικές τους ανάγκες και η ασφάλεια του ΙΧ θεωρείται από πολλούς πολυτέλεια.

Αν βέβαια επιβεβαιωθούν οι φήμες πως τα ασφάλιστρα θα αυξηθούν κατά 10% τον Ιούνιο τότε είναι εύκολο να αντιληφθεί τι πρόκειται να γίνει στην αγορά.

Μάλιστα σύμφωνα με στελέχη της ασφαλιστικής αγοράς το κόστος της αύξησης της αποζημίωσης στο 1 εκατ. ευρώ ανά θύμα για τις σωματικές βλάβες και σε αντίστοιχο ποσό για κάθε ατύχημα με υλικές ζημιές που επιβάλλει η Ευρωπαϊκή Οδηγία αναμένεται να μετακυληθεί στους καταναλωτές καθώς οι εταιρείες του κλάδου εξαιτίας της τεράστιας πτώσης του τζίρου που καταγράφουν σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται να αντέξουν ακόμη μία επιβάρυνση.

Πάντως σύμφωνα με στελέχη του ασφαλιστικού κλάδου σήμερα κυκλοφορούν περίπου 1,5 εκατ. ανασφάλιστα οχήματα και ελπίζουν να μην φθάσουν στα 2,5 εκατ. οχήματα που είναι σήμερα τα οχήματα δεν περνούν από τον τακτικό Τεχνικό Ελεγχο (ΚΤΕΟ).

Τί κάνουμε όταν μας χτυπήσει ανασφάλιστο ΙΧ

Σε περίπτωση που εμπλακεί κάποιος καταναλωτής σε τροχαίο και το άλλο όχημα είναι ανασφάλιστο σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να τον αφήσουμε να φύγει και θα πρέπει να ειδοποιηθεί η αστυνομία ώστε να καταγραφεί το περιστατικό.

Υπαρχουν βέβαια αρκετές περιπτώσεις βάσει των οποίων παρά την παρουσία της αστυνομίας οι εμπλεκόμενοι οδηγοί τα “βρίσκουν” και το ατύχημα δεν καταγράφεται από τηην Τροχαία αλλά δηλώνεται από τους εμπλεκόμενους οδηγούς δύο ημέρες αργότερα ώστε το ανασφάλιστο όχημα να έχει αποκτήσει ασφαλιστική κάλυψη!

Σε περίπτωση πάντως που οι οδηγοί δεν τα “βρουν” τότε ο οδηγός του ανασφάλιστου οχήματος πέραν των ζημιών που πρέπει να καλύψει θα αναγκαστεί να πληρώσει και τα τσουχτερά πρόστιμα που προβλέπει ο Κ.Ο.Κ.

Κάλυψη ατυχήματος από ανασφάλιστο όχημα

Οι περισσότερες ασφαλιστικές εταιρείες έχουν στα συμβόλαιά τους πλέον και μια νέα υπηρεσία που είναι σχετικά φθηνή βάσει της οποίας αν ο πελάτης τους εμπλακεί σε κάποιο ατύχημα και το άλλο όχημα είναι ανασφάλιστο τότε τον αποζημιώνει η δική του ασφαλιστική και εκείνη στη συνέχεια αποζημιώνεται είτε από τον ιδιοκτήτη του ανασφάλιστου οχήματος είτε από το επικουρικό ταμείο.

Ωστόσο σύμφωνα το νόμο αν ο πελάτης του ανασφάλιστου οχήματος δεν έχει καταβάλλει το ποσό της ανανέωσης του συμβολαίου του και δεν έχει παρέλθει το χρονικό περιθώριο που ορίζει ο νόμος τότε τα πράγματα περιπλέκονται καθώς το όχημα θεωρείται ασφαλισμένο και ο ιδιοκτήτης που κυκλοφορεί με το ασφαλισμένο ΙΧ του έχει δύο επιλογές.

Η πρώτη είναι να αποζημιωθεί από την εταιρεία του εξουσιοδοτόντας τους να εισπράξουν το ποσό από την άλλη εταιρεία και η δεύτερη είναι να αναλάβει εκείνος την επισκευή και το κόστος του οχήματός του και στη συνέχεια να κινηθεί νομικά εναντίον της άλλης ασφαλιστικής.

Οσον αφορά στις αποζημιώσεις από το Επικουρικό Ταμείο ενδεικτικά θα αναφέρουμε πως ακόμη δεν έχουν εξοφληθεί αποζημιώσεις που έχουν κατατεθεί εδώ και 3 χρόνια!

Αναζητείται λύση

Οι συναρμόδιες Αρχές σε συνεργασία με το Επικουρικό κεφάλαιο αναζητούν εδώ και καιρό λύση ώστε να δοθεί ένα τέλος στο πρόβλημα των ανασφάλιστων αυτοκινήτων καθώς ο νόμος βάσει του οποίου κάποιο ΙΧ δεν μπορεί να περάσει ΚΤΕΟ αν ο ιδιοκτήτης του δεν προσκομίσει το ασφαλιστήριο συμβόλαιο το οποίο είναι σε ισχύ έχει αποτύχει παταγωδώς.

Σύμφωνα με πληροφορίες έχει συμφωνηθεί εδώ και καιρό να δημιουργηθεί ένα σύστημα ηλεκτρονικού ελέγχου που θα εντοπίζει τα ανασφάλιστα οχήματα κατά τα πρότυπα άλλων ευρωπαϊκών κρατών ωστόσο παραμένει στα χαρτιά εξαιτίας της οικονομικής κρίσης και των προβληματών που αντιμετωπίζει η χώρα.

Ειδικότερα ο ηλεκτρονικός έλεγχος των ανασφάλιστων οχημάτων θα επιτευχθεί μέσω της διασταύρωσης των στοιχείων των υφιστάμενων ηλεκτρονικών αρχείων, στα οποία τηρούνται, τόσο τα στοιχεία των νομίμως κυκλοφορούντων οχημάτων (αρχεία Υπουργείου Υποδομών Μεταφορών και Δικτύων και Ελληνικής Αστυνομίας), όσο και τα στοιχεία των ασφαλισμένων οχημάτων (αρχεία ΥΣΑΕ και Κέντρου Πληροφοριών).

Κατόπιν εξετάζετε να αποστέλουν στους ιδιοκτήτες των ανασφάλιστων οχημάτων ειδοποίηση με πρόστιμο καθώς επίσης και και εντολή κατάθεσης των πινακίδων κυκλοφορίας μέχρι την προσκόμιση σήματος ασφάλισης του οχήματος ενώ ταυτόχρονα θα ειδοποιείται και η Τροχαία..

https://www.imerisia.gr/article.asp?catid=16295&subid=2&pubid=112818457



Πλέον θέλει πολύ προσοχή στο δρόμο....και προπάντων...πέθανε ο τύπος'' φίλε μη σε νοιάζει...άσε μου το τηλ σου και θα σε πληρώσω''......ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ!!!!:whistle:

Vassilis ///M
14-02-12, 12:49
:shok::shok::shok: Θεός φυλάξοι...

zaharias
14-02-12, 13:09
Οποτε.. καλο ειναι στην ασφαλεια μας να εχουμε καλυψη απο ανασφαλιστο οχημα.. ;)

hades7
14-02-12, 13:14
Οποτε.. καλο ειναι στην ασφαλεια μας να εχουμε καλυψη απο ανασφαλιστο οχημα.. ;)


μην εισαι σιγουρος Ζαχαρια οτι αν εχεις αυτην την καλυψη θα αποζημιωθεις εκ πειρας στο λεω και μαλιστα απο μια απο τις δυο μεγαλυτερες ασφαλειες στην Ελλαδα

Z4 DCT
14-02-12, 13:16
μην εισαι σιγουρος Ζαχαρια οτι αν εχεις αυτην την καλυψη θα αποζημιωθεις εκ πειρας στο λεω και μαλιστα απο μια απο τις δυο μεγαλυτερες ασφαλειες στην Ελλαδα

Μα πως ρε Αρη.....αφού θα εχεις συμβόλαιο που το λεει....:shok:

Για δώσε παραπάνω info.....να ξέρουμε και μεις τι γίνεται....εγω ας πουμε ολα τα οχήματα τα εχω με κάλυψη απο ανασφάλιστο όχημα....

Spiros335i
14-02-12, 13:19
Απο το κακο στο χειροτερο παμε ....ελεος!

hades7
14-02-12, 13:22
οταν με τρακαραν οι Ρωσοι περσι σε μια συναντηση και ενω ειχα την συγκεκρημενη καλυψη και ενω ο οδηγος ΕΙΧΕ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΥΠΑΙΤΙΟΤΗΤΑ ΣΤΟ ΕΓΡΑΦΟ ΤΗΣ ΤΡΟΧΑΙΑΣ η ασφαλεια μου αρνηθηκε να με αποζημειωσει εξολοκληρου και με πηγε σε αποζημιωση απο μικτη δηλαδη σαν να τρακαρα εγω μονος μου πληρονωντας εγω την απαλαγη(500 γιουρια).θες να ακουσεις και την απαντηση τους ελα μωρε τι να βρουμε να παρουμε εμεις απο τους Ρωσους.βεβαια εγω την τρυπλαρα αλλιως την ιστορια δεν πληρωσα φραγκο τελικα γιαυτο και δεν ασχοληθηκα περαιτερω

Z4 DCT
14-02-12, 13:29
οταν με τρακαραν οι Ρωσοι περσι σε μια συναντηση και ενω ειχα την συγκεκρημενη καλυψη και ενω ο οδηγος ΕΙΧΕ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΥΠΑΙΤΙΟΤΗΤΑ ΣΤΟ ΕΓΡΑΦΟ ΤΗΣ ΤΡΟΧΑΙΑΣ η ασφαλεια μου αρνηθηκε να με αποζημειωσει εξολοκληρου και με πηγε σε αποζημιωση απο μικτη δηλαδη σαν να τρακαρα εγω μονος μου πληρονωντας εγω την απαλαγη(500 γιουρια).θες να ακουσεις και την απαντηση τους ελα μωρε τι να βρουμε να παρουμε εμεις απο τους Ρωσους.βεβαια εγω την τρυπλαρα αλλιως την ιστορια δεν πληρωσα φραγκο τελικα γιαυτο και δεν ασχοληθηκα περαιτερω

Στείλε πμ με την ασφαλιστική......:shok:

zaharias
14-02-12, 13:31
μην εισαι σιγουρος Ζαχαρια οτι αν εχεις αυτην την καλυψη θα αποζημιωθεις εκ πειρας στο λεω και μαλιστα απο μια απο τις δυο μεγαλυτερες ασφαλειες στην Ελλαδα

Εχεις ενα δικιο φιλε.. Ολα ειναι πιθανα με τα λαμογια.. Αφου την εβγαλες καθαρη, ολα καλα..

Ειναι να μην σου τυχει..

Leonidas_E39
14-02-12, 13:36
Μια απο τα ίδια το καλοκαίρι του 2010 χτύπησε την μητέρα μου ανασφάλιστο όχημα και η ασφαλιστική της δεν μας αποζημίωσε ενω υπήρχε κάλυψη απο ανασφάλιστο όχημα με αποτέλεσμα μεχρι στιγμής να έχουμε παρει 2 αναβολές στο δικαστηριο και δεν ξέρω ποτε θα αποζημιωθούμε. :ranting2::ranting2: :ranting2::ranting2:

Επρεπε να τραβηξω φωτογραφια τα μούτρα του Νομικού συμβούλου της εταιρίας οταν μπροστα του ακυρωσα 12 συμβόλαια ασφάλειας που είχαν δικά μου άτομα. :hystericalbs1::hystericalbs1: :hystericalbs1::hystericalbs1: :hystericalbs1::hystericalbs1:

Όποιος επιθυμει του στελνω με πμ το ονομα της Ασφαλιστικής.

