PDA

Επιστροφή στο Forum : Εμπόλεμοι δρόμοι



yannisv
31-01-10, 13:14
Mόλις (?)12 άτομα έχασαν τη ζωή τους και 24 τραυματίστηκαν σοβαρά σε τροχαία από τις 21/12 μέχρι τις 27/12 ανακοίνωσε η ΕΛ.ΑΣ. επισημαίνοντας την μεγάλη μείωση θανατηφόρων τροχαίων σε σχέση με την ίδια περίοδο πέρσι.

Θα μπορούσαμε να θεωρήσουμε τη μείωση αυτή ως θετικό σημάδι, αλλά μόλις πριν λίγες μέρες διαπιστώσαμε ότι για να δοθεί η υπόσχεση για τη δημιουργία πεζογέφυρας σε μια επικίνδυνη λεωφόρο, πρέπει να χάσει τη ζωή του ένα παιδί. Την περασμένη εβδομάδα ακούσαμε και πάλι δεσμεύσεις για την οδική ασφάλεια, που τις έχουμε ξανακούσει στο παρελθόν, απόδειξη του ότι ο ακήρυχτος πόλεμος στους ελληνικούς δρόμους συνεχίζεται.

Θυμόμαστε την ανοιχτή αυτή πληγή στις γιορτές, τα τριήμερα και το καλοκαίρι, αλλά το αίμα ρέει καθημερινά. Οι αιτίες συγκεκριμένες, τα μέτρα που πρέπει να ληφθούν συγκεκριμένα και η μη λήψη τους εξοργιστική.

Πρώτον θέμα νοοτροπίας. Μια ματιά στους Έλληνες οδηγούς αποδεικνύει ότι ο Δαρβίνος ήταν απλώς ονειροπόλος όταν διατύπωνε τη θεωρία για την εξέλιξη των ειδών. Με το πόδι στο γκάζι πολλοί βρίσκουν την ανωτερότητα που τους λείπει σε άλλους τομείς σε μερικές προσπεράσεις, δυο κορναρίσματα και ένα ηλίθιο παιχνίδι με τον κίνδυνο. Αν επρόκειτο για κάποιον που απλώς θέλει να βλάψει τον εαυτό του, θα μπορούσαμε να αναγνωρίσουμε ελαφρυντικά, αλλά επειδή στο δρόμο κανείς δεν είναι μόνος του, η παραπάνω συμπεριφορά προσιδιάζει σε εγκληματία.

Δεύτερον, διάτρητο σύστημα εκπαίδευσης και εξέτασης οδηγών. Την εκπαίδευση τη γνωρίζουμε όλοι. Βασικά πράγματα, συγκεκριμένα λάθη που πρέπει να αποφύγεις και σήματα που μαθαίνεις μια φορά και για λίγο. Από εκεί και πέρα το αν θα έχεις στο πίσω κάθισμα δύο ιεροεξεταστές ή δύο τυχαίους που βρέθηκαν στο αμάξι και τους πας μια ωραία βόλτα, εξαρτάται από το πόσο γενναιόδωρο παιδί είσαι. Παίρνεις το ωραίο σου δίπλωμα και ο χάρος βγήκε παγανιά.

Τρίτον, δρόμοι παγίδες σε όλη τη χώρα. Θανατηφόρες λακούβες, επικίνδυνες στροφές, σημεία καρμανιόλες στο οδικό δίκτυο, σήμανση που δεν βγάζει νόημα και άλλα πολλά. Καταγγελίες, φωνές και μερικά ρεπορτάζ σε κανένα πολύνεκρο τροχαίο και από εκεί και πέρα τα γνωστά. Λήθη και αδιαφορία.

Τέταρτον, ποινές που δεν εφαρμόζονται και μέτρα εισπρακτικού χαρακτήρα. Με τον λοβοτομημένο κάγκουρα που πηγαίνει με 60 σε ένα στενό δρομάκι, με το κεφάλι κρεμασμένο από το παράθυρο μήπως τον μπανίσει κανένα ξανθό με νοημοσύνη καρότου, δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε. Πρέπει όμως να τον τιμωρήσουμε. Μπορεί να γίνει αυτό σε μια χώρα που ο τάδε γνωστός μας σβήνει την κλήση και στις γιορτές μας επιστρέφουν τις πινακίδες για να σκοτώσουμε και να σκοτωθούμε ελεύθερα; Μπορεί να γίνει όταν αυτός που πιάνει τιμόνι έχοντας πιει ένα ολόκληρο μπαρ δεν αντιμετωπίζεται ως εγκληματίας με τις ανάλογες ποινές;

Όλα τα παραπάνω δεν θα ήταν απαραίτητα να αναφερθούν, αν κάποιοι μπορούσαν να σκεφθούν πόσος πόνος προκαλείται, πόσα σπίτια κλείνουν και πόσες ζωές χάνονται άδικα στους δρόμους. Επειδή όμως δεν μπορούν ή δεν θέλουν, η Πολιτεία οφείλει να τους διδάξει να το σκέφτονταί με αυστηρότερες ποινές και εφαρμογή του νόμου χωρίς εξαιρέσεις, βελτιώνοντας παράλληλα το οδικό δίκτυο σε όλη τη χώρα. Ο πόλεμος αυτός πρέπει κάποτε να λήξει.


Πηγή: news247

Nino
31-01-10, 13:59
Η λυση ειναι μια και ειναι μονοδρομος... μαθηματα κυκλοφοριακης αγωγης απο το δημοτικο ετσι ωστε να αποκτηθει η αναλογη οδηγικη παιδεια.
Ετσι ισως αλλαξει η οδηγικη συμπεριφορα των αυριανων οδηγων!!! και δειξουμε οτι ο πολιτισμος ειναι και στον δρομο.

bomber21
31-01-10, 14:01
Στην Ελλάδα,ο πολιτισμός και η παιδεία δεν είναι πουθενά.Απουσιάζουν.

YAz
31-01-10, 14:06
Εγώ θέλω να προσθέσω και κάτι ακόμα...

Τη χαζή νοοτροπία του πεζού (Δυστυχώς και εγώ την έχω τις περισσότερες φορές) όπου όταν είναι να περάσει ένα δρόμο, θα το κάνει από εκεί που τον βολεύει περισσότερο και όχι απ'τις διαβάσεις..
Και το αναφέρω αυτό διότι ειλικρινά πάρα πολλά ατυχήματα γίνονται έτσι. π.χ. Να βλέπεις κάποιους να σου εμφανίζονται ξαφνικά πίσω από ένα λεωφορείο και εσύ να πλακώνεσαι στα φρένα..

Στο εξωτερικό αυτό που με μαγεύει κάθε φορά που πηγαίνω είναι το γεγονός όταν πατάει ο πεζός το πόδι του στη διάβαση, και όλοι μα όλοι σταματάνε να περάσεις...
Όταν πριν από 2 χρόνια ξεκίνησα να το κάνω εδώ στην Ελλάδα, κόντεψα να πιαστώ με κάποιον στα χέρια επειδή με κόρναρε από πίσω.. Πλέον, απλά αδιαφορώ.

z3 2.2
31-01-10, 14:56
Eγω θα προσθεσω κατι λιγο διαφορετικο.
Πληρωνω το κρατος με τους φορους μου καθε χρονο.
ΑΠΑΙΤΩ να εχω δρομους οι οποιοι θα ειναι για αρχη ασφαλεις και μετα απολαυστικοι.
Γιατι να θελω να παω 5χλμ αποστασης και να μου εχει κατεβει η πετρα απο τα νεφρα?Γιατι να κοπανιεται το αυτοκινητο το οποιο ΕΓΩ πληρωνω.
Γιατι να διαλεγω διαδρομες για να παω στη δουλεια μου με βαση το οδοστρωμα?
Γιατι να καβαλαω τη μηχανη μου και να φοβαμαι μη πεσω σε καμια λακουβα που δεν υπηρχε χθες και να μην ξαναβγω ποτε???
Γιατι να αισθανομαι για μια ακομα φορα ηλιθιος βλεποντας την καινουρια ασφαλτοστρωση???Που στην ουσια δεν ειναι ασφαλτοστρωση αλλα "βαφη" του παλιου δρομου με κατι σαν ασφαλτο....
Γιατι να μην μπορω να απολαυσω το οχημα μου???
ΠΛΗΡΩΝΩ Γ**** ΤΟ ΚΕΡΑΤΟ ΜΟΥ!!!! Π Λ Η Ρ Ω Ν Ω!!!!!

