PDA

Επιστροφή στο Forum : Διπλωμα Οδηγησης με την πρωτη!!!



aristent
27-10-11, 23:20
Ειμαι σε πολυ ευχαριστη θεση να σας πω, οτι σημερα το μεσημερι, ο γιος μου ,εδωσε εξετασεις οδηγησης και πηρε το διπλωμα αυτοκινητου του!!!:thumbsup:

Την περασμενη Τριτη εδωσε για τα σηματα και εκει ευτυχως εκανε μονο ενα λαθος και περασε!!!!

....η ερωτηση που την πατησε ηταν:
τι οχημα μπορει να οδηγησει καποιος με διπλωμα Β'κατηγοριας?
.....το Α ηταν οφθαλμοφανες ασχετο,
.....το Β ηταν 9θεσιο λεωφοριακι
και το Γ φορτηγακι μεχρι 5τοννους φορτιο.....

ηταν και κατι αλλοι διπλα του που τον ειδαν που κολλησε με αυτην την τελευταια γι'αυτον ερωτηση και του σφυριξαν το Β στην αρχη και μετα του ειπαν οτι δεν ειναι σιγουρο μπορει να ειναι και το Γ.....τελικα εγραψε το Γ,που ηταν λαθος το σωστο ηταν το Β....αλλα ενταξη, 29 σωστες απαντησεις απο τις 30 ηταν αρκετες για να περασει!!!:thumbsup:

Εγω περασα τα σηματα με την πρωτη αλλα στην οδηγηση ....:whistle: με την δευτερη......την πατησα με το"στριψε" και με το αγχος μου εστριψα σε μονοδρομο!!!:ranting2: ετσι κοπηκα την πρωτη φορα...ευτυχως την 2η ημουν πιο συγκεντρωμενος........και περασα!!!thumb

Αληθεια εσεις με πια φορα το πηρατε???.....μην ντρεπεστε πειτε την αληθεια!thumb

ΥΣ.το βραβειο της "κουλομαριας" θα δωθει στο τελος!!!:th_Laie_67-1::thumbsup:

katsaraios
27-10-11, 23:27
δεν ξερω αλλα εχω την ελαφρα υποψια οτι ο Προεδρος το πηρε με την φυσικη και μονο παρουσια του κραδαινοντας το ασημενιο σιδερικο:whistle::whistle:

Κωνσταντίνος
27-10-11, 23:27
Εγώ το πήρα με την 1η, αλλά είμαι βέβαιος πως αν έδινα τώρα, στα γραπτά θα το έπαιρνα με την 5η-6η (και αν) :D

Stamatis
27-10-11, 23:28
Καλά χιλιόμετρα να του πείς και προσεκτικά.

Εγώ με την πρώτη το πήρα, αλλά ήταν αλλιώς η διαδικασία εκεί που το πήρα.
Εκανα μαθήματα κανα μήνα τουλάχιστον και τα σήματα ήταν παλουκάκι.

Stamatis
27-10-11, 23:29
δεν ξερω αλλα εχω την ελαφρα υποψια οτι ο Προεδρος το πηρε με την φυσικη και μονο παρουσια του κραδαινοντας το ασημενιο σιδερικο:whistle::whistle:

Ακόμα δεν είχα εξελιχθεί και αναγκάστηκα να κάνω τα γλυκά μάτια σε μια λούγκρα αγγλικανή καθολικιά ονόματι Τζεημς.

Leonidas_E39
27-10-11, 23:34
Με την δευτερη το πηρα αλλα το γελιο ηταν που πηγαινα με το αμαξι της μανας μου απο το χωριο στην Βεροια (20 χιλ) για να κανω μαθημα.

Nick bmwlover
27-10-11, 23:36
Με την 2η,1 λαθος παραπανω δηλαδη,δεν ειχα διαβασει θεωρια καλα,οδηγηση 5 μαθηματα εκανα τυπικα να γραφτουν ωρες...
Επι τη ευκαιρια,κ η γυναικα μου περασε το διπλωμα με την πρωτη και περιμενει σε καμια μια εβδομαδα να το παρει στα χερια,τα καλυτερα μαθηματα οδηγησης εννοειται οτι της τα εκανα εγω...:thumbsup:

aristent
27-10-11, 23:36
Eιχα αποφασισει εξ αρχης οτι δεν θα του μαθαινα να οδηγει, γιατι θα του μαθαινα με το λαθος τροπο.........ετσι εκανε κοντα στις 30 ωρες μαθημα με το δασκαλο(οι 20 ηταν οι υποχρεωτικες) και πιστευω οτι του εκανα καλο και ας μην γλιτωσα χρηματα απο τις επιπλεον ωρες...αν και αφου πετυχε με την πρωτη αυτο εχει σημασια και για τον ιδιο και την αυτοπεποιθηση του,αφου δεν ειναι κανενας πιτσιρικος με διαθεση για ριψοκινδυνες καταστασεις,αλλα για ατομο που θελει να εχει ενα μεγαλο 0 στα ατυχηματα.thumb

chrisgiapz3
27-10-11, 23:36
κ εγώ έδωσα πέρυσι κ πέρασα με την πρώτη
αν κ δεν είχα μάθει από πριν...
μόνο τα καλόκαιρια στο χωριό κι αυτό για 2-3 μέρες κάθε φορά...
και δυστυχώς ή ευτυχώς έχω κάνει (και) μόνος μου τα:
Πάτρα-Αθήνα,Αθήνα-Πάτρα,Πάτρα-Πύργος-Κυλλήνη και πίσω
από τους χειρότερους δρόμους έβερ...
κι έχω και μια εμπειρία από Αθήνα-Ξάνθη-Αθήνα
που το έκανα μ ένα ξαδερφό μου μισό μισό...
σ ένα σαββατοκύριακο...
καλά δεν είναι? :whistle:

Stamatis
27-10-11, 23:37
Eιχα αποφασισει εξ αρχης οτι δεν θα του μαθαινα να οδηγει, γιατι θα του μαθαινα με το λαθος τροπο.........ετσι εκανε κοντα στις 30 ωρες μαθημα με το δασκαλο(οι 20 ηταν οι υποχρεωτικες) και πιστευω οτι του εκανα καλο και ας μην γλιτωσα χρηματα απο τις επιπλεον ωρες...αν και αφου πετυχε με την πρωτη αυτο εχει σημασια και για τον ιδιο και την αυτοπεποιθηση του,αφου δεν ειναι κανενας πιτσιρικος με διαθεση για ριψοκινδυνες καταστασεις,αλλα για ατομο που θελει να εχει ενα μεγαλο 0 στα ατυχηματα.thumb
https://www.dreamdays.gr/product.php?id=458

Monsta
27-10-11, 23:38
Με τη πρώτη στο Αμέρικα 16 ετών (γραπτά & οδήγηση). Είχαμε και 'driver's ed' στο high school 1 x βδομάδα. Τι σχολές οδηγών και π@παριές ???? ΛοΟοΟοΟΛ!!!!!

Στην Ελλάδα γυρνώντας, είχα πέσει στη περίπτωση που μόλις είχε αλλάξει ο νόμος για εκείνους που είχαν ξένα διπλώματα, με αποτέλεσμα να δώσω (μόνο) οδήγηση και να περάσω με τη μία κι εκεί.

Στη συνέχεια ξανα-έδωσα (οδήγηση) για δίπλωμα μεγάλης μηχανής, όπου για άλλη μία φορά πέρασα κατευθείαν.


Καλά χλμ Άρη να έχει ο υιός και με μπόλικες αναμνήσεις.

aristent
27-10-11, 23:38
https://www.dreamdays.gr/product.php?id=458

ειναι στο αμεσο προγραμμα!!!thumb

Skyline_IS
27-10-11, 23:41
Και γω με την 1η το πηρα αν και πιστευω ημουν λιγο κωλοφαρδος γιατι ημουν ο τελευταιος και οι εξεταστες βαριοντουσαν απιστευτα..η εξεταση διαρκει 15 λεπτα,εγω κανα 7 :D

πριν κανω μαθηματα στη σχολη ηξερα τα απολυτως βασικα.Η σχολη σου δινει το εναυσμα αλλα σιγουρα δεν σε μαθαινει πως ειναι η πραγματικη οδηγηση

aristent
27-10-11, 23:45
Και γω με την 1η το πηρα αν και πιστευω ημουν λιγο κωλοφαρδος γιατι ημουν ο τελευταιος και οι εξεταστες βαριοντουσαν απιστευτα..η εξεταση διαρκει 15 λεπτα,εγω κανα 7 :D

πριν κανω μαθηματα στη σχολη ηξερα τα απολυτως βασικα.Η σχολη σου δινει το εναυσμα αλλα σιγουρα δεν σε μαθαινει πως ειναι η πραγματικη οδηγηση

:shok: 7 λεπτα????...5 περισσοτερα απο το να κλεισεις την πορτα,να βαλεις ζωνη,να πεις καλησπερα και να ρυθμισεις τους καθρεπτες!!!:thumbsup:


...οντως στην πραγματικοτητα δεν ειναι οπως εισαι με το δασκαλο και το εκπαιδευτικο οχημα......σκετη ζουγκλα ειναι αλλα και ταχυτητα ειναι αρκετα μεγαλυτερη......αλλιως τρως κορναρισματα/μπινελικια....

katsaraios
27-10-11, 23:47
Την 1η μου ειπανε οκ παμε στο καφενειο (ειμασταν τελευταιοι) και δεν σταματησα εντελως σε ενα ΣΤΟΠ απο την χαρα μου αλλα απλα εκοψα και τσεκαρα, οποτε με ρωταει η μανδαμ...
-Κυριε στο στοπ γιατι δεν σταματησατε??Ελατε παλι ...
-Μα δεν ειπατε τελος ολα οκ??
......
Την 2η σαν κουλος με 20 μεχρι το τελος οποτε περασα...
ο συχγωρεμενος ο πατερας μου με κοροιδευε για το ψιλοκαζο:hystericalbs1:

fanisk
28-10-11, 00:55
Διπλωμα, καλοκαιρι 2007!
Εμαθα να οδηγω απο το γυμνασιο, σε αλανες στο χωριο με το αμαξι ή το τρακτερ αλλα απο σηματα ηξερα οσα βλεπω συνηθως εξω. Οταν ειδα τα σηματα στο βιβλιο ειδα κατι ακυρα που παιζει να μη τα εχω συναντησει ποτε στο δρομο απο τοτε ( 140.000+ χλμ).

Κανω τα 20 μαθηματα πορειας, στα τεστ με λιγο ζορι και τυχη περναω και τα "ακυρα" σηματα. Στις εξετασεις τη 1η φορα κανω 2 λαθη, και τα 2 με αυτα τα σηματα :ranting2: Ξαναδινω ενω εχω λιωσει το βιβλιο και τα ακυρα τα παιζω στα δαχτυλα :thumbsup:

Δινω, κανω 1 λαθος και περναω. Την αλλη βδομαδα πορεια. Ηταν καπου Ιουνιο/Ιουλιο οι εξετασεις, Αυγουστο θα πηγαινα διακοπες και ειχα στο νου μου πως θα παω διακοπες και θα οδηγω οτι βρισκω. Θα κλειναν και οι εξετασεις λογω διακοπων... και αν κοπω? Θα κανω καλοκαιρι χωρις να μπορω να οδηγησω νομιμα? Αποκλειεται. (φυσικα δεν ειχα συζητησει με τους δικους μου για το αν θα μου δωσουν αμαξι στις διακοπες).

Με τους δικους μου δεν εχω πει τιποτα, ουτε με τη σχολη ουτε με το δασκαλο για λαδωμα. Τη μερα των εξετασεων φορτωνω τη τσεπη :whistle: και λεω ποσα να'ναι.. δωστα να περασεις, να το παρεις και να λιωσεις στις βολτες (καλα κοιμησου..).

Μεχρι να παμε στο καφενειο αρχιζει ο δασκαλος "Φανη οι καιροι ειναι δυσκολοι.. αρκετοι κοβονται.. ο Ερμης ειναι αναδρομος.. σκεφτεσαι να λαδωσεις?" Προχωρα δασκαλε, θελω να παω διακοπες με διπλωμα :thumbsup: "Ναι αλλα το συζητησες με τους γονεις σου? συμφωνουν ή θα μπλεξουμε? αν διαφωνουν ξεχνα το". Ναι δασκαλε τι? Ψεμματα λεω? (φυσικα!)

Παμε στο καφενειο, ολοι της σχολης μου και ολοι της αλλης σχολης πανε ενας ενας στο αμαξι του δασκαλου απεναντι.. ερχεται ο προηγουμενος και λεει ο ταδε να παει στο δασκαλο κατι τον θελει.. υποθετω πως ολοι λαδωναν? Μαλλον ναι γιατι ερχοντουσαν κατι αναπηρες εγκεφαλικα και μετα απο τη βολτα ελεγαν "το πηρααααα το πηρααααα" και αναθεμα αν ξεραν που μπαινει το κλειδι.

Ηρθε η σειρα μου, μπαινω μεσα, δεν ειδαν καν ποιος μπηκε. (υποθετω πως ο δασκαλος ηδη τα ειχε μοιρασει). Δυο κυριες πισω, και ο δασκαλος διπλα. Λεγαν για τα παιδια τους που θα πανε διακοπες.. μπλα μπλα μπλα.. παραηταν χαλαρες και δεν εδιναν σημασια για το τι κανω.

Βρηκαμε και τον τρελο της περιοχης τοτε που πεταχτηκε μπροστα μας με 2 κουτια γαλα και μας επιασε κουβεντα. Κανω τη βολτα, παρκαρα, ξεπαρκαρα, μου λενε συγχαρητηρια και πριν βγω με ρωτανε τι υγρα εχει το αυτοκινητο. Τα'πα και εφυγα.

...Τελικα διακοπες πηγα πεζος γιατι οι δικοι μου δεν μου ειχαν ακομη εμπιστοσυνη, και επειδη δεν μου δωσαν τα αμαξια τους δεν επαιρνα κι εγω φιλων.. σκατα τσαμπα η χαρα :ranting2: :hystericalbs1:

aristent
28-10-11, 01:00
Φανουρη.....εισαι κοντα στο βραβειο!!!:th_Laie_67-1: :hystericalbs1:

fanisk
28-10-11, 01:12
Φανουρη.....εισαι κοντα στο βραβειο!!!:th_Laie_67-1: :hystericalbs1:

:th_Laie_67-1:
Αστα Αρη.. ειχα στο μυαλο μου βολτες με φιλους και γκομενακια στις παραλιες, και κατεληξα για ακομα μια φορα να φορτωνομαι σε αλλον που οδηγει νομιμα :th_Laie_67-1: Οι δικοι μου λεγαν αποκλειεται να πας διακοπες με αμαξι και να εισαι μονος σου μεσα.. μπλα μπλα μπλα.. τελικα μετα τις διακοπες και μετα απο λιγες αναγνωριστικες με τον πατερα μου, με αφησαν να κυκλοφορω οπου θελω :th_Laie_67-1:

Τα χρηματα για το λαδι τα ειχα δει επενδυση ζωης :hystericalbs1: Θα δωσω 200¤ να εχω διπλωμα μεχρι τα 65φευγα.. πςςςς!
Αν δεν βιαζομουν για τις διακοπες ισως να μη τα εδινα, αλλα και να με κοβαν για 2cm εξω απο το πεζοδρομιο παλι τα ιδια θα εδινα.. καλο μπαξιμο :thumbsup:

nfot
28-10-11, 01:16
Χι, χι, χι. Με την τριτη φορα :shok::shok::shok:

Πρωτη φορα κοπηκα στο αριστερο παρκαρισμα, δευτερη στο δεξι :whistle::whistle::whistle:

Το ωραιο ειναι οτι με εβαζε να δινω πρωτος, γιατι ηταν σιγουρος οτι θα περνουσα, οποτε να επαιρναν κουραγιο οι επομενοι :hystericalbs1:
Την τριτη φορα, εβρεχε. Ο δασκαλος ηταν κουμπωμενος, αλλα κι εγω πεισμωμενος :ranting2: Αφου ολα πηγαν ΟΚ, πηγα σπιτι με τα ποδια τραγουδωντας "singing in the rain".
Καταφερα και πηρα και την πρωτη μου κληση, χωρις καν να εχω το διπλωμα στα χερια μου, 10 μερες μετα, για παρανομη σταθμευση! Ο πατερας μου, για παραδειγματισμο, μου την εδωσε να την πληρωσω απο το χαρτζιλικι μου.

aristent
28-10-11, 09:52
Ok.Νικο,παιρνεις επαξια το βραβειο της "κουλομαριας" μεσα απο τα χερια του Φανη(δεν στεναχωρηθηκε και πολυ!!!χεχεχε.... γι'αυτο σου ριξε και ενα thank's....)αφου μεχρι στιγμης,μετα το λαδωμα του Φανη για αποκτηση διπλωματος,ερχεσαι πρωτος,αφου με 3φορα το πηρες!!!:thumbsup:

ΥΣ.:whistle:....λες γι'αυτο ο Φανης δεν "ισιαζει"πουθενα το οχημα και ολο του "ξεφευγει"???:thumbsup:

Z4 DCT
28-10-11, 10:04
Με την πρώτη....... Είχα κάνει αν θυμάμαι Καλά, ένα λάθος......
Οδήγηση έμαθα απο πολυ πολυ μικρός στα πόδια του πατέρα μου!
Μέχρι που μια μέρα.... Μόλις που έφτανε Καλά τα πέταλο, και φυσικά με μαξιλάρακι στο κάθισμα....... Είχαμε παει με το. Πατέρα μου στις ελιές, σε ένα χωράφι σε πλάγια, και ο δρόμος με μεγάλη κλίση...... Και τότε μου είπε...."μπάς Κάτσε και πάμε"...γουρλωσα τα ματιά απο ΧΑΡΑ και φόβο...... Πρώτη φορα, και μια κατηφόρα ναααααα, τα πήγα άψογα..... Θα το θυμάμαι παντα:thumbsup:

aristent
28-10-11, 10:09
Με την πρώτη....... Είχα κάνει αν θυμάμαι Καλά, ένα λάθος......
Οδήγηση έμαθα απο πολυ πολυ μικρός στα πόδια του πατέρα μου!
Μέχρι που μια μέρα.... Μόλις που έφτανε Καλά τα πέταλο, και φυσικά με μαξιλάρακι στο κάθισμα....... Είχαμε παει με το. Πατέρα μου στις ελιές, σε ένα χωράφι σε πλάγια, και ο δρόμος με μεγάλη κλίση...... Και τότε μου είπε...."μπάς Κάτσε και πάμε"...γουρλωσα τα ματιά απο ΧΑΡΑ και φόβο...... Πρώτη φορα, και μια κατηφόρα ναααααα, τα πήγα άψογα..... Θα το θυμάμαι παντα:thumbsup:


Συγκινηθηκες μωρε και γραφεις οπως να'ναι???:original:

ntinos
28-10-11, 10:11
Με την πρωτη, και με την βοηθεια καποιων δραχμων :D

Ηταν το συστημα τετοιο, που χωρις αυτο το "σπρωξιμο" δεν επερνες.
Εδωσα εξετασεις μονο για οδηγηση, τα λοιπα, (σηματα) τα ειχα περασει πιο παλια οταν ειχα βγαλει διπλωμα για μηχανακι.

Kostas_1
28-10-11, 10:43
Χεχεχε αλλες εποχες...

Οδηγουσα κανονικα στο δρομο και σε ΕΟ απο τα 15...

Με την πρωτη το πηρα. Ηξερα πιο πολλα και απο το δασκαλο και απο τους εξεταστες και στην οδηγηση και στο αυτοκινητο γενικοτερα. Τωρα ειναι που τα εχω ξεχασει....

Να το χαιρεσαι το παιδι Αρη. Βεβαια εσυ μπηκες στη κατηγορια της 2ετους ανησυχιας. Ειδικα οταν θα αργει τα βράδια....

Και να μαθει γρηγορα να αντιλαμβανεται τους αλλους οδηγους και τις προθεσεις τους. Τοτε θα εισαι ξενοιαστος (αν ειναι ποτε οι γονεις...)

Z4 DCT
28-10-11, 10:43
Συγκινηθηκες μωρε και γραφεις οπως να'ναι???:original:

Γαμω το iPhone Αι σιχτιρ:ranting2:

Samaro
28-10-11, 10:49
Με την πρώτη !
Με είχε μάθει ο πατέρας μου (+) από μικρό να οδηγάω ! Ετσι μόλις ήρθε η ώρα να βγάλω δίπλωμα, (1971) με έστειλε σε κάποιον φίλο του απο το στρατό,
στην οδό Φειδίου (κέντρο Αθήνας) που είχε σχολή οδηγών !

Αυτός, που είχε να με δεί απο παιδάκι, με ρώτησε αυστηρα : "Ο γιός του Μιχάλη είσαι ; Αρα οδηγάς ! " και με εβαλε αμέσως στο τιμόνι ενος σκαραβαίου,
να κάνουμε τη διαδρομή "Ιπποκράτους - Λ. Αλεξάνδρας -Αγ. Παρασκευή "

Στο δρόμο μου έδεινε συμβουλές αλλά διάβαζε και την μεσημεριανή του εφημερίδα.

Εγώ που πρώτη φορά οδηγούσα σε κίνηση, και μάλιστα της Αθήνας, έφαγα βέβαια μια καλή ψυχρολουσία !

Στη συνέχεια πήγαμε σε ένα οικόπεδο της Αγ. Παρασκεύης όπου υπήρχε ένας διαμορφωμένος χώρος για παρκάρισμα, και αφού μου εξήγησε πως να παρκάρω
βοηθούμενος και από κάποια μικρά σημαδάκια στό εσωτερικό του αυτοκινήτου, κάναμε μερικές δοκιμές.

Χωρίσαμε 2 ωρες αργότερα, αφου τον πήγα στο σπίτι του στον Περισσό, και κλείσαμε ραντεβού μετα μιά εβδομάδα στο Υπ, Συγκοινωνιών στο Χολαργό.

Ετσι, χωρίς να δώσω πολλά χρήματα σε δασκάλο έδωσα εξετάσεις κα πήρα Το ΔΙΠΛΩΜΑ :thumbsup:

Απερίγραπτη χαρά. Ούτε Μάστερ να ήτανε !! Να ήμουν πάλι σε αυτη την ηλικία ! thumb

halkida116mpack
28-10-11, 14:59
με την πρωτη κι εγω αλλα οδηγουσα απο πιο πριν...επαρχια βλεπεις.ο δασκαλος 250 κιλα και φιλος του πατερα μου, πηγαινα μου εδινε το κλειδι απο το nissan micra 1.0i και μου ελεγε να μην τρεχεις κι εγω σαν καλο παιδι φωναζα τον φιλο μου τον Σωτηρη και ερχοταν με του πατερα του το fiesta 1.0 και τα στηναμε κανονικα, τον ειχα για πλακα αλλα καποιος με ειδε το ειπε στον δασκαλο και κοπηκε αποτομα η πλακα απο τις παναγιες....:whistle:

bill_m3
28-10-11, 16:01
Με την πρώτη, οδηγούσα κανονικά από 14άρων χρονών ......


Κολλητός μου φίλος:
1η. Ξεκίνα του λέει, ξεκινάει δεν κάνει 10 μέτρα, σταμάτα του λέει και κατέβα, ο επόμενος ..... Μαααα, ζώνη βρεεεεεεεεεεε!!!!
2η. Στρίψε αριστερά λέει, μάλιστα ωωωωωωππππ κατέβα, μονόδρομος !!!
3η. Παρκάρισμα ανέβασμα πεζοδρόμιο και πάλι κάτω!!!
4η. ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ το πήρε !!
:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

Samaro
28-10-11, 16:26
Ρε Bill , έχεις φίλο το Σουμάχερ ??? :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

bill_m3
28-10-11, 16:30
Ρε Bill , έχεις φίλο το Σουμάχερ ??? :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Περιττό να πω το τι δούλεμα είχε πέσει :hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1:

big-mac
28-10-11, 17:57
Και εγω παιδες με την πρωτη περασα και τα σηματα και την οδηγηση σε ολα τα οχηματα απο μοτο μεχρι νταλικα. Πριν κανενα εξαμηνο εδωσα παλι εξετασεις (γραπτα,προφορικα,ολα τα σηματα ''1400 σε 3 ωρες μεχρι τεσσερα λαθη" και ολα τα οχηματα) και περασα παλι με την πρωτη και αυτη τη στιγμη ειμαι Δασκαλος Οδηγησης.

giannis_compact
28-10-11, 18:25
Το καλοκαίρι του 1998 (8 ετών!) με έβαλε ο παππούς μου να οδηγήσω στο χωράφι (είχα βέβαια γνώση απο τρακτέρ που οδηγώ από τα 6)!
Θυμάμαι δεν το είχα πεί στον πατέρα μου για να του το αποδείξω κάποια στιγμή στην πράξη!
Όλο το καλοκαίρι τη βγάλαμε έτσι με τον παππού μου τα μάθαινε όλα αλλά και εγώ από την αρχή έδειχνα να τα πηγαίνω καλά άν και μόλις 8 ετών!
Από εκείνη την ημέρα μέχρι τα 18 μου μετρούσα ένα-ένα τα χρόνια (χρειαζόμουν ακόμη 10) για να βγάλω δίπλωμα!
Όταν ήμουν 12 άρχισα να οδηγώ (πάντα με τον πατέρα ή με τον παππού μου συνοδηγό από χωριό σε χωριό)!
Στα 15 άρχισα πλέον να το παίρνω μόνος μέσα στο χωριό!Στα 17 έφαγα την πρώτη μου κλήση για παράνομη στάθμευση...
Και επιτέλους το καλοκαίρι του 2008 γίνομαι 18...
Πάω να δώσω σήματα κόβομαι με 3 λάθη...:ranting2::ranting2:
Δίνω ξανά την επόμενη βδομάδα και περνάω...
Έκλεισαν όμως οι σχολές και έδωσα οδήγηση τέλη Αυγούστου όπου πέρασα με την πρώτη με συνοπτικές διαδικασίες!
Δεν με ένοιαζε και πολύ γιατί έτσι και αλλιώς κυκλοφόρουσα με το αυτοκίνητο,απλά δε μπορούσα να κάνω μακρινά ταξίδια! :)

spar@
28-10-11, 18:47
εμενα μεχουν κοψει 4 φορες και δεν ξαναασχοληθηκα.... και ο Σπυρος δεν εχει δωσει καν...

υ.γ το πηρα με την 1η πορεια χωρις λαδι, ειχα μονο ενα χαρτακι μαζι μου απ την κυρια ταδε και το τηλ της απο κατω αλλα δεν το χρησιμοποιησα καθως εκανα μονο ενα λαθος, στην οπισθοπορεια δεν γυρισα πισω αλλα κοιταζα απ τον μεσαιο καθρευτη, τα σηματα τα περασα με την 2η καθως ο πατερας μου π δεν ειναι καθολου γκαντεμης μου ειπε προσεχε γιατι στα 2 λαθη κοβεσαι και δεν ειναι τοσο δυσκολο να κανεις 2 λαθη, εεε μετα απο μια βδομαδα χωρις να το ξερει πηγα ενα πρωι χωρις να εχω διαβασει και τα περασα χωρις κανενα λαθος!!!
το μονο που μου εχει μεινει απ την σχολη ηταν ενα πλυντηριας τοτε που ηταν 25 χρονων και εδινε για 6η φορα ο οποιος ειχε μ3 46αρι και ερχοταν για να κανει τεστακια με σηματα!!!

Nino
28-10-11, 19:22
Με την πρωτη δεν υπηρχαν περιθωρια λαθους τον επομενο μηνα παρουσιαζομουν στο στρατο.
Καθολου θεωρια και δεκα μαθηματα που ηταν τα υποχρεωτικα.
Οτι ξερεις καλο ειναι,ειπε ο δασκαλος τωρα ομως θα μαθεις τι ακριβως θελουν να δουν αυτοι...
Εξεταση ημερα παρασκευη με ψιλοβροχο,
Πορεια, επι τοπου αναστροφη, γωνια,παρκαρισμα σε κατηφορα,παρκαρισμα σε ανηφορα,συνολο εξετασης καμια ωρα ή τουλαχιστον τοσο μου φανηκε τοτε εμενα!
Προς το τελος μου λενε αγορι μου γιατι μιλας μονος σου?
εκτος και αν σε βοηθαει χαχαχχα
Ιδρωσα στεγνωσα και ξαναιδρωσα απο το αγχος μου, αλλα ευτυχως ολα πηγαν καλα,μονο μια φορα στο σταματα ξεκινα ηταν και ανηφορα μου εσβυσε.
Εχουν περασει πολλα χρονια απο τοτε!
Η κατοχη αδειας οδηγησης δεν σε κανει οδηγο! οδηγος γινεσαι καθε μερα.
Αρη καλα χιλιομετρα στον λεβεντη και ειμαι σιγουρος οτι θα του μεταδωσεις την σωστη αποψη περι οδηγησης.
Γιατι εχει πολλα να μαθει οπως ακομα και εμεις μαθαινουμε...

Eleni
28-10-11, 19:39
Γαμω το iPhone Αι σιχτιρ:ranting2:
σου κανει διορθωσεις...... !!!!

GEO316
28-10-11, 23:41
Και εγω με την πρωτη φορα το πηρα το μαγικο χαρτακι...χωρις κανενα λαθος
Οδηγουσα απο τα δεκα μου παντα με τον πατερα μου.
Η πλακα ειναι οτι δωσαμε εξετασεις 3 φιλοι οι 2 το πηραμε κανονικα ο ενας 18 λαθη!!!
Τι εγινε ρε νικο? <ελα μωρε δεν διαβασα τα παρατησα κτλ>...Περασε ο χρονος πηγα φανταρος ο νικος ακομα...το διπλωμα..Περνα ο χρονος απολυθηκα το ρημαδι το διπλωμα
ακομα..Τελικα πληρωσε το πηρε και η παναγια μαζι μας......:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1: