PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαξτε χρωμα στο αυτοκινητο χωρις να το βαψετε!!



Vasilis
26-12-09, 03:09
Μια νέα σχετικά τεχνολογία έρχεται να ταράξει τα νερά στο χώρο του αυτοκινήτου και γενικότερα των βελτιώσεων. Το όνομα αυτής Foiling.

Το Foiling συγκεκριμένα είναι η διαδικασία στη οποία ο εξειδικευμένος τεχνικός που την εφαρμόζει χρησιμοποιεί ειδικές πλαστικές μεμβράνες της 3M μεγάλης αντοχής για να ντύσει το αυτοκίνητο σας από άκρη σε άκρη. Οι μεμβράνες αυτές είναι διαθέσιμες σε πολλά χρώματα και είναι ικανές να καλύψουν όλο το αυτοκίνητο, με το τελικό αποτέλεσμα να μη διαφέρει καθόλου μα καθόλου με την εργοστασιακή βαφή του!

Οι μεμβράνες αυτές είναι πολύ ανθεκτικές στο χρόνο και στις καιρικές συνθήκες με τον χρόνο ζωής τους να κυμαίνεται από 3 έως 4 χρόνια. Καθόλου άσχημα ε; Επίσης το αυτοκίνητο σας φορώντας αυτές τις μεμβράνες είναι σε θέση να κάνει οποιαδήποτε στιγμή το “μπάνιο” του σε αυτόματα πλυντήρια αυτοκινήτων, το οποίο είναι σημαντικό αν σκεφτούμε ότι θα κρατήσουμε αρκετό καιρό το νέο “ντύσιμο” του αυτοκινήτου μας.

Η όλη διαδικασία του foiling για ένα νορμάλ αυτοκίνητο διαρκεί 2 ημέρες και έπειτα είστε έτοιμοι να κυκλοφορήσετε το αυτοκίνητο σας με το νέο look που επιλέξατε. Στην ουσία θα κυκλοφορήσετε ένα νέο αυτοκίνητο!

Μετά την εφαρμογή του foiling, το αποτέλεσμα είναι άκρως εντυπωσιακό σε βαθμό που κανένας δεν θα μπορέσει να καταλάβει ότι το αυτοκίνητο φοράει άλλα “ρούχα” και όχι τη βαφή από τη μαμά του!

Πάρτε μία γεύση από foiling στις παρακάτω φωτογραφίες και σκεφτείτε σοβαρά τη μελλοντική μεταμφίεση του τετράτροχου φίλου σας.

https://www.geardiary.com/2008/08/07/3m-foiling-changes-the-color-of-your-car-without-repainting-or-damage-lasts-up-to-4-years/

Χρίστος
26-12-09, 06:02
τιμες θα ηθελα να ακουσω....

scania124
26-12-09, 09:32
ειχα ρωτησει στην θεσσαλονικη για τιμες.......απο 1500 μεχρι 1700 για το δικο μου......νομιζω οτι ειναι πολλα!!!

NickE60
26-12-09, 10:37
ειχα ρωτησει στην θεσσαλονικη για τιμες.......απο 1500 μεχρι 1700 για το δικο μου......νομιζω οτι ειναι πολλα!!!

Ναι πολλά είναι ...αν σκεφτείς όμως ότι επανέρχεσαι στο εργοστασιακό σου χρώμα μέσα σε 1-2 ώρες ανέξοδα και οτι ώρα θέλεις, κάποιους μπορεί να τους βολεύει... πχ track-days, αγώνες, car shows κλπ, όπου συνήθως πληρώνουν οι σπονσορες, είναι καλή περίπτωση και αποφεύγεται κάθε επαφή με το εργοστασιακό χρώμα του αυτοκινήτου...

NickE60
26-12-09, 10:38
rep...


ειχα ρωτησει στην θεσσαλονικη για τιμες.......απο 1500 μεχρι 1700 για το δικο μου......νομιζω οτι ειναι πολλα!!!

