PDA

Επιστροφή στο Forum : Σοκαριστικο δυστυχημα



skandalis447
31-01-10, 21:52
Παιδια δυστυχως χτες το μεσημερι (5 λεπτα αφου χωρισαμε με τον Γιαννη) εγινα αυτοπτης μαρτυρας πολυ ασχημου τροχαιου δυστυχηματος...Παρκαρα το σμαρτ στην καταβαση της Λ.Αμφιθεας (λιγο μετα τον Στουμπο σε ενα τριγωνακι στα δεξια)βγαινω εξω,κλειδωνω και παω να περασω απεναντι για να δω ενα αυτοκινητο σε μια εκθεση...Με το που κλειδωνω και ειμαι πανω στο τριγωνακι ενας σχετικα ηλικιωμενος ανδρας περναει τη Λεωφορο δυστυχως χωρις να κοιταξει στα αριστερα του...τη στιγμη εκεινη κατεβαινε μονο ενα αυτοκινητο στο αριστερο ρευμα του δρομου με φυσιολογικη ταχυτητα...ακουω ενα φρεναρισμα,σηκωνω το βλεμμα μου και βλεπω τον ανθρωπο να χτυπαει με την αριστερη πλευρα του το καπο,και το κεφαλι του να διαλυει το παρμπριζ...για περιπου μισο δευτερολεπτο χτυπιοτανε πανω στο καπω/παρμπριζ μεχρι που (ενω το αμαξι φρεναρε)εκτοξευτηκε και σωριαστηκε αναισθητος στην ασφαλτο 5 μετρα μακρια...Βγηκε εξω ο οδηγος και πηραμε αμεσως την αστυνομια η οποια ηρθε σε 3 λεπτα και σε 10 λεπτα ηταν εκει ασθενοφορο...Ο ανθρωπος ψυχοραγουσε καθως ειχε χτυπησει πολυ ασχημα στο κεφαλι του...ειναι μια εικονα που οσο και να προσπαθω δεν μπορω με τιποτα να την βγαλω απο το μυαλο μου...Ηρθε το ανακριτικο και εδωσα καταθεση καθως ημουνα ο μονος μαρτυρας...Απλα ευχομαι να εζησε...

Vasilis
31-01-10, 21:56
μακαρι να εζησε ο χριστιανος......το 1ο κ σημαντικοτερο....

αλλα κ ο αλλος ο ανθρωπος που τον χτυπησε....απ οτι καταλαβαινω δεν εφταιγε...ετσι δεν ειναι.....?
τι ψυχολογια κ αυτος...κ τι μπλεξιμο τωρα.....!

μακρια απο ολους μας....

bill_m3
31-01-10, 22:00
Μακάρι να είναι καλά ο άνθρωπός, το κυριότερο απ΄ολα.

ΖΩΝΗ παιδιά ΠΑΝΤΑ!!!

aektzhs18
31-01-10, 22:00
Θεος να φυλαξει να μην συνβενουν τετοια πραγματα ,θελει πολυ προσοχη απο ολους μας.

skandalis447
31-01-10, 22:07
Ειναι αλλιως να το λεω και αλλιως να το βλεπετε...Ουτε στον εχθρο μου...

fanisk
31-01-10, 22:29
Ειναι αλλιως να το λεω και αλλιως να το βλεπετε...Ουτε στον εχθρο μου...

Τη 1η μερα που πηρα το αμαξι πινω καφε με τον πατερα μου στο Περιστερι. Εγω καθομαι πλατη στη λεωφορο, ο πατερας μου απεναντι. Ετσι οπως καθομουν μπορουσα να βλεπω αυτους που κατεβαινουν. Οσο μιλαω με τον πατερα μου, κατεβαινει ενα ασπρο φορτηγακι "κλουβα" με αρκετα χλμ σε σχεση με τα υπολοιπα οχηματα και λεω πως παει ετσι..

Γυρισα προς τον πατερα μου για να συνεχισω τη κουβεντα μας, ακουω φρεναρισμα αλλα και ενα "γκτουπ" ισα που ακουστηκε(δεν ηταν κοπανημα σε λαμαρινα).. δεν σηκωθηκα να δω αλλα μου λεει ο πατερας μου οτι το ασπρο φορτηγακι καποιον χτυπησε αλλα δεν βλεπει κατι γιατι ηταν παρκαρισμενο ενα φορτηγο καταστηματος μπροστα στο οπτικο πεδιο του. Συνεχιζουμε την κουβεντα μας, εγω πλατη, και λεει ο πατερας μου γινεται χαμος πισω μου απο τον κοσμο που μαζευτηκε.

Σηκωθηκα να παω να δω να μου λυθει η απορια, ηταν μια γυναικα σχετικα μεγαλη, πεσμενη κατω με αιματα ολογυρα του κεφαλιου της και κανενα σημαδι κινησης.

Ο οδηγος της κλουβας βγηκε εξω και εκλαιγε σαν παιδακι "δεν το ηθελα, δεν το ηθελα" και μεχρι να ερθει το ανακριτικο και το ασθενοφορο (5-10 λεπτα?) συνεχισε να φωναζει δεν το ηθελα, δεν το ηθελα..

Περιττο να σας πω οτι οταν φυγαμε, μεχρι να γυρισω σπιτι (και ολη την επομενη βδομαδα) ειχα σοκαριστει τοσο πολυ που οπου εβλεπα πεζο, ποδηλατη, μηχανη, αφηνα πολλα μετρα αποσταση.

Ηταν η πρωτη φορα που ειδα νεκρο ανθρωπο μπροστα μου (απο τοτε εχω δει αλλες 2 φορες) και μου εχει μεινει ακομα αυτη η εικονα αν και εχουν περασει 2 χρονια και μερικοι μηνες.

Αρκετοι κανουμε τις μαλακιες μας στο δρομο, αλλα το οτι εχουμε "δει" τον αλλο, δεν σημαινει οτι και ο αλλος εχει δει εμας. Πολλες φορες ετυχε να φρεναρω γιατι καποιος που ηθελε να περασει απεναντι δεν υπολογισε τα χιλιομετρα μου και περασε τελευταια στιγμη.

Επισης βρισκω ηλιθιο το να θελει καποιος να περασει απεναντι ανοδο και καθοδο, και να στεκεται στη μεση χωρις εστω διαχωριστικη λωριδα. Το οτι ξερεις οτι θα κατσεις στη μεση, δεν σημαινει οτι ο αλλος δεν θα κανει στραβοτιμονια!!

Για τους πεζους...προσοχη στη διασχιση δρομων, και οταν βαριεστε να πατε στο φαναρι(ή δεν υπαρχει), να περιμενετε να αδειασουν και τα 2 ρευματα και να ΜΗΝ καθεστε στη μεση.

Για τους οδηγους..ας κοιταμε και 2 και 3 φορες αριστερα-δεξια, δεν κοστιζει σε χρονο.

m-power_01
31-01-10, 22:31
Ειναι αλλιως να το λεω και αλλιως να το βλεπετε...Ουτε στον εχθρο μου...

Δυστυχως , αυτο ηταν ενα φαινομενο που ειχε γινει αρκετες φορες στο Πανεπιστημιο Πατρων! Πολλες φορες οι επιβατες των λεωφορειων ,επιχειρουσαν να περασουν τον δρομο μπροστα απο το σταματημενο λεωφορειο με αποτελεσμα κα τους χτυπουν τα διερχομενα αυτοκινητα! Μονο εγω εχω γινει αυτοπτης μαρτυρας 2-3 φορες και αλλες τοσες εχω ακουσει...Τωρα πλεον εχει γεμισει ο κοσμος με κυκλικους κομβους και αλλα τοσα σαμαρια, ωστε να αποφευγονται οι υψηλες ταχυτητες...Δεν λεω μπροστα στην ασφαλεια της ανθρωπινης ζωης ολα πανε περιπατο, αλλα μηπως αν ειχαμε λιγη παιδεια σαν πεζοι αποφευγονταν τετοιες οικονομικες σπαταλες, δεν εμποδιζοταν η κυκλοφορια και δεν θα καταστρεφαμε τα αυτοκινητα μας? Αν προσεχαμε λιγακι...δεν ειναι παντα ο οδηγος ο ασυνειδητος!

Μακαρι να την γλιτωσει ο ανθρωπος και σιδερενιος να ΄ναι!

Z4 DCT
31-01-10, 22:48
Να ναι καλα ο παππους! τιποτα αλλο, και να το ξεπερασει γρηγορα και ο οδηγος........τρομερο σοκ!!!!!:shok:

YAz
01-02-10, 00:31
Σε κάτι τέτοια περιστατικά, αναγνωρίζω τη μάνα μου για μια ατάκα που με λέει για διάφορες καταστάσεις ...