ghost-rider
14-02-12, 13:44
Παιδια εμενα καποια στιγμη στο παρελθον με ειχε χτυπησει ανασφαλιστο.
Δεν εφταιγα(βγηκε απο στοπ).
Φωναξα επι τοπου τροχαια(δυστυχως δεν μπορουσα να κανω κατι για να γλιτωσει το 500αρι ο τυπας).
Η ασφαλιστικη μου με καλυψε κανονικα.

ghost-rider
14-02-12, 13:52
Παιδια εμενα καποια στιγμη στο παρελθον με ειχε χτυπησει ανασφαλιστο.
Δεν εφταιγα(βγηκε απο στοπ).
Φωναξα επι τοπου τροχαια(δυστυχως δεν μπορουσα να κανω κατι για να γλιτωσει το 500αρι ο τυπας).
Η ασφαλιστικη μου με καλυψε κανονικα.

interamerican ηταν η ασφαλεια.

Z4 DCT
14-02-12, 13:56
Εγω πάλι....πριν αρκετά χρόνια, κάποια κυρία χτύπησε σε μια διασταύρωση την γυναίκα μου.....πέρασε με στοπ....

Η κυρία λοιπόν....και την κοπάνησε, και ηταν ανασφάλιστη...!!:shok:
Επειδή ηταν πολύ κοντά στο σπίτι έφτασα αμέσως......και το πρώτο που έκανα ηταν μέχρι να έρθει η αστυνομία, να πάρω τα στοιχειά των ατόμων που ειδαν το συμβάν (ηταν κεντρικο σημειο)......

Μετα τα καθέκαστα σμε την αστυνομία (αριθμο του αλλου αμαξιου)......βρήκα τα στοιχειά του ιδιοκτήτη και τον πηρα τηλ.....
Ηταν ενας ιδιοκτήτης φορτηγών...ο οποιος έμενε και αρκετά κοντα μου....
Του έθεσα το συμβάν σε γνώση του και του ειπα για την ζημια (μεχρι τοτε δεν ηξερα οτι ηταν ανασφάλιστος)
Μου λεει λοιπόν.......''φιλε.....εμεις δεν χτυπήσαμε ΚΑΝΕΝΑΝ:shok:....μη με πριζεις, και μη με ξαναενοχλησεις, αλλιως κανε μας μήνυση και περίμενε να πληρωθεις!!!!!!!!:shok:''.....

Αν και ο δικηγόρος μου μου ειπε να μην ξαναμιλήσω μαζι του.....ενα απόγευμα τον συνάντησα κατω απο το σπιτι του και του εξήγησα οτι ειχε αδικο.........:original:

Μετα αφου πήγαμε δικαστικά (μεσο ασφαλειών) και πριν γινει η δικη.....με τους μάρτυρες να έχουν δηλώσει ολοι οτι θα έρθουν, και με την ανακάλυψη απο την ασφαλιστική μου εταιρεία οτι ηταν και ανασφάλιστος......ολα αυτα μετα απο 4 χρονια......ζήτησε ΣΥΜΒΙΒΑΣΜΟ!!!...να μας πληρώσει την ζημιά (480ε)....και να ληξει εκει το θεμα......
Η απάντηση μου στο τηλεφώνημα του ηταν '' φιλε οταν σε ειχα παρει τηλ....θυμασαι τι μου ειχες πει?????.....τωρα θα σταξεις!!!!''

Μετα την δικη λοιπον.....λαβαμε πανω απο 3000ε και πλήρωσε και ολα τα έξοδα της δικης :thumbsup::thumbsup:

Με λιγη υπομονη και σωστες ενεργειες....υπαρχει λυση!!!thumb

BILL007
14-02-12, 14:39
'' φιλε οταν σε ειχα παρει τηλ....θυμασαι τι μου ειχες πει?????.....τωρα θα σταξεις!!!!''

Μετα την δικη λοιπον.....λαβαμε πανω απο 3000ε και πλήρωσε και ολα τα έξοδα της δικης :thumbsup::thumbsup:

Με λιγη υπομονη και σωστες ενεργειες....υπαρχει λυση!!!thumb

Καλά του έκανες του λαλάκα...thumb

zaharias
14-02-12, 14:55
Καλα του εκανες Γιαννη..

Ειχα παθει κι εγω ενα περιστατικο με το φορτηγακι της δουλειας..
Ενω περνουσα διπλα απο ενα φορτηγο μεταφορικης (παρκαρισμενο σαν π*υτσ@), στο ρευμα μου κανονικα, ανοιγει τη πορτα ο οδηγος να μπει μεσα.. και μου κοπαναει με τη πορτα του, τη δικη μου του συνοδηγου και μου σπαει χερουλι+κατι βουλες.. δεν ηθελα αλλη πορτα.. απλα επισκευη..
Δεν παραδεχοταν τιποτα.. Πηγαινε ο ασφαλιστης μου στη μεταφορικη να παρει τα χαρτια του να ξεκινησει τη διαδικασια της αποζημιωσης.. Του ελεγαν λειπει.. τσαμπουκαδες.. δεν στα δινω..
Μου λεει ο ασφαλιστης μου.. δικαστικως..
Το αποτελεσμα.. ειχε οριστει δικαστηριο για τον 6/2012 και με παιρνει η δικηγορος τηλ γυρω στο Σεπτεμβρη και μου λεει ζητανε συμβιβασμο και να σου δωσουν τα χρηματα απο τα τιμολογια που τους παρουσιασαμε.. 31/12/2011 επιταγη και τα πηρα.. Το ατυχημα πρεπει να εγινε πριν 1-2 χρονια αν θυμαμαι καλα..

dark knight
14-02-12, 17:31
στειλτε ονοματα ασφαλιστικων με π.μ να ξερω να αποφυγω

Vasilis
06-04-12, 10:52
https://www.insuranceworld.gr/default.php?pname=Article&art_id=7054&cat_id=4#.T36XeJ9nwOI.facebook


να κανω μια ερωτηση?