Ναι πολλά είναι ...αν σκεφτείς όμως ότι επανέρχεσαι στο εργοστασιακό σου χρώμα μέσα σε 1-2 ώρες ανέξοδα και οτι ώρα θέλεις, κάποιους μπορεί να τους βολεύει... πχ track-days, αγώνες, car shows κλπ, όπου συνήθως πληρώνουν οι σπονσορες, είναι καλή περίπτωση και αποφεύγεται κάθε επαφή με το εργοστασιακό χρώμα του αυτοκινήτου...

Konstantinos E60
26-12-09, 10:49
Πάρα πολυ καλό.....Δυο απορίες εχω. 1) ειναι νομιμο? (αναγραφη χρώματος στην άδεια κυκλοφορίας) 2) Οταν έρθει η ώρα να βγεί,γίνεται ευκολα με κάποιο συγκεκριμένο τρόπο (γιατι π.χ απο τα τζάμια δεν βγαίνει και τόσο ευκολα)

scania124
26-12-09, 10:53
Πάρα πολυ καλό.....Δυο απορίες εχω. 1) ειναι νομιμο? (αναγραφη χρώματος στην άδεια κυκλοφορίας) 2) Οταν έρθει η ώρα να βγεί,γίνεται ευκολα με κάποιο συγκεκριμένο τρόπο (γιατι π.χ απο τα τζάμια δεν βγαίνει και τόσο ευκολα)

απ οτι λενε αυτοι που τα βαζουν βγαινει χωρις να αφησει το παραμικρο....

scania124
26-12-09, 10:55
rep...



Ναι πολλά είναι ...αν σκεφτείς όμως ότι επανέρχεσαι στο εργοστασιακό σου χρώμα μέσα σε 1-2 ώρες ανέξοδα και οτι ώρα θέλεις, κάποιους μπορεί να τους βολεύει... πχ track-days, αγώνες, car shows κλπ, όπου συνήθως πληρώνουν οι σπονσορες, είναι καλή περίπτωση και αποφεύγεται κάθε επαφή με το εργοστασιακό χρώμα του αυτοκινήτου...

για τις περιπτωσεις που λες ειναι το μονο σιγουρο..συμφερει με 1000......
το κακο ειναι οτι ανοιγοντα ςτην πορτα φαινεται το παλιο χρωμα του αυτοκινητου.....

Konstantinos E60
26-12-09, 11:04
απ οτι λενε αυτοι που τα βαζουν βγαινει χωρις να αφησει το παραμικρο....


Ε...τα ίδια λενε και για τις μεμβράνες στα τζάμια αλλα για να τις αφαιρέσεις σου βγαίνει ο π@τος..
Εχεις δει κανένα απο κοντά? Πως είναι ? Καταλαβαίνεις οτι είναι μεμβράνη-γυαλίζει όπως το φρεσκοβαμένο βερνίκι ή απλά αλλάζεις χρώμα?

scania124
26-12-09, 11:07
Ε...τα ίδια λενε και για τις μεμβράνες στα τζάμια αλλα για να τις αφαιρέσεις σου βγαίνει ο π@τος..
Εχεις δει κανένα απο κοντά? Πως είναι ? Καταλαβαίνεις οτι είναι μεμβράνη-γυαλίζει όπως το φρεσκοβαμένο βερνίκι ή απλά αλλάζεις χρώμα?

δεν καταλαβενεις τιποτα .....ειναι σαν βερνικι...
οσο για τον αν ειναι νομιμο,απλα αλλαζεις το χρωμα στις αδεια .
επισης εσει και ματ αποχροσεις που ειναι πολυ τις μοδας

Konstantinos E60
26-12-09, 11:16
δεν καταλαβενεις τιποτα .....ειναι σαν βερνικι...
οσο για τον αν ειναι νομιμο,απλα αλλαζεις το χρωμα στις αδεια .
επισης εσει και ματ αποχροσεις που ειναι πολυ τις μοδας

Σε ποιον πήγες στην Θεσ/νίκη?

ΦΑΝΗΣ
30-12-09, 20:53
δεν καταλαβενεις τιποτα .....ειναι σαν βερνικι...
οσο για τον αν ειναι νομιμο,απλα αλλαζεις το χρωμα στις αδεια .
επισης εσει και ματ αποχροσεις που ειναι πολυ τις μοδας

Θάνο για ρίξε όνομα για Θεσ/νικη?έχω κάποιους ενδιαφερόμενους!!!

Christos 330
30-12-09, 20:56
Εγω σκεφτωμαι να βαλω εναν αλβανο (εγω δεν μπορω) να μου γρατζουνισει το αμαξι

μου . . .

Μεσο μεικτης ασφαλειας που εχω να το κανω μαυρο μπας και ησυχασω . . .

Τι λετε ; ; ;

ΦΑΝΗΣ
30-12-09, 21:00
Καλή σκέψη, αμα θές τον Αλβανό τον βάζω εγώ!!!:thumbsup:

dark_niaou
30-12-09, 21:04
παιδια ειναι παρανομο, δεν μπορεις να αλλαζεις το χρωμα στην αδεια. εαν δεν κανω λαθος, μπορεις μονο να αλλαξεις χρωμα σε παραπλησιους τονους χωματος

Stathis
30-12-09, 21:06
καλως τον αγγελακο!

katsaraios
30-12-09, 21:14
παιδια ειναι παρανομο, δεν μπορεις να αλλαζεις το χρωμα στην αδεια. εαν δεν κανω λαθος, μπορεις μονο να αλλαξεις χρωμα σε παραπλησιους τονους χωματος

μεχρι πριν λιγο καιρο δηλωνοταν κανονικα Αγγελε η αλλαγη χρωματος.

ΦΑΝΗΣ
30-12-09, 21:18
παιδια ειναι παρανομο, δεν μπορεις να αλλαζεις το χρωμα στην αδεια. εαν δεν κανω λαθος, μπορεις μονο να αλλαξεις χρωμα σε παραπλησιους τονους χωματος
Γειά σου Αγγελε Καλώς ήρθες,και εγώ από ότι ξέρω μπορείς ακόμα να κάνεις αλλαγή χρώματος...https://www.yme.gr/?getwhat=1&oid=346&id=&tid=346

ankor
31-12-09, 13:00
παιδια ειναι παρανομο, δεν μπορεις να αλλαζεις το χρωμα στην αδεια. εαν δεν κανω λαθος, μπορεις μονο να αλλαξεις χρωμα σε παραπλησιους τονους χωματος

Φιλε γινεται η αλλαγη χρωματοs.Eμενα συγκεκριμενα αυτο που τουs ειπα αυτο και εγραψαν στην αδεια και συγκεκριμενα Θαλασσι.

Χρονια πολλα καλη χρονια.

tassos
31-12-09, 13:04
Σαν αποτελεσμα παντως εχω δει απο κοντα ασπρο Ε92 και μαυρο ματ ασσο κουπε και ηταν πολυ καλα και τα 2... (ειδικα ο ασσος απιστευτος!!!)

aektzhs18
31-12-09, 14:03
Εχει κανενα θεσ/νικη να παω να ροτισω ποσο θα με παρει για να κανω τον ουρανο.

Monsta
03-01-10, 17:01
Το μόνο ξενέρωμα στην αλλαγή χρώματος με μεμβράνη - ειδικά όταν υπάρχει μεγάλη αντίθεση - είναι όταν ανοίξεις τη πόρτα και δεις τις πατούρες, πορτ μπαγκαζ και χώρο κινητήρα το original χρώμα.

scania124
03-01-10, 17:21
Το μόνο ξενέρωμα στην αλλαγή χρώματος με μεμβράνη - ειδικά όταν υπάρχει μεγάλη αντίθεση - είναι όταν ανοίξεις τη πόρτα και δεις τις πατούρες, πορτ μπαγκαζ και χώρο κινητήρα το original χρώμα.


πολυ σωστα.......μεγαλο μειον