"Εσένα σε εμπιστεύομαι, τους άλλους δεν εμπιστεύομαι"

Stathis
01-02-10, 00:34
μας εκανες την καρδια περιβολι ρε δημητρη....

sierra
01-02-10, 01:11
:doh:Κύριοι το έχω περάση.Πολύ άσχημη εμπειρία.Το 1995 πήγαινα με το SIERRA που είχα τότε, με τη γυναίκα και το νεο γέννητο γιό μου στην εκκλησία για να σαραντήση.Στην Αγ.Κωνσταντίνου και Σωκράτους στην κάθοδο,ήμουν στη δεξιά λωρίδα και αριστερά ένας ταξιτζής.Ξεκινάμε απο το φανάρι, προπορεύοταν ο ταξιτζής περίπου μισό αμάξι και ξαφνικά βλέπω μπροστά μου μια γριά με κάτι σακούλες στο χέρι,φρενάρω αλλά δεν την γλύτωσα,την κτύπησα και έπεσε στην άκρη στο πεζοδρόμιο.Περιτό να σας πώ ότι από την ώρα που φρενάρισα μέχρι την ώρα που συνήλθα δεν θυμάμε τίποτα. Η γυναίκα μου μου είπε ότι τράβαγα τα μαλιά μου. Τελικά για να μην σας κουράζω η γριά είχε σπάση μόνο το πόδι της.Αυτή η εικόνα δεν έχει διαγρφή από το μυαλό μου. Εύχομαι να μην τύχη σε κανέναν και να προσέχετε πολύ γιατί εδώ στην Ελλάδα δεν έχουμαι κυκλοφοριακή αγωγή γενικά.

ΦΑΝΗΣ
01-02-10, 11:57
Δεν θέλω να θυμάμαι τέτοια περιστατικά,έχω δει θανατηφόρο ατύχημα μηχανής η οποία έτρεχε από ότι λέγανε πάνω από 200χλμ. και μια BMW δυστυχώς στα ίδια χιλιόμετρα και συγκρούστηκαν μετωπικά,την συνέχεια δεν θέλω να την περιγράψω,θέλει γενικά πολύ ΠΡΟΣΟΧΗ στούς δρόμους το κακό δεν θέλει και πολύ να γίνει...

yannisv
01-02-10, 18:27
Μακάρι να ζήσει ο άνθρωπος....

Rosinante
02-02-10, 11:45
Καλυτερα να πεθανει διοτι αν ζησει,ο αλλος θα τον πληρωνει ολη του τη ζωη,θα του κλεισει το σπιτι...Εχουμε σκοτωσει κι εμεις ενα κοριτσι στο παρελθον(εγω συνοδηγος)και γνωριζω...

nautilos
02-02-10, 11:51
Καλυτερα να πεθανει διοτι αν ζησει,ο αλλος θα τον πληρωνει ολη του τη ζωη,θα του κλεισει το σπιτι...Εχουμε σκοτωσει κι εμεις ενα κοριτσι στο παρελθον(εγω συνοδηγος)και γνωριζω...



!!!!!!!!!!!:shok:

YAz
02-02-10, 12:03
Καλυτερα να πεθανει διοτι αν ζησει,ο αλλος θα τον πληρωνει ολη του τη ζωη,θα του κλεισει το σπιτι...Εχουμε σκοτωσει κι εμεις ενα κοριτσι στο παρελθον(εγω συνοδηγος)και γνωριζω...

Super λύση!
Δηλαδή αν πεθάνει, δε θα τον πληρώνει ο άνθρωπος;

DIMITr|S
02-02-10, 12:12
Καλυτερα να πεθανει διοτι αν ζησει,ο αλλος θα τον πληρωνει ολη του τη ζωη,θα του κλεισει το σπιτι...Εχουμε σκοτωσει κι εμεις ενα κοριτσι στο παρελθον(εγω συνοδηγος)και γνωριζω...

καλυτερα να πεθανει για να μην πληρωνει τη μαλακια π εκανε εεε?
πως το λες ετσι στην ψυχρα....?να πεθανει για να μην τον πληρωνει ο αλλος?θα ελεγες το ιδιο αν ηταν γνωστο σου προσωπο?
μιλαμε για ανθρωπο οχι για σκυλι

Stefanos_Cool
02-02-10, 12:48
!!!!!!!!!!!:shok:


Super λύση!
Δηλαδή αν πεθάνει, δε θα τον πληρώνει ο άνθρωπος;


καλυτερα να πεθανει για να μην πληρωνει τη μαλακια π εκανε εεε?
πως το λες ετσι στην ψυχρα....?να πεθανει για να μην τον πληρωνει ο αλλος?θα ελεγες το ιδιο αν ηταν γνωστο σου προσωπο?
μιλαμε για ανθρωπο οχι για σκυλι

Νομικά εννοεί!

nautilos
02-02-10, 12:56
Νομικά εννοεί!