εχω ενα αυτοκινητο στην κατοχη μου

το οποιο ΔΕΝ κινω ΚΑΘΟΛΟΥ για 6-8 μηνες το χρονο

το κινω μονο απο Μαιο εως κ Σεπτεμβρη!

βαση του ανωτερω κειμενου ΔΕΝ θα μπορω να το χω ανασφαλιστο κ παρκαρισμενο στο παρκινγκ μου τους χειμερινους μηνες?:shok:

ειμαι υποχρεωμενος να το χω ασφαλισμενο κ στο γκαραζ ρε παιδια?

tzanis320si
06-04-12, 11:16
https://www.insuranceworld.gr/default.php?pname=Article&art_id=7054&cat_id=4#.T36XeJ9nwOI.facebook


να κανω μια ερωτηση?


εχω ενα αυτοκινητο στην κατοχη μου

το οποιο ΔΕΝ κινω ΚΑΘΟΛΟΥ για 6-8 μηνες το χρονο

το κινω μονο απο Μαιο εως κ Σεπτεμβρη!

βαση του ανωτερω κειμενου ΔΕΝ θα μπορω να το χω ανασφαλιστο κ παρκαρισμενο στο παρκινγκ μου τους χειμερινους μηνες?:shok:

ειμαι υποχρεωμενος να το χω ασφαλισμενο κ στο γκαραζ ρε παιδια?

Λογικα αμα εχεις καταθεσει τις πινακιδες δεν θα εχεις κανενα προβλημα.
Αν και η λογικη δεν υπαρχει σε αυτο το μπ@ρδελοκρατος...

Vasilis
06-04-12, 11:20
ΟΧΙ ρε παιδια...

δεν εχω καταθεσει πινακιδες.

πληρωσα το σημα κανονικα

πληρωνω οτι ΕΧΤΡΑ βαλουν οι μακακες για αυτοκινητα της κατοχης μας.

ΔΕΝ δεχομαι να πληρωσω ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ την ασφαλεια ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΤΟ ΚΙΝΩ!

Θεωρω κοροιδια να χω πληρωσει το σημα κ να πηγαινοφερνω τις πινακιδες στην εφορια...

Monsta
06-04-12, 11:33
https://www.insuranceworld.gr/default.php?pname=Article&art_id=7054&cat_id=4#.T36XeJ9nwOI.facebook


να κανω μια ερωτηση?


εχω ενα αυτοκινητο στην κατοχη μου

το οποιο ΔΕΝ κινω ΚΑΘΟΛΟΥ για 6-8 μηνες το χρονο

το κινω μονο απο Μαιο εως κ Σεπτεμβρη!

βαση του ανωτερω κειμενου ΔΕΝ θα μπορω να το χω ανασφαλιστο κ παρκαρισμενο στο παρκινγκ μου τους χειμερινους μηνες?:shok:

ειμαι υποχρεωμενος να το χω ασφαλισμενο κ στο γκαραζ ρε παιδια?



........η Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων του Υπουργείου Οικονομικών όπου είναι καταγεγραμμένα όλα τα κυκλοφορούντα οχήματα και κάθε άλλη υπηρεσία ή φορέας ο οποίος έχει αρμοδιότητα να εκδίδει άδειες αυτοκινήτων.


Όταν έχεις καταθέσει πινακίδες Βασίλη = δεν το κυκλοφορείς.

Vasilis
06-04-12, 11:50
κωστα...

πιστευω να καταλαβαινεις πως το λεω...

δεν θεωρω απαραιτητο να ασφαλιζω το αυτοκινητο μου απο την στιγμη που δεν το κυκλοφορω!

το καλοκαιρι που το χρειαζομαι για ταξιδια
το ασφαλιζω γι ανα χω το κεφαλι μου ησυχο - μιας κ το κυκλοφορω,να μαι κ νομιμος.

αλλα...

οταν το χω κλεισμενο για 6+ μηνες
θεωρω αδικο να το ασφαλιζω για να ναι στο γκαραζ.

τελικα θα πηγαινω να δινω τις πινακιδες...αν ισχυει αυτο! (κ ας πληρωνω το σημα για ΟΛΟ τον χρονο)

Monsta
06-04-12, 13:47
Α οκ Βασίλη σόρρυ, δεν ήξερα ότι δεν είχες καταθέσει...

Driver M
06-04-12, 13:59
κωστα...

πιστευω να καταλαβαινεις πως το λεω...

δεν θεωρω απαραιτητο να ασφαλιζω το αυτοκινητο μου απο την στιγμη που δεν το κυκλοφορω!

το καλοκαιρι που το χρειαζομαι για ταξιδια
το ασφαλιζω γι ανα χω το κεφαλι μου ησυχο - μιας κ το κυκλοφορω,να μαι κ νομιμος.

αλλα...

οταν το χω κλεισμενο για 6+ μηνες
θεωρω αδικο να το ασφαλιζω για να ναι στο γκαραζ.

τελικα θα πηγαινω να δινω τις πινακιδες...αν ισχυει αυτο! (κ ας πληρωνω το σημα για ΟΛΟ τον χρονο)
Δεν ξέρω τι ισχύει στη θεωρία Βασίλη.

Στην πράξη όμως εννοείται πως και μπορείς να το έχεις ανασφάλιστο αν δεν το κινείς.
Έλεγχο η τροχαία σε παρκαρισμένο αυτοκίνητο αποκλείεται να κάνει.

Μόνο σε περίπτωση κλοπής είναι το πρόβλημα κατά τ'άλλα αν δεν το κυκλοφορείς άφησέ το ανασφάλιστο.

Vasilis
06-04-12, 14:48
Δεν ξέρω τι ισχύει στη θεωρία Βασίλη.

Στην πράξη όμως εννοείται πως και μπορείς να το έχεις ανασφάλιστο αν δεν το κινείς.
Έλεγχο η τροχαία σε παρκαρισμένο αυτοκίνητο αποκλείεται να κάνει.

Μόνο σε περίπτωση κλοπής είναι το πρόβλημα κατά τ'άλλα αν δεν το κυκλοφορείς άφησέ το ανασφάλιστο.

αν διαβασεις το αρθρο ομως

θα δεις οτι , θα γινει ελεγχος μεσω διασταυρωσεων στοιχειων ασφαλιστικων εταιριων κτλ.
κ θα στειλουν ειδοποιησεις σε ΟΛΑ τα ανασφαλιστα οχηματα για να πληρωσουν προστιμο εντος 8 ημερων κ ταυτοχρονα να ασφαλισθουν!

αν δεν το κανουν οι ιδιοκτητες αυτο θα επελθουν κ αλλες κυρωσεις!

τι σημαινει αυτο?

οτι δεν σε ρωταει αν το κυκλοφορεις ή οχι...

εισαι υποχρεωμενος απο την στιγμη που εχει πινακιδες ,να το χεις κ ασφαλισμενο!:shok:


μπας κ δεν καταλαβαινω εγω καλα ρε παδιια?:shok:

m_power_lunatic
06-04-12, 15:05
Πολυ καλα καταλαβες Βασιλη,με αυτο τον τροπο προσπαθουνε να αποφυγουνε να βγαλει καποιος το αμαξι του εστω και για λιγο αφου θα εχει πανω πινακιδες.

Δεν μπορουνε να ξερουνε ποιος το κυκλοφορει ανασφαλιστο και ποιος οχι και για αυτο το κανουνε.Ο μονος τροπος να αποφυγεις την ασφαλιση ειναι να εχεις καταθεσει πινακιδες προφανως.

Αν το σκεφτουμε καλα και χωρις παρωπιδες εστω και αν δεν μας συμφερει ολους μας με μια πρωτη ματια και ακουσμα,τοτε εχει νοημα αυτο που κανουνε κατα τη γνωμη μου.Για το καλο ολων μας γινεται και του κοινωνικου συνολου ΚΑΙ των ασφαλιστικων εταιρειων προφανως.

Bassakos
06-04-12, 15:15
ωραια...οποτε λες, δεν το κουναω 6 μηνες, πας καταθετεις πινακιδες, μετα για να τις ξαναπαρεις, αφου εχεις πληρωσει τελη, θα πρεπει να πληρωσεις "κατι" για να στις ξαναδωσουν? ή απλα πας στο παγκο λες "γεια σας! " και φευγεις?

γιατι μου μυριζει λαμογια η κατασταση!
δλδ ναι μεν να σας προστατεψουμε απο τα ανασφαλιστα (λεμε τωρα)
αλλα να βγαλουμε και εμεις "κατι" βρε αδελφε!

katsaraios
06-04-12, 16:34
Ο νομος υπηρχε ρε παιδια δεν εγινε τωρα λογω του μεγαλου ποσοστου ακινητοποιημενων οχηματων απο παραδοση πινακιδων.
Ασφαλως και ειναι υποχρεωτικη η ασφαλιση οσο εχεις πινακιδα τι παει να πει ακινητο και γκαραζ..ποιος θα ελεχγει ποιον που θα θελει να κανει την βολτιτσα του οποτε θελει ..
Μην τα τσουβαλιαζουμε ολα..
φιλικα

Kostas_1
06-04-12, 16:57
Βασιλη πρεπει να το ασφαλισεις.

Οπως ειπε και ο Κατσ, ο νομος υπηρχε, απαξ και εχει πινακιδες πρεπει να ειναι ασφαλισμενο.

Τωρα αν το εχεις σε κλιεστο γκαραζ και εισαι σιγουρος οτι ουτε θα στο κλεψουν και δεν θα κινηθει καθολου, οκ....τι να πω...

ΜΗΝ το αφησεις ομως στο δρομο.

Οι ελεγχοι για ανασφαλιστα θα γινονται σε ολα οσα ειναι στους δρομους. Παρκαρισμενα ή κινουμενα....

Nino
06-04-12, 17:07
με τα ακινητοποιημενα λογω βλαβης,τρακαρισματος, αυτα που ειναι σε μαντρες ,συνεργεια- αντιπροσωπειες απο ανταλλαγες τι γινεται?

Kostas_1
06-04-12, 19:31
Απο οσο ξερω Γιαννη, ολα ασφαλισμενα ειναι (ή καλυτερα θαπρεπε να ειναι). Μαλιστα στις αντιρποσωπειες, μαντρες, νομιζω οι εμποροι κανουν μαζικες ασφαλισεις

katsaraios
06-04-12, 19:35
Εννοεις σαν εμπορευμα του καταστηματος η καθε αυτοκινητο ξεχωριστα?
Γινονται μαζικες ασφαλισεις με ευνοικοτερο προγραμμα.

Vasilis
14-10-12, 10:53
Στο «κυνήγι» των ανασφάλιστων Ι.Χ.

Πρόστιμο 250 ευρώ και αφαίρεση πινακίδων κυκλοφορίας, άδειας και διπλώματος οδήγησης θα πρέπει επιβάλλεται σε όσους οδηγούς δεν κατέχουν ασφάλεια αυτοκινήτου.

Η εν λόγω πρόταση είχε τεθεί στο τραπέζι από την ομάδα εργασίας, αρμόδια για την αντιμετώπιση του φαινομένου (σ.σ. κυκλοφορίας αυτοκινήτων χωρίς ασφάλεια), που συστάθηκε το καλοκαίρι του 2011 και ολοκλήρωσε τις εργασίες της στις αρχές του 2012.

Σύμφωνα με την σχετική πρόταση:

Η Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων του υπ. Οικονομικών θα πραγματοποιήσει ελέγχους και διασταύρωση στοιχείων από το δικό της αρχείο, από το αρχείο του Κέντρου Πληροφοριών των ασφαλιστικών εταιρειών καθώς και από το αρχείο οποιασδήποτε άλλης υπηρεσίας που εκδίδει άδειες αυτοκινήτων. Εν συνεχεία θα αναλάβει να αποστείλει απλή επιστολή σε καθέναν από τους παραβάτες που θα εντοπίσει. Οι ιδιοκτήτες ανασφάλιστων αυτοκινήτων θα πρέπει να προσέλθουν σε οποιαδήποτε ΔΟΥ εντός 8 ημερολογιακών ημερών από την ημερομηνία παραλαβής της επιστολής, προκειμένου να προμηθευτούν έναντι του ποσού των 250 ευρώ ένα παράβολο το οποίο θα δώσει στην ασφαλιστική εταιρεία στην οποία θα ασφαλίσει το όχημά του.

Σε περίπτωση που δεν το πράξει, σε εύλογο χρονικό διάστημα, τότε προβλέπονται οι διοικητικές κυρώσεις που αφορούν την αφαίρεση πινακίδων και αδειών για δέκα ημέρες. Μετά την παρέλευση των 10 ημερών από την αφαίρεση οι άδειες και οι πινακίδες θα επιστρέφονται στους κατόχους των οχημάτων εφόσον έχουν προσκομίσει το σήμα ασφάλισης.
Zougla.gr .-thumb

Thomelef
14-10-12, 13:47
Τιμου λες...δλδ. Το 250αρι δεν θα ειναι εξτρα ποινη, θα το παιρνει η τοχαια, για να εκδοσει παραβολο για την ασφαλεια.
Εκει δλδ που πρεπει να τιμωρηθει ο παραβατης, παλι τον αφηνουν ελευθερο και ατιμωρητο.
Δεν ξερω, η εγω πλεον εχω γινει τελειως παραξενος και τα βλεπω ολα στραβα, η οντως ολα εδω περα γινονται τελειως αναποδα.

Bassakos
14-03-13, 13:24
ξερουμε ισχυει τελικα οσα ελαγαν? ψηφιστηκε?
μου εληξε η ασφαλεια στο Ε30 πριν 3 μερες
και λογο οτι εχω σκοπο να φυγω
απο αθηνα και να παω μονιμα στο χωριο

ελεγα να το αφησω ανασφαλιστο για κανα 2-3 μηνες
εως να αλλαξω εδρα , και να το ασφαλισω με χαμηλοτερα ασφαλιστρα
λογο επαρχιας

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
14-03-13, 13:33
https://www.defencenet.gr/defence/item/%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%AC%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%AD%CF%89%CF%82-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%B1%CF%80%CF%81%CE%AF%CE%BB%CE%B9%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BF%CF%87%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%87%CF%89%CF%81%CE%AF%CF%82-%CE%B1%CF%83%CF%86%CE%AC%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B1

Bassakos
14-03-13, 13:47
μαλιστα, οποτε π@π@ρια πρεπει να το ασφαλισω ξανα
thanks

andreas_R
14-03-13, 13:54
Κατεθεσε τις πινακιδες και παρτες ξανα οταν θα εχεις κατασταλαξει.

friendgr
14-03-13, 13:59
και κλασσικα ο νόμος του μέρφυ ξέρεις τι λέει ε;;;

μπορεί να είσαι μια ζωή καρασφαλισμένος και να νιώθεις κορόϊδο, και η στραβή θα κάτσει όταν δεν θα είσαι.

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
14-03-13, 14:50
η γιατι δεν κανεις μια τριμηνη και οταν αλλαξεις διευθυνση να κανεις την εξαμηνη?

A8hnaios
30-06-13, 22:34
Αναστάτωση στον πολύπαθο χώρο των ασφαλειών αυτοκινήτου προκάλεσε δημοσίευμα σύμφωνα με το οποίο η Τράπεζα της Ελλάδας έλαβε την Παρασκευή διοικητικά μέτρα κατά ασφαλιστικής εταιρείας με δεκάδες χιλιάδες πελάτες.

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/06/1b644c93f9762875dc01f36d51ca4777_L-1.jpg


Σύμφωνα με το δημοσίευμα της ιστοσελίδας www.nextdeal.gr, η Τράπεζα της Ελλάδας έλαβε διοικητικά μέτρα κατά της εταιρείας «Διεθνής Ένωση».

Σύμφωνα με το κείμενο της απόφασης, οι μέτοχοι της εταιρείας καλούνται να καλύψουν άμεσα –μέχρι τις 15 Ιουλίου- αύξηση μετοχικού κεφαλαίου ύψους 6,42 εκατομμυρίων ευρώ.

Το κείμενο της απόφασης είναι ιδιαίτερα αυστηρό καθώς μέχρι να καλυφθεί η αύξηση η εταιρεία, όπως αναφέρει η απόφαση- πρέπει να αναστείλει τις ασφαλιστικές εργασίες για όλους τους κλάδους στους οποίους δραστηριοποιείται.

Δηλαδή, απαγορεύεται να εκδώσει νέα συμβόλαια, να ανανεώσει ασφαλιστικές καλύψεις ή να προχωρήσει σε πρόσθετες τροποποιητικές πράξεις επί των ήδη υφιστάμενων συμβολαίων.

Το ποιο θα είναι το μέλλον της εταιρείας θα φανεί εντός των επόμενων δύο εβδομάδων. Η Διεθνής Ένωσις, δραστηριοποιείται εκτός από την ασφάλιση αυτοκινήτου και στους υπόλοιπους κλάδους όπως είναι η ασφάλιση κατοικίας, επιχειρήσεων, σκαφών κλπ.

Σε περίπτωση που υπάρξει πρόβλημα με τη λειτουργία της επιχείρησης, οι οδηγοί θα καλυφθούν για έναν μήνα από το ταμείο. Το τελευταίο λουκέτο που είχε μπει στην αγορά ήταν αυτό της Evimaτον περασμένο Φεβρουάριο και τότε είχαν μείνει στον αέρα περίπου 270.000 οδηγοί.

https://www.nextdeal.gr/images/stories/dette.jpghttps://www.nextdeal.gr/images/stories/dette2.jpghttps://www.nextdeal.gr/images/stories/dette3.jpg

le-pa
22-08-13, 09:54
Καλημέρα στους "συναδέλφους"

Θα ήθελα να θέσω ένα θέμα, που νομίζω, πως μας αφορά όλους, ιδιαίτερα εν μέσω οικονομικής κρίσης.

Πιθανόν θα έχετε όλοι ακούσει για την αποστόλή προστίμων σε κατόχους ανασφάλιστων αυτοκινήτων (χωρίς να έχουν κατατεθεί οι πινακίδες). Το μέτρο αυτό θα γίνονταν μέσω στοιχείων που θα έδιναν οι ασφαλιστικές εταιρίες στο κράτος. Άρα, με λίγα λογια, σε υποχρέωναν να έχεις ασφαλισμένο όχημα ακόμα και αν αυτό είναι παρκαρισμένο στο γκαράζ και κατά τα λεγόμενα του κάθε ιδιοκτήτη το αμάξι δεν κυκλοφορεί.

Σύμφωνα με τα παραπάνω, η ερώτηση είναι η εξής:

Υπάρχει κανείς που να έχει λάβει τέτοιου είδου πρόστιμο ή πρόκειται για το γνωστό "Ράδιο Αρβύλα" που σκοπό έχει να τρομοκρατήσει τον κοσμάκη ώστε να έχει ασφάλεια (ασφαλιστική συνείδηση) στα οχήματα μας.

Ευχαριστώ

Υ.Γ: Μη παρεξηγηθώ, ο σκοπός μου είναι να μάθω εάν το μέτρο είναι αλήθεια και όχι να κάνω συζήτηση εάν είναι σωστό ή όχι να έχουμε ασφάλεια.

rallakias
22-08-13, 12:16
Προσωπικα δεν εχω ακουσει κανεναν να ελαβε τέτοια επιστολή.:ranting2:
Προφανως προκειται για αλλη μια ''αδυναμια'' της κυβερνησης να παταξει την παρανομια.Πόσο δυσκολο ειναι δηλαδη να γινει μια διασταυρωση και να βρεθουν τα οχηματα που ειναι σε κυκλοφορια αλλα δεν εμφανιζονται στις λίστες των ασφαλιστικων εταιρειών?
Για αλλη μια φορα βγήκαν στα καναλια για το ''φαινεσθαι'' να πουν οτι οποιον πιασουμε χωρις ασφαλεια θα του ριξουμε αλατι στι πληγες μετα το μαστιγωμα και για πολλοστη φορα δεν εγινε τιποτα.
Μάλλον πρέπει κάποιος ανασφαλιστος να σκοτωσει κανενα παιδακι πρώτα και μετα να προσωρησουν οι διαδικασιες στο εν λόγω θέμα.
Αλητες.....(κυβερνώντες) .

le-pa
22-08-13, 13:46
Εγώ άκουσα από κάτι ασφαλιστικούς πράκτορες πως έχουν, υποτίθεται, αποσταλεί περίπου σε 25% των ανασφάλιστων αυτοκινήτων, πρόστιμα. Βέβαια επειδή μου φάνηκε πολύ "Ράδιο Αρβύλα" θέλησα να ρωτήσω και κανέναν άλλον. Βέβαια θα πεί κανείς, πως για να γίνει κάτι τέτοιο από το κράτος θα πρέπει να υπάρχει και μια στοιχειώδη οργάνωση....... ή έστω κράτος, κάτι που στη περίπτωση μας δε νομίζω οτι γίνεται

Solorider
22-08-13, 18:18
1,5 εκατ. ανασφάλιστα ενώ 2,5 εκατ. δεν περνούν από ΚΤΕΟ

Σε μάστιγα εξελίσσεται το φαινόμενο με τα ανασφάλιστα ΙΧ που κυκλοφορούν στους δρόμους ενώ οι εκτιμήσεις στελεχών της ασφαλιστικής αγοράς κάνουν λόγο για περαιτέρω επιδείνωση της κατάστασης.

Σύμφωνα μάλιστα με στοιχεία της Τροχαίας η αύξηση των τροχαίων ατυχημάτων που εμπλέκονται ανασφάλιστα οχήματα και έχουν καταγγελθεί στις κατά τόπους υπηρεσίες αγγίζει το 25% ενώ σε αυτό το σημείο θα πρέπει να τονιστεί πως στα περισσότερα ατυχήματα με υλικές ζημιές η τροχαία δεν καταγράφει τα περιστατικά καθώς οι οδηγοί τα “βρίσκουν” μεταξύ τους...

Ωστόσο η κατάσταση αναμένεται να χειροτερεύσει ακόμη περισσότερο καθώς τόσο τα χαράτσια όσο και οι μειώσεις μισθών των εργαζομένων δεν αρκούν πλέον για να καλύψουν τις βασικές τους ανάγκες και η ασφάλεια του ΙΧ θεωρείται από πολλούς πολυτέλεια.

Αν βέβαια επιβεβαιωθούν οι φήμες πως τα ασφάλιστρα θα αυξηθούν κατά 10% τον Ιούνιο τότε είναι εύκολο να αντιληφθεί τι πρόκειται να γίνει στην αγορά.

Μάλιστα σύμφωνα με στελέχη της ασφαλιστικής αγοράς το κόστος της αύξησης της αποζημίωσης στο 1 εκατ. ευρώ ανά θύμα για τις σωματικές βλάβες και σε αντίστοιχο ποσό για κάθε ατύχημα με υλικές ζημιές που επιβάλλει η Ευρωπαϊκή Οδηγία αναμένεται να μετακυληθεί στους καταναλωτές καθώς οι εταιρείες του κλάδου εξαιτίας της τεράστιας πτώσης του τζίρου που καταγράφουν σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται να αντέξουν ακόμη μία επιβάρυνση.

Πάντως σύμφωνα με στελέχη του ασφαλιστικού κλάδου σήμερα κυκλοφορούν περίπου 1,5 εκατ. ανασφάλιστα οχήματα και ελπίζουν να μην φθάσουν στα 2,5 εκατ. οχήματα που είναι σήμερα τα οχήματα δεν περνούν από τον τακτικό Τεχνικό Ελεγχο (ΚΤΕΟ).

Τί κάνουμε όταν μας χτυπήσει ανασφάλιστο ΙΧ

Σε περίπτωση που εμπλακεί κάποιος καταναλωτής σε τροχαίο και το άλλο όχημα είναι ανασφάλιστο σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να τον αφήσουμε να φύγει και θα πρέπει να ειδοποιηθεί η αστυνομία ώστε να καταγραφεί το περιστατικό.

Υπαρχουν βέβαια αρκετές περιπτώσεις βάσει των οποίων παρά την παρουσία της αστυνομίας οι εμπλεκόμενοι οδηγοί τα “βρίσκουν” και το ατύχημα δεν καταγράφεται από τηην Τροχαία αλλά δηλώνεται από τους εμπλεκόμενους οδηγούς δύο ημέρες αργότερα ώστε το ανασφάλιστο όχημα να έχει αποκτήσει ασφαλιστική κάλυψη!

Σε περίπτωση πάντως που οι οδηγοί δεν τα “βρουν” τότε ο οδηγός του ανασφάλιστου οχήματος πέραν των ζημιών που πρέπει να καλύψει θα αναγκαστεί να πληρώσει και τα τσουχτερά πρόστιμα που προβλέπει ο Κ.Ο.Κ.

Κάλυψη ατυχήματος από ανασφάλιστο όχημα

Οι περισσότερες ασφαλιστικές εταιρείες έχουν στα συμβόλαιά τους πλέον και μια νέα υπηρεσία που είναι σχετικά φθηνή βάσει της οποίας αν ο πελάτης τους εμπλακεί σε κάποιο ατύχημα και το άλλο όχημα είναι ανασφάλιστο τότε τον αποζημιώνει η δική του ασφαλιστική και εκείνη στη συνέχεια αποζημιώνεται είτε από τον ιδιοκτήτη του ανασφάλιστου οχήματος είτε από το επικουρικό ταμείο.

Ωστόσο σύμφωνα το νόμο αν ο πελάτης του ανασφάλιστου οχήματος δεν έχει καταβάλλει το ποσό της ανανέωσης του συμβολαίου του και δεν έχει παρέλθει το χρονικό περιθώριο που ορίζει ο νόμος τότε τα πράγματα περιπλέκονται καθώς το όχημα θεωρείται ασφαλισμένο και ο ιδιοκτήτης που κυκλοφορεί με το ασφαλισμένο ΙΧ του έχει δύο επιλογές.

Η πρώτη είναι να αποζημιωθεί από την εταιρεία του εξουσιοδοτόντας τους να εισπράξουν το ποσό από την άλλη εταιρεία και η δεύτερη είναι να αναλάβει εκείνος την επισκευή και το κόστος του οχήματός του και στη συνέχεια να κινηθεί νομικά εναντίον της άλλης ασφαλιστικής.

Οσον αφορά στις αποζημιώσεις από το Επικουρικό Ταμείο ενδεικτικά θα αναφέρουμε πως ακόμη δεν έχουν εξοφληθεί αποζημιώσεις που έχουν κατατεθεί εδώ και 3 χρόνια!

Αναζητείται λύση

Οι συναρμόδιες Αρχές σε συνεργασία με το Επικουρικό κεφάλαιο αναζητούν εδώ και καιρό λύση ώστε να δοθεί ένα τέλος στο πρόβλημα των ανασφάλιστων αυτοκινήτων καθώς ο νόμος βάσει του οποίου κάποιο ΙΧ δεν μπορεί να περάσει ΚΤΕΟ αν ο ιδιοκτήτης του δεν προσκομίσει το ασφαλιστήριο συμβόλαιο το οποίο είναι σε ισχύ έχει αποτύχει παταγωδώς.

Σύμφωνα με πληροφορίες έχει συμφωνηθεί εδώ και καιρό να δημιουργηθεί ένα σύστημα ηλεκτρονικού ελέγχου που θα εντοπίζει τα ανασφάλιστα οχήματα κατά τα πρότυπα άλλων ευρωπαϊκών κρατών ωστόσο παραμένει στα χαρτιά εξαιτίας της οικονομικής κρίσης και των προβληματών που αντιμετωπίζει η χώρα.

Ειδικότερα ο ηλεκτρονικός έλεγχος των ανασφάλιστων οχημάτων θα επιτευχθεί μέσω της διασταύρωσης των στοιχείων των υφιστάμενων ηλεκτρονικών αρχείων, στα οποία τηρούνται, τόσο τα στοιχεία των νομίμως κυκλοφορούντων οχημάτων (αρχεία Υπουργείου Υποδομών Μεταφορών και Δικτύων και Ελληνικής Αστυνομίας), όσο και τα στοιχεία των ασφαλισμένων οχημάτων (αρχεία ΥΣΑΕ και Κέντρου Πληροφοριών).

Κατόπιν εξετάζετε να αποστέλουν στους ιδιοκτήτες των ανασφάλιστων οχημάτων ειδοποίηση με πρόστιμο καθώς επίσης και και εντολή κατάθεσης των πινακίδων κυκλοφορίας μέχρι την προσκόμιση σήματος ασφάλισης του οχήματος ενώ ταυτόχρονα θα ειδοποιείται και η Τροχαία..

https://www.imerisia.gr/article.asp?catid=16295&subid=2&pubid=112818457



Πλέον θέλει πολύ προσοχή στο δρόμο....και προπάντων...πέθανε ο τύπος'' φίλε μη σε νοιάζει...άσε μου το τηλ σου και θα σε πληρώσω''......ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ!!!!:whistle:

Φταινε οι ιδιοι τους ειχαν ανεβαση τα τεκμηριακα των καινουργιων για να τα παρουν απο τα τελη κυκ. με αποτελεσμα να τρακερνη η παλιατζουρα στους δρομους,,,,, πιος φταιει? οι ιδιοι