PDA

Επιστροφή στο Forum : Διατηρηση Μπαταριας



Z4///M
20-10-11, 15:44
Απορια! Ειναι η δευτερη φορα σε λιγοτερο απο χρονο που μενει απο μπαταρια το Ζ4 μου. Σιγουρα φταιει το οτι δεν το κυκλοφορω πολυ αλλα και επισης το οτι μαλλον θελει αλλαγη η μπαταρια. Η απορια μου ειναι η εξης, επειδη μου λενε να το βαζω μπρος κ να το αφηνω κανα 30λεπτο για την μπαταρια καθε εβδομαδα, υπαρχει καποια αλλη μεθοδος? Εψαξα λιγο στο ιντερνετκαι βρηκα οτι οταν τα εχουνε καιρο ακινητα σε γκαραζ τα συνδεουμε στη πριζα.

1η ερωτηση : Ξερετε τι ειναι αυτα? Πως συνδεονται? Που μπορω να τα βρω? Ποσο κοστιζουνε? Ειναι καλυτερο απο το να το βαζω μπρος καθε τοσο ?

2η ερωτηση : Η ΟΕΜ μπαταρια σε Ζ4Μ ποια ειναι ? Ρωτησα στη ΒΜW και μου ειπανε 212 ευρω ( ρωταω ποια ειναι γτ μου ακουστηκε ασχετος αυτος + να δω ποσο εχει εκτος BMW ) .

Ευχαριστω! :thanks:

savvas E93
20-10-11, 15:54
Οταν καθεται πολυ καιρο το αμαξι μπορεις να αποσυνδεεις τον αρνητικο πολο της μπαταριας.

Vasilis
20-10-11, 15:57
72 αμπερ στα 125 ευρα μου παν για το δικο μου!

το καλυτερο ειναι να την αφαιρεις απο το αυτοκινητο (τους πολους εννοω)

κ αν εχεις κ εναν φορτιστη-συντηρητη μπαταριας να την φορτιζεις για λιγο πριν δωσεις εκκινηση στο αυτοκινητο ειναι οτι καλυτερο!

την ζημια η μπαταρια την παθαινει στην εκκινηση στην οποια ''γονατιζει''


αν λοιπον εχεις κ τον φορτιστη...δεν χρειαζεται να καις 30 λεπτα ντεποζιτου βενζινης την εβδομαδα!

Z4///M
20-10-11, 16:00
72 αμπερ στα 125 ευρα μου παν για το δικο μου!

το καλυτερο ειναι να την αφαιρεις απο το αυτοκινητο (τους πολους εννοω)

κ αν εχεις κ εναν φορτιστη-συντηρητη μπαταριας να την φορτιζεις για λιγο πριν δωσεις εκκινηση στο αυτοκινητο ειναι οτι καλυτερο!

την ζημια η μπαταρια την παθαινει στην εκκινηση στην οποια ''γονατιζει''


αν λοιπον εχεις κ τον φορτιστη...δεν χρειαζεται να καις 30 λεπτα ντεποζιτου βενζινης την εβδομαδα!

που μπορω να βρω κατι τετοιο ? 70αρα κ μενα μου πανε...δεν πανε καλα?!

Z4///M
20-10-11, 16:01
Οταν καθεται πολυ καιρο το αμαξι μπορεις να αποσυνδεεις τον αρνητικο πολο της μπαταριας.

ειναι πολυ δυσκολα προσβασιμη η μπαταρια στο ζ4..

kplc16
20-10-11, 16:06
πρεπει να παω στον οφθαλμιατρο για εξεταση
Βλεπω το τιτλο του νηματος και τι διαβαζω: Δημητρης Μπαταριας!!!:shok:
Και αναρωτιεμαι ποιος ειναι αυτος ......

Vasilis
20-10-11, 16:13
που μπορω να βρω κατι τετοιο ? 70αρα κ μενα μου πανε...δεν πανε καλα?!



Έχεις πμ thumb

Z4///M
20-10-11, 16:14
Έχεις πμ thumb

σ ευχαριστω! τηλ δεν μου εδωσες! :whistle:

Vasilis
20-10-11, 16:34
χεχε



δεν το χω προχειρο...κανε μια αναζητηση στο ιντερνετ!

Stathis
20-10-11, 16:35
https://www.e-ergaleio.gr/product_info.php?cPath=101_102&products_id=6083

deepBLUE
20-10-11, 16:37
ειναι πολυ δυσκολα προσβασιμη η μπαταρια στο ζ4..

Η Μπαταρια μπορει να ειναι δυσκολα προσβασιμη ομως μπροστα στο καπο πρεπει να εχει ενα κουτακι για το θετικο πολο και σε οποιο αλλο σημειο να ακουμπησεις τη τσιμπιδα για το αρνητικο.
Ετσι νομιζω ειναι ολα τα bmw τουλαχιστον και το Ζ3 και το Ε46 ετσι ειναι.

asot
20-10-11, 16:43
Αυτό στο LIDL, σε προσφορά από ΣΗΜΕΡΑ, στα 20 ευρώ.
https://www.lidl.gr/cps/rde/xchg/SID-13FEC92E-DBF9B913/lidl_gr/hs.xsl/index_13525.htm


https://www.lidl.gr/static_content/lidl_gr/images/GR/GR_66292_01_v.jpg

deepBLUE
20-10-11, 16:46
Η Μπαταρια μπορει να ειναι δυσκολα προσβασιμη ομως μπροστα στο καπο πρεπει να εχει ενα κουτακι για το θετικο πολο και σε οποιο αλλο σημειο να ακουμπησεις τη τσιμπιδα για το αρνητικο.
Ετσι νομιζω ειναι ολα τα bmw τουλαχιστον και το Ζ3 και το Ε46 ετσι ειναι.
Το κουτακι ειναι αυτο της φωτογραφιας μεσα στο κοκκινο κυκλο

Stathis
20-10-11, 16:59
πολυ καλη η τιμη, αν και δεν ειμαι σιγουρος για την ποιοτητα.
επισης οι μικροι φορτιστες δεν κανουν για φορτιση μεγαλων μπαταριων αυτοκινητων μεγαλου κυβισμου.
εχω κι εγω εναν μικρο φορτιστη που χρησιμοποιω σε μοτοσικλετα και κανει μια χαρα τη δουλεια του. https://www.e-ergaleio.gr/product_info.php?cPath=101_102&products_id=1028
οταν τον δοκιμασα στο 2002 επισης δουλευει ικανοποιητικα και κρατα φορτισμενη τη μπαταρια.
οταν τον εβαλα στο Μ ομως, δεν μπορεσε να τη φορτισει ποτε. ηταν συνεχως αναμμενος και εδιεχνε ανεπαρκης.

σημασια στις μεγαλες μπαταριες παιζει τα ποσα αμπερ μπορει να βγαλει ο φορτιστης. τα 1-2 αμπερ που βγαζουν οι μικροι δεν επαρκουν.

δεν ξερω αν ο παραπανω της lidl βγαζει παραπανω αμπερ, καλο θα ηταν να ειχαμε τα χαρακτηριστικα του...

παντως το Lidl εχει γρυλο και τακους σε πολυ καλη τιμη...:whistle:

Z4///M
20-10-11, 17:05
Το κουτακι ειναι αυτο της φωτογραφιας μεσα στο κοκκινο κυκλο
δεν νομιζω οτι εχω κατι τετοιο

Z4 DCT
20-10-11, 17:10
Εγω εχω αυτο \ το einhell το οποιο ειναι και για τζελ και για απλες μπαταριες και εχει και μικροεπεξεργαστη μεσα, που οταν η μπαταρια ειναι οφ σου το βγαζει και ''παιζει'' με την φορτηση οταν το εχεις μονιμα, για να μην χαλασει η μπαταρια....την φορτιζει μεχρι το 85% και μετα μεχρι το 100% σιγα σιγα......


https://www.ele-market.gr/shop/images/fortistis_aftomatos_einhell.jpg

https://www.einhell.com/scripts/products.aspx?CompanyID=1&LanguageID=2&Path=2021|608|4039|4079|4378

τιμη ....περιπου 67 ευρω

Stathis
20-10-11, 17:19
αν μπορω να δω καλα εδω ειναι οι πολοι μπροστα. :original:

asot
20-10-11, 19:22
πολυ καλη η τιμη, αν και δεν ειμαι σιγουρος για την ποιοτητα.
επισης οι μικροι φορτιστες δεν κανουν για φορτιση μεγαλων μπαταριων αυτοκινητων μεγαλου κυβισμου.
εχω κι εγω εναν μικρο φορτιστη που χρησιμοποιω σε μοτοσικλετα και κανει μια χαρα τη δουλεια του. https://www.e-ergaleio.gr/product_info.php?cPath=101_102&products_id=1028
οταν τον δοκιμασα στο 2002 επισης δουλευει ικανοποιητικα και κρατα φορτισμενη τη μπαταρια.
οταν τον εβαλα στο Μ ομως, δεν μπορεσε να τη φορτισει ποτε. ηταν συνεχως αναμμενος και εδιεχνε ανεπαρκης.
σημασια στις μεγαλες μπαταριες παιζει τα ποσα αμπερ μπορει να βγαλει ο φορτιστης. τα 1-2 αμπερ που βγαζουν οι μικροι δεν επαρκουν.
δεν ξερω αν ο παραπανω της lidl βγαζει παραπανω αμπερ, καλο θα ηταν να ειχαμε τα χαρακτηριστικα του...
παντως το Lidl εχει γρυλο και τακους σε πολυ καλη τιμη...:whistle:

Voila
To εγχειρίδιο εδώ (https://www.kompernass.com/pages/_pdfs/22841e52acbdb6baa80dd8cf41ab63b0.pdf)

Χαρακτηριστικά:
Input voltage: 220 - 230 - 240 V ~ 50 / 60 Hz
Power consumption: 60 W
Reverse current*: < 5 mA (no AC input)
Nominal output voltage: 6 V / 12 V
Nominal output current: 0.8 A / 3.8 A
Charging voltage: 7.3 V or 14.4 V or 14.7 V
Charging current: 0.8 A ± 10 % OR 3.8 A ± 10 %
Battery type: 6 V lead-acid battery, 1.2 Ah - 14 Ah, 12 V lead-acid battery, 1.2 Ah - 120 Ah
Housing protection type: IP 65 (dust-proof, water-proof)

BILL007
20-10-11, 20:53
Battery type: 6 V lead-acid battery, 1.2 Ah - 14 Ah, 12 V lead-acid battery, 1.2 Ah - 120 Ah

Άρα μια χαρά κάνει!:original: (τουλάχιστον στα χαρτιά όπως λέει)

Stathis
20-10-11, 22:02
Nominal output current: 0.8 A / 3.8 A
Charging current: 0.8 A ± 10 % OR 3.8 A ± 10 %


δυστυχως δεν κανει. βγαζει εως 3,8 αμπερ.
για να φορτιστει και να διατηρειται μπαταρια πανω απο 60 αμπερ (οπως εχουν τα bmw με μεγαλα μοτερ) χρειαζεται φορτιστης με output 6-12Α... :original:

deepBLUE
20-10-11, 22:14
δυστυχως δεν κανει. βγαζει εως 3,8 αμπερ.
για να φορτιστει και να διατηρειται μπαταρια πανω απο 60 αμπερ (οπως εχουν τα bmw με μεγαλα μοτερ) χρειαζεται φορτιστης με output 6-12Α... :original:

Εχει δικιο ο Σταθης και το μονο που θα συμβει με συνεχη για ωρες φορτιση ειναι να καει ο φορτιστης.

Stathis
20-10-11, 22:43
λογικα δεν θα καει, γιατι το κυκλωμα προστασιας θα τον σβησει αν υπερθερμανθει (ετσι λεει τουλαχιστον, αν και ποση εμπιστοσυνη να εχεις στα no name).
απλως θα δεν φτασει τη μπαταρια ποτε στα επιπεδα που πρεπει...

για μικροτερα αυτοκινητα ομως ή για μοτο, ειναι μια χαρα.

deepBLUE
20-10-11, 23:01
λογικα δεν θα καει, γιατι το κυκλωμα προστασιας θα τον σβησει αν υπερθεμανθει (ετσι λεει τουλαχιστον, αν και ποση εμπιστοσυνη να εχεις στα no name).
απλως θα δεν φτασει τη μπαταρια ποτε στα επιπεδα που πρεπει...

για μικροτερα αυτοκινητα ομως ή για μοτο, ειναι μια χαρα.

Για μικρα ναι ειναι μια χαρα ομως επειδη ειχα αγορασει κατι παρομοιο στο μεγεθος ενος μεγαλου μετασχηματιστη απο το λιντλ και φορτιζα μπαταριες σαν αυτες του ups και μετα απο τα πολλα τελος.....

Z4 DCT
21-10-11, 02:10
Αυτος της einhell εχει επιλογη φορτισης 2Α,6Α,12Α...thumb

Ptboul
21-10-11, 10:17
Απορια! Ειναι η δευτερη φορα σε λιγοτερο απο χρονο που μενει απο μπαταρια το Ζ4 μου. Σιγουρα φταιει το οτι δεν το κυκλοφορω πολυ αλλα και επισης το οτι μαλλον θελει αλλαγη η μπαταρια. Η απορια μου ειναι η εξης, επειδη μου λενε να το βαζω μπρος κ να το αφηνω κανα 30λεπτο για την μπαταρια καθε εβδομαδα, υπαρχει καποια αλλη μεθοδος? Εψαξα λιγο στο ιντερνετκαι βρηκα οτι οταν τα εχουνε καιρο ακινητα σε γκαραζ τα συνδεουμε στη πριζα.

1η ερωτηση : Ξερετε τι ειναι αυτα? Πως συνδεονται? Που μπορω να τα βρω? Ποσο κοστιζουνε? Ειναι καλυτερο απο το να το βαζω μπρος καθε τοσο ?

2η ερωτηση : Η ΟΕΜ μπαταρια σε Ζ4Μ ποια ειναι ? Ρωτησα στη ΒΜW και μου ειπανε 212 ευρω ( ρωταω ποια ειναι γτ μου ακουστηκε ασχετος αυτος + να δω ποσο εχει εκτος BMW ) .

Ευχαριστω! :thanks:

Έλεγξε καλού κακού για καμιά διαρροή και δούλευε το αμάξι μία φορά την εβδομάδα για 20' τουλάχιστον. Δεν θα κάνει καλό μόνο στη μπαταρία.

Z4///M
21-10-11, 12:10
Έλεγξε καλού κακού για καμιά διαρροή και δούλευε το αμάξι μία φορά την εβδομάδα για 20' τουλάχιστον. Δεν θα κάνει καλό μόνο στη μπαταρία.

δηλαδη που αλλο κανει καλο ?

Ptboul
21-10-11, 12:29
δηλαδη που αλλο κανει καλο ?

Στο αμάξι γενικότερα, στα λάστιχα του, τα υγρά του κυκλοφορούν, στο σαζμάν, στους συνδέσμους, άξονες, ψυγείο, κλπ.

Η ακινησία σκοτώνει το αμάξι.

BILL007
21-10-11, 12:44
Η ακινησία σκοτώνει το αμάξι.

+100000000000 thumbthumb

Ptboul
21-10-11, 12:49
+100000000000 thumbthumb

Παθών και μαθών :rolleyes:

beliris
21-10-11, 15:58
πρεπει να παω στον οφθαλμιατρο για εξεταση
Βλεπω το τιτλο του νηματος και τι διαβαζω: Δημητρης Μπαταριας!!!:shok:
Και αναρωτιεμαι ποιος ειναι αυτος ......

Πρεσβυωπία,λίγος αστιγματισμός και λιγη μυωπία!!!Με φόρτωσε ο οφθαλμίατρος γυαλιά για διάβασμα-γυαλιά για μακρυά και έχω χάσει την μπάλα,άσε που μονίμως τα ψάχνω και δεν τα βρίσκω!Φοβάμαι οτι άρχισα να γερνάω!!!

beliris
21-10-11, 16:03
πολυ καλη η τιμη, αν και δεν ειμαι σιγουρος για την ποιοτητα.
επισης οι μικροι φορτιστες δεν κανουν για φορτιση μεγαλων μπαταριων αυτοκινητων μεγαλου κυβισμου.
εχω κι εγω εναν μικρο φορτιστη που χρησιμοποιω σε μοτοσικλετα και κανει μια χαρα τη δουλεια του. https://www.e-ergaleio.gr/product_info.php?cPath=101_102&products_id=1028
οταν τον δοκιμασα στο 2002 επισης δουλευει ικανοποιητικα και κρατα φορτισμενη τη μπαταρια.
οταν τον εβαλα στο Μ ομως, δεν μπορεσε να τη φορτισει ποτε. ηταν συνεχως αναμμενος και εδιεχνε ανεπαρκης.

σημασια στις μεγαλες μπαταριες παιζει τα ποσα αμπερ μπορει να βγαλει ο φορτιστης. τα 1-2 αμπερ που βγαζουν οι μικροι δεν επαρκουν.

δεν ξερω αν ο παραπανω της lidl βγαζει παραπανω αμπερ, καλο θα ηταν να ειχαμε τα χαρακτηριστικα του...

παντως το Lidl εχει γρυλο και τακους σε πολυ καλη τιμη...:whistle:

Τον αγόρασα πέρυσι από το lidl και δεν έβγαλε χρόνο ο φορτιστής!την μπαταρία του Ζ3 δεν την φόρτισε ποτέ πλήρως!!!

takis1983
30-10-11, 09:41
λοιπον εχω τη λυση στο προβλημα σας!! κ μαλιστα οικονομικα! ειχα κ γω το ιδιο προβλημα μιας κ επι 4 χρονια το εβαζα πασχα,χριστουγενα κ καλοκαιρι! κ χαλασα την πρωτη μπαταρια τζαπα! μεχρι που επεσε στα χερια μου ενα φυλαδιο απο τα lidl, ειχε ενα φορτιστη,συντηρητη μπαταριας,πολυ μικρου μεγεθους (σαν φορτιστη κινητου νοκια να φανταστειτε) κ οταν εφευγα απλα τον ειχα μονιμα συνδεμενο με την μπαταρια! αυτο ηταν τα χρονια περναγαν κ η μπαταρια ηταν κομπλε!

takis1983
30-10-11, 09:41
ξεχασα να πω οτι το κοστος του φορτιστη-συντηρητη ηταν γυρω στα 10 ευρω μονο!

Stamatis
30-10-11, 10:47
Τον ιδιο με τον Γιαννη εχω και εγω και κανει πολυ καλη δουλεια.
Τον βαζω στον αργο κυκλο και η μπαταρια ειναι παντα ενταξει.

super duper
30-10-11, 11:44
το πηρα και εγω το συστημα και φαινεται πολυ καλο













Αυτό στο LIDL, σε προσφορά από ΣΗΜΕΡΑ, στα 20 ευρώ.
https://www.lidl.gr/cps/rde/xchg/SID-13FEC92E-DBF9B913/lidl_gr/hs.xsl/index_13525.htm


https://www.lidl.gr/static_content/lidl_gr/images/GR/GR_66292_01_v.jpg

trueno
30-10-11, 16:50
Ξέρει κανείς καποιο Lidl που να τον εχει σε απόθεμα? Στο Ιλιον γιοκ....

120ie87
30-10-11, 18:22
Πρεσβυωπία,λίγος αστιγματισμός και λιγη μυωπία!!!Με φόρτωσε ο οφθαλμίατρος γυαλιά για διάβασμα-γυαλιά για μακρυά και έχω χάσει την μπάλα,άσε που μονίμως τα ψάχνω και δεν τα βρίσκω!Φοβάμαι οτι άρχισα να γερνάω!!!



Mη φοβάσαι Beliris, ο άντρας ωριμάζει! (η γυναίκα γερνάει)




:whistle:

Vasilis
07-11-11, 12:05
φιλαρακια...

για να μην ανοιγω αλλο θρεντ θελω να θεσω καποιες ερωτησεις που εχω:


1ον.

Οπως ολοι γνωριζετε η μπεμπα μου ειναι σε ακινησια κ με σηκωμενα ποδια!
τι σημαινει αυτο?

την εχω τακαρει!
Η μπαταρια της ειναι προ πολλου για πεταμα (εχει ηδη πεταχτει δλδ.) κ για να εκκινησει ''δανειζομαι'' την μπαταρια απο ενα C3 ή απο το Μιτσου της συζυγου!

Οπως καταλαβαινεται , ειναι βασανιστικο να βαζω κ να βγαζω μπαταριες τοσο εγω τοσο κ ο ανθρωπος που μου το συντηρει βαζοντας το πυκνα συχνα μπροστα!

Το 1ο μου ερωτημα λοιπον...αν αγορασω μια μπαταρια σαν του μιτσου,οχι 72αρα δλδ αλλα μικροτερη (δεν θυμαμαι ποσο ειναι ) , κανω ζημια πουθενα?...ή απλα την ξελιγωνω επειδη ειναι μικρη?
μηπως παραφορτιζεται ? μηπως κανω ζημια σε δυναμο ή σε κατι αλλο ?
παντως παιρνει σαν τσακμακι με την μικρη!

Σαφως ο λογος ειναι οικονομικος , σκεφτομαι οτι ειναι αμαρτια να δωσω 130+ ευρα για να παρω μια μπαταρια απλα κ μονο για να το βαζει καποιος μπροστα το αμαξι!

2ον.

Αν παρω μεγαλη μπαταρια, την δικη του δλδ,
κ μετα απο καθε φορα που λειτουργει το αυτοκινητο
βγαζω τους πολους...παλιωνει?καταστρεφ εται? η μπαταρια ή οχι?

3ον
Αν αγορασω μια μπαταρια κ ΔΕΝ την χρησιμοποιησω για εξι μηνες (παραδειγμα)?παλιωνει στο ραφι ή καταστρεφεται με την ''ακινησια''?


Με λιγα λογια...

με την υπαρχουσα κατασταση το αυτοκινητο θα βγαινει Χριστουγεννα-Πασχα-Καλοκαιρι για καμμια βολτιτσα στη ζουλα κ θα εκκινει μια φορα στις 2-3 βδομαδες για να λειτουργει λιγο...

τι μπαταρια να παρω για τετοιου ειδους χρηση λοιπον?ουτε στερεοφωνικα θα παιζουν ουτε μεγαλη καταναλωση θα χω ,


να παρω των 50 ευρω μικρη ? θα αντεξει ?΄(φυσικα θα βγαινουν οι πολοι οταν δεν χρησιμοποιειται_)

ή να σκασω τα 130+ γιατι ,αν βγαζω πολους ΔΕΝ ΠΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ ή ΕΠΕΙΔΗ ΕΓΚΥΜΟΝΕΙ ΚΙΝΔΥΝΟΥΣ Η ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΛΙΓΟΤΕΡΩΝ Αμπερ?


ευχαριστω εκ των προτερων...

120ie87
07-11-11, 12:10
Φίλε Βασίλη, ΠΡΟΣΟΧΗ:


στον εγκέφαλο του αυτοκινήτου σου (αναλόγως μοντέλου) πρέπει να δηλωθούν τα Αh της νέας μπαταρίας (αν είναι διαφορετικά από της προηγούμενης) έτσι ώστε να τη φορτίζει αποτελεσματικά το δυναμό. thumb

Stathis
07-11-11, 12:22
δεν βλεπω να γλιτωνεις μια καλη μπαταρια και ενα καλο μηχακακι φορτισης.

ο εχθρος της μπαταριας ειναι η ακινησια (και οι χαμηλες θερμοκρασιες).

η μπαταρια εχει το μεγιστο χρονο ζωης οταν δουλευει καθημερινα και μενει φορτισμενη.

το ιδιο πραγμα κανει ενα μηχανηματακι που την διατηρει οπως πρεπει.
ετσι θα εξασφαλιστει η μεγιστη διαρκεια ζωης που μπορει να εχει μια μπαταρια.

αρα θα σου κοστισει πιο οικονομικα σε βαθος χρονου απ΄το να κανεις πειραματα και να αλλαζεις μπαταριες καθε χρονο, εστω και φθηνοτερες.

προτιμησε μπανερ και μηχανημα καποιο επωνυμο.

Vasilis
07-11-11, 12:22
...μμμμ!

οσο ρωτας μαθαινεις λοιπον!

αρα...ΑΚΥΡΗ η μικροτερη μπαταρια!

Ακομα κ για να το βαζω απλως μπροστα που κ που ?

Αν μεινει δλδ για καμμια ωρα πανω -για βολτιτσα- κανω ζημια?

Να μην το ξαναβαλω μπροστα δλδ με δανεικη μικροτερης ισχυος?

Vasilis
07-11-11, 12:23
δεν βλεπω να γλιτωνεις μια καλη μπαταρια και ενα καλο μηχακακι φορτισης.

ο εχθρος της μπαταριας ειναι η ακινησια (και οι χαμηλες θερμοκρασιες).

η μπαταρια εχει το μεγιστο χρονο ζωης οταν δουλευει καθημερινα και μενει φορτισμενη.

το ιδιο πραγμα κανει ενα μηχανηματακι που την διατηρει οπως πρεπει.
ετσι θα εξασφαλιστει η μεγιστη διαρκεια ζωης που μπορει να εχει μια μπαταρια.

αρα θα σου κοστισει πιο οικονομικα σε βαθος χρονου απ΄το να κανεις πειραματα και να αλλαζεις μπαταριες καθε χρονο, εστω και φθηνοτερες.

προτιμησε μπανερ και μηχανημα καποιο επωνυμο.

γραφαμε μαζι ρε σιταθη...

φορτιστη εχω τον ιδιο με του Γιαννη (να ναι καλα το παιδι)...

αρα μονοδρομος η καλη μπαταρια κ να μενει ΔΙΑΡΚΩΣ στην φορτιση?

Stathis
07-11-11, 13:07
thumb

kplc16
07-11-11, 13:50
Εγω εχω αυτο \ το einhell το οποιο ειναι και για τζελ και για απλες μπαταριες και εχει και μικροεπεξεργαστη μεσα, που οταν η μπαταρια ειναι οφ σου το βγαζει και ''παιζει'' με την φορτηση οταν το εχεις μονιμα, για να μην χαλασει η μπαταρια....την φορτιζει μεχρι το 85% και μετα μεχρι το 100% σιγα σιγα......


https://www.ele-market.gr/shop/images/fortistis_aftomatos_einhell.jpg

https://www.einhell.com/scripts/products.aspx?CompanyID=1&LanguageID=2&Path=2021|608|4039|4079|4378

τιμη ....περιπου 67 ευρω


Γιαννη απο που τον αγορασες;


Και κατι γενικο εγω οταν αλλαξα μπαταρια εβαλα μεγαλυτερη.Δε δηλωσα ομως στον εγκεφαλο ποτε τα αμπερορια.Βεβαια οταν εκανα τη μετατροπη μπορει και να το δηλωσε ο ηλεκτρολογος στη συνεχεια. Η απορια ειναι η εξης πρεπει οντως ο εγκεφαλος να ξερει το μεγεθος της μπαταριας;

PANOS-E60
07-11-11, 13:52
Γιαννη απο που τον αγορασες;


Και κατι γενικο εγω οταν αλλαξα μπαταρια εβαλα μεγαλυτερη.Δε δηλωσα ομως στον εγκεφαλο ποτε τα αμπερορια.Βεβαια οταν εκανα τη μετατροπη μπορει και να το δηλωσε ο ηλεκτρολογος στη συνεχεια. Η απορια ειναι η εξης πρεπει οντως ο εγκεφαλος να ξερει το μεγεθος της μπαταριας;

Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος αλλά νομίζω μόνο στα άμεσου ψεκασμού.

kplc16
07-11-11, 14:04
Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος αλλά νομίζω μόνο στα άμεσου ψεκασμού.

ο δυναμος δεν εχει δικο του αυτοματο;

PANOS-E60
07-11-11, 14:44
ο δυναμος δεν εχει δικο του αυτοματο;

Είναι θέμα εγκεφάλου Νίκο, αυτό ξέρω.

Z4///M
07-11-11, 17:45
τωρα ας πουμε που του εβαλα και τα χειμωνιατικα...( https://www.ebay.co.uk/itm/BMW-Genuine-Tailored-Indoor-Dust-Car-Cover-E85-E86-Z4-82150148892-/170662307221?_trksid=p4340.m185&_trkparms=algo%3DDLSL%252BSIC.NPJS%26its%3DI%26itu %3DUCI%252BUA%26otn%3D10%26pmod%3D180689295638%252 B180689295638%26po%3D%26ps%3D63%26clkid%3D40293695 69416133835 ) . Τι πρεπει να κανω? να παρω ενα απο αυτα που μου προτεινετε και οταν παω να το βαλω μπρος ( που σιγουρα θα εχει μεινει απο μπαταρια ) και να το φορτιζω ?

Vasilis
07-11-11, 18:19
Κ να ρωτήσω κ γω κάτι απλό;

Αυτο,σα του Γιάννη...

Μπορω να το βάλω σήμερα πάνω κ να το βγάλω τα Χριστούγεννα που θα πάω στο νησι πάλι ή θα το ανατιναξω;ή στη καλύτερη των περιπτώσεων θα τη φορτίσει κ θα κλείσει;...μπορεί αυτο να ελέγχει κ να τη κρατά τσιτα φορτισμένη;

Αν όχι...υπάρχει κάτι άλλο που το κάνει αυτο;

Δλδ να το αφήνεις για κανά δίμηνο πάνω απροβληματιστα;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Z4 DCT
07-11-11, 18:36
Γιαννη απο που τον αγορασες;


Και κατι γενικο εγω οταν αλλαξα μπαταρια εβαλα μεγαλυτερη.Δε δηλωσα ομως στον εγκεφαλο ποτε τα αμπερορια.Βεβαια οταν εκανα τη μετατροπη μπορει και να το δηλωσε ο ηλεκτρολογος στη συνεχεια. Η απορια ειναι η εξης πρεπει οντως ο εγκεφαλος να ξερει το μεγεθος της μπαταριας;

επιλεγεις....απο τοσο μεχρι τοσο αμπερ...φορτιση 2 βολτ...απο τοσο μεχρι τοσο .....6 βολτ....και παει λεγοντας

Technical Data
Mains 220-240 V ~ 50 Hz
Rated input current 1,66 A
Rated output voltage 12 V d.c.
Rated output current 12 A
Charing current 2 / 6 / 12 A
Battery capacity at 2 A 6-20 Ah
Battery capacity at 6 A 20-60 Ah
Battery capacity at 12 A 40-120 Ah
__________________

Z4 DCT
07-11-11, 18:38
Κ να ρωτήσω κ γω κάτι απλό;

Αυτο,σα του Γιάννη...

Μπορω να το βάλω σήμερα πάνω κ να το βγάλω τα Χριστούγεννα που θα πάω στο νησι πάλι ή θα το ανατιναξω;ή στη καλύτερη των περιπτώσεων θα τη φορτίσει κ θα κλείσει;...μπορεί αυτο να ελέγχει κ να τη κρατά τσιτα φορτισμένη;

Αν όχι...υπάρχει κάτι άλλο που το κάνει αυτο;

Δλδ να το αφήνεις για κανά δίμηνο πάνω απροβληματιστα;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Βασιλη απο οτι λεει και στο manual, δεν εχει θεμα....εχει και ασφαλεια μεσα και επεξεργαστη που φορτιζει την μπαταρια και την κρατα σε εγρηγορση......


ome Page > Products > Tools > Stationary Tools > Car Equipment > Battery charger BT-BC 12 D-SE
Battery charger BT-BC 12 D-SE

The BT-BC 12 D-SE is a automatic battery charger controlled by a mirco-processor. This means, its especially to charge maintenance-free batteries as well as for long time charging and for charge maintenance from batteries which are not permanently in use, such as boats, lawn mowers and whatnot. Due to the integrated mirco-processor the charging curve has 3 steps. Step one charges the battery with nearly constant current up to approx. 85%, step two with constant voltage up to approx. 95%. Step three keeps the battery voltage constant (IUoU-charging characterisic) and so is the battery always fully loaded. Therefore is the tool also for lead acid batteries and gel batteries optimally proper. A integrated fault diagnose system advise at the LED-display onto battery fault and connection problem. The charging will be controlled electronically and accordant indicated. The charging current can attuned to 2 / 6 / 12 ampere. This battery charger has also a 12 V d.c. output socket which provides working power up to 140 Watts for 12 V d.c. operated appliance.

Features

Charging automatic by a controlled micro-processor
Fault diagnose system
LED-display for current, voltage, battery full, battery charging, fault
Switch for charging current adjustment (2 / 6 / 12 ampere)
Switch for On / off
Switch for 12 Volt d.c. output on / off with LED-indicator
Switch for ongoing battery voltage
Charging leads with sturdy pole clamps
Error report on a triple-digit LED-display
Cigarette lighter jack for 12 Volt d.c. output
Electronic overlaod-, voltage reversal- and short circuit protection
Power line with european plug



Technical Data
Mains 220-240 V ~ 50 Hz
Rated input current 1,66 A
Rated output voltage 12 V d.c.
Rated output current 12 A
Charing current 2 / 6 / 12 A
Battery capacity at 2 A 6-20 Ah
Battery capacity at 6 A 20-60 Ah
Battery capacity at 12 A 40-120 Ah

kplc16
07-11-11, 20:17
επιλεγεις....απο τοσο μεχρι τοσο αμπερ...φορτιση 2 βολτ...απο τοσο μεχρι τοσο .....6 βολτ....και παει λεγοντας

Technical Data
Mains 220-240 V ~ 50 Hz
Rated input current 1,66 A
Rated output voltage 12 V d.c.
Rated output current 12 A
Charing current 2 / 6 / 12 A
Battery capacity at 2 A 6-20 Ah
Battery capacity at 6 A 20-60 Ah
Battery capacity at 12 A 40-120 Ah
__________________


Γιανη απο που αγορασες το δικο σου;

Vasilis
07-11-11, 21:03
Γιανη απο που αγορασες το δικο σου;

εχει κ το Praktiker παντως...

