PDA

Επιστροφή στο Forum : γνωμες για καραμπινες...



konstantinaM3
13-10-11, 18:30
για πειτε μου την γνωμη σας θελω να παρω ενα super pose αλλα δεν γνωρισω καλα τις μαρκες πια ειναι καλη ποια ειναι μετρια κτλ...θελω να την εχω κατα κυριο λογο για προστασια επισης ξερει κανεις τι χρειαζεται για να βγαλω αδεια κυνηγου τουλαχιστον εκει να ειμαι καλημενη.......(για αδεια καραμπινας)

hades7
13-10-11, 18:35
Κωσταντινα σου ειπα και στο shout ρωτα τον κατσαραιο ξερει εναν vladimir

konstantinaM3
13-10-11, 18:37
θα τον ρωτησω αλλα αμα ξερεις κανεις αλλος να μου πει μια γνωμη....:)

katsaraios
13-10-11, 18:42
φιλος πουλαει Winchester τζαμπα να τον ρωτησω για χαρακτηριστικα.

konstantinaM3
13-10-11, 18:54
εμενα μαρεσουν περισσοτερο τα περιστροφα οπως glock θα ηθελα να ειχα ενα..αλλα παλια που ειχα μαθει δεν μπορεις να βγαλεις αδεια οπλοφοριας περιστροφου εαν δεν εισαι σε σκοπευτικο ομηλο....παλια ημουν σε σκοπευτικο ομηλο αλλα με souper pose γιαυτο διαλεξα αυτο το οπλο γιατι το ξερω καλα....εαν ξερει καποιος περισσοτερα ας μου πει γιαυτο το θεμα....

Samaro
13-10-11, 18:57
για πειτε μου την γνωμη σας θελω να παρω ενα super pose αλλα δεν γνωρισω καλα τις μαρκες πια ειναι καλη ποια ειναι μετρια κτλ...θελω να την εχω κατα κυριο λογο για προστασια επισης ξερει κανεις τι χρειαζεται για να βγαλω αδεια κυνηγου τουλαχιστον εκει να ειμαι καλημενη.......(για αδεια καραμπινας)
Κωνσταντίνα για την κατοχή κυνηγητικού όπλου δεν αρκεί η αδεια κυνηγίου.
Απαιτείται αδεια κατοχής κυνηγητικου όπλου που εκδίδει η αστυνομία.
Καλά θα κάνεις πρίν αγοράσεις όπλο, να ρωτήσεις στο αστυνομικό τμήμα της γειτονιάς σου.
Πάντως για το σκοπό που το χρειάζεσαι θα σε συμβούλευα να μην το αγοράσεις !!!thumb

konstantinaM3
13-10-11, 18:59
Κωνσταντίνα για την κατοχή κυνηγητικού όπλου δεν αρκεί η αδεια κυνηγίου.
Απαιτείται αδεια κατοχής κυνηγητικου όπλου που εκδίδει η αστυνομία.
Καλά θα κάνεις πρίν αγοράσεις όπλο, να ρωτήσεις στο αστυνομικό τμήμα της γειτονιάς σου.
Πάντως για το σκοπό που το χρειάζεσαι θα σε συμβούλευα να μην το αγοράσεις !!!thumb

κ εγω δεν ειμαι απολυτα σιγουρη αλλα εκει στο λαγονησι ειμαστε σχεδον μονοι οι αλλοι ερχοντε μονο σκ η καλοκαιρι κ για αρχη ανοιξαν το διπλανο σπιτι κ το εκλεψαν πως θα προστατευτουμε εμεις σε ωρα τετοια?κ ειδικα οταν μας πετυχουν μεσα???

Samaro
13-10-11, 19:08
κ εγω δεν ειμαι απολυτα σιγουρη αλλα εκει στο λαγονησι ειμαστε σχεδον μονοι οι αλλοι ερχοντε μονο σκ η καλοκαιρι κ για αρχη ανοιξαν το διπλανο σπιτι κ το εκλεψαν πως θα προστατευτουμε εμεις σε ωρα τετοια?κ ειδικα οταν μας πετυχουν μεσα???

Οποιος προτείνει όπλο, πρέπει να είναι αποφασισμένος να το χρησιμοποιήσει !!
Είσαι ;;;
Διαφορετικά, ο κακοποιός βλέποντας σε με το όπλο δεν θα καθήσει να σε βλέπει. Θα σε πυροβολήσει οπωσδήποτε !!

konstantinaM3
13-10-11, 19:11
Οποιος προτείνει όπλο, πρέπει να είναι αποφασισμένος να το χρησιμοποιήσει !!
Είσαι ;;;
Διαφορετικά, ο κακοποιός βλέποντας σε με το όπλο δεν θα καθήσει να σε βλέπει. Θα σε πυροβολήσει οπωσδήποτε !!

καλα κ χωρις να κρατας οπλο αμα αντισταθεις βαρανε αυτοι δεν εχουν προβλημα αλλα βασικα το ηθελα να εκφοβισμο περισσοτερο η στα ποδια αμα συνεχισει να θελει να μας κανει κακο οχι να τον σκοτωσω ποτε δεν το σκεφτηκα αυτο απλα μονο για να φοβηθει κ να φυγει η να τον τρομαξω εγω...

Samaro
13-10-11, 19:13
Και κάτι ακόμα, οι νόμοι στην Ελλάδα δεν καλύπτουν την αυτοάμυνα με την χρήση όπλου ούτε στο σπίτι μας !!

Σημ: Εγώ έχω 4 καραμπίνες και δεν έχω αποφασίσει κάτι τέτοιο !!

hades7
13-10-11, 19:17
κωσταντινα μην ακους τον Αντωνη παρε μια κοντοκανη
https://motocykl-online.pl/img/nowosci/duze_zdjecia/02_2011/mivv/img_double_gun.jpg

konstantinaM3
13-10-11, 19:18
Και κάτι ακόμα, οι νόμοι στην Ελλάδα δεν καλύπτουν την αυτοάμυνα με την χρήση όπλου ούτε στο σπίτι μας !!

Σημ: Εγώ έχω 4 καραμπίνες και δεν έχω αποφασίσει κάτι τέτοιο !!

ναι δυστυχως το εχω ακουσει στις τηλεωρασεις σε ωρα αυτοαμυνας......4 καραμπινες???????:)

katsaraios
13-10-11, 19:24
κωσταντινα μην ακους τον Αντωνη παρε μια κοντοκανη
https://motocykl-online.pl/img/nowosci/duze_zdjecia/02_2011/mivv/img_double_gun.jpg

μλκ ωραια εξατμιση:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

konstantinaM3
13-10-11, 19:30
ωραιο μπουρι για αλλα πραματα ομως.........:)

Samaro
13-10-11, 19:41
μλκ ωραια εξατμιση:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:Εσύ αφού ψάχνεις αμάξι, άσε τις εξατμίσεις και τις καραμπίνες και κοίταξε την υπογραφή μου.
:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

S8N
13-10-11, 19:45
Benelli M4. Τη χρησιμοποιούν οι αμερικανοί πεζοναύτες, αυτό τα λέει όλα. Είναι όμως ακριβή και καθαρίζεται δύσκολα.

Για την άδεια θες χαρτί από ψυχίατρο. Αν πας από το γραφείο του με την καραμπίνα το παίρνεις πιο εύκολα. Μετά τη δηλώνεις στο Α.Τ. της περιοχής σου. Όταν πήγα εγώ πριν χρόνια περίμεναν άλλοι 4 στη σειρά.

S8N
13-10-11, 19:50
Να 'την φά' την:

https://www.kirgias.gr/default.asp?page=detailview&CID=1&MID=1&langid=316&PID=360

Εγώ της έχω χώσει και κάποια αξεσουάρ.

race850i
13-10-11, 20:14
Να 'την φά' την:

https://www.kirgias.gr/default.asp?page=detailview&CID=1&MID=1&langid=316&PID=360

Εγώ της έχω χώσει και κάποια αξεσουάρ.

χωνεις αξεσουαρ σε καραμπινες;; εγω ξερω οτι μονο βολια τις χωνεις και τα φτυνει απο πισω:th_Laie_67-1:

Stamatis
13-10-11, 20:15
Κωνσταντίνα, έχεις ποτέ σκοτώσει κάτι;
οτιδήποτε;
πουλί, ζωο, μεγάλο ζώο κτλ;

z3 2.2
13-10-11, 20:15
Οποιος προτείνει όπλο, πρέπει να είναι αποφασισμένος να το χρησιμοποιήσει !!
Είσαι ;;;
Διαφορετικά, ο κακοποιός βλέποντας σε με το όπλο δεν θα καθήσει να σε βλέπει. Θα σε πυροβολήσει οπωσδήποτε !!

απολυτα σωστος ο Αντωνης.
"αν το τραβηξεις πρεπει να ριξεις" λεει ο πεθερος μου (ασφαλιτης)

Samaro
13-10-11, 20:21
Χρησιμοποιούν οι αμερικάνοι πεζοναύτες λειόκανα ;;;:shok:

hades7
13-10-11, 20:28
Κωνσταντίνα, έχεις ποτέ σκοτώσει κάτι;
οτιδήποτε;
πουλί, ζωο, μεγάλο ζώο κτλ;

μετα απο μια συναντηση στου ταμ ταμ πετυχαμε τον Μπενυ στην παραλιακη περασε μπροστα απο το αμαξι της πεζος αλλα δεν τον πατησε

Stamatis
13-10-11, 20:29
Χρησιμοποιούν οι αμερικάνοι πεζοναύτες λειόκανα ;;;:shok:

M1014 λέγεται και ειναι για πυρα διασποράς.
πολύ χρήσιμο όταν έχουν ζητηθεί αιχμάλωτοι.
Με την τακτική της "ομπρέλας" δημιουργούν ενα χαλάζι απο βολίδες, που αδρανοποιούν και δεν εξουδετερώνουν.

Προτιμώ ένα Mossberg 500.
ειναι πιο αντρικο σαν οπλο

Stamatis
13-10-11, 20:29
μετα απο μια συναντηση στου ταμ ταμ πετυχαμε τον Μπενυ στην παραλιακη περασε μπροστα απο το αμαξι της πεζος αλλα δεν τον πατησε
θα ηθελε καλιμπρα το αμαξι μετα
καλα εκανε

Samaro
13-10-11, 20:33
θα ηθελε καλιμπρα το αμαξι μετα
καλα εκανε
Κι ενας φιλος που ειχε χτυπησει αγελαδα το ιδιο επαθε ! :original:

Χρίστος
13-10-11, 20:50
εχουμε κατι ακρες.
παρε τηλ κωσταντινα.

Kostas_1
13-10-11, 20:58
Με μπερδεψατε. Εγω ηξερα οτι σουπερποζε ειναι δικανα.
Αλλο οι καραμπινες.

Τεσπα, αν θα αγοραζα κι αλλη θα επαιρνα επαναληπτικη (χραπα χρουπα). Γουσταρω τη φαση του γεμισματος, που ειναι πολυ ψαρωτικη.

Για κατοχη κυνηγ. οπλου θελει χαρτια απο παθολογο + ψυχιατρο και μετα αστυνομια στο τμημα της περιοχης σου για αδεια.

Ολα τα οπλα που εχουν αγοραστει απο καταστημα ειναι δηλωμενα και καθε πωληση προϋποθέτει αδεια. Αυτο ισχυει ακομη και μεταπωληση απο ιδιωτη σε ιδιωτη και γινεται αμοιβαια Υπευθ. δηλωση

Η αδεια κυνηγιου ειναι αλλο πραγμα οπως ειπωθηκε και πριν.

Για μια απλη οικονομικη καραμπινα συστηνω Breda.

Πάντως θα συμφωνησω και γω Α Π Ο Λ Υ Τ Α. ΜΗΝ την αγορασεις για τετοιο σκοπό. Το γιατι εχει ηδη γραφτει.

ΥΓ Και την δικη μου την εχω ΛΥΜΕΝΗ και αποθηκευμενη

individual
13-10-11, 21:11
ημουν παλαιοτερα κυνηγος (οπως και οι περισσοτεροι φιλοι και γνωστοι μου).
οι περισοτεροι λοιπον εχουν benelli-franchi-beretta.ειναι ιταλικα και σχετικα ακριβα.
καποιοι που δεν εχουν οικονομικη ανεση περνουν baikal (ρωσικο)το οποιο εναι αξιοπιστο αλλα δεν εχει το ντιζαιν του ιταλικου.....
θα σου πρωτεινα λοιπον για τον λογο που το θελεις,ενα baikal.......
και αμα λαχει και σε μεταχειρισμενο,θα το βρεις σε καλη τιμη......
φυσικα με τις προυποθεσεις που ειπαν τα παιδια πιο πανω (αδεια κυνηγιου κλπ)

halkida116mpack
13-10-11, 21:12
αν θες για εκφοβισμο μονο δοκιμασε κανα αεροβολο πιστολι η τυφεκιο με ελατηριο...και να φυσηξεις σε κανεναν καμια με τετοιο δεν τον καθαριζεις (ευκολα) thumb

nikos ///M
13-10-11, 21:13
λοιπων οπως ειπε ο κοστας στο σουπερ-μποσε ειναι δικανο.
απο καραμπινα εγω εχω μπερετα.ωραιο οπλο.για την δουλεια που τα θες
κανουν και τα δυο.βεβαια αν δεν το εχεις μεσα σου δυσκολα να
σηκωσεις οπλο να σημαδεψεις ανθρωπο
για το διλομα χρειαζετε χαρτι απο ψηχιατρο και με το οπλο πας σε ενα αστυνομικο
τμημα και το διλωνεις

Stamatis
13-10-11, 21:15
Με μπερδεψατε. Εγω ηξερα οτι σουπερποζε ειναι δικανα.

τα σουπερ ποζε ειναι αλληλεπίθετα και οχι πλαγιοκανα οπως οι καραμπίνες
δικανα με τις κάνες πανω κάτω οχι διπλα διπλα

ετσι λέγανε το πρώτο της browning και εμεινε


που λέμε ρε οτι τα σουπερ ποζε ειναι μονοκανα;

nikos ///M
13-10-11, 21:21
η κωσταντινα σταματη ειπε οτι θελει καραμπινα σουπερ-μποσε

Χρίστος
13-10-11, 21:25
επειδη βλεπω εχουμε πολλους jeff wood και Matt Hughes εδω.

Μη τη πελαγωσετε τη κοπελα.Μια παραπανω ασφαλεια θελει.

Γνωμη μου ειναι να μν μπλεξει με αδειες και χαρτομανια.

Με ενα καλο πτυσομενο κανει δουλεια κατ εμε.
Αν τωρα θελει σωνει και καλα σιδερικο μπορει να παει αεροβολο.
Οχι σαν αυτα του jumbo...Υπαρχουν αλλα, πιο δυνατα.Δε σκοτωνουν απαραιτητα.Εξαλλου δε νομιζω δεν ειχε στο μυαλο της κατι τετοιο.