Ναι πιστεύω ότι το καταλάβαμε όλοι αυτό αλλά το ξέρουμε και όλοι.Δεν είναι όμως ακόμα ποιό σοκαριστηκό να το λέμε χύμα στο κύμα???:confused:

yannisv
02-02-10, 12:59
Παιδιά η αποζημίωση είναι καθαρά θέμα ασφαλιστικής κάλυψης ....η ασφαλιστική εταιρία πληρώνει όχι ο οδηγός (εκτός αν το δικαστήριο επιδικάσει πλέον του ποσού της κάλυψης πράγμα που είναι πρακτικά αδύνατον). Και - νομικά να το πάρεις - αν ο άνθρωπος αποβιώσει η αποζημίωση από θανατηφόρο αυτοκινητικό θα είναι καταρχήν μεγαλύτερη.

nautilos
02-02-10, 13:03
Παιδιά είναι καθαρά θέμα ασφαλιστικής κάλυψης το θέμα της καταβολής αποζημίωσης....η ασφαλιστική εταιρία πληρώνει όχι ο οδηγός. Και - νομικά να το πάρεις - αν ο άνθρωπος αποβιώσει η αποζημίωση για θανατηφόρο τροχαίο θα είναι καταρχήν μεγαλύτερη.


Απλά ο νεκρός θα σε τραβήξει μια φορά ο τραυματίας πολλές και αναλόγος την ζημιά που θα έχει μπορεί στο τέλος να ξεπεράσει και την αποζημίωση του νεκρού.

Καλά τι κουβέντα πιάσαμε????

Stefanos_Cool
02-02-10, 13:08
Ναι πιστεύω ότι το καταλάβαμε όλοι αυτό αλλά το ξέρουμε και όλοι.Δεν είναι όμως ακόμα ποιό σοκαριστηκό να το λέμε χύμα στο κύμα???:confused:

Φυσικά και είναι, απλά εγώ διευκρίνισα αυτό που κατάλαβα απ τα γραπτά του Rosinante, άλλωστε αυτό το καλό έχουν τα φόρουμ ... να λέμε δημόσια την άποψή μας, το αν είναι αποδεχτή ή όχι αυτό είναι άλλο θέμα! :)

yannisv
02-02-10, 13:09
Παιδιά η αποζημίωση είναι καθαρά θέμα ασφαλιστικής κάλυψης ....η ασφαλιστική εταιρία πληρώνει όχι ο οδηγός (εκτός αν το δικαστήριο επιδικάσει πλέον του ποσού της κάλυψης πράγμα που είναι πρακτικά αδύνατον). Και - νομικά να το πάρεις - αν ο άνθρωπος αποβιώσει η αποζημίωση από θανατηφόρο αυτοκινητικό θα είναι καταρχήν μεγαλύτερη.


...Αλλά τί συζητάμε τώρα το θέμα είναι να είναι ο άνθρωπος καλά.

DIMITr|S
02-02-10, 13:11
μακρια απο μας παιδια και να ειναι το τελευταιο....να ναι καλα και ο ανθρωπος και τιποτα αλλο

Z4 DCT
02-02-10, 13:13
Παιδια καμια φορα με τον γραπτο λογο αλλα εννοεις και αλλα ευκολα καταλαβαινει καποιος, ας ειμαστε ολοι ποιο ελαστικοι και σιγουρα θα εχουμε να κερδισουμε περισοτερα απο οσα θα χασουμε (ηρεμια) σε μια αντιπαραθεση....πραγμα το οποιο δεν ειναι παντα εφικτο
Ας προσπαθησουμε ομως!!!

Χωρις να θελω να θιξω κανεναν απο τους ποιο πανω που εξεφρασαν την γνωμη τους!thumb

Πανω απο ολα να ειναι καλα ο ανθρωπος.....

patriNOS
05-02-10, 19:08
Καλυτερα να πεθανει διοτι αν ζησει,ο αλλος θα τον πληρωνει ολη του τη ζωη,θα του κλεισει το σπιτι...Εχουμε σκοτωσει κι εμεις ενα κοριτσι στο παρελθον(εγω συνοδηγος)και γνωριζω...

προφανως εννοει ο φιλος οτι για τον οδηγο που χτυπησε τον ηλικιωμενο ειναι καλυτερα (για τον οδηγο) να πεθανει(ο οδηγος) παρα να ζησει και να πληρωνει τον γερο χριστιανο.. προφανως το θα τον πληρωνει για μια ζωη δεν το χρησιμοποιει με την κυριολεκτικη σημασια της λεξεως αλλα με την ευρυτερη εννοια και εννοει και απο θεμα τυψεων και οτι δυσκολα θα το ξεπερασει.. ετσι το εκλαμβανω εγω.

Driver M
05-02-10, 19:16
Πάνω από όλα η ανθρώπινη ζωή, η οποία δεν εξαγοράζεται ούτε ανταλλάσσεται με κανένα χρηματικό ποσό. Και προσοχή από όλους μας για να μην καταλήγουμε σε τέτοιες τραγικές καταστάσεις, ασχέτως αν είμαστε οι κύριοι υπεύθυνοι ή όχι.

NickE60
06-02-10, 01:27
Το έχω πάθει ....μου έχει συμβεί δηλαδή.
ΕΥΤΥΧΩΣ! δεν τον σκότωσα ούτε τον τραυμάτισα πολύ σοβαρά. 10-15 μέρες στο νοσοκομείο με βαριά διάσειση.

Είμαι το '92 στον επαρχιακό δρόμο Άργους - Ναυπλίου μέρα μεσημέρι με ένα Μazda 323F και πηγαίνω με 100-120 ...είμαι 300 μέτρα μακριά και βλέπω πάνω στη διπλή διαχωριστική ένα τύπο γύρω στα 25 να περιμένει στάσιμος ...οκ λέω, με έχει δει. Συνεχίζω ...και με το που πλησιάζω στα 30 μέτρα ......ξεκινάει να περάσει απέναντι τρέχοντας και κοιτάζοντας προς το αντίθετο ρεύμα (ποιος ξέρει?? κόλλησε το μυαλό του? νόμισε ότι περνάει απέναντι μονόδρομο?) Ίσα που πρόλαβα να ακουμπήσω το φρένο. Τον πετυχαίνω στο κέντρο, κοπανάει με το κεφάλι στην κορυφή παρπρίζ με ουρανό ....και στιγμιαία τον χάνω! Πλακωμένος στα φρένα πλέον όπως είμαι, ακούω μετά από μια στιγμή ένα "ΓΚΟΥΠ" στον ουρανό, ....είχε φύγει ψηλά.... μετά να σέρνεται στο παρπρίζ, το καπώ και τον αδειάζω μπροστά όπως είμαι ακόμα φρεναριστός ...όλα αυτά σε 5-6". Βγαίνω έξω, ανάσκελα στο δρόμο αυτός αναίσθητος και να τρέχει αίμα απ' το κεφάλι του ...λέω μέσα μου ..πάει τον σκότωσα... Πέρασαν σίδερα φυλακής απ' το μυαλό μου, χειροπέδες ...τα είδα όλα.. Κοιτάζω το αμάξι (3 μηνών αμάξι) ...λες και είχα περάσει από ναρκοπέδιο, προφυλακτήρας, καπώ, παρπρίζ, ουρανός, ...όλα κώλος! Δεν υπάρχει περίπτωση να ζει λέω ...τέλος... Είχα αρχίσει να σαλεύω... σταματάει ένα ταξί που περνούσε, του λέω φίλε σε παρακαλώ να τον πάμε στο νοσοκομείο γιατί είναι άσχημα ...τον βάζουμε μέσα, τον πάμε στο Νοσοκομείο του Άργους στα επείγοντα, έρχεται και η αστυνομία εκεί, δίνω κατάθεση, με πάνε στο τμήμα, μετά από 2-3 ώρες με αφήνουν, ξαναπάω στο νοσοκομείο, μου λένε είναι ζωντανός, έχει βαριά κρανιο-εγκεφαλική κάκωση. Παίρνω το τηλέφωνο του νοσοκομείου και φεύγω να πάω να μαζέψω το αμάξι από το δρόμο και ξεκινάω μες τη νύχτα για Αθήνα με σπασμένο-τρύπιο στην κυριολεξία παρπρίζ .......

Το επόμενο Σαββατοκύριακο ξανακατεβαίνω Άργος ...με άλλο αμάξι φυσικά ...αφού είχα επικοινωνήσει με Αστυνομία - Νοσοκομείο και είχα μάθει ότι πάει καλύτερα ....τον βρίσκω στο θάλαμο με επιδέσμους στο κεφάλι ...σαν να ήταν χθες... του λέω είσαι καλά? πονάς? ...νόμισα πως σε είχα σκοτώσει, καλά, πως το έκανες? ...μου λέει, δεν σε είδα φίλε, το είπα και στους αστυνόμους, δε σε είδα, εγώ έφταιγα, μην ανησυχείς, είμαι καλά...

Πήρα πίσω τα 10 χρόνια ζωής που είχα χάσει τη βδομάδα που είχε περάσει.....