τουλαχιστον...ειχε :whistle:

Vasilis
07-11-11, 21:05
ωραια...


για βαλτε τωρα στο τραπεζι τιμες κ καταστηματα για 72 αμπερ μπαταρια...φυσικα κ την μαρκα ε?


θενκς μποις...θα πα να την παρω να τελειωνω...!

Stathis
07-11-11, 21:17
οταν ειχα παρει για το 2002 αυτος ηταν ο φθηνοτερος.
https://www.automoto-eshop.gr/mpataries-autokiniton-banner.html#ty;pagination_contents;/mpataries-autokiniton-banner-page-2.html

Vasilis
07-11-11, 21:28
οταν ειχα παρει για το 2002 αυτος ηταν ο φθηνοτερος.
https://www.automoto-eshop.gr/mpataries-autokiniton-banner.html#ty;pagination_contents;/mpataries-autokiniton-banner-page-2.html

thanks Σιταθη...


πες τωρα κ ποια η διαφορα των 72 αμπερ (https://www.automoto-eshop.gr/anner-p7209-72ah-660a-power-bull-double-top.html) με την 74 αμπερ (https://www.automoto-eshop.gr/anner-57405-4k-74ah-610a-starting-bull.html) ?

ποια κ γιατι να την προτιμησω?

δεν θα χω προβλημα με το μηχανημα του Γιαννη μονιμως επανω ε?


κ κατι τελευταιο....


αυτες τις αγοραζουμε ξεφορτιστες κ θελουν φορτιση?

ή τις φοραμε κ φυγαμε?

κ αν θελουν φορτιση?πως γινεται?κανει το μηχανημα του γιαννη για αρχικη φορτιση?



με λενε κ σπασ@ρχιδι...χαχαχαχαχαχα

Stathis
07-11-11, 21:29
κανενα προβλημα δεν θα εχεις.
παρε την πιο φθηνη απο τις δυο...

fanisk
07-11-11, 22:47
thanks Σιταθη...


πες τωρα κ ποια η διαφορα των 72 αμπερ (https://www.automoto-eshop.gr/anner-p7209-72ah-660a-power-bull-double-top.html) με την 74 αμπερ (https://www.automoto-eshop.gr/anner-57405-4k-74ah-610a-starting-bull.html) ?

ποια κ γιατι να την προτιμησω?

δεν θα χω προβλημα με το μηχανημα του Γιαννη μονιμως επανω ε?


κ κατι τελευταιο....


αυτες τις αγοραζουμε ξεφορτιστες κ θελουν φορτιση?

ή τις φοραμε κ φυγαμε?

κ αν θελουν φορτιση?πως γινεται?κανει το μηχανημα του γιαννη για αρχικη φορτιση?



με λενε κ σπασ@ρχιδι...χαχαχαχαχαχα

Σε αυτον εβαλα τη banner Βασιλη. Ωραιος τυπος. Φορτισμενη θα τη παρεις. Τη φορας και εφυγες.
Την power bull παρε οχι τη starting. Καλυτερο CCA.

Vasilis
07-11-11, 22:55
Σε αυτον εβαλα τη banner Βασιλη. Ωραιος τυπος. Φορτισμενη θα τη παρεις. Τη φορας και εφυγες.
Την power bull παρε οχι τη starting. Καλυτερο CCA.

τι ειναι το CCA?

Stamatis
07-11-11, 22:57
τι ειναι το CCA?
Cold cranking amps
τα αμπέρ που δίνει απο κρύο ξεκίνημα

Αν κρατάς το φορτιστή επάνω δεν έχεις θέμα

εγώ είμαι κοντά 3 χρόνια έτσι και ουδεν πρόβλημα

fanisk
07-11-11, 22:57
τι ειναι το CCA?

Cold Cranking Amperes

Z4///M
08-11-11, 14:39
τωρα ας πουμε που του εβαλα και τα χειμωνιατικα...( https://www.ebay.co.uk/itm/BMW-Genuine-Tailored-Indoor-Dust-Car-Cover-E85-E86-Z4-82150148892-/170662307221?_trksid=p4340.m185&_trkparms=algo%3DDLSL%252BSIC.NPJS%26its%3DI%26itu %3DUCI%252BUA%26otn%3D10%26pmod%3D180689295638%252 B180689295638%26po%3D%26ps%3D63%26clkid%3D40293695 69416133835 ) . Τι πρεπει να κανω? να παρω ενα απο αυτα που μου προτεινετε και οταν παω να το βαλω μπρος ( που σιγουρα θα εχει μεινει απο μπαταρια ) και να το φορτιζω ?

any help???

https://www.ggshop.gr/fortistes/1000638--bdjs450.html

https://www.ggshop.gr/fortistes/11708-portists-mpatarin-me-diagnostik-elgco.html

ποιο απο τα δυο ?

fanisk
08-11-11, 15:46
any help???

https://www.ggshop.gr/fortistes/1000638--bdjs450.html

https://www.ggshop.gr/fortistes/11708-portists-mpatarin-me-diagnostik-elgco.html

ποιο απο τα δυο ?

Δημητρη το ενα ειναι booster, δεν ειναι για να φορτιζεις.. το βαζεις για να ξεκινησεις αμαξι, χωρις να χρειαζεσαι αλλο αμαξι και καλωδια.
Το φορτιστη παρε.

sierra
08-11-11, 20:14
Εγώ έχω ένα φορτιστή που είχα πάρει πριν χρόνια από το LIDL και φορτίζω όλες τις μπαταρίες (μηχανής και αυτοκινήτου) χωρις πρόβλημα και τον έχω πάρει περίπου 20 euro αν θυμάμε καλά. Εχει το Practiker και βάζει και το Lidl συχνά...thumb

Z4 DCT
08-11-11, 20:17
Γιανη απο που αγορασες το δικο σου;

Απο το πρακτικερ....νομιζω 69 ευρω....thumb

Z4 DCT
08-11-11, 20:20
ωραια...


για βαλτε τωρα στο τραπεζι τιμες κ καταστηματα για 72 αμπερ μπαταρια...φυσικα κ την μαρκα ε?


θενκς μποις...θα πα να την παρω να τελειωνω...!

Βασιλη μολις πηρα μια 74a για ενα αμαξι στα 119 ευρω της boschthumb

Οσο για το αν 72 η 74 σου πρωτεινω την 74αρα,, το αμαξι που τηνν εβαλα εγω ηθελε 70Α, αλλα εβαλα 74αρα που εχει και πολυ καλυτερα αμπερ κατα την εκκινηση....
Δεν θα εχεις κανενα προβλημαthumb

Z4///M
08-11-11, 21:21
εγω παντως ακομα εχω την απορια...ειναι καλυτερα να το βαζω μπρος που κ που ή να παρω φορτιστη ?

Z4 DCT
08-11-11, 21:27
εγω παντως ακομα εχω την απορια...ειναι καλυτερα να το βαζω μπρος που κ που ή να παρω φορτιστη ?

Με το να το βαζεις εμπρος που και που δεν κανει τιποτα!!! στην μπαταρια....κανεις ομως πολυ καλο στο να κινεις το λαδι μεσα στο μοτερ και να μην στεγνωνει...thumb
Μονο με ''μονιμο'' φορτιστη κανεις δουλεια στην μπαταρια

gnx
08-11-11, 22:01
ΓιαΝΝΝΝ, ΦάΝΝΝη,

Τα πενβέ παίρνουν φορτιστή που δουλεύει απο τον αναπτήρα ή οχι;

Z4 DCT
08-11-11, 22:06
ΓιαΝΝΝΝ, ΦάΝΝΝη,

Τα πενβέ παίρνουν φορτιστή που δουλεύει απο τον αναπτήρα ή οχι;

Δεν εχω ιδεα....γιατι???...

fanisk
08-11-11, 22:12
ΓιαΝΝΝΝ, ΦάΝΝΝη,

Τα πενβέ παίρνουν φορτιστή που δουλεύει απο τον αναπτήρα ή οχι;

Να το βαλεις στον αναπτηρα και να φορτιζει τη μπαταρια? Ναι..

gnx
08-11-11, 22:32
Γιάννη, είναι πιό βολικό να φορτίζεις μπαταρία απο τον αναΦτήρα...

ΦαΝΝΝ, εχεις κανα linkey?

Stamatis
08-11-11, 23:07
υπάρχει φορτιστής της πενβε
Part# 82110406881 με κροκοδειλάκια

Part# 82110026663 με κροκοδειλάκια ΚΑΙ για τον αναφτήρα.

ο μον ντιέ

τι κάφροι, δεν ξέρουν ΟΥΤΕ αυτό...

fanisk
08-11-11, 23:11
Γιάννη, είναι πιό βολικό να φορτίζεις μπαταρία απο τον αναΦτήρα...

ΦαΝΝΝ, εχεις κανα linkey?

https://www.turnermotorsport.com/p-4152-bmw-advanced-battery-charger-charging-system.aspx

gnx
08-11-11, 23:21
Μπράβο ρε ΦαΝΝΝ...θα παιζει αυτο στην Ευρωπη; Δεν θαναι 120V; Δεν τον δινει για Ευρωπη βλεπω.

fanisk
08-11-11, 23:30
Μπράβο ρε ΦαΝΝΝ...θα παιζει αυτο στην Ευρωπη; Δεν θαναι 120V; Δεν τον δινει για Ευρωπη βλεπω.

Παρε αυτα Γιωργο.

CTEK XS3600 Battery Charger Smart Charger + CTEK Cigarette Lighter Lead 56-263

Z4///M
09-11-11, 00:35
Με το να το βαζεις εμπρος που και που δεν κανει τιποτα!!! στην μπαταρια....κανεις ομως πολυ καλο στο να κινεις το λαδι μεσα στο μοτερ και να μην στεγνωνει...thumb
Μονο με ''μονιμο'' φορτιστη κανεις δουλεια στην μπαταρια

ολε!!!!! :thanks:

deepBLUE
18-09-13, 08:51
Το καλοκαιρι αγόρασα τον ctek mxs5,0.
Η τιμη του λογική γι αυτά που προσφέρει 90¤ .
Πραγματικά εντυπωσιάστηκα τόσο με τα αποτελέσματα όσο και με το μέγεθος του !!!
Περα του οτι φορτίζει ολους τους τύπους μπαταρίας ακομα και gel !!!
Το καλό ειναι πως μπορείς λόγω μεγέθους την ώρα της φόρτισης να έχεις και κλειστό το καπό .

PANOS-E60
18-09-13, 09:02
Ωραίο Βαγγέλη, ψήνομαι. Για πρώτο βήμα, έφερα προχτες μάστορα και μου έβγαλε πρίζα σούκο στο γκαράζ, που δεν είχα. Εχεις λινκ γιά το φορτιστή ?

deepBLUE
18-09-13, 09:29
Ωραίο Βαγγέλη, ψήνομαι. Για πρώτο βήμα, έφερα προχτες μάστορα και μου έβγαλε πρίζα σούκο στο γκαράζ, που δεν είχα. Εχεις λινκ γιά το φορτιστή ?

Ναι Πανο .

https://www.kiriazisbatteries.gr/view_cat.php?cat_id=1339