Μικροτερο κοστος, δε χρειαζονται αδειες, δεν απαιτουν την ιδια συντηρηση και (χτυπα ξυλο) αν ποτε χρειαστει να πατηθει η σκανδαλη ΔΕ σκοτωνουν

diamond
13-10-11, 21:26
https://www.diamanco.gr/el-gr/Products.aspx?ElementID=e78fc0df-0252-4a69-a597-3711410a7bbb

ότι θέλει η φιλενάδα παίρνει κ τηλ εκεί...Αμερικάνικα Ιταλικά κ Τούρκικα..!

Stamatis
13-10-11, 21:26
η κωσταντινα σταματη ειπε οτι θελει καραμπινα σουπερ-μποσε

οκ Νικο, το είδα.

Κωνσταντίνος
13-10-11, 21:27
Κωνσταντίνα σε πόσα σπίτια έχουν γίνει μπούκες ; Σε άπειρα.
Σε πόσα απο αυτά τα σπίτια υπήρχαν όπλα (κυνηγετικά ή και μη) ; Σε παααααρα πολλά απο αυτά.
Πόσες φορές οι ιδιοκτήτες πήραν τα άρματα για να προστατευτούν ; Σε μηδαμινές περιπτώσεις.
Και οι οι λόγοι είναι πολλοί.
Καταρχάς το όπλο δεν θα το έχεις σε σημείο έυκολα προσβάσιμο (παιδιά, περίεργοι κ.τ.λ), δεύτερον δεν θα το έχεις γεμάτο (για τους ίδιους λόγους).
Άμα καταλάβεις εισβολή στο σπίτι, μέχρι να το συνειδητοποιήσεις, να το αποφασίσεις, να το φτάσεις, να το γεμίσεις.............άντε γειά.
Μη το πάρεις γιατί σε περίπτωση ληστείας, θα χάσεις και το όπλο.
Πάρε καλλίτερα μερικά σπρέυ πιπεριού, και βάλτε σε μερικά σημεία στο σπίτι που θα ξέρεις εσύ.

Stamatis
13-10-11, 21:30
επειδη βλεπω εχουμε πολλους jeff wood και Matt Hughes εδω.

Μη τη πελαγωσετε τη κοπελα.Μια παραπανω ασφαλεια θελει.

Γνωμη μου ειναι να μν μπλεξει με αδειες και χαρτομανια.

Με ενα καλο πτυσομενο κανει δουλεια κατ εμε.
Αν τωρα θελει σωνει και καλα σιδερικο μπορει να παει αεροβολο.
Οχι σαν αυτα του jumbo...Υπαρχουν αλλα, πιο δυνατα.Δε σκοτωνουν απαραιτητα.Εξαλλου δε νομιζω δεν ειχε στο μυαλο της κατι τετοιο.

Μικροτερο κοστος, δε χρειαζονται αδειες, δεν απαιτουν την ιδια συντηρηση και (χτυπα ξυλο) αν ποτε χρειαστει να πατηθει η σκανδαλη ΔΕ σκοτωνουν

την αποψη μου την ξερεις

αν πατήσεις τη σκανδάλη ΠΡΕΠΕΙ να σκοτώσεις.
δεν θελει σκεψη εκεινη τη στιγμή. χέρια ποδια σβέρκο κτλ
ο αντίπαλος εχει σκοπο να σε φάει.
πρέπει να το καταφέρεις πρωτος.

παντως ελαχιστοι εχουν καταφερει να ριξουν πρώτοι.
κυριως επειδη δεν το εχουν ξανακανει.
ενας δισταγμος μια ματια, ειναι αρκετα για να χασεις το παιχνιδι.

ενας αγώνας paintball close quarters μπορεί να σας δώσει τις πιθανότητες να επιζήσετε απο μια συμπλοκή με όπλο...
δοκιμάστε το.

halkida116mpack
13-10-11, 21:36
επειδη βλεπω εχουμε πολλους jeff wood και Matt Hughes εδω.

Μη τη πελαγωσετε τη κοπελα.Μια παραπανω ασφαλεια θελει.

Γνωμη μου ειναι να μν μπλεξει με αδειες και χαρτομανια.

Με ενα καλο πτυσομενο κανει δουλεια κατ εμε.
Αν τωρα θελει σωνει και καλα σιδερικο μπορει να παει αεροβολο.Οχι σαν αυτα του jumbo...Υπαρχουν αλλα, πιο δυνατα.Δε σκοτωνουν απαραιτητα.Εξαλλου δε νομιζω δεν ειχε στο μυαλο της κατι τετοιο.

Μικροτερο κοστος, δε χρειαζονται αδειες, δεν απαιτουν την ιδια συντηρηση και (χτυπα ξυλο) αν ποτε χρειαστει να πατηθει η σκανδαλη ΔΕ σκοτωνουν


με ενα καλο 1000αρι η και πιο δυνατο να εισαι σιγουρη οτι αν πετυχεις κανεναν στα 50μετρα θα τον περασεις διαμπερες(ασχολουμε σκοπευτικα με αεροβολα)...πιστεψε με εγω με τετοιο απετρεψα ληστεια στου γειτωνα την βαρκα...μολις ειδαν την κοκκινη κουκιδα απο τα σκοπευτικα λειζερ και με ειδαν να τους σημαδευω εκαναν παγκοσμιο ρεκορ στο κατοσταρι

Χρίστος
13-10-11, 21:41
To πως το βλεπεις το ξερω καλα.
Αλλιως τα βλεπουμε εμεις στα 20+ που ειμαστε για "παρτη" μας και αλλιως ο οικογενιαρχης που ξερει οτι αν τον περασει ο κλεφτης θα βρει απο πισω γυναικα και παιδια......

Οστοσο κραταω τη τελευταια προταση και τη ριχνω ως ιδεα στο τραπεζι για οποιον τυχον ενδιαφερεται.......


ενας αγώνας paintball close quarters
δοκιμάστε το.

Samaro
13-10-11, 22:33
με ενα καλο 1000αρι η και πιο δυνατο να εισαι σιγουρη οτι αν πετυχεις κανεναν στα 50μετρα θα τον περασεις διαμπερες(ασχολουμε σκοπευτικα με αεροβολα)...πιστεψε με εγω με τετοιο απετρεψα ληστεια στου γειτωνα την βαρκα...μολις ειδαν την κοκκινη κουκιδα απο τα σκοπευτικα λειζερ και με ειδαν να τους σημαδευω εκαναν παγκοσμιο ρεκορ στο κατοσταρι

Αν, λέω άν,... αντι να το βάλουν στα πόδια, σου έβγαζαν ένα Καλάσνικοφ, τι θα έκανες ;;;
Προσωπικά, νομίζω ήταν λάθος σου !!

Eleni
13-10-11, 22:45
Στην Ελλαδα ο νομος δεν σε καλυπτει για αυτοαμυνα....... γιαυτο θα πρεπει να το σκεφτεις σοβαρα..........πριν αποφασισες,
Ευτυχως εδω, εισαι καλυμενος για αυτοαμυνα, και υπαρχουν διαφορα ειδη, πιστολιων που μπορεις να τραυματισεις /σοκαρεις χωρις να σκοτωσεις. Δεν μπορεις να καταλαβεις την διαφορα αν δεν το χρησιμοποιησεις.

https://www.alfa-shooting.gr/2168p.htm

Azurius
13-10-11, 23:18
Εγώ έχω μια Franchi και ένα Σκοπευτικό Βeretta (όντας ο μισός Κρητικός... :whistle:). Για την άδεια κατοχής αν θυμάμαι καλά χρειάζεσαι τα εξής:
1) Αίτηση για έκδοση άδειας κατοχής όπλου.
2) Τιμολόγιο αγοράς του όπλου ή επικυρωμένο έντυπο παραχώρησης αν είναι πχ κληροδότημα.
3) Μια υπεύθυνη δήλωση του Ν. 1599/1986.
4) Ένα πιστοποιητικό από νευρολόγο ή ψυχίατρο ή παθολόγο που να πιστοποιεί οτι είσαι ψυχικά υγιής.
5) 2 ή 4 φωτογραφίες (δεν θυμάμαι ακριβώς) και σίγουρα
6) Αντίγραφο ποινικού μητρώου.