άστα ...είναι να μη σου τύχει ...από κει που δεν το περιμένεις έρχεται.....

giannis_compact
06-02-10, 01:55
Εγω παιδια ημουν παθων..Πανω στο πεζοδρομιο..9 ραμματα στο ποδι,3 στο κεφαλι και χτυπημα στο χερι..Απο 15χρονο μαθητη οδηγο μοτοσυκλετας..Μπορουσα να κανω πολλα και να εβρισκε το μπελα του..Ηρθε αμεσως στο νοσοκομειο και μου ζητησε συγγνωμη..Δεν εκανα τιποτα,ουτε τον κατηγορησα για κατι γιατι στην κυριολεξια θα εβρισκε το μπελα του και αυτος και ο πατερας του και εγω δεν ειμαι κακος ανθρωπος..Οπως λεει και η λεξη ηταν ατυχημα,η κακια στιγμη..
Καλα να'μαστε παληκαρια(και μερικες δεσποινιδες)υγεια πανω απο ολα...

Z4 DCT
06-02-10, 10:01
Το έχω πάθει ....μου έχει συμβεί δηλαδή.
ΕΥΤΥΧΩΣ! δεν τον σκότωσα ούτε τον τραυμάτισα πολύ σοβαρά. 10-15 μέρες στο νοσοκομείο με βαριά διάσειση.

Είμαι το '92 στον επαρχιακό δρόμο Άργους - Ναυπλίου μέρα μεσημέρι με ένα Μazda 323F και πηγαίνω με 100-120 ...είμαι 300 μέτρα μακριά και βλέπω πάνω στη διπλή διαχωριστική ένα τύπο γύρω στα 25 να περιμένει στάσιμος ...οκ λέω, με έχει δει. Συνεχίζω ...και με το που πλησιάζω στα 30 μέτρα ......ξεκινάει να περάσει απέναντι τρέχοντας και κοιτάζοντας προς το αντίθετο ρεύμα (ποιος ξέρει?? κόλλησε το μυαλό του? νόμισε ότι περνάει απέναντι μονόδρομο?) Ίσα που πρόλαβα να ακουμπήσω το φρένο. Τον πετυχαίνω στο κέντρο, κοπανάει με το κεφάλι στην κορυφή παρπρίζ με ουρανό ....και στιγμιαία τον χάνω! Πλακωμένος στα φρένα πλέον όπως είμαι, ακούω μετά από μια στιγμή ένα "ΓΚΟΥΠ" στον ουρανό, ....είχε φύγει ψηλά.... μετά να σέρνεται στο παρπρίζ, το καπώ και τον αδειάζω μπροστά όπως είμαι ακόμα φρεναριστός ...όλα αυτά σε 5-6". Βγαίνω έξω, ανάσκελα στο δρόμο αυτός αναίσθητος και να τρέχει αίμα απ' το κεφάλι του ...λέω μέσα μου ..πάει τον σκότωσα... Πέρασαν σίδερα φυλακής απ' το μυαλό μου, χειροπέδες ...τα είδα όλα.. Κοιτάζω το αμάξι (3 μηνών αμάξι) ...λες και είχα περάσει από ναρκοπέδιο, προφυλακτήρας, καπώ, παρπρίζ, ουρανός, ...όλα κώλος! Δεν υπάρχει περίπτωση να ζει λέω ...τέλος... Είχα αρχίσει να σαλεύω... σταματάει ένα ταξί που περνούσε, του λέω φίλε σε παρακαλώ να τον πάμε στο νοσοκομείο γιατί είναι άσχημα ...τον βάζουμε μέσα, τον πάμε στο Νοσοκομείο του Άργους στα επείγοντα, έρχεται και η αστυνομία εκεί, δίνω κατάθεση, με πάνε στο τμήμα, μετά από 2-3 ώρες με αφήνουν, ξαναπάω στο νοσοκομείο, μου λένε είναι ζωντανός, έχει βαριά κρανιο-εγκεφαλική κάκωση. Παίρνω το τηλέφωνο του νοσοκομείου και φεύγω να πάω να μαζέψω το αμάξι από το δρόμο και ξεκινάω μες τη νύχτα για Αθήνα με σπασμένο-τρύπιο στην κυριολεξία παρπρίζ .......

Το επόμενο Σαββατοκύριακο ξανακατεβαίνω Άργος ...με άλλο αμάξι φυσικά ...αφού είχα επικοινωνήσει με Αστυνομία - Νοσοκομείο και είχα μάθει ότι πάει καλύτερα ....τον βρίσκω στο θάλαμο με επιδέσμους στο κεφάλι ...σαν να ήταν χθες... του λέω είσαι καλά? πονάς? ...νόμισα πως σε είχα σκοτώσει, καλά, πως το έκανες? ...μου λέει, δεν σε είδα φίλε, το είπα και στους αστυνόμους, δε σε είδα, εγώ έφταιγα, μην ανησυχείς, είμαι καλά...

Πήρα πίσω τα 10 χρόνια ζωής που είχα χάσει τη βδομάδα που είχε περάσει.....

άστα ...είναι να μη σου τύχει ...από κει που δεν το περιμένεις έρχεται.....

Ουτε στους εφιαλτες μου κατι τετοιο Νικο!!!!!!:shok:
χαρας το κουραγιο σου φιλε!!!!!!!

manos///3
06-02-10, 10:46
Eχω να ακουμπησω τη μηχανη μου 2 χρονια τωρα..
Ο λογος...
Εγινε ενα δυστύχημα μπροστα μου με δυο μοτοσυκλετες.. ο ενας πεθανε μπροστα μου αφου οι γ@μημενες μπαριερες στη κυριολεξια τον εκοψαν στη μεση...Η εικονα του κομμενου ποδιου του στην ακρη του δρομου ακομα με κυνηγαει.

Ευχομαι να μη ζησει κανενας τετοια περιστατικα...Αλλαζεις πολυ μεσα σου.

DIMITr|S
06-02-10, 10:59
Eχω να ακουμπησω τη μηχανη μου 2 χρονια τωρα..
Ο λογος...
Εγινε ενα δυστύχημα μπροστα μου με δυο μοτοσυκλετες.. ο ενας πεθανε μπροστα μου αφου οι γ@μημενες μπαριερες στη κυριολεξια τον εκοψαν στη μεση...Η εικονα του κομμενου ποδιου του στην ακρη του δρομου ακομα με κυνηγαει.

Ευχομαι να μη ζησει κανενας τετοια περιστατικα...Αλλαζεις πολυ μεσα σου.

κατι τετοιο εχει δει ο πατερας μ και μ λεει απο μικρο παιδι να μην ανεβαινω σε μηχανακι....ακομα και τωρα μ το λεει

saikoe39
06-02-10, 16:30
Εχω δει πολλά στο δρομο…!!όπως όλοι μας….το θέμα είναι όμως ότι δεν αρκεί η δική μας προσοχή..!!

Πρέπει να προσέχουν και οι πεζοί ….και οι μηχανόβιοι και όλοι..!!

Πιτσιρικάς με το ποδηλατο…. είχα αρκετές τούμπες ….ώσπου μια μερα…καθως πήγαινα του σκοτωμού για να μπω στην γωνία του σπιτιου μου….. πέφτω …φεύγω στην άλλη πλευρά του δρόμου ….οπου και ερχόταν αυτοκίνητο ….το όποιο σταμάτησε στα στα 5 εκατοστά από το κεφάλι μου… Ακόμα θυμάμαι τον προφυλαχτήρα να τον βλέπω να μου έρχεται…!!Τοτε δεν με πολύ ένοιαξε …δεν καταλάβαινα ….Αλλα τελικά ηταν ένα καλο μαθημα…!!

Rosinante
06-02-10, 16:47
Το έχω πάθει ....μου έχει συμβεί δηλαδή.
ΕΥΤΥΧΩΣ! δεν τον σκότωσα ούτε τον τραυμάτισα πολύ σοβαρά. 10-15 μέρες στο νοσοκομείο με βαριά διάσειση.

Είμαι το '92 στον επαρχιακό δρόμο Άργους - Ναυπλίου μέρα μεσημέρι με ένα Μazda 323F και πηγαίνω με 100-120 ...είμαι 300 μέτρα μακριά και βλέπω πάνω στη διπλή διαχωριστική ένα τύπο γύρω στα 25 να περιμένει στάσιμος ...οκ λέω, με έχει δει. Συνεχίζω ...και με το που πλησιάζω στα 30 μέτρα ......ξεκινάει να περάσει απέναντι τρέχοντας και κοιτάζοντας προς το αντίθετο ρεύμα (ποιος ξέρει?? κόλλησε το μυαλό του? νόμισε ότι περνάει απέναντι μονόδρομο?) Ίσα που πρόλαβα να ακουμπήσω το φρένο. Τον πετυχαίνω στο κέντρο, κοπανάει με το κεφάλι στην κορυφή παρπρίζ με ουρανό ....και στιγμιαία τον χάνω! Πλακωμένος στα φρένα πλέον όπως είμαι, ακούω μετά από μια στιγμή ένα "ΓΚΟΥΠ" στον ουρανό, ....είχε φύγει ψηλά.... μετά να σέρνεται στο παρπρίζ, το καπώ και τον αδειάζω μπροστά όπως είμαι ακόμα φρεναριστός ...όλα αυτά σε 5-6". Βγαίνω έξω, ανάσκελα στο δρόμο αυτός αναίσθητος και να τρέχει αίμα απ' το κεφάλι του ...λέω μέσα μου ..πάει τον σκότωσα... Πέρασαν σίδερα φυλακής απ' το μυαλό μου, χειροπέδες ...τα είδα όλα.. Κοιτάζω το αμάξι (3 μηνών αμάξι) ...λες και είχα περάσει από ναρκοπέδιο, προφυλακτήρας, καπώ, παρπρίζ, ουρανός, ...όλα κώλος! Δεν υπάρχει περίπτωση να ζει λέω ...τέλος... Είχα αρχίσει να σαλεύω... σταματάει ένα ταξί που περνούσε, του λέω φίλε σε παρακαλώ να τον πάμε στο νοσοκομείο γιατί είναι άσχημα ...τον βάζουμε μέσα, τον πάμε στο Νοσοκομείο του Άργους στα επείγοντα, έρχεται και η αστυνομία εκεί, δίνω κατάθεση, με πάνε στο τμήμα, μετά από 2-3 ώρες με αφήνουν, ξαναπάω στο νοσοκομείο, μου λένε είναι ζωντανός, έχει βαριά κρανιο-εγκεφαλική κάκωση. Παίρνω το τηλέφωνο του νοσοκομείου και φεύγω να πάω να μαζέψω το αμάξι από το δρόμο και ξεκινάω μες τη νύχτα για Αθήνα με σπασμένο-τρύπιο στην κυριολεξία παρπρίζ .......

Το επόμενο Σαββατοκύριακο ξανακατεβαίνω Άργος ...με άλλο αμάξι φυσικά ...αφού είχα επικοινωνήσει με Αστυνομία - Νοσοκομείο και είχα μάθει ότι πάει καλύτερα ....τον βρίσκω στο θάλαμο με επιδέσμους στο κεφάλι ...σαν να ήταν χθες... του λέω είσαι καλά? πονάς? ...νόμισα πως σε είχα σκοτώσει, καλά, πως το έκανες? ...μου λέει, δεν σε είδα φίλε, το είπα και στους αστυνόμους, δε σε είδα, εγώ έφταιγα, μην ανησυχείς, είμαι καλά...

Πήρα πίσω τα 10 χρόνια ζωής που είχα χάσει τη βδομάδα που είχε περάσει.....

άστα ...είναι να μη σου τύχει ...από κει που δεν το περιμένεις έρχεται.....

Η κοπελα ομως(19 χρονων) δε γλυτωσε...Με 120 μπροστα και δεξια...στην εθνικη,υψος Ν. Φιλαδελφειας...πεταχτηκε χωρις λογο..υπηρχαν μαρτυρες ευτυχως...οταν εισηλθε μεσα στην καμπινα κομματιαζοντας το παρμπριζ ηταν ηδη νεκρη...για 2 μηνες εβγαζα γυαλια απο πανω μου...η συγκρουση ηταν τοσο σφοδρη που το τζιν που φορουσε ελιωσε πανω στο καπω...κατεληξα σε ψυχιατρο για υποστηριξη...2μισυ χρονια με αναστολη ο οδηγος αφου δεν ειχε ευθυνη αλλα ηταν στο οριο ταχυτητας...2 χρονια ειχα να περασω απο αυτο το σημειο της εθνικης...δεν ειμαστε τιποτα...η ζωη εχει πενιχρη αξια...

Z4 DCT
06-02-10, 16:55
Η κοπελα ομως(19 χρονων) δε γλυτωσε...Με 120 μπροστα και δεξια...στην εθνικη,υψος Ν. Φιλαδελφειας...πεταχτηκε χωρις λογο..υπηρχαν μαρτυρες ευτυχως...οταν εισηλθε μεσα στην καμπινα κομματιαζοντας το παρμπριζ ηταν ηδη νεκρη...για 2 μηνες εβγαζα γυαλια απο πανω μου...η συγκρουση ηταν τοσο σφοδρη που το τζιν που φορουσε ελιωσε πανω στο καπω...κατεληξα σε ψυχιατρο για υποστηριξη...2μισυ χρονια με αναστολη ο οδηγος αφου δεν ειχε ευθυνη αλλα ηταν στο οριο ταχυτητας...2 χρονια ειχα να περασω απο αυτο το σημειο της εθνικης...δεν ειμαστε τιποτα...η ζωη εχει πενιχρη αξια...

:shok::shok::shok::shok: