PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!



Z4 DCT
28-01-10, 15:43
Σημερα ελαβα αυτο και επειδη δειχνει αρκετα αληθοφανες λεω να το μοιραστω μαζι σας.........



ΓΙΑ ΤΑ GPS
ένας φίλος μου είπε πρόσφατα ότι κάποιο ζευγάρι βρήκε το αυτοκίνητό τους σπασμένο, ενώ βρίσκονταν σε ένα παιχνίδι ποδοσφαίρου.. Το αυτοκίνητό τους ήταν δίπλα στο γήπεδο ποδοσφαίρου στο παρκινγκ των φιλάθλων. Πράγματα που έχουν κλαπεί από το αυτοκίνητο -
τηλεχειριστήριο πόρτας γκαράζ, κάποια χρήματα και ένα GPS, το οποίο είχαν αφήσει
στο ταμπλό.
Όταν τα θύματα πήγαν σπίτι, διαπίστωσαν ότι το σπίτι τους είχε λεηλατηθεί.

Οι κλέφτες είχαν χρησιμοποιήσει το GPS για να τους καθοδηγήσει στο σπίτι. Στη συνέχεια χρησιμοποίησαν το τηλεχειριστήριο του γκαράζ για να ανοίξουν την πόρτα του γκαράζ και να μπουν στο σπίτι. Οι κλέφτες γνώριζαν ότι οι ιδιοκτήτες βρίσκονταν στο ποδοσφαιρικό αγώνα, ήξεραν τι ώρα θα τελείωνε το παιχνίδι και ήξεραν πόσο χρόνο θα έπρεπε να «καθαρίσουν» το σπίτι. &nb sp;φαίνεται ότι είχαν φέρει ένα φορτηγό για να το αδειάσουν από του περιεχομένο του.


Να προσέχετε εάν έχετε ένα GPS - Μην τοποθετείτε τη διεύθυνση του σπιτιού σας
σε αυτό. Βάλτε ένα κοντινό σημείο (όπως ένα κατάστημα ή βενζινάδικο) ώστε να
μπορεί ακόμα να βρείτε το δρόμο σας σπίτι, εάν χρειάζεται, αλλά κανένας άλλος δεν θα ξέρει που ζείτε, αν είχε κλέψει το GPS σας.


ΓΙΑ ΤΑ ΚΙΝΗΤΑ

Ποτέ δεν το σκέφτηκα αυτό .......

Είχαν κλέψει την τσάντα μιας κυρίας. Στην τσάντα της είχε το κινητό της, την πιστωτική της κάρτα, το πορτοφόλι της... κλπ

20 λεπτά αργότερα όταν κάλεσε τον σύζυγο της από ένα τηλέφωνο να του πει τι είχε συμβεί, ο σύζυγος της της είπε «έλαβα από σένα ένα sms που μου ζητούσες τον αριθμό PIN μας και σου το έστειλα πριν από λίγο».

Όταν επικοινώνησαν με την τράπεζα, ο υπάλληλος τους είπε ένα σημαντικό ποσό είχε μόλις αναληφθεί. Ο κλέφτης είχε χρησιμοποιήσει το κλεμμένο κινητό τηλέφωνο και με το όνομα «σύζυγος» από τη λίστα επαφών είχε στείλει sms και είχε στα χέρια το pin. Μέσα σε 20 λεπτά είχε τραβήξει τα χρήματα από το λογαριασμό τους.


Συμπέρασμα:

Μην αποκαλύπτετε τη σχέση ανάμεσα σε εσάς και τους ανθρώπους που βρίσκονται στην λίστα επαφών σας στο κινητό.


Αποφύγετε τη χρήση ονομάτων όπως : σπίτι, αγάπη, μπούμπης, ζουζούνι, γλυκος-ιά μου, μπαμπάς, μαμά, κλπ.


ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΤΕ καλώντας πίσω, όταν σας ζητούν ευαίσθητες πληροφορίες μέσα από γραπτά μηνύματα



Επίσης, όταν δέχεστε κείμενο sms από τους φίλους ή την οικογένεια σας για να τους συναντήσετε κάπου, καλέστε για να επιβεβαιώσετε ότι το μήνυμα ήρθε από αυτούς. Αν δεν μπορείτε να τους βρείτε, να είναι πολύ προσεκτικοί όσον αφορά την αποκάλυψη πληροφοριών όπως που βρίσκεστε, σε πόση ώρα φθάνετε, αν είστε σε ταξίδι κλπ σε απαντήσεις sms προς την «οικογένεια και φίλους».

Nick bmwlover
28-01-10, 16:35
:thumbsup:

Μπραβο σου Γιαννη για τις συμβουλες που μοιραστηκες μαζι μας!
Αμα ανοιγα εγω παρομοιο θρεντ,δε θα τελειωνα ποτε...:ranting2:

Ptboul
28-01-10, 16:36
Μα η διεύθυνση του σπιτιού αναγράφεται και στην άδεια κυκλοφορίας του οχήματος, οπότε μπορούν και από εκεί να την δουν και να σε επισκεφθούν.

Όσο για το κινητό, αμφιβάλω αν υπάρχει θείτσα ή μπάρμπας που να γνωρίζουν πως να στείλουν Sms κ να το διαβάσουν. Επιπλέον, αν η γυναίκα μου ζητούσε να τις στείλω το Pin με sms σίγουρα θα την έπαιρνα τηλ.. και πιστεύω ο περισσότερος κόσμος.

Οπότε Γιάννη πάλι κότσο σε πιάσανε. :th_Laie_67-1: Σιγά μη σου στείλουν και sms που να λέει άσε το αμάξι σου σηκωμένο σε γρύλο για να έρθει ομάδα της τογιότα να σου βάλει αγωνιστικό τακάκι στο iq.:electrician2:

Nick bmwlover
28-01-10, 16:39
Μα η διεύθυνση του σπιτιού αναγράφεται και στην άδεια κυκλοφορίας του οχήματος, οπότε μπορούν και από εκεί να την δουν και να σε επισκεφθούν.

Όσο για το κινητό, αμφιβάλω αν υπάρχει θείτσα ή μπάρμπας που να γνωρίζουν πως να στείλουν Sms κ να το διαβάσουν. Επιπλέον, αν η γυναίκα μου ζητούσε να τις στείλω το Pin με sms σίγουρα θα την έπαιρνα τηλ.. και πιστεύω ο περισσότερος κόσμος.

Οπότε Γιάννη πάλι κότσο σε πιάσανε. :th_Laie_67-1: Σιγά μη σου στείλουν και sms που να λέει άσε το αμάξι σου σηκωμένο σε γρύλο για να έρθει ομάδα της τογιότα να σου βάλει αγωνιστικό τακάκι στο iq.:electrician2:

Ο Λ Α γινονται,κ επιτρεψε μου να ξερω κατι παραπανω...

Ptboul
28-01-10, 16:42
Ο Λ Α γινονται,κ επιτρεψε μου να ξερω κατι παραπανω...

Δεν αμφιβάλλω καθόλου!

Είναι συνταγή ιατρού να τη λέω στον Γιάννη 2 φορές τη μέρα. :hystericalbs1:

bill_m3
28-01-10, 16:44
Δεν αμφιβάλλω καθόλου!

Είναι συνταγή ιατρού να τη λέω στον Γιάννη 2 φορές τη μέρα. :hystericalbs1:

βρε μπας και πάμε στον ίδιο γιατρό??????


Πέρα από την πλάκα, για το gps έχουν δίκιο ......

Nick bmwlover
28-01-10, 16:46
Δεν αμφιβάλλω καθόλου!

Είναι συνταγή ιατρού να τη λέω στον Γιάννη 2 φορές τη μέρα. :hystericalbs1:

Οκ,δεν το καταλαβα,καλα κανεις τοτε :th_Laie_67-1: