PDA

Επιστροφή στο Forum : ΓΡΑΜΜΑΤΙΑ



konstantinaM3
05-02-10, 17:00
παιδια τι γνωμη εχετε για να τα γραμματια? εχουν παρει αρκετοι για να αγορασουν το m3 κ μου λενε για γραμματια? τι παιζει με αυτα?ειναι εμπιστα?

fanisk
05-02-10, 17:01
Θα ελεγα να τα αποφυγεις..
Μετρητα, μια και εξω, κοιμασαι ησυχη!

konstantinaM3
05-02-10, 17:03
συμφωνω κ εγω αλλα ειναι δυσκολο να βρεις μετρητα στο σημερον ημεραν !

mitsos_chania
05-02-10, 17:06
Κωσταντινα αλλο γραμματεια και αλλο δοσεις.Τα γραμματεια υπηρχαν παλια.Πιαθνον να μιλας για δοσεις.Εαν λοιπον η συναλλαγη γινει μεσω τραπεζης,εγω δεν βρισκω λογο να μην γινει

YAz
05-02-10, 17:07
Μακρυά απ'αυτά.

Z4 DCT
05-02-10, 17:09
Μακριααααααα :thumbsdown:

konstantinaM3
05-02-10, 17:09
Κωσταντινα αλλο γραμματεια και αλλο δοσεις.Τα γραμματεια υπηρχαν παλια.Πιαθνον να μιλας για δοσεις.Εαν λοιπον η συναλλαγη γινει μεσω τραπεζης,εγω δεν βρισκω λογο να μην γινει

γραμματια οπως το ακους λενε δεν εχουν αναφερει τιποτε για δοσεις.....

paganis
05-02-10, 17:12
κωνσταντινα...εδω επιταγες παιρνουμε και μετα τρεχουμε για να εισπραξουμε τα κανονια!! μην ασχολησε καν με γραμματια...ειδικα με αγνωστους...

Z4 DCT
05-02-10, 17:16
γραμματια οπως το ακους λενε δεν εχουν αναφερει τιποτε για δοσεις.....

Κωσταντινα ουτε για πλακα............το πολυ επιταγη τραπεζης (οχι του ιδιου!!!! της τραπεζας!!) και αυτη να την τσεκαρης στην τραπεζα....παιζει πολυ πλαστη ...........

sokinm3
05-02-10, 17:17
κωνσταντινα...εδω επιταγες παιρνουμε και μετα τρεχουμε για να εισπραξουμε τα κανονια!! μην ασχολησε καν με γραμματια...ειδικα με αγνωστους...
συφωνω με τον φιλο ομοιοπαθη

Κωσταντινα:no:

saikoe39
05-02-10, 17:31
Φιλος το εδωσε με γραμματια.....!!!!Μ3 και αυτος Ε30(μετατροπη της κακια ωρας)..

τελικα και το οχημα εχασε...και ξυλο εφαγε...και φραγκο δεν πηρε..!!

προσοχη...

Nino
05-02-10, 17:39
μονο με παρακρατηση κυριοτητας!!!

NickE60
05-02-10, 17:50
μόνο αν μένει απέναντί σου (εννοώ να τον ξέρεις πάρα πολύ καλά) και κάνεις και παρακράτηση.... αλλιώς έχεις μεγάλη πιθανότητα να χάσεις και το αμάξι και λεφτά να μην πάρεις.. :ranting2:

ankor
05-02-10, 17:51
Mην ασχοληθειs καθολου.99% να μην πληρωθουν.Θα δωσειs και απο πανω αν ειναι μετα να τουs κυνηγησειs με δικηγορο.Η δουλεια μου ειναι και τα βλεπω καθημερινα.

Samaro
05-02-10, 18:16
Ουτε οι Μαντράδες δεν παίρνουν πλέον γραμμάτια.
Προωθούν το αίτημα του πελάτη τους σε κάποια Τράπεζα και εισπράτουν το καταναλωτικό του δάνειο. Οπότε ο πελάτης έχει να κάνει με την Τράπεζα η
οποία προηγουμένως εχει ελέγξει και τη φερεγγυότητά του.
Τα γραμμάτια απότελούν βέβαια απο μόνα τους απόδειξη οφειλής με βάσει τον οποία θα επιδικάσεις για να βγάλεις διαταγή πληρωμής και στη συνέχεια αν βρείς ακίνητη η κινητή περιουσία του οφειλέτη να προχωρήσεις σε κατάσχεση.
Δηλαδή πιασ'το αυγό και κούρεψ'το.

Z4 DCT
05-02-10, 18:19
Ρε παιδια μην το ζαλιζουμε....μακρια απο τα γραμματια, αυτη την εποχη σκανε 800 επιταγες την μερα .......φαντασου τι παιζει με τα γραμματια

Rosinante
05-02-10, 18:35
Πολλοι ανθρωποι κυριως καποιας ηλικιας(που θυμουνται τα τραπεζογραμματια) λεγοντας γραμματια εννοουν δοσεις συνηθισμενοι απ' το παρελθον..Αν σου αναφερουν ''γραμματια'' ρωτησε αν εννοουν δοσεις, τελος.

nikos ///M
05-02-10, 18:40
μακρια!!!!!!!!!!!!!!!
την πατησα.

Thomelef
05-02-10, 18:46
παιδιά μακρυά απο αγνώστους που ζητάνε γραμάτεια ακόμα και με παρακράτηση κυριότητας. αν χαθεί το αυτόκινητο μετά τέλος.
κωσταντίνα άκουσε να δείς. αυτοί που ζητάνε να κάνετε γραμάτια αναμεταξύ σας
να τους λές να κάνουν ένα δανειάκι και να πληρώνουν τις δόσεις εκεί αντί σε σένα.
όπως είπαν και πιο πάνω εδώ έχουμε φάει πιστόλια με επιταγές απο άτομα που
συνεργαζόμαστε 10 χρόνια+. φαντάσου τις πιθανότητες πιστολιάς απο έναν τελείως
άγνωστο.
μη κάνεις πίσω καθόλου και σε κανέναν... αν έχεις ανάγκη βέβαια η καλύτερη λύση είναι να το δώσεις σε έμπορο ή αντιπροσωπεία έστω και με πιο λίγα λεφτά, αρκεί να τα πάρεις.

Nino
05-02-10, 18:51
Ουτε οι Μαντράδες δεν παίρνουν πλέον γραμμάτια.
Προωθούν το αίτημα του πελάτη τους σε κάποια Τράπεζα και εισπράτουν το καταναλωτικό του δάνειο. Οπότε ο πελάτης έχει να κάνει με την Τράπεζα η
οποία προηγουμένως εχει ελέγξει και τη φερεγγυότητά του.
Τα γραμμάτια απότελούν βέβαια απο μόνα τους απόδειξη οφειλής με βάσει τον οποία θα επιδικάσεις για να βγάλεις διαταγή πληρωμής και στη συνέχεια αν βρείς ακίνητη η κινητή περιουσία του οφειλέτη να προχωρήσεις σε κατάσχεση.
Δηλαδή πιασ'το αυγό και κούρεψ'το.

τα γραμματια εχουν κοστος αγορας και ειναι αναλογο του ποσου.
Στα παραπανω συμφωνω απλα μπαινεις σε χρονοβορες και ψυχοφθορες διαδικασιες.

Για την Κωνσταντινα τωρα...

Ειναι σαφως πιο "αξιοπιστα" απο την επιταγη...λεμε
Υπαρχει περιπτωση να μπορεις να τα "δωσεις" σε καποια τραπεζα δεν ξερω πως ακριβως λειτουργει, αλλα λειτουργει(μπορεις να το ρωτησεις)ή ακομα ο samaro θα πρεπει να γνωριζει
Η παρακρατηση της κυριοτητας σε οποιαδηποτε μορφη αγορας με δοσεις κρινεται επιβεβλημενη.

yannisv
05-02-10, 18:52
Προτιμότερο θα είναι ο ενδιαφερόμενος αγοραστής να χρηματοδοτηθεί από τράπεζα για την αγορά όπως λένε και οι φίλοι παραπάνω. Λιγότερο ρίσκο και για εσένα Κωνσταντίνα.

konstantinaM3
05-02-10, 19:01
οποτε η πλιοψηφια λεει ΟΧΙ ΓΡΑΜΜΑΤΙΑ! μα ολοι ρε γμτ αυτο λενε.....για κανα μακακα ψαχνουν μου φαινεται....

Thomelef
05-02-10, 19:03
οποτε η πλιοψηφια λεει ΟΧΙ ΓΡΑΜΜΑΤΙΑ! μα ολοι ρε γμτ αυτο λενε.....για κανα μακακα ψαχνουν μου φαινεται....

όπως το είπεςthumbthumb

Samaro
05-02-10, 20:02
Πολλοι ανθρωποι κυριως καποιας ηλικιας(που θυμουνται τα τραπεζογραμματια) λεγοντας γραμματια εννοουν δοσεις συνηθισμενοι απ' το παρελθον..Αν σου αναφερουν ''γραμματια'' ρωτησε αν εννοουν δοσεις, τελος.
Τα τραπεζογραμμάτια φίλε μου είναι τα χαρτονομίσματα. Αλλο πράγμα τα γραμάτια ( και άλλο οι συναλαγματικές).

Rosinante
06-02-10, 02:31
Τα τραπεζογραμμάτια φίλε μου είναι τα χαρτονομίσματα. Αλλο πράγμα τα γραμάτια ( και άλλο οι συναλαγματικές).

Ελα ρε Αντωνη αφου ξερεις τι θελω να πω...ιδιοκτησια της τραπεζας ειναι και τα γραμματια και τα λεγαμε τραπεζογραμματια...εκει κολλησες εσυ...

E39COMP
06-02-10, 11:02
Αν το δινεις με γραμματια ... Το αγοραζω ΕΓΩ σε οτι τιμη θες ...Και αμα με ξαναδείς να μου γραψεις .... Χαχαχαχαχα ... Μην μπλεξεις με τετοια πραγματα ... Αφου μπορουν να πληρωσυν τα γραμματια γιατι δεν πανε να παρουν ενα δανειο να τελιωνεις ή αλλιως γιατι δεν πατε σε εναν μαντρα με εξτρα κοστος 300 ευρω να του κανει χρηματοδοτηση ????

Και κατι ακόμα .... ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ???? Ωραια ... κανεις παρακρατηση και παιρνεις γραμματια οκ ??? και το αμαξι εντελως τυχαία " χανεται " ή γινεται κολυμπιθρόξυλο σε μια στουκα και τα γραμματια ΔΕΝ στα πληρωνει .... Τι θα παρεις πισω ???? Οτι περισεψει απ'την στουκα ή θα ψαξεις να βρεις το χαμενο σου αμαξι ????

Η καλύτερη λυση.... Πληρωτεο επι τη εμφανίση ή μαντράς με 300 ευρω επιπλέον επιβαρυνση ( που αν θες να το παιξεις και καλή με τον πελάτη τα πληρωνεις εσυ και τελος ) σας κανει μια χρηματοδοτηση και τελος ....

Και κατι τελευταιο ... Κυκλοφορει ενα κινητο που τελιωνει ( αν θυμαμαι καλα ) σε 889 και ειναι απο Κρητη ( λεει ) και αγοραζει αυτοκινητα με επιταγες σε 3 μηνες .... Απλά ΜΑ ΚΡΥ Α .... Εχει παρει οποιον πουλαει σοβαρο BMW και ψαχνει τον μεγαλύτερο μαλ@#α .... ΠΡΟΣΟΧΗ

YAz
06-02-10, 13:02
Εδώ εμείς στις δουλειές μας φοβόμαστε να πάρουμε πλέον επιταγές, και κάθε μήνα παίζουμε προπό για το ποιες θα σκάσουν και ποιες όχι αχχααχχαχα

Nino
06-02-10, 15:23
Ενταξει και εγω συμφωνω οτι ειναι μεγαλο το ρισκο και οτι στη θεση της Κωνσταντινας δεν θα το εδινα με αυτον το διακανονισμο.
Ομως δεν ειναι ο μισος κοσμος απατεωνας και ο αλλος μισος απατημενος... εχθες 5/2 εισεπραξα το τελευταιο απο μια σειρα γραμματιων που ειχαν εκδοθει ως αποζημιωση απολυσης (της γυναικας μου) χωρις κανενα απολυτως προβλημα την καθε φορα.
Σαφως και ειχα την εννοια και το αγχος... αλλα εκ του αποτελεσματος φανηκε οτι εσφαλα.