vasilis e30
31-01-10, 15:09
δυστυχως ετσι ειναι τα πραγματα.δικιο εχετε

Nino
31-01-10, 16:28
Eγω θα προσθεσω κατι λιγο διαφορετικο.
Πληρωνω το κρατος με τους φορους μου καθε χρονο.
ΑΠΑΙΤΩ να εχω δρομους οι οποιοι θα ειναι για αρχη ασφαλεις και μετα απολαυστικοι.
Γιατι να θελω να παω 5χλμ αποστασης και να μου εχει κατεβει η πετρα απο τα νεφρα?Γιατι να κοπανιεται το αυτοκινητο το οποιο ΕΓΩ πληρωνω.
Γιατι να διαλεγω διαδρομες για να παω στη δουλεια μου με βαση το οδοστρωμα?
Γιατι να καβαλαω τη μηχανη μου και να φοβαμαι μη πεσω σε καμια λακουβα που δεν υπηρχε χθες και να μην ξαναβγω ποτε???
Γιατι να αισθανομαι για μια ακομα φορα ηλιθιος βλεποντας την καινουρια ασφαλτοστρωση???Που στην ουσια δεν ειναι ασφαλτοστρωση αλλα "βαφη" του παλιου δρομου με κατι σαν ασφαλτο....
Γιατι να μην μπορω να απολαυσω το οχημα μου???
ΠΛΗΡΩΝΩ Γ**** ΤΟ ΚΕΡΑΤΟ ΜΟΥ!!!! Π Λ Η Ρ Ω Ν Ω!!!!!

και πληρωνεις με διαφορους τροπους και μορφες και καθομαστε και συζηταμε τα αυτονοητα... γιατι δηλαδη εμεις δεν μπορουμε να τα εχουμε και μπορουν οι υπολοιποι Ευρωπαιοι τι στο καλο στο πηγαδι κατουρησαμε!!!

Monsta
31-01-10, 18:42
Εγώ θέλω να προσθέσω και κάτι ακόμα...

Τη χαζή νοοτροπία του πεζού (Δυστυχώς και εγώ την έχω τις περισσότερες φορές) όπου όταν είναι να περάσει ένα δρόμο, θα το κάνει από εκεί που τον βολεύει περισσότερο και όχι απ'τις διαβάσεις..
Και το αναφέρω αυτό διότι ειλικρινά πάρα πολλά ατυχήματα γίνονται έτσι. π.χ. Να βλέπεις κάποιους να σου εμφανίζονται ξαφνικά πίσω από ένα λεωφορείο και εσύ να πλακώνεσαι στα φρένα..

Στο εξωτερικό αυτό που με μαγεύει κάθε φορά που πηγαίνω είναι το γεγονός όταν πατάει ο πεζός το πόδι του στη διάβαση, και όλοι μα όλοι σταματάνε να περάσεις...
Όταν πριν από 2 χρόνια ξεκίνησα να το κάνω εδώ στην Ελλάδα, κόντεψα να πιαστώ με κάποιον στα χέρια επειδή με κόρναρε από πίσω.. Πλέον, απλά αδιαφορώ.

Όλα ξεκινούν από την οδηγική παιδεία που εν έτη 2010 είναι εντελώς ανύπαρκτη στη χώρα μας.

Δηλαδή με το ίδιο σκεπτικό που ο πεζός διασχίζει το δρόμο όπου του κατέβει, έτσι και ο "άλλος" οδηγός θα κάνει αναστροφή εκεί που απαγορεύεται και θα σκοτώσει κάποιον που πηγαίνει κανονικά στη πορεία του.

Θυμάμαι στην Αμερική όταν ήμουν ακόμα στο γυμνάσιο (το 1985!!!) είχαμε υποχρεωτικά μαθήματα οδήγησης, ώστε αν το θελήσουμε να δώσουμε εξετάσεις για δίπλωμα και να το αποκτήσουμε στο 16ο έτος ηλικίας μας.

Στα μαθήματα αυτά είχαμε στη τάξη simulators και βίντεο όπου μας δείχνανε τις επιπτώσεις της οδήγησης κάτω από συνθήκες μέθης, το πόσο επικίνδυνο είναι να μη φοράμε ζώνη μέσα στο αυτοκίνητο (όχι μόνο στα μπροστινά καθίσματα), προτεραιότητα σε πεζούς, σε άλλα οχήματα, πλήρη ακινητοποίηση σε stop signs και ένα σωρό άλλα πράγματα που εδώ για να μπουν στη συνείδηση του έλληνα, θα περάσουν ακόμα πολλά χρόνια αφού το κράτος απλά αδιαφορεί.

oldcarskickass
03-02-10, 10:30
Είμαι φαντάρος και αυτό που έχω να πω είναι το εξής.

Και στο κέντρο αλλά και εχθές μας έδειξαν ένα βίντεο με διάφορα ατυχήματα με μικρές μάλιστα ταχύτητες, κανένα δε θυμάμαι να ήταν πάνω από 60χλμ.

Η πλειοψηφία των δυστυχημάτων ήταν αληθινά και μιλούσαν και γιατροί για τις βλάβες που έχουν δει σε αυτοκινητιστικά.

Το ανησυχητικό (αυτό που με τρέλανε βασικά) ήταν ότι η πλειοψηφία των φαντάρων (δηλαδή μιλάμε για νεολαία, για τη γενιά που τρέχει), δεν ήθελε να δει τα φρικιαστικά, ορισμένες φορές, πλάνα και άρχισαν να κοροιδεύουν ότι με τόσα λίγα χλμ δεν παθαίνεις τίποτα.

Μετά άρχισε να μιλάει ο σεβαστός κ.Τάσος Μαρκουϊζος (Ιαβέρης) με τη γνωστή θρασύτητα (και ΜΠΡΑΒΟ του γιατί δεν καταλαβαίνουμε αλλιώς), όσοι είχαν μείνει ξύπνιοι είτε τον κορόιδευαν είτε έβλεπαν τσόντες στο κινητό τους...

Το τραγικό είναι ότι δεν αντιλαμβανόμαστε ότι
1)οι δυνάμεις της φύσης είναι ΑΜΕΙΛΙΚΤΕΣ και δεν υπάρχει ούτε ΕΝΑΣ bodybuildαρας που να αντέχει την επιβράδυνση από τα 50 σε 0 χλμ στον ελάχιστο χρόνο που διαρκεί η κρούση. Οι περισσότεροι νομίζουμε ότι αν σφίξουμε τα χέρια στο τιμόνι όλα θα είναι οκ... Εγώ πάντως ούτε στη θάλασσα δε θα ήθελα να πέσω με 50χλμ...

2)ΚΑΝΕΙΣ δεν ξέρει καλύτερα από εμάς, και ειδικά στο στρατό με το ράδιο αρβύλα οι ιστορίες επιβίωσης από ντεμέκ ατυχήματα των 200+χλμ πάνε και έρχονται και το τραγικό είναι ότι γίνονται ΠΙΣΤΕΥΤΕΣ! Με αποτέλεσμα κανείς να η συνηδειτοποιεί ότι είμαστε ΑΝΑΛΩΣΙΜΟΙ.-

3)τα σίδερα είναι σίδερα και ΔΕΝ έχουν ψυχή.- Αντίθετα με τους ανθρώπους.
4)ένα σώμα ελεύθερο (δλδ χωρίς ζώνη ασφαλείας) είναι μια ιπτάμενη μπριζόλα κατά τη διάρκεια της σύγκρουσης.- Αν δεν καταλάβουμε ότι είμαστε κινητές μπριζόλες και μια τεράστια πηγή τροφής για τα σκουλήκια όταν πεθαίνουμε δε νομίζω να αλλάξει κάτι.

5)δεν παίζει ρόλο αν σε ένα ατύχημα φταις ή δεν φταις, το λιγότερο τίμημα που έχεις να πληρώσεις είναι το χρηματικό.

Ούτε η ταχύτητα μόνη της, ούτε ο δρόμος σκοτώνει, κατά τη γνώμη μου σκοτώνει η έλλειψη παιδείας και γνώσης.

Προσοχή και πάντα ζώνη.

3500άτομα σκοτώνονται κάθε χρόνο, δεν είναι όλοι αυτοί οι υπαίτιοι των ατυχημάτων.