Αφού βγουν αυτά τότε πας σε έναν κυνηγετικό σύλλογο (αν θες άδεια θήρας) και αφού δώσεις κάποιες "εξετάσεις" τότε είσαι έτοιμη να φας τον #!@#@$!! γείτονα!!!!
Αυτά...

Θεωρώ περιττό να πω οτι σε καμιά περίπτωση δε λες οτι θες το όπλο για αυτοάμυνα......

S8N
13-10-11, 23:32
Στην Ελλαδα ο νομος δεν σε καλυπτει για αυτοαμυνα....... γιαυτο θα πρεπει να το σκεφτεις σοβαρα..........πριν αποφασισες,
Ευτυχως εδω, εισαι καλυμενος για αυτοαμυνα, και υπαρχουν διαφορα ειδη, πιστολιων που μπορεις να τραυματισεις /σοκαρεις χωρις να σκοτωσεις. Δεν μπορεις να καταλαβεις την διαφορα αν δεν το χρησιμοποιησεις.

https://www.alfa-shooting.gr/2168p.htm

Με μερικά μάλιστα δε χρειάζεται να πυροβολήσεις για να σοκάρεις:

https://www.youtube.com/watch?v=4EoJowwbhu8

Αν και το αγαπημένο μου ήταν πάντα το Ισραηλίτικο:

https://www.youtube.com/watch?v=HdDLhdIW_xg&feature=related

Κωνσταντίνος
13-10-11, 23:40
Με μερικά μάλιστα δε χρειάζεται να πυροβολήσεις για να σοκάρεις:

https://www.youtube.com/watch?v=4EoJowwbhu8


Σωστά. Απλώς συστήνεσαι.
- "Who is 'we' sucker ?"
- "Smith, Wesson and me"
:D:D:D

https://www.youtube.com/watch?v=qoXDzsuqXFg

ntinos
13-10-11, 23:54
Eνα μαλινουα ή ένα αμσταφ Ισως Ειναι ασφαλέστερη και καλύτερη συνάμα λύση. Πάντα σε θυληκο.

halkida116mpack
14-10-11, 01:16
Αν, λέω άν,... αντι να το βάλουν στα πόδια, σου έβγαζαν ένα Καλάσνικοφ, τι θα έκανες ;;;
Προσωπικά, νομίζω ήταν λάθος σου !!

πιστεψε με τον ειχα thumb ας ειχε και Μ4 ... στην ταρατσα πισω απο τσιμεντενιο στηθαιο και αυτος 30μ κατω στον δρομο... με σκοπευτικα λειζερ και διοπτρα μεχρι τα 50-60μ μπορω και βαζω κεντρο 9 στις 10 βολες με καλο καιρο χωρις να εχει ανεμο.

m-power_01
14-10-11, 01:38
Η μεγαλύτερη βλακεία που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις καραμπίνα. Το μόνο που θα την κάνεις είναι να εκφοβίσεις κανένα γείτονα.

fanisk
14-10-11, 02:06
Δεν αξιζουν τετοιες αγορες πλεον. Κρατηστε τα χρηματα σας για κατι καλυτερο.
Ισως στο χωριο, να φας καναν ερασιτεχνη Αλβανο/Βουλγαρο που μπηκε να κλεψει αοπλος ναι. Στην Αθηνα (κυριως) και σε μεγαλες επαρχιακες πολεις, ποιον να φας?

Αυτον που μπαινει με το καλασνικοφ, (δεν νομιζω να το εχει για εφε.. μονο και μονο που ρισκαρεις να το φορτωσεις σε αμαξι και να κυκλοφορεις εξω, εισαι επικινδυνος) ? Αυτον που μπαινει με ομαδα και οχι μονος του? (αρα θα υπαρχει σιγουρα αλλο ενα οπλο απεναντι σου). Εδω ετοιμοι αστυνομικοι με 9αρια κολωνουν να ριξουν οταν ξερουν οτι ο αλλος με το καλασνικοφ θα τους καθαρισει, θα το κανει πολιτης με δικανο, που τον πιασαν στον υπνο, απροετοιμαστο, και με πιθανως αδειο οπλο λογω ασφαλειας παιδιων?

Ή θα βγαλεις το αεροβολο να ριξεις και να τρομαξεις.. ποιον? Αυτον που σε σημαδευει με κανονικο οπλο και αφου του εριξες και τρομαξε, θα σου ριξει απο αντανακλαστικα (ή θα σου ριξει αμεσως μολις το δει, και ας εχεις νεροπιστολο)? Εσυ θα του κανεις λιγη ζημια (αν τον πετυχεις) αυτος θα σου κανει σιγουρα μεγαλυτερη..

Συναγερμος, καμερες, σκυλια, κλειστα παραθυρα τη νυχτα ειναι καλυτερα μεσα προστασιας. Θελουν να μπουν απο το πιο ευκολο σημειο, να παρουν γρηγορα ο,τι θελουν και να φυγουν. Κανεις δεν θα μπει στο κοπο να περασει καμερες, να κοψει συναγερμο, να "προσπερασει" τα σκυλια και να κοψει με τροχο τα σιδερα. Απλα θα πανε στο επομενο σπιτι που δεν εχει τιποτα απο αυτα.

2 παραδειγματα,
Η σπειρα με τα καλασνικοφ εμπαινε σε ανασφαλιστα σπιτια, μπαλκονια, παραθυρα. Επικινδυνοι ηταν, βιαστες ηταν, ηξερα οτι υπαρχουν σπιτια επωνυμων με χρημα μεσα.. αλλα μπαιναν μονο οπου μπορουσαν να μπουν και να βγουν γρηγορα.
Μπηκαν στου διπλωματη στη Γλυφαδα (δεν εχουν αδεια οπλοφοριας αυτοι?), τους ληστεψαν, βιασαν τη γυναικα και φυγαν. Αν προλαβαινε ας εβγαζε και οπλο, θα τους κλαιγαν τωρα!

Πριν γινει η ενοπλη στο γραφειο μας, ελεγα αχ και να χα κανα Glockακι σπιτι με αυτα που γινονται (πιο αραια τοτε). Οκ αντε και πηρα Glock, ρισκαρα να το κουβαλαω πανω μου στο δρομο, πηγα στο γραφειο, και μπαινουν οι 2 ενοπλοι..
Επειδη εισαι απροετοιμαστος και σε αιφνιδιαζουν, οχι να τραβηξεις το οπλο απο το τσαντακι/συρταρι.. ουτε να κλασεις δεν προλαβαινεις. 1 δευτερολεπτο εξω απο τη πορτα, και αλλα 2-3 για να περασουν ολο το γραφειο να ερθουν στο κεφαλι μου (ερχονται και ηδη τα οπλα τους κοιταζουν πανω μου. Πως το τραβαω πριν μου ριξει ο ενας απο τους δυο?)

Αστο Κωνσταντινα (και οποιος αλλος).. βαλε ολα τα υπολοιπα σπιτι σου και ασε το οπλο. Αυτος που αιφνιδιαζει εχει το πανω χερι. Ασε μερικα χρηματα καπου και αν ερθουν πες παρτε τα και στο διαολο, δεν εχουν τιποτα να χασουν, εσυ εχεις πολλα. Αστυνομικος σε σημαδευει και λες κατεβασε το ρε φιλε μη παθουμε καμια πλακα.. μολις δεις το οπλο και την κουκουλα (που σε τρομαζει εκτος απο το να κρυβει το προσωπο του) θα δεις ολη τη ζωη μπροστα σου.

Αυτα ειναι τα δυσκολα, το να μπει μεσημεριατικα κανας απατεωνακος πακιστανος πεινασμενος και αοπλος δεν λεει κατι. Θα χεστει πανω του, θα ξεχασει και το κρανος του μεσα και θα φυγει. Εγινε στους διπλανους μας. Στα δυσκολα ομως τι κανεις? Την παπια.

thumb

spar@
14-10-11, 02:25
Eγω με το αφεντικό μ πήραμε μόνο δυο κουτιά βαζελινη, τουλάχιστον να μην πονεσουμε πολύ αν είναι κλέφτες- βιαστες!

yannisv
14-10-11, 02:48
Κωνσταντίνα το ποζέ έχει δύο κάνες (πάνω κάτω), το πλαγιόκανο δύο και αυτό (η μία δίπλα στην άλλη), η καραμπίνα μία.
Τα δίκανα χωράνε 2 φυσίγγια οι καραμπίνες 3+ αν και από το νόμο επιτρέπεται μόνο η χρήση τριών (με τη χρήση των απαραίτητων αξεσουάρ που εμποδίζουν να μπουν άνω των τριών στη θαλάμη της καραμπίνας).
Όσο αφορά στη διαδικασία ό,τι σου είπαν παραπάνω ισχύει.
Από την άποψη κόστους αν θες κάτι φτηνό και σχετικά αξιόπιστο πάρε ποζέ ή πλαγιόκανο Baikal. Με 4-5 κατοστάρικα ξεμπέρδεψες.
Οι καραμπίνες είναι πιο ακριβές και δε θα συνιστούσα την αγορά καραμπίνας αμφιβόλου προελεύσεως ή φτηνής κατασκευής. Αν πας σε καραμπίνα τότε Beretta, Benelli είναι αξιόπιστα όπλα αλλά υπολόγισε 1500 και για καινούριο όπλο.
Καλά κυνήγια στους συναδέλφους!

Χρίστος
14-10-11, 03:03
Eγω με το αφεντικό μ πήραμε μόνο δυο κουτιά βαζελινη, τουλάχιστον να μην πονεσουμε πολύ αν είναι κλέφτες- βιαστες!
Ψεματα σου πε ρε μικρε.
Για τη παρτη του τα πηρε και τα δυο:th_Laie_67-1:.Δε μπορω να πω περισσοτερα:whistle:

Ας σοβαρευτουμε τωρα και να παμε στο θεμα μας.
Συμφωνω με 10000 σ αυτα που πε ο φανης.
Το θεμα ειναι να ΜΗΝ μπουν. ΑΝ μπουν ειναι αργα.
Απο κει και περα το να εχεις ενα κυνηγετικο(γιατι τετοιο εχουν οι περισσοτεροι) ας πουμε οτι σε βοηθαει και ψυχολογικα.Μονο εκεινη την ωρα...
Τωρα οτι αν το εχεις αδειο, θα εισαι λαθος.
Foul loaded θα ναι, ΑΛΛΑ με πλαστικες μεσα. (https://www.directnews.gr/images/stories/ellada/fotos/aug2011/plastikisfaira_2-8-2011.jpg)

Εχω δει ασθενη να τον φερνουν σε φορειο μπρουμητα επειδη εφαγε σε μια διαδηλωση μια σε "περιεργο" σημειο απο ενστολο. Πιστεψε με Φανη αν ξερεις οτι δε θα τον σκοτωσεις, το πατας το ριμαδι. Οτι και να φοραει, μολις την φαει, γονατισε.
Το θεμα οπως πολυ σωστα ειπες ειναι να προλαβεις, να εχεις ψυχραιμια, να το εχεις ξανακανει εστω και σε ενα σκιτσο στο τοιχο του γκαραζ σου.

Απο κει και περα μπες και λιγο στο "δικο" τους μυαλο.
Αξιζει για μια τηλεοραση να φας 20 χρονια?
Ο κλεφτρακος θα μπει με ενα μαχαιρι ή και οπλο, αντε και με κανα φιλαρακι του να κουβαλησουν 5-6 μπιχλιμπιδια για να βγαλουν λιγα χιλιαρικα.Αν τον πιασουν, παει ως κλεφταποδοχως και τη γλυτωνει μετα απο λιγο.

Aν φυσικα εισαι σα το σταμ απο πανω που ειναι executive member στη Goldman Sachs και σου ρθει η συμμορια των 11.....εκει οχι καλασνικοφ, ουτε ο ρομποκοπ δε σε σωζει!!

fanisk
14-10-11, 03:27
Eγω με το αφεντικό μ πήραμε μόνο δυο κουτιά βαζελινη, τουλάχιστον να μην πονεσουμε πολύ αν είναι κλέφτες- βιαστες!

Την πηρε BMW ή ο,τι να ναι? Γιατι μεχρι και η ομπρελλα του BMW ειναι :th_Laie_67-1:

konstantinaM3
14-10-11, 06:34
Να 'την φά' την:

https://www.kirgias.gr/default.asp?page=detailview&CID=1&MID=1&langid=316&PID=360

Εγώ της έχω χώσει και κάποια αξεσουάρ.

αυτο το benelli ειναι γαματο???!!!!!!!!!!!αλλα θα ειναι κ πανακριβο ε???

konstantinaM3
14-10-11, 06:37
Κωνσταντίνα, έχεις ποτέ σκοτώσει κάτι;
οτιδήποτε;
πουλί, ζωο, μεγάλο ζώο κτλ;

τιποτες απολυτως!!!!!!!!! μονο δισκακια οταν πηγαινα σκοπευτηριο παλια κ εκανα skeet :)

Stamatis
14-10-11, 07:12
τιποτες απολυτως!!!!!!!!! μονο δισκακια οταν πηγαινα σκοπευτηριο παλια κ εκανα skeet :)

Αστο Κωνσταντινα μου τοτε το οπλο.
Αυτοι εχουν σκοτωσει και δεν τους νοιαζει να ξανασκοτωσουν.

katsaraios
14-10-11, 07:58
Ντινακι ελπιζω να μην με παρεξηγησεις αλλα σκεψου να παρεις φυλακα αντρα ,το καλυτερο αμα μπουκαρει και κανενας μπαινει αυτος μπροστα σαν ιπποτης-γλυτωνεις εσυ απο την πισω πορτα:thumbsup:

Stamatis
14-10-11, 08:25
Ντινακι ελπιζω να μην με παρεξηγησεις αλλα σκεψου να παρεις φυλακα αντρα ,το καλυτερο αμα μπουκαρει και κανενας μπαινει αυτος μπροστα σαν ιπποτης-γλυτωνεις εσυ απο την πισω πορτα:thumbsup:

Και μετα που θα του εχουν σκισει του αντρα τη δικη του πισω πορτα τι θα τον κανει ρε;

katsaraios
14-10-11, 08:27
Και μετα που θα του εχουν σκισει του αντρα τη δικη του πισω πορτα τι θα τον κανει ρε;

:ban::ban:
απλα

Samaro
14-10-11, 08:30
Και μετα που θα του εχουν σκισει του αντρα τη δικη του πισω πορτα τι θα τον κανει ρε;
Καλίμπρα !!:th_Laie_67-1:

Stamatis
14-10-11, 08:31
Logo και μεγγενη.

GEORGE316
14-10-11, 11:53
καλα κ χωρις να κρατας οπλο αμα αντισταθεις βαρανε αυτοι δεν εχουν προβλημα αλλα βασικα το ηθελα να εκφοβισμο περισσοτερο η στα ποδια αμα συνεχισει να θελει να μας κανει κακο οχι να τον σκοτωσω ποτε δεν το σκεφτηκα αυτο απλα μονο για να φοβηθει κ να φυγει η να τον τρομαξω εγω...

κωνσταντινα,αυτα δεν ειναι παιχνιδια.
το οπλο ειναι μια αλλη κατασταση.πρεπει να εισαι αποφασισμενος και να ξερεις να το χρησιμοποιεις.
γνωμη μου ειναι να το αφησεις.χρησημοποιησε κανενα σπρει πιπεριου κανενα teaser..εκτος και εισαι αποφασισμενη να φας ανθρωπο.

deepBLUE
14-10-11, 15:17
https://www.hobbi.gr/index.php?cPath=49_69_106_319

Nino
14-10-11, 15:43
Το πιθανοτερο ειναι αν καποιοι παραβιασουν το σπιτι σου, να σου κλεψουν και το οπλο και μετα καλα ξεμπερδεματα...

tokiko
14-10-11, 17:02
Τελικά ήμαστε πολλοί με κοινά ενδιαφέροντα...:sealed:

tokiko
14-10-11, 17:07
Πάντως Κωνσταντίνα όποια και να είναι η επιλογή σου, πρέπει να ξέρεις ότι ο δράστης αν έρθει θα έρθει αποφασισμένος...:thjacked: Τα υπόλοιπα σου τα ανέφεραν τα παιδιά.

konstantinaM3
14-10-11, 20:04
Με μερικά μάλιστα δε χρειάζεται να πυροβολήσεις για να σοκάρεις:

https://www.youtube.com/watch?v=4EoJowwbhu8

Αν και το αγαπημένο μου ήταν πάντα το Ισραηλίτικο:

https://www.youtube.com/watch?v=HdDLhdIW_xg&feature=related

κ τα δυο μαρεσουν πολυ!!!!αν ειχα λεφτα θα τα επερνα μονο κ μονο γιατι μαρεσει να κανω συλλογη κ γιατι απλα μαρεσουν οχι για να τα χρησιμοποιησω σε ανθρωπο ουτε καν σε ζωο!αλλα αυτα ειναι πανακριβα............

konstantinaM3
14-10-11, 20:06
Κωνσταντίνα το ποζέ έχει δύο κάνες (πάνω κάτω), το πλαγιόκανο δύο και αυτό (η μία δίπλα στην άλλη), η καραμπίνα μία.
Τα δίκανα χωράνε 2 φυσίγγια οι καραμπίνες 3+ αν και από το νόμο επιτρέπεται μόνο η χρήση τριών (με τη χρήση των απαραίτητων αξεσουάρ που εμποδίζουν να μπουν άνω των τριών στη θαλάμη της καραμπίνας).
Όσο αφορά στη διαδικασία ό,τι σου είπαν παραπάνω ισχύει.
Από την άποψη κόστους αν θες κάτι φτηνό και σχετικά αξιόπιστο πάρε ποζέ ή πλαγιόκανο Baikal. Με 4-5 κατοστάρικα ξεμπέρδεψες.
Οι καραμπίνες είναι πιο ακριβές και δε θα συνιστούσα την αγορά καραμπίνας αμφιβόλου προελεύσεως ή φτηνής κατασκευής. Αν πας σε καραμπίνα τότε Beretta, Benelli είναι αξιόπιστα όπλα αλλά υπολόγισε 1500 και για καινούριο όπλο.
Καλά κυνήγια στους συναδέλφους!

το super pose το ξερω καλα γιατι εριχνα με αυτο σε σκοπευτικο ομηλο απλα δεν ηξερα την λεπτομερια εαν λεγοταν καραμπινα....:) μαρεσει πολυ το super pose!

paganis
14-10-11, 20:14
μιας και το αναφερατε...υπαρχει καμια καλη καραμπινα για αγριογουρουνο? ισως βεβαια..να μην παω για κυνηγι...αλλα βλεπω συχνα πυκνα τους βενιζελο και παγκαλο στην tv...και μου μπαινουν ιδεες!

MIKEN636
14-10-11, 20:18
κωσταντινα νομιζω οτι ηρθε η ωρα να κανεις ειδωλο τον bruce lee και να ξεκινησεις πολεμικες τεχνες...τι λες;;;

konstantinaM3
14-10-11, 20:19
δεν ειμαι σιγουρη εαν θα παρω η οχι αλλα το πιθανοτερο με πεισατε να μην παρω:)αλλα θα πρεπει να παρω αλλα πραγματα που να χρησιμευουν σε τετοια κατασταση εκτακτου αναγκης......αν κ γενικος μαρεσουν πολυ τα οπλα απλα να εχω συλλογη κ μονο να τα λυνω κ να τα δενω ...... :) εχω ενα του κροτου σιδερενιο που ειναι σαν αληθινο ειχα σκεφτει παλια να το βαλω στον τορνο κ να φτιαξω την κανη για να περναει το βλημα απο μεσα αλλα μετα σκεφτηκα οτι το υλικο της κανης μπορει να μην ειναι καλο κ να μου σκασει στα μουτρα :) κ το αφησα απλα κανει μπαμ αυτο!

Samaro
14-10-11, 20:19
Υπάρχει, αλλά τι φταίει η τηλεοραση ρε φίλε ;:th_Laie_67-1:

konstantinaM3
14-10-11, 20:21
κωσταντινα νομιζω οτι ηρθε η ωρα να κανεις ειδωλο τον bruce lee και να ξεκινησεις πολεμικες τεχνες...τι λες;;;

πολεμικες τεχνες κανω χρονιααααααααα αλλα εχω σταματησει κατι μηνες τωρα λογω οικονομικου.....αλλα κ κατι να ξερω απο αυτα δεν ξερω τι μπορει να μου προκυψει κ δεν ειμαι κ ο μπρους λη που τους κανω ολους καλα....:)

beliris
14-10-11, 20:23
ημουν παλαιοτερα κυνηγος (οπως και οι περισσοτεροι φιλοι και γνωστοι μου).
οι περισοτεροι λοιπον εχουν benelli-franchi-beretta.ειναι ιταλικα και σχετικα ακριβα.
καποιοι που δεν εχουν οικονομικη ανεση περνουν baikal (ρωσικο)το οποιο εναι αξιοπιστο αλλα δεν εχει το ντιζαιν του ιταλικου.....
θα σου πρωτεινα λοιπον για τον λογο που το θελεις,ενα baikal.......
και αμα λαχει και σε μεταχειρισμενο,θα το βρεις σε καλη τιμη......
φυσικα με τις προυποθεσεις που ειπαν τα παιδια πιο πανω (αδεια κυνηγιου κλπ)

Ένα δίκανο Ποζέ baikal είναι φθηνή και αξιόπιστη λύση,σε καραμπίνα Mossberg 500 χράπα-χρούπα!

Samaro
14-10-11, 20:25
δεν ειμαι σιγουρη εαν θα παρω η οχι αλλα το πιθανοτερο με πεισατε να μην παρω:)αλλα θα πρεπει να παρω αλλα πραγματα που να χρησιμευουν σε τετοια κατασταση εκτακτου αναγκης......αν κ γενικος μαρεσουν πολυ τα οπλα απλα να εχω συλλογη κ μονο να τα λυνω κ να τα δενω ...... :) εχω ενα του κροτου σιδερενιο που ειναι σαν αληθινο ειχα σκεφτει παλια να το βαλω στον τορνο κ να φτιαξω την κανη για να περναει το βλημα απο μεσα αλλα μετα σκεφτηκα οτι το υλικο της κανης μπορει να μην ειναι καλο κ να μου σκασει στα μουτρα :) κ το αφησα απλα κανει μπαμ αυτο!
Κωσταντίνα δέν τόχεις το άθλημα !!. Γενικώς !!
Αστο κορίτσι μου πρίν πάθεις καμμιά ζημιά. Δεν παίζουν με τέτοια πράγματα! :)

konstantinaM3
14-10-11, 20:25
Ένα δίκανο Ποζέ baikal είναι φθηνή και αξιόπιστη λύση,σε καραμπίνα Mossberg 500 χράπα-χρούπα!

πω πω πω τα θελω ολα!!!!κ η χραπα χρουπα μαρεσειιιιιιιι:original:

beliris
14-10-11, 20:31
Τα μεγάλα όπλα δεν κάνουν για αυτοάμυνα.Τα πιστόλια-περίστροφα είναι κατάλληλα,αλλά πρέπει να είσαι πιό εκπαιδευμένος από τον εισβολέα και αποφασισμένος να το χρησιμοποιήσεις!Για νομικές συνέπειες δεν συζητώ ,διότι το παν είναι να παραμείνεις εσύ ζωντανός!Συμβουλή από άνθρωπο που έφαγε τη ζωή του με όπλα και κανόνια,μην αγοράσεις όπλο διότι μπαίνεις σε μεγάλη περιπέτεια και κίνδυνο!Υπάρχουν μέτρα παθητικής ασφάλειας(Συναγερμοί-κλειδαριές ασφαλείας-Μπάρες),δεν υπάρχει εγγυημένη και αποτελεσματική λύση!

MIKEN636
14-10-11, 20:36
πολεμικες τεχνες κανω χρονιααααααααα αλλα εχω σταματησει κατι μηνες τωρα λογω οικονομικου.....αλλα κ κατι να ξερω απο αυτα δεν ξερω τι μπορει να μου προκυψει κ δεν ειμαι κ ο μπρους λη που τους κανω ολους καλα....:)

κανενας μας δεν ειναι lee αλλα σιγουρα θα εισαι πιο ψυχραιμη και πιο αποτελεσματικη σε καποιο κακο περιστατικο...μη κακο!!!σιγουρα με οπλο και τραυματισμο εως θανατο μπλεκεις για ολη σου τη ζωη.

konstantinaM3
14-10-11, 20:36
Τα μεγάλα όπλα δεν κάνουν για αυτοάμυνα.Τα πιστόλια-περίστροφα είναι κατάλληλα,αλλά πρέπει να είσαι πιό εκπαιδευμένος από τον εισβολέα και αποφασισμένος να το χρησιμοποιήσεις!Για νομικές συνέπειες δεν συζητώ ,διότι το παν είναι να παραμείνεις εσύ ζωντανός!Συμβουλή από άνθρωπο που έφαγε τη ζωή του με όπλα και κανόνια,μην αγοράσεις όπλο διότι μπαίνεις σε μεγάλη περιπέτεια και κίνδυνο!Υπάρχουν μέτρα παθητικής ασφάλειας(Συναγερμοί-κλειδαριές ασφαλείας-Μπάρες),δεν υπάρχει εγγυημένη και αποτελεσματική λύση!

το να το κανω φρουριο το σπιτι κ να φοβαμαι κ την σκια μου μαλακια ειναι με τα καγκελα εννοω εναν συναγερμο δεν το συζητω συμφωνω!αλλα οι μαλ@κες ξερουν κ τους συναγερμους να εξουδετερονουν κ οταν κοιμασαι μεσα κ μπενει ξαφνικα τοτες τι γινεται???το σκεφτηκα οτι αμα παρω οπλο θα μπλεξω με τους μαλ@κες τους μπατσους για να σωθω εγω κ αυτος ο παπ@ρας που εβγαλε τον ηλιθιο τον νομο σε ωρα αυτοαμυνας μεσα στο σπιτι σου να μην σε καλυπτει το οπλο!:ranting2::ranting2::ranting2:

beliris
14-10-11, 20:41
το να το κανω φρουριο το σπιτι κ να φοβαμαι κ την σκια μου μαλακια ειναι με τα καγκελα εννοω εναν συναγερμο δεν το συζητω συμφωνω!αλλα οι μαλ@κες ξερουν κ τους συναγερμους να εξουδετερονουν κ οταν κοιμασαι μεσα κ μπενει ξαφνικα τοτες τι γινεται???το σκεφτηκα οτι αμα παρω οπλο θα μπλεξω με τους μαλ@κες τους μπατσους για να σωθω εγω κ αυτος ο παπ@ρας που εβγαλε τον ηλιθιο τον νομο σε ωρα αυτοαμυνας μεσα στο σπιτι σου να μην σε καλυπτει το οπλο!:ranting2::ranting2::ranting2:

Δυστυχώς όλοι το ίδιο νοιώθουμε,χάλασε η χώρα ,νοιώθουμε ανασφάλεια και στην επαρχία ,όλοι είμαστε σε πανικό!!!

diamond
14-10-11, 20:46
το να το κανω φρουριο το σπιτι κ να φοβαμαι κ την σκια μου μαλακια ειναι με τα καγκελα εννοω εναν συναγερμο δεν το συζητω συμφωνω!αλλα οι μαλ@κες ξερουν κ τους συναγερμους να εξουδετερονουν κ οταν κοιμασαι μεσα κ μπενει ξαφνικα τοτες τι γινεται???το σκεφτηκα οτι αμα παρω οπλο θα μπλεξω με τους μαλ@κες τους μπατσους για να σωθω εγω κ αυτος ο παπ@ρας που εβγαλε τον ηλιθιο τον νομο σε ωρα αυτοαμυνας μεσα στο σπιτι σου να μην σε καλυπτει το οπλο!:ranting2::ranting2::ranting2:



Βασικά ο νόμος λέει ότι δεν πρέπει να υπερτερείς σε οπλισμό. Δηλ συγκεκριμένα αν ο κλέφτης-βιαστής μπει σπίτι σου χωρίς όπλο μπορείς να τον σκοτώσεις μόνο με πολεμικές τέχνες(π.χ.καράτε!). Αν τον φας με μαχαίρι ή με με καραμπίνα τοτέ το κράτος σε μηνύει και πας δικαστήριο (black list) αλλά στο τέλος θα αθωωθείς...(ύστερα από χρόνια..)
το γεγονός ότι εκρεμεί δικαστήριο εις βάρος σου φαίνεται και σε έναν απλό έλεγχο της τροχαίας..(από την άδεια του αυτοκινήτου ΑΦΜ κτλ..)



Επίσης ο κλέφτης μπορεί να είναι οπλισμένος αλλά να μην έχει πρόθεση να σε πυροβολήσει...Αν τώρα εσύ έχεις ένα νεροπίστολο που στο σκοτάδι μοιάζει με αληθινό, τότε μπορεί να φοβηθεί και να σου ρίξει..!


Δυστυχώς είναι αυτό που λέμε να μην σου τύχει..

Στην Αμερική μπορείς να σκοτώσεις τον εισβολέα αρκεί να είναι στην περιουσία σου μέσα..

fanisk
14-10-11, 21:37
Βασικά ο νόμος λέει ότι δεν πρέπει να υπερτερείς σε οπλισμό. Δηλ συγκεκριμένα αν ο κλέφτης-βιαστής μπει σπίτι σου χωρίς όπλο μπορείς να τον σκοτώσεις μόνο με πολεμικές τέχνες(π.χ.καράτε!). Αν τον φας με μαχαίρι ή με με καραμπίνα τοτέ το κράτος σε μηνύει και πας δικαστήριο (black list) αλλά στο τέλος θα αθωωθείς...(ύστερα από χρόνια..)
το γεγονός ότι εκρεμεί δικαστήριο εις βάρος σου φαίνεται και σε έναν απλό έλεγχο της τροχαίας..(από την άδεια του αυτοκινήτου ΑΦΜ κτλ..)



Επίσης ο κλέφτης μπορεί να είναι οπλισμένος αλλά να μην έχει πρόθεση να σε πυροβολήσει...Αν τώρα εσύ έχεις ένα νεροπίστολο που στο σκοτάδι μοιάζει με αληθινό, τότε μπορεί να φοβηθεί και να σου ρίξει..!


Δυστυχώς είναι αυτό που λέμε να μην σου τύχει..

Στην Αμερική μπορείς να σκοτώσεις τον εισβολέα αρκεί να είναι στην περιουσία σου μέσα..

Σωστα!
Πρεπει να τον σκοτωσεις με το ιδιο ή χειροτερο οπλο για να μη μπλεξεις πολυ. Και το γεροντακι που τον εφαγε με καραμπινα ειχε τρεχαματα, αθωωθηκε στο εφετειο λενε. Ακομη και οπλο να εχει, κι εσυ το ιδιο, πρεπει να αποδειχθει οτι ειχε προθεση να σε σκοτωσει και του εριξες πρωτος για να τον προλαβεις. Ο δικηγορος του φυσικα θα πει πως δεν ειχε προθεση..καλο ξεμπερδεμα.

Τρεχα γυρευε βεβαια με τους δικηγορους.. ο Μαρακακης που η Ραπτη (γυναικα του) ειναι σε συλλογο κατα της βιας γυναικων, προσπαθει να αποδειξει οτι ο ενας απο αυτους με τα καλασνικοφ εχει προβληματα στυσης και δεν γινεται να βιασε τα θυματα του :th_Laie_67-1:

Αμερικη.. will be shot again :hystericalbs1:

https://pumabydesign001.files.wordpress.com/2010/08/no-trespassing-violators-will-be-shot-survivors-will-be-shot-again.jpg

nikos-Mpacket
14-10-11, 22:52
Κωνσταντινα απο τα οσα εχω διαβασει μεχρι τωρα στο συγκεκριμενο θεμα θα σου προτεινα να αφησεις τα οπλα και προσπαθησε να θωρακισεις οσο μπορεις το σπιτι σου,βαλε συναγερμο,βαλε καλες ασφαλειες στα πορτοπαραθυρα,βαλε πινακιδες απ'εξω απο το σπιτι οτι το φυλαει καποια εταιρια,βαλε προβολεις με φωτοκυταρρα,βαλε ψευτικες καμερες που πιανουν την κινηση και φαινονται σαν αληθινες,παρε και 1-2 σκυλια και να εισαι σιγουρη οτι πολυ δυσκολα θα ερθει καποιος να σε κλεψει.
Οι κλεφτες θελουν να κανουν γρηγορα και ευκολα τις δουλειες τους,δεν θελουν να καθυστερουν με οτι συνεπαγεται αυτο.

Ενα οπλο στο σπιτι ειναι μεγαλη ευθυνη και αν δεν υπαρχει ψυχραιμια μπορει να οδηγησει σε τραγικες καταστασεις.
Ενας κλεφτης μπορει να δει ενα οπλο και να πυροβολησει χωρις να ειναι στις προθεσεις του,οποτε αν εχουμε οπλο στο σπιτι και το βγαλουμε το χρησιμοποιουμε αμεσως χωρις 2η σκεψη.

Επισης ενα κυνηγητικο οπλο μιας και για τετοιο μιλαμε πρεπει να δηλωθει στην αστυνομια και αν τυχον στο κλεψουνε τοτε εχεις αλλα τραβηγματα.

Συγνωμη για το μεγαλο ποστ αλλα εχω στο σπιτι μου αρκετα οπλα λογω κυνηγιου και χομπι και ποτε δεν εχω σκεφτει οτι θα το σηκωσω σε μια τετοια κατασταση,η μονη κατασταση που μου εχε ιπερασει απο το μυαλο οτι μπορει να σηκωσω οπλο ειναι αν κινδυνευει η μικρη αλλα και παλι στα λογια γιατι εκεινη την ωρα ειναι διαφορετικα.

Παντως αν επιμενεις να παρεις,θα σου προτεινα μια "χραπα-χρουπα" που ειναι ευκολη στην χρηση της και δεν κανει και εμπλοκες.

yannisv
15-10-11, 01:09
μιας και το αναφερατε...υπαρχει καμια καλη καραμπινα για αγριογουρουνο? ισως βεβαια..να μην παω για κυνηγι...αλλα βλεπω συχνα πυκνα τους βενιζελο και παγκαλο στην tv...και μου μπαινουν ιδεες!

Υπάρχει σε magnum με 1370 πιέσεις. Μονόβολο ή εννιάβολο. Ό,τι πρέπει για τα παχύδερμα. :th_Laie_67-1:

ntinos
15-10-11, 12:00
Eνα μαλινουα ή ένα αμσταφ Ισως Ειναι ασφαλέστερη και καλύτερη συνάμα λύση. Πάντα σε θυληκο.

Ενα μαλινουα...


https://www.youtube.com/watch?v=NiXq1O3Z-wk

Επιμενω οτι ειναι καλυτερη, και ασφαλεστερη λυση, με την προυποθεση, μονο αν ασχοληθεις επισταμενως μαζι του, μιας και τα συγκεκριμενα ειναι τρελλοσκυλα...

BILL007
15-10-11, 13:11
ο Μαρακακης που η Ραπτη (γυναικα του) ειναι σε συλλογο κατα της βιας γυναικων, προσπαθει να αποδειξει οτι ο ενας απο αυτους με τα καλασνικοφ εχει προβληματα στυσης και δεν γινεται να βιασε τα θυματα του

Που το πας αυτό???? Μια λέξη μόνο... Α-Ι-Σ-Χ-Ο-Σ!!!!!

Atsa linos
15-10-11, 16:02
Το σκυλι οποιας ρατσας και να ειναι αποτελει αν ειναι εκπαιδευμενο ενα πολυ καλο φυλακα αλλα συναμα ειναι μεγαλη ευθηνη.
Το καλοκαιρι ειδικα αν δεν εχεις που να το αφησεις και πρεπει να πας διακοπες ειναι ενα θεματακι δυσκολο,,
Ντινα υπαρχουν κατι πιστολακια ηλεκτρισμου για ψαχτο λιγο :whistle:

konstantinaM3
15-10-11, 18:07
Το σκυλι οποιας ρατσας και να ειναι αποτελει αν ειναι εκπαιδευμενο ενα πολυ καλο φυλακα αλλα συναμα ειναι μεγαλη ευθηνη.
Το καλοκαιρι ειδικα αν δεν εχεις που να το αφησεις και πρεπει να πας διακοπες ειναι ενα θεματακι δυσκολο,,
Ντινα υπαρχουν κατι πιστολακια ηλεκτρισμου για ψαχτο λιγο :whistle:

ναι αυτο με το ρευμα το σκεφτομαι πολυ......οσο με τον εκπεδευμενο σκυλο..χμμμ ειναι μεγαλη ευθυνη κ οπως ειπες το καλοκαιρι πρεπει να μην τον αφηνεις σε κανεναν δεν θα καθεται κιολας αμα δαγκωσει κ κανεναν θα μας κλεισουνε κ μεσα.......