PDA

Επιστροφή στο Forum : [E46] πολύ κοντό διαφορικό...help...



Σελίδες : [1] 2

BMW2jz
12-10-11, 19:39
γεια χαρα εκανα engine swap στο e46 320ci μου κ ειναι πολυ κοντο γιατι??καμια ιδεα??σασμαν stock διαφορικο quaife με τα γνησια κορωνοπηνια αλλα κοντθνε πολυ καμια ιδεα???να αλλαξω κορωνοπηνια??any ideas?:rally:

Kostas_1
12-10-11, 20:36
αν θες γινε λιγο πιο αναλυτικος. τι ακριβως αλλαξες, τι αφησες το ιδιο, τι ειχες κανει πριν...

PANOS-E60
12-10-11, 20:42
αν έβαλες μεγαλύτερο κινητήρα, 325, 330 λογικά φαίνεται κοντό το βήμα σου. Τι ακριβως έκανες ?

mse36
12-10-11, 21:26
Ρε φιλαράκι, μήπως έχεις Ε46 με μοτέρ από supra όπως υπονοεί το όνομά σου?!!!!! χα,χα Λέμε τώρα....ή μήπως όχι?

m-power_01
12-10-11, 22:39
Αν έχεις κάνει την μετατροπή που μας έλεγες , είναι λογικό να εισαι κοντός πλέον. Άρα θες άλλα κορώνα πηνίο .
Αλλά το βασικό είναι αν έκανες την μετατροπή να ανοιξεις θρεντ και να τα πεις όλα ,όπως επίσης να βάλεις πολλές φωτογραφίες

billakos
12-10-11, 22:40
ε ναι ντε.. αντε μην τα κρυβεις....χαχαχαχα

BMW2jz
12-10-11, 23:05
δεν σας κρυβω τιποτα ρε παιδες..εκανα το engine swap κ ολα τα υπολοιπα εμειναν ιδια η δυναμη ανεβηκε απλα..αλλα το αμαξι ειναι ελεινα κοντο...5η 3χιλιαδεσ κ εχω 110χλμ για να καταλαβετε...

m-power_01
12-10-11, 23:29
δεν σας κρυβω τιποτα ρε παιδες..εκανα το engine swap κ ολα τα υπολοιπα εμειναν ιδια η δυναμη ανεβηκε απλα..αλλα το αμαξι ειναι ελεινα κοντο...5η 3χιλιαδεσ κ εχω 110χλμ για να καταλαβετε...

άνοιξε θέμα ...πες λεπτομέρειες και βαλε φωτογραφίες:thanks:

Stamatis
12-10-11, 23:38
https://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=751993

μιλάμε για - αυτό- εδώ το κόλπο;

ghost-rider
13-10-11, 00:36
γεια χαρα εκανα engine swap στο e46 320ci μου κ ειναι πολυ κοντο γιατι??καμια ιδεα??σασμαν stock διαφορικο quaife με τα γνησια κορωνοπηνια αλλα κοντθνε πολυ καμια ιδεα???να αλλαξω κορωνοπηνια??any ideas?:rally:

110 στις 3000 με 5η ειναι το νορμαλ βημα του 320. Μαλλον δεν κοντυνε...
Τα αλογα θα ειναι πολλα και σου φαινεται υπερβολικα νευρικο.

BILL007
13-10-11, 00:55
άνοιξε θέμα ...πες λεπτομέρειες και βαλε φωτογραφίες:thanks:

+10000 Σπύρο!thumbthumb:thumbsup::thumbsup::thumbsup ::thumbsup: :rally::rally::rally:

BMW2jz
13-10-11, 03:04
αν ειναι τα νορμαλ χιλιομετρα αυτα τοτε απο το 320 τοτε τι να πω τοσο πατατα ηταν πριν?Ο χριστος κ η παναγια...5η κοφτη ειχα 225 στισ 6500...τωρα με 3η στισ 3000 εχει 110???τι να πω μου φαινεται πολυ κοντο...μαλλον σασμαν πρεπει να αλλαξω οχι μονο κορωνοπηνιο...τι αλλο σασμαν τωρα να κανει με αυτην την χελωνα???του 320 εννοω την γνησια γιατι μονο μάφτην μπορω να παιξω...αλλιωσ παμε κ για σασμαν απο supra που κοστοζει πολυ...please help..

BMW2jz
13-10-11, 03:07
ναι αυτη η φωτο που βλεπετε ειναι δικια μου απλωσ δν ξερω πωσ να ανεβασω αλλεσ τωρα...το αμαξι μηχανικα ειναι ενα γνησιο 320 απο σασμαν κ διαφορικο ο κινητηρασ αλλαξε απλα κ ειναι 2jzsupra...

m-power_01
13-10-11, 03:34
όλα τα σασμαν στα Ε46 έχουν ιδιες σχεσεις.... ακόμα και το 6αρι του 330 ίδιες έχει με μια οβερ απλώς. Βάλε μακρύ διαφορικό. Υπάρχει μεγάλη γκάμα σε βήματα. Τι ιπποδύναμη έχεις τωρα?

katsaraios
13-10-11, 08:43
δεν μας λες και τι τελίκη εχεις τωρα με τι στροφες...

stefm5
13-10-11, 09:06
αν ειναι τα νορμαλ χιλιομετρα αυτα τοτε απο το 320 τοτε τι να πω τοσο πατατα ηταν πριν?Ο χριστος κ η παναγια...5η κοφτη ειχα 225 στισ 6500...τωρα με 3η στισ 3000 εχει 110???τι να πω μου φαινεται πολυ κοντο...μαλλον σασμαν πρεπει να αλλαξω οχι μονο κορωνοπηνιο...τι αλλο σασμαν τωρα να κανει με αυτην την χελωνα???του 320 εννοω την γνησια γιατι μονο μάφτην μπορω να παιξω...αλλιωσ παμε κ για σασμαν απο supra που κοστοζει πολυ...please help..

φίλε τί ακριβώς δεν καταλαβαίνεις;
ήταν πατάτα το 320? γιατί; επειδή είχε το σωστό βήμα για 170 άλογα;
πρέπει να κατανοήσεις ότι σε μια μετατροπή δεν αλλάζεις μόνο μοτέρ, συγχαρητήρια στα μαστόρια σου
βάλε ένα μακρύ διαφορικό και τελειώνει το θέμα

άσχετο, αλλά θεωρώ ιεροσυλία αυτό που έκανες στο αυτοκίνητό σου
μπορούσες να πάρεις γιαπωνέζο εξ αρχής

ghost-rider
13-10-11, 11:33
αν ειναι τα νορμαλ χιλιομετρα αυτα τοτε απο το 320 τοτε τι να πω τοσο πατατα ηταν πριν?Ο χριστος κ η παναγια...5η κοφτη ειχα 225 στισ 6500...τωρα με 3η στισ 3000 εχει 110???τι να πω μου φαινεται πολυ κοντο...μαλλον σασμαν πρεπει να αλλαξω οχι μονο κορωνοπηνιο...τι αλλο σασμαν τωρα να κανει με αυτην την χελωνα???του 320 εννοω την γνησια γιατι μονο μάφτην μπορω να παιξω...αλλιωσ παμε κ για σασμαν απο supra που κοστοζει πολυ...please help..

5η στις 3000 ειναι κατι λιγοτερο απο 110. Λιγο τσιμπημενα 105 για την ακριβεια αν παρατηρησεις καλα το δεικτη.
Ναι στις 6500 βλεπεις σκαρτα 230 με νορμαλ 320.
Δεν εχω κατσει να ψειρησω ποσα ακριβως ειναι γιατι ειναι σχετικα υψηλες ταχυτητες.
Τοσα πρεπει να βλεπεις και τωρα στις 6500 μιας και δεν αλλαξες βηματα.

Τα βηματα πανε με αναλογια παντα.
Εχεις μια σχεση μεσα.
Στις 1000 εχεις α χλμ.
Στις 2000 εχεις 2α χλμ.
Στις 3000 εχεις 3α χλμ κοκ.

Ο μονος τροπος για να παραβιαστει το παραπανω ειναι να πατιναρει ο δισκος σου και να ανεβαινουν οι στροφες χωρις να ανεβαινουν τα χλμ.


Αν παντως θες να μακρυνεις η θα βαλλεις πιο μακρυ διαφορικο(συνηθως ολο το καβουκι παιρνει καποιος, αλλα εφοσον εχει το ιδιο γκρουπ το αμαξι που σε ενδιαφερει ισως να μπορουσες να παιξεις με κορωνοπηνια, δεν ξερω) η θα βαλλεις εξαρι απο 330 για να εχεις μια εξτρα σχεση.

ΥΓ το 320 για την ιπποδυναμη και τη ροπη του εχει ιδανικο βημα. Την μηχανη την ξεζουμιζει και καταφερνει να δειξει πολυ παραπανω απ οτι ειναι.
Σαφως και αν διπλασιασεις την αρχικη ισχυ και ροπη το βημα θα φαινεται κοντο χωρις ομως αυτο να σημαινει οτι δεν ηταν σωστα μελετημενο το αυτοκινητο αρχικα.

BILL007
13-10-11, 11:56
ναι αυτη η φωτο που βλεπετε ειναι δικια μου απλωσ δν ξερω πωσ να ανεβασω αλλεσ τωρα...το αμαξι μηχανικα ειναι ενα γνησιο 320 απο σασμαν κ διαφορικο ο κινητηρασ αλλαξε απλα κ ειναι 2jzsupra...

Mπαίνεις εδώ φίλε μου https://imageshack.us

Όταν την φορτώνεις ανοίγει μια άλλη σελίδα κι απο εκεί κάνεις copy αυτό που λέει λινκ για φόρουμ και το ποστάρεις thumb Ευχαριστούμε!!!!:thnx::thnx::thnx:


όλα τα σασμαν στα Ε46 έχουν ιδιες σχεσεις.... ακόμα και το 6αρι του 330 ίδιες έχει με μια οβερ απλώς. Βάλε μακρύ διαφορικό. Υπάρχει μεγάλη γκάμα σε βήματα. Τι ιπποδύναμη έχεις τωρα?

+1 :original:

Καλά μπόρεσε και ταίριαξε το σασμάν του bmw στο toyota moter????WOW!!!!:shok::shok::shok::shok:

BMW2jz
13-10-11, 17:55
ρε παιδια ο μαστορας δν φταιει σε κατι εξ'αρχης κ εκεινος μ ειπε να βαλουμε σασμαν απο supra αλλα ηθελα να το δω πρωτα ετσι αλλα τελικα ειχε δικιο οτι θα ειναι κοντο ...Αλλα τοσο βρε παιδι μου???τεσπα αν οντως ειναι ιδια τα σασμαν σε ολα τα μοντελα τοτε θα ειναι κ ανθεκτικα...γιατι φοωαμαι κ το σπασιμο λογο δυναμης....

nikos valvetronic
13-10-11, 19:07
Καλά μπόρεσε και ταίριαξε το σασμάν του bmw στο honda moter????WOW!!!!:shok::shok::shok::shok:

Βρε αγορι μου Toyota ειναι το μοτερ οχι Honda απο παπι Supra!!:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

BILL007
13-10-11, 19:19
Βρε αγορι μου Toyota ειναι το μοτερ οχι Honda απο παπι Supra!!:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Πάει εκδηλώθηκα ο κρυφοχοντάκιας...:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

BMW2jz
13-10-11, 19:22
φίλε τί ακριβώς δεν καταλαβαίνεις;
ήταν πατάτα το 320? γιατί; επειδή είχε το σωστό βήμα για 170 άλογα;
πρέπει να κατανοήσεις ότι σε μια μετατροπή δεν αλλάζεις μόνο μοτέρ, συγχαρητήρια στα μαστόρια σου
βάλε ένα μακρύ διαφορικό και τελειώνει το θέμα

άσχετο, αλλά θεωρώ ιεροσυλία αυτό που έκανες στο αυτοκίνητό σου
μπορούσες να πάρεις γιαπωνέζο εξ αρχής

γιατι ιεροσυλια ρε φιλε μ???υπαρχει κανενα 6κυλινδρο της bmw με αυτη τη δυναμη??δν νομιζω...

BILL007
13-10-11, 19:29
όλα τα σασμαν στα Ε46 έχουν ιδιες σχεσεις.... ακόμα και το 6αρι του 330 ίδιες έχει με μια οβερ απλώς. Βάλε μακρύ διαφορικό. Υπάρχει μεγάλη γκάμα σε βήματα. Τι ιπποδύναμη έχεις τωρα?

Eκεί είναι το μυστικό...Θες άλλο διαφορικό φίλε μου!Οχι κιβώτιο!!!!
Θεόμακροοοοοοο γιατί η δύναμη που θα έχεις τώρα είναι πολλές φορές επι του 320

stefm5
13-10-11, 19:33
γιατι ιεροσυλια ρε φιλε μ???υπαρχει κανενα 6κυλινδρο της bmw με αυτη τη δυναμη??δν νομιζω...

η ιεροσυλία δεν έχει να κάνει με την δύναμη, ούτε η δύναμη είναι το παν
μπορείς να του βάλεις φανάρια από χόντα, σαλόνι απο όπελ κλπ

για μένα ο συνδυασμός που έφτιαξες είναι απεχθής...αλλά αυτή είναι η δική μου γνώμη και δικαίωμά σου να το κάνεις όπως θέλεις

BMW2jz
13-10-11, 19:34
όλα τα σασμαν στα Ε46 έχουν ιδιες σχεσεις.... ακόμα και το 6αρι του 330 ίδιες έχει με μια οβερ απλώς. Βάλε μακρύ διαφορικό. Υπάρχει μεγάλη γκάμα σε βήματα. Τι ιπποδύναμη έχεις τωρα?

τωρα ειναι στοκ ο κινητηρας 300ιπους twin turbo αλλα εχει πολλη ροπη κ φοβαμαι για σπασιματα...

BMW2jz
13-10-11, 19:37
η ιεροσυλία δεν έχει να κάνει με την δύναμη, ούτε η δύναμη είναι το παν
μπορείς να του βάλεις φανάρια από χόντα, σαλόνι απο όπελ κλπ

για μένα ο συνδυασμός που έφτιαξες είναι απεχθής...αλλά αυτή είναι η δική μου γνώμη και δικαίωμά σου να το κάνεις όπως θέλεις

σιγουρα αλλα τα japan μοτερ ειναι πολυ πιο βελτιωσιμα κ με 6πεταλουδο δν φτανω αφτες τις ροπες για κανενα λογο...ασε που ο συγκεκριμενος κινητηρα ειναι πολυ αξιοπιστοσ κ βελτιωσιμος...ανεβαζει αλογα για πλακα με περιφεριακα κ μονο...

steliose36
15-10-11, 18:31
παντως απο μενα μπραβο!!πολυ καλη επιλογη και κατα τη γνωμη μου δεν ειναι ιερωσυλια να προσπαθεις να ταιριαξεις τα καλυτερα δυνατα μεροι!!δηλαδη σασι και τιμονι bmw που για μενα ειναι απο τα καλυτερα και ταυτοχρονα μοτερ japan που εχεις τρελες επιλογες σε aftermarket και ειναι και σκυλια!!γιατι εδω που τα λεμε αλλο ενα μοτερ να το τουρμπισεις απο το 0 οπως πχ ενα 325 και αλλο ενα 2jz-gte το οποιο εχει ηδη της προσδιαγραφες απο το εργοστασιο(παροχες κλπ) γιατι ειναι turbo.και εμενα μου εχει περασει η ιδεα να βαλω ενα sr20det γιατι μπορω να ανεβασω ποιο ευκολα αλογα και για να εχει καλυτερη κατανομη βαρους μιας και το 325 ειναι αρκετα βαρη σε σχεση με τον sr!φιλε μου ελπιζω να ανεβασεις καμια φωτο και να μας πεις λεπτομερειες σχετικα με τις δυσκολιες του εγχειρηματος κλπ!!

m-power_01
15-10-11, 20:29
Μιας που το φέρε η κουβέντα , αφού έτσι και αλλιώς εμπλεξες με τα ηλεκτρικά, για να τα ταιριαξεις , γιατί δεν μπηκες στο τριπάκι να βάλεις κανά Ν54 6κ τουρμπο μοτέρ 300αλογα ;
Λόγω κόστους ;
Επίσης με dsc τι έκανες ; Μιας και μουφαινεται τρελο να λειτουργεί ... Τι άλλο δεν λειτουργεί σωστά ;

BILL007
16-10-11, 12:57
Μιας που το φέρε η κουβέντα , αφού έτσι και αλλιώς εμπλεξες με τα ηλεκτρικά, για να τα ταιριαξεις , γιατί δεν μπηκες στο τριπάκι να βάλεις κανά Ν54 6κ τουρμπο μοτέρ 300αλογα ;
Λόγω κόστους ;
Επίσης με dsc τι έκανες ; Μιας και μουφαινεται τρελο να λειτουργεί ... Τι άλλο δεν λειτουργεί σωστά ;

Γιατί Σπύρο παιδάκι μου όταν είναι να διαβάσω ποστ σου,που πάνε για thanks με τα χίλια,ξεμένω????Μου λες???:ranting2::th_Laie_67-1:

Κάνα άγραφο θα παίζει αυτό...Έτσι πιθανολογώ...

Ας μας πει ο φίλος όμως περισσότερα και καλύτερα...thumb

Atsa linos
16-10-11, 13:18
Μιας που το φέρε η κουβέντα , αφού έτσι και αλλιώς εμπλεξες με τα ηλεκτρικά, για να τα ταιριαξεις , γιατί δεν μπηκες στο τριπάκι να βάλεις κανά Ν54 6κ τουρμπο μοτέρ 300αλογα ;
Λόγω κόστους ;
Επίσης με dsc τι έκανες ; Μιας και μουφαινεται τρελο να λειτουργεί ... Τι άλλο δεν λειτουργεί σωστά ;
Το μισο αυτοκινητο μαλλον δεν λειτουργει και αργοτερα το υπολοιπο,,,αυτες οι κατασκευες μου θυμιζουν τα πατινια με ρουλεμαν που φτιαχναμε και κατεβαιναμε τις κατηφορες και οποιον παρει ο χαρος!!!!! :thumbsup:

stefm5
16-10-11, 13:31
παντως απο μενα μπραβο!!πολυ καλη επιλογη και κατα τη γνωμη μου δεν ειναι ιερωσυλια να προσπαθεις να ταιριαξεις τα καλυτερα δυνατα μεροι!!δηλαδη σασι και τιμονι bmw που για μενα ειναι απο τα καλυτερα και ταυτοχρονα μοτερ japan που εχεις τρελες επιλογες σε aftermarket και ειναι και σκυλια!!γιατι εδω που τα λεμε αλλο ενα μοτερ να το τουρμπισεις απο το 0 οπως πχ ενα 325 και αλλο ενα 2jz-gte το οποιο εχει ηδη της προσδιαγραφες απο το εργοστασιο(παροχες κλπ) γιατι ειναι turbo.και εμενα μου εχει περασει η ιδεα να βαλω ενα sr20det γιατι μπορω να ανεβασω ποιο ευκολα αλογα και για να εχει καλυτερη κατανομη βαρους μιας και το 325 ειναι αρκετα βαρη σε σχεση με τον sr!φιλε μου ελπιζω να ανεβασεις καμια φωτο και να μας πεις λεπτομερειες σχετικα με τις δυσκολιες του εγχειρηματος κλπ!!

φίλε στέλιο δεν έχεις daewoo ή kia
έχεις bmw
αν θέλεις να το κάνεις δυνατό έχεις δεκάδες επιλογές από το εργοστάσιο
αν σου αρέσει τόσο πολύ ο ιάπωνας, αγοράζεις έναν ιάπωνα και εχεις αυτοκίνητο κι όχι ουρακοτάγκο

το Μ3 έχει 343 άλογα και 35+ κιλά ροπή και ξαφνικά δε φτάνει ούτε για τους αρχάριους
έγιναν τα άλογα και η ροπή στραγάλια και τα έχουμε για την πλάκα μας

BILL007
16-10-11, 13:37
Βρε παιδιά,πέρα από το "μπαστάρδεμα", που είναι προσωπική άποψη (και εγώ θα πέταγα μοτέρ απο ιάπωνα πάνω στο bmw αν με ρωτάγατε -μην βαράτε-),είναι πολύ ενδιαφέρον project ειδικά για πίστα.

Περιμένουμε το φίλο να μας δώσει περισσότερες πληροφορίες και ντοκουμέντα ;)

Atsa linos
16-10-11, 13:42
BILL εισαι διπλωματης !!! thumb

stefm5
16-10-11, 13:59
Βρε παιδιά,πέρα από το "μπαστάρδεμα", που είναι προσωπική άποψη (και εγώ θα πέταγα μοτέρ απο ιάπωνα πάνω στο bmw αν με ρωτάγατε -μην βαράτε-),είναι πολύ ενδιαφέρον project ειδικά για πίστα.

Περιμένουμε το φίλο να μας δώσει περισσότερες πληροφορίες και ντοκουμέντα ;)

bill κανείς δεν είναι τέλειος αλλά σε αποδεχόμαστε... :D

Stunt Mike
16-10-11, 15:55
δεν σας κρυβω τιποτα ρε παιδες..εκανα το engine swap κ ολα τα υπολοιπα εμειναν ιδια η δυναμη ανεβηκε απλα..αλλα το αμαξι ειναι ελεινα κοντο...5η 3χιλιαδεσ κ εχω 110χλμ για να καταλαβετε...

Φυσιολογικο ειναι.Αυτη ειναι η κλιμακωση του εργοστασιακου σασμαν με το βημα 3.38 που'χεις στο διαφορικο σου.Με τα 170 αλογα ειναι οκ αλλα με 300+ γινεται ντριφταδικο-σπινιαριστρα!Οποτε ειτε πας για κορωνοπηνιο αλλο 2.93 απο 330 και κρατας εννοειται το καβουκι σου με το Quaife,ειτε βαζεις 6αρι, που οι πρωτες 5 ειναι ελαχιστα κοντυτερες και μονο η 6η ειναι μακρια για ταξιδια.

steliose36
16-10-11, 18:12
φίλε στέλιο δεν έχεις daewoo ή kia
έχεις bmw
αν θέλεις να το κάνεις δυνατό έχεις δεκάδες επιλογές από το εργοστάσιο
αν σου αρέσει τόσο πολύ ο ιάπωνας, αγοράζεις έναν ιάπωνα και εχεις αυτοκίνητο κι όχι ουρακοτάγκο

το Μ3 έχει 343 άλογα και 35+ κιλά ροπή και ξαφνικά δε φτάνει ούτε για τους αρχάριους
έγιναν τα άλογα και η ροπή στραγάλια και τα έχουμε για την πλάκα μας

δεν ειπε κανεις οτι εγιναν στραγαλια η οτι δεν φτανει και ενοειται πως μιλαω για πιστα οπου τα 343 ειναι καλα αλλα μεχρι εκει!!και καλως η κακος θες αλογα και μονοδρομος ειναι το turbo!!οποτε νομιζω οτι απο θεμα αξιοπιστιας τα ιαπωνικα ειναι καλυτερα,και οπως ειπα αλλο ενα μοτερ που δεν ειναι τουρμπο και δεν εχει τις προδιαγραφεσ(παροχες κλπ) να το τουρμισεις και αλλο να εχεις κατι ετοιμο

stefm5
16-10-11, 18:40
δεν ειπε κανεις οτι εγιναν στραγαλια η οτι δεν φτανει και ενοειται πως μιλαω για πιστα οπου τα 343 ειναι καλα αλλα μεχρι εκει!!και καλως η κακος θες αλογα και μονοδρομος ειναι το turbo!!οποτε νομιζω οτι απο θεμα αξιοπιστιας τα ιαπωνικα ειναι καλυτερα,και οπως ειπα αλλο ενα μοτερ που δεν ειναι τουρμπο και δεν εχει τις προδιαγραφεσ(παροχες κλπ) να το τουρμισεις και αλλο να εχεις κατι ετοιμο

βρε στέλιο, δε θα μπω στην ουσία του αξιόπιστου τούρμπο.

εάν θεωρείς ότι συμβαίνει αυτό, πηγαίνεις και παίρνεις ιαπωνικό...πού είναι το κόλλημα; αυτός που θέλει bmw και είναι λάτρης της εταιρίας, γουστάρει και τους κινητήρες της...αλλιώς πηγαίνει εκεί που κοιτάζει

ειδικά εδώ και αρκετά χρονάκια βγάζει και η bmw biturbo μια χαρά αξιόπιστο

steliose36
16-10-11, 20:35
καλα οκ...αλλο λεμε τελος παντων....απλα για καποιον που το μπατζετ ειναι μικρο συμφερει!!αλλα γουστα ειναι αυτα...δεν περνει ιαπωνικο γιατι δεν γουσταρει ιαπωνικο!!!το τιμονι της bmw ειναι καλυτερο απο ενα nissan 200sx πχ οποτε περνει ενα ε30-ε36 γιατι του αρεσει καλυτερα σαν συμπεριφορα ασχετα αν ειναι γερμανοφιλος japanοφιλος κλπ

ziaba
17-10-11, 00:18
γεια χαρα εκανα engine swap στο e46 320ci μου κ ειναι πολυ κοντο γιατι??καμια ιδεα??σασμαν stock διαφορικο quaife με τα γνησια κορωνοπηνια αλλα κοντθνε πολυ καμια ιδεα???να αλλαξω κορωνοπηνια??any ideas?:rally:

εδω έχεις κάνει ολοκληρη μετατροπή-project από τις λίγες μην πω μοναδικές στο ελλάντα μεσα σε κάποιες βδομάδες με costum βάσεις κινητήρα, costum σασμαν(ταιριάξες σασμαν bmw πάνω σε κορμό toyota) έφτιαξες costum εξάτμισεις, έκανες ένα καρό πατέντες στά ηλεκτρικά(από obd2 bmw σε obd1 toyota) και και και δε ξέρω τι άλλο έχεις κάνει για να δουλέψει κ δε γνωρίζεις γιατί ειναι πολύ κοντό?:th_Laie_67-1:

xxxvagos
17-10-11, 00:50
η μεταρτοπη για μενα ειναι κατι ιερο..πολυ σωστος ο φιλος που εκανε κατι τετοιο γιατι μονο ετσι φερνεις στα μετρα σου το τροχοφορο σου και το κανεις οπως ακριβως γουσταρεις και ονειρευεσαι..

για μενα δηλαδη σε αυτο το κομματι της συζητησης που διαβασα πιστευω οτι ειναι το ακρως αντικειμενικοτερο

αλλα οταν αγαπας κατι το αγαπας οπως ειναι, ειτε ειναι σκυλι ειτε ανθρωπος ειτε τροχοφορο

μπραβο σου για την πατεντα αλλα εμενα μου λεει πολλα κατι τετοιο

βαλε αλλΟ διαφορικο!! η ενα κινητηρα Μ3

BMW2jz
18-10-11, 18:42
ολα λειτουργουν κανονικοτατα εκτος απο το halmeter k to antispin το πρωτο μπορει να μ το κανει να δουλεψει ο μηχανικος μ απλα θα ειναι πολυ το κοστος για το τιποτα..κ το 2ο επισης...με το κλιμα ειχαμε θεμα αλλα ο ηλεκτρολογος μου ειναι ατσιδας κ το εκανε να δουλεψει σαν ενα γνησιο bmw οπως ηταν πριν...απλα ηταν πολυ δυσκολη η δουλεια του ηλεκτρολογου γιατι του supra o εγκεφαλος ολα τα σηματα ποθ δινει κ παιρνει ειναι αναλογικα κ το αυτοκινητο ολα δουλευει με ψηφιακα σηματα δηλαδη υπολαγιστης..ετσι επρεπε να παραμεινει του bmw ο γνησιος εγκεφαλος επανω κ να παντρευτει με το supra το μοτερ αλλιωσ πηγαινα σε αγραφο που ανεβαζε το κοστοσ συν 2000 ευρωπουλα..αλλα μετα εκανα παπαδες με τον αγραφο...

Lambros46
18-10-11, 18:48
ολα λειτουργουν κανονικοτατα εκτος απο το halmeter k to antispin το πρωτο μπορει να μ το κανει να δουλεψει ο μηχανικος μ απλα θα ειναι πολυ το κοστος για το τιποτα..κ το 2ο επισης...με το κλιμα ειχαμε θεμα αλλα ο ηλεκτρολογος μου ειναι ατσιδας κ το εκανε να δουλεψει σαν ενα γνησιο bmw οπως ηταν πριν...απλα ηταν πολυ δυσκολη η δουλεια του ηλεκτρολογου γιατι του supra o εγκεφαλος ολα τα σηματα ποθ δινει κ παιρνει ειναι αναλογικα κ το αυτοκινητο ολα δουλευει με ψηφιακα σηματα δηλαδη υπολαγιστης..ετσι επρεπε να παραμεινει του bmw ο γνησιος εγκεφαλος επανω κ να παντρευτει με το supra το μοτερ αλλιωσ πηγαινα σε αγραφο που ανεβαζε το κοστοσ συν 2000 ευρωπουλα..αλλα μετα εκανα παπαδες με τον αγραφο...

Δεν έχει μπει άγραφος???:shok::shok: Μα καλά,ποιός είναι ο μηχανικός σου?Ο τσακ νόρις??

BMW2jz
18-10-11, 18:50
ναι ρε αδερφε το καταλαβαινω γιατι κοντυνε απλα θελω να παρω διαφορες γνωμες να δω τι παιζεται για να καταληξω καπου τελικα ...τι να κανω να αρχιζω να βαζω διαφορικα κ σασμαν πανω για να δω ποιο ειναι το καλυτερο?ρωτωντας πας στην πολη...κ τα περισσοτερα δν τα γνωριζα τα εμαθα στην πορεια του project..

BMW2jz
18-10-11, 18:58
δν ειναι στραγαλια τα αλογα κ οι ροπες εχεις δικιο...αλλα πιστεψεμε πιο ευκολα θα μαθεις να οδηγας ενα πισωκινητο που εχει πολλη δυναμη κ ροπη κ παιχνιδι παρα με τις πατατες τα ατμοσφαιρικα bmw που περιμενεις να ανεβασεις 90-100 χιλιομετρα κ να σου πεταξει το παντιλικι...κ μετα??κανεις το σταυρο σου μην κατσεις πουθενα...την ροπη που δινει η τουρμπινα δν την δινουν ουτε οι μεπαλουδες ουτε τα κυβικα ξυπνα φιλε ...κ εγω πωρομενος bmwδακιας ειμαι αλλα υπαρχουν καποια αλλα πραγματα στην ζωη οπως οι japan οι κινητηρες που ειναι πολυυυυυυυ πιο δυνατοι κ αξιοπιστοι....

BMW2jz
18-10-11, 19:00
μαλλον κορωνα πηνιον οπως λες φιλε μ κ πρωτα θα σπασω αυτα που εχει πανω κ μετα γτ σε νησι ειμαι οποτε μια χαρα θα ειναι το κοντο μανα γλυκια...

BMW2jz
18-10-11, 19:06
βγαζει bi turbo φιλε ναι το ξερουμε κ εμεις αλλα οταν εχεις αγορασμενο το 07 ενα bmw 320ci 25 χιλιαρικα κ το εχεις ξεχρεωσει το 10 κ ξεκινας κ το βελτιωνεις σιγα σιγα...τι κανεις?δινεις το 320 για 10 χιλιρικα κ πας κ ξανα φεσωνεσαι για αλλα 3-4 χρονια για να παρεις το bi-turbo bmw 335i??δν νομιζω οτι ολη μου τη ζωη θα αγοραζω αυτοκινητα κ θα τα πουλαω για να παιρνω τα καινουρια....το πηρα 25 κ θα το ξεσκισω ολο εγω μοτερ απο ελικοπτερο θα του βαλω....

BMW2jz
18-10-11, 19:07
ετσι ρε φιλε πες τα...εγω γουσταρω δυναμη japan κ χλυδα bmw........

BILL007
18-10-11, 19:15
Ωραία φίλε μου...Θα μας δώσεις και τίποτα φωτό στο λαό που περιμένει????https://www.cactus.thelo.gr/forum/el/icon_smile_salia.gifhttps://www.cactus.thelo.gr/forum/el/icon_smile_salia.gifhttps://www.cactus.thelo.gr/forum/el/icon_smile_salia.gifhttps://www.cactus.thelo.gr/forum/el/icon_smile_salia.gifhttps://www.cactus.thelo.gr/forum/el/icon_smile_salia.gif

Επίσης πες μας αν θες ποιος είναι ο μηχανικός σου,γιατί σίγουρα κάνει παπάδες και αξίζει...
Άλλωστε εδώ στο bmwfans οι εμπειρίες μελών που συνοδεύονται απο πιο αναλυτικά στοιχεία, δεν απαγορεύονται (όπως σε άλλα φόρουμ που επιτρέπεται μόνο με pm) ούτε θεωρούνται διαφήμιση με την κακή έννοια thumbthumbthumb


ΔΟΥΝΑΙ ΚΑΙ ΛΑΒΕΙΝ thumb

BMW2jz
18-10-11, 19:36
ρε φιλε μου ολα αυτα μονο στην πατρα γινονται...αυτοι ειναι υπευθυνοι για την αρωστια που κολλησα κ εγω..απο εκει πηρα το μοτερ κ πηγα αλυσιδωτα...φωτο θα ανεβασω απλα οχι ακομα περιμενε κ σε λιγες μερες θα προσπαθησω να ανεβασω γιατι δν ξερω κιολας...

stefm5
18-10-11, 19:55
δν ειναι στραγαλια τα αλογα κ οι ροπες εχεις δικιο...αλλα πιστεψεμε πιο ευκολα θα μαθεις να οδηγας ενα πισωκινητο που εχει πολλη δυναμη κ ροπη κ παιχνιδι παρα με τις πατατες τα ατμοσφαιρικα bmw που περιμενεις να ανεβασεις 90-100 χιλιομετρα κ να σου πεταξει το παντιλικι...κ μετα??κανεις το σταυρο σου μην κατσεις πουθενα...την ροπη που δινει η τουρμπινα δν την δινουν ουτε οι μεπαλουδες ουτε τα κυβικα ξυπνα φιλε ...κ εγω πωρομενος bmwδακιας ειμαι αλλα υπαρχουν καποια αλλα πραγματα στην ζωη οπως οι japan οι κινητηρες που ειναι πολυυυυυυυ πιο δυνατοι κ αξιοπιστοι....

οκ...πάω πάσο
ξυπνήστε!
πετάξτε τις πατάτες και πάρτε supra να μάθετε να οδηγάτε...χαζοί όλοι με τα πενβέ σας :th_Laie_67-1:

stefm5
18-10-11, 20:02
βγαζει bi turbo φιλε ναι το ξερουμε κ εμεις αλλα οταν εχεις αγορασμενο το 07 ενα bmw 320ci 25 χιλιαρικα κ το εχεις ξεχρεωσει το 10 κ ξεκινας κ το βελτιωνεις σιγα σιγα...τι κανεις?δινεις το 320 για 10 χιλιρικα κ πας κ ξανα φεσωνεσαι για αλλα 3-4 χρονια για να παρεις το bi-turbo bmw 335i??δν νομιζω οτι ολη μου τη ζωη θα αγοραζω αυτοκινητα κ θα τα πουλαω για να παιρνω τα καινουρια....το πηρα 25 κ θα το ξεσκισω ολο εγω μοτερ απο ελικοπτερο θα του βαλω....

να βάλεις γιαπωνέζο το σκέφτηκες...και σωστά, γιατί πού να μπλέκεις με μετατροπή biturbo στο 46αρι...δύσκολο...ενώ το japan μπήκε κουτί
λογικό..

για πολλή ροπή σου συνιστώ μοτέρ από scania...αλλά φοβάμαι ότι θα την συνηθίσεις γρήγορα κι αυτήν

ghost-rider
18-10-11, 20:03
ρε φιλε μου ολα αυτα μονο στην πατρα γινονται...αυτοι ειναι υπευθυνοι για την αρωστια που κολλησα κ εγω..απο εκει πηρα το μοτερ κ πηγα αλυσιδωτα...φωτο θα ανεβασω απλα οχι ακομα περιμενε κ σε λιγες μερες θα προσπαθησω να ανεβασω γιατι δν ξερω κιολας...

frenzy????

Stunt Mike
18-10-11, 22:03
βγαζει bi turbo φιλε ναι το ξερουμε κ εμεις αλλα οταν εχεις αγορασμενο το 07 ενα bmw 320ci 25 χιλιαρικα κ το εχεις ξεχρεωσει το 10 κ ξεκινας κ το βελτιωνεις σιγα σιγα...τι κανεις?δινεις το 320 για 10 χιλιρικα κ πας κ ξανα φεσωνεσαι για αλλα 3-4 χρονια για να παρεις το bi-turbo bmw 335i??δν νομιζω οτι ολη μου τη ζωη θα αγοραζω αυτοκινητα κ θα τα πουλαω για να παιρνω τα καινουρια....το πηρα 25 κ θα το ξεσκισω ολο εγω μοτερ απο ελικοπτερο θα του βαλω....

Γιατι δεν τουρμπιζες το 320?2200 κυβικα ολο σφυρηλατο,με μια Τ35 εφτανε ανετα τα 400+ και χωρις πολυ βαβουρα..Θα σου πηγαινε βεβαια κανα 7-9000 ευρω αλλα δεν ξερω ποσο σου στοιχισε το Σουπρομοτερι κομπλε με εργασια...Θα στοιχισει ομως πολυ η περαιτερω βελτιωση του,να το ξερεις.Γουσταρω τρελά τις μετατροπες αλλα δεν θα'βαζα ποτε σε μια καροτσα του 2000+ ενα μοτερ του 1990....Το Supra μοτερ ειναι να μπει το πολυ σε Ε36...Τεςπα...δικο σου ειναι,κουβεντα κανουμε...

Stunt Mike
18-10-11, 22:05
frenzy????

Καλα ναι,στανταρ του Αποστολη βρωμοδουλειες ειναι αυτες!thumb ....Πολλα χρονια μπροστα οι Πατρινοι σ'αυτα...

E46-31
18-10-11, 22:28
καλα το 2007 πηρες το 320 25 χιλιαρικα?μηπως μας δουλευεις ολους?για πες μας και συνολικα ποσο σου εχει κοστισει μεχρι τωρα?

Stunt Mike
19-10-11, 00:12
Προφανως μεταχειρισμενο το πηρε,μην αρπαζεσαι.....

///M Arios
19-10-11, 02:06
:mad::mad::mad::mad::mad: ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ 2jz !!!!!!!!!! μακαρι να ημουν στη θεση σου φιλε......!!!!!!thumb σου ευχομαι να εισαι καλα και να το χαρεις το τερατακι σου!! μπραβο!!!!!

///M Arios
19-10-11, 02:08
frenzy????

Ελα ρε Λιακο πες τα!!!! ειναι τρελα τα παιδια!!!!!!! :thumbsup:

steliose36
19-10-11, 08:02
ρε παιδια μην τον περνουμε και απο τα μουτρα τον ανθρωπο επειδη σε αρκετους δεν τους αρεσε η μετατροπη.....

ghost-rider
19-10-11, 10:20
ρε παιδια μην τον περνουμε και απο τα μουτρα τον ανθρωπο επειδη σε αρκετους δεν τους αρεσε η μετατροπη.....

Ετσι ειναι.
Και οι συγκεκριμενοι εχουν πολυ καλο ονομα και στη δουλεια τους... Και στο σπορ τους!

stefm5
19-10-11, 10:31
ρε παιδια μην τον περνουμε και απο τα μουτρα τον ανθρωπο επειδη σε αρκετους δεν τους αρεσε η μετατροπη.....

ένας άνθρωπος ο οποίος χαρακτηρίζει 'πατάτες' τους κινητήρες της bmw και υποστηρίζει ότι για να μάθεις να οδηγείς πρέπει να έχεις τούρμπο (!), είναι τουλάχιστον γραφικός

υπάρχει βέβαια το ελαφρυντικό της ηλικίας αλλά όλα έχουν όριο...

από εκεί και πέρα ας χαρεί αυτό το πράγμα που του έφτιαξαν αποδεχόμενος τον αντίλογο

Cobalt
19-10-11, 11:27
θέλω να δω πως θα περάσει ΚΤΕΟ....

το λάδωμα στην Ελλάδα το έχουν βρει μερικοί πανάκεια μου φαίνεται

γιαυτό τίποτα δεν πάει καλά σ αυτή τη χώρα...

StratosZ4
19-10-11, 12:24
δν ειναι στραγαλια τα αλογα κ οι ροπες εχεις δικιο...αλλα πιστεψεμε πιο ευκολα θα μαθεις να οδηγας ενα πισωκινητο που εχει πολλη δυναμη κ ροπη κ παιχνιδι παρα με τις πατατες τα ατμοσφαιρικα bmw που περιμενεις να ανεβασεις 90-100 χιλιομετρα κ να σου πεταξει το παντιλικι...κ μετα??κανεις το σταυρο σου μην κατσεις πουθενα...την ροπη που δινει η τουρμπινα δν την δινουν ουτε οι μεπαλουδες ουτε τα κυβικα ξυπνα φιλε ...κ εγω πωρομενος bmwδακιας ειμαι αλλα υπαρχουν καποια αλλα πραγματα στην ζωη οπως οι japan οι κινητηρες που ειναι πολυυυυυυυ πιο δυνατοι κ αξιοπιστοι....


μαλλον κορωνα πηνιον οπως λες φιλε μ κ πρωτα θα σπασω αυτα που εχει πανω κ μετα γτ σε νησι ειμαι οποτε μια χαρα θα ειναι το κοντο μανα γλυκια...


βγαζει bi turbo φιλε ναι το ξερουμε κ εμεις αλλα οταν εχεις αγορασμενο το 07 ενα bmw 320ci 25 χιλιαρικα κ το εχεις ξεχρεωσει το 10 κ ξεκινας κ το βελτιωνεις σιγα σιγα...τι κανεις?δινεις το 320 για 10 χιλιρικα κ πας κ ξανα φεσωνεσαι για αλλα 3-4 χρονια για να παρεις το bi-turbo bmw 335i??δν νομιζω οτι ολη μου τη ζωη θα αγοραζω αυτοκινητα κ θα τα πουλαω για να παιρνω τα καινουρια....το πηρα 25 κ θα το ξεσκισω ολο εγω μοτερ απο ελικοπτερο θα του βαλω....


ρε φιλε μου ολα αυτα μονο στην πατρα γινονται...αυτοι ειναι υπευθυνοι για την αρωστια που κολλησα κ εγω..απο εκει πηρα το μοτερ κ πηγα αλυσιδωτα...φωτο θα ανεβασω απλα οχι ακομα περιμενε κ σε λιγες μερες θα προσπαθησω να ανεβασω γιατι δν ξερω κιολας...

thumbthumb
Καλα τα λες αδερφε...

steliose36
19-10-11, 12:41
δεν ειπα εγω να μην εχουμε αντιλογο αλλωστε αυτη ειναι και η ουσια της συζητισεις!!απλα ενταξει και οι μεν και οι δε νομιζω πρεπει να μιλαμε ποιο ''σωστα''.!οσο για το κτεο συμφωνω!αλλα τι να κανεις?πχ εγω φετος ηταν να δηλωσω το δικο μου κανονικα αλλα με αυτα που ειδα εκτατες εισφορες τελη παλι πανω κλπ ενοειται πως το αφησα 316,επομενος δεν φταιμε (μονο) εμεις αλλα και το κρατος γιατι ουσιαστηκα ειναι σαν να με αποτρεπη να παω το δηλωσω βλεποντας καθε χρονο απο τοτε που πηρα το διπλωμα τα τελη να ανεβαινουν!!

StratosZ4
19-10-11, 12:46
δεν ειπα εγω να μην εχουμε αντιλογο αλλωστε αυτη ειναι και η ουσια της συζητισεις!!απλα ενταξει και οι μεν και οι δε νομιζω πρεπει να μιλαμε ποιο ''σωστα''.!οσο για το κτεο συμφωνω!αλλα τι να κανεις?πχ εγω φετος ηταν να δηλωσω το δικο μου κανονικα αλλα με αυτα που ειδα εκτατες εισφορες τελη παλι πανω κλπ ενοειται πως το αφησα 316,επομενος δεν φταιμε (μονο) εμεις αλλα και το κρατος γιατι ουσιαστηκα ειναι σαν να με αποτρεπη να παω το δηλωσω βλεποντας καθε χρονο απο τοτε που πηρα το διπλωμα τα τελη να ανεβαινουν!!

Δεν φταιει το κρατος για τις μετατροπες ουτε υποχρεωνει κανεναν να εχει τριλιτρο αμαξι.
Το παραλογο κρατος μας,δεν δικαιολογει τη δικια μας παρανομια

steliose36
19-10-11, 12:57
ναι κοιτα συμφωνω εν μερη με αυτα που λες απλα δεν γινετε ενα κρατος καθε χρονο να εχει αλλα κρητιρια και αλλα τελη,γιατι αμα δεν ειναι σταθερα δεν ξερω τι μου ξημερωνει.δηλαδη εγω με τα πραματα οπως ηταν περυσι τωρα θα το ειχα δηλωσει για να ειμαι νομιμος και να κανω τη δουλεια μου.με τα πραματα που γιναν φετος μαλλον θα με εβαζαν φυλακη!αυτο ενοω οτι οι ελληνες ειμαστε σαν λαος οτι αρπαξουμε το δεχομαι..απλα δεν ξερω ειμαι και μικρος αλλα βλεπω οτι και που θελω να ειμαι νομιμος και να δωσω και παραπανω λεφτα γιατι οντως ηταν να το δηλωσω τωρα το σεπτεμβρη πλεον δεν μπορω....

StratosZ4
19-10-11, 13:03
θελω να ειμαι νομιμος και να δωσω και παραπανω λεφτα γιατι οντως ηταν να το δηλωσω τωρα το σεπτεμβρη πλεον δεν μπορω....

Το θεμα ειναι οτι αν σταματησει για ελεγχο η αστυνομια εσενα, το παιδι με το bmwδοsupra και πολλους αλλους θα εχετε μεγαλο προβλημα. Και μετα θα τους βριζετε εδω μεσα...
Δεχομαι τη διαθεση σου να το δηλωσεις και να εισαι νομιμος αν και γενικα διαφωνω με τις μετατροπες.

steliose36
19-10-11, 13:07
καλα και εγω κατα ειμαι της μετατροπης σε γενικες γραμμες!!και στο μονο που θα διαφωνησω για μενα προσωπικα ειναι οτι δεν θα τον βρισω οποιων με γραψει γιατι το εκανα εις γνωσειν μου ξεροντας οτι υπαρχει αυτο το ρισκο...αλλωστε την προηγουμενη τεταρτη στο Ολυμπιακο Χωριο με σταματησε και ανοιξε το μοτερ και μου λεει φταιω εγω να στο παρω?και του λεω φιλε δεν φταις εσυ εγω φταιω αλλα τωρα τι να σου πω!ευτυχως ηταν πιτσιρικας ομως και με αφησε!!να ναι καλα...

Stunt Mike
19-10-11, 21:05
Το θεμα ειναι οτι αν σταματησει για ελεγχο η αστυνομια εσενα, το παιδι με το bmwδοsupra και πολλους αλλους θα εχετε μεγαλο προβλημα. Και μετα θα τους βριζετε εδω μεσα...
Δεχομαι τη διαθεση σου να το δηλωσεις και να εισαι νομιμος αν και γενικα διαφωνω με τις μετατροπες.

Διαφωνεις με τις μετατροπες γιατι εισαι 22 χρονων κι εχεις την ανεση να παρεις και να συντηρεις Ζ4(αδιαφορω ποιο μοτερ φορας,σιγουρα πανω απο 2λιτρο),τη στιγμη που το παραλογο κρατος καθε χρονο αλλαζει τραγικα προς τα πανω τη φορολογια των κυβικων,λες και αυτα φταινε για την κατασταση που επικρατει.Την ιδια στιγμη λοιπον που εσυ κυκλοφορεις ανετος με το γνησιο αμαξακι σου,υπαρχουν ατομα απο 18 εως 50+ χρονων που αναγκαζονται να σκοτωσουν το 10+ετιας bmw τους γιατι κανανε την μ@λ@κι@ να το δηλωσουν καποτε(κι ας πληρωνουν παραπανω)για να'ναι νομιμοι....Και τωρα το ιδιο κρατος καθε χρονο αλλαζει τους φορους χωρις μετρο,ελεγχο,σκεψη για τους πολιτες του,αναγκαζοντας τους στην παρανομια.Μην κρινεις λοιπον εξ ιδιων τα αλλοτρια Στρατο..φιλικα παντα απο εναν ακομη 35αρη οικογενειαρχη,πηδηγμενο απ'το κρατος....

G_kaliteros
19-10-11, 21:46
φιλε ετσι ακριβως ειναι!!thumb

m-power_01
19-10-11, 22:40
ένας άνθρωπος ο οποίος χαρακτηρίζει 'πατάτες' τους κινητήρες της bmw και υποστηρίζει ότι για να μάθεις να οδηγείς πρέπει να έχεις τούρμπο (!), είναι τουλάχιστον γραφικός

υπάρχει βέβαια το ελαφρυντικό της ηλικίας αλλά όλα έχουν όριο...

από εκεί και πέρα ας χαρεί αυτό το πράγμα που του έφτιαξαν αποδεχόμενος τον αντίλογο
Έχω την αίσθηση ότι το τραβάς λίγο...ελπίζω να μπορείς και εσύ να δέχεσαι τόσο αυστηρή κριτική!


θέλω να δω πως θα περάσει ΚΤΕΟ....

το λάδωμα στην Ελλάδα το έχουν βρει μερικοί πανάκεια μου φαίνεται

γιαυτό τίποτα δεν πάει καλά σ αυτή τη χώρα...
Αφού ξέρεις ότι θα περάσει και πολύ εύκολα μάλιστα...γιατί αναρωτιέσαι ?

Ετσι ειναι.
Και οι συγκεκριμενοι εχουν πολυ καλο ονομα και στη δουλεια τους... Και στο σπορ τους!

Για την δουλειά τους κρατάω μικρό καλάθι...για δύο λόγους.
1) Για τα τρελά νούμερα που ανέφεραν σε ιπποδυνάμεις παλαιόθεν ...ενώ δεν ίσχυαν. Ίσως να μην τα διέρρεαν εκείνοι... να τα φούσκωναν άλλοι.
2) Γιατί έχω και έχεις δει κάποιες φορές τα αυτοκίνητα τους να μήν δουλεύουν... βέβαια είναι αγωνιστικά θα μου πεις, και έτσι είναι αυτά.
Ναι αλλά δεν ήταν στο όριο τα μοτέρ τους...

Τέλος πάντων δεν ξέρω... για αυτό είπα κρατάω μικρό καλάθι ,γιατί δεν είμαι σίγουρος.


* Όσο για τα τεκμήρια σκεφτόμουν, πως όταν καταργήθηκαν δεν διαμαρτυρήθηκε κανείς. Και έγινε μέσα σε μία νύχτα... Κανείς δεν διαφώνησε ...Δεν είπε κανείς ότι γίνεται απότομα!
Τώρα που επανήλθαν ,επίσης απότομα, αλλά πολύ πιο λίγα σε σχέση με τότε... όλοι φωνάζουμε! Μήπως γινόμαστε υπερβολικοί σε κάποιο βαθμό?

stefm5
20-10-11, 01:11
απάντησα σε τραβηγμενες δηλώσεις...τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο

m-power_01
20-10-11, 01:41
απάντησα σε τραβηγμενες δηλώσεις...τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο

Δεν θεωρείς ότι με τις τραβηγμένες απαντήσεις σου ίσως και να θιγεις τον φίλο μας που δεν τον ξέρεις κιόλας ; Δεν είναι ότι πιο κομψό από μέρους σου να κατονομαζεις το αυτοκίνητο του απεχθή συνδιασμό ή ουρακοτανγκο...
Μπορούσες να δείξεις την δυσαρέσκεια σου με πιο λεπτό τροπο πιστεύω.
Και εγω διαφωνώ με το εγχείρημα και δεν θα το εκανα , αλλά δεν έχω λόγο να κραζω κάποιον που το έκανε στο αμάξι του, με λεφτά του!

stefm5
20-10-11, 08:50
Δεν θεωρείς ότι με τις τραβηγμένες απαντήσεις σου ίσως και να θιγεις τον φίλο μας που δεν τον ξέρεις κιόλας ; Δεν είναι ότι πιο κομψό από μέρους σου να κατονομαζεις το αυτοκίνητο του απεχθή συνδιασμό ή ουρακοτανγκο...
Μπορούσες να δείξεις την δυσαρέσκεια σου με πιο λεπτό τροπο πιστεύω.
Και εγω διαφωνώ με το εγχείρημα και δεν θα το εκανα , αλλά δεν έχω λόγο να κραζω κάποιον που το έκανε στο αμάξι του, με λεφτά του!

το αμάξι του είναι μπασταρδεμένο αντικειμενικά
ο συνδυασμός, μου είναι απεχθής και το λέω στα ίσια
δεν είναι απεχθής ο ίδιος
από εκεί και πέρα στην προσπάθεια να πείσει για το δόκιμο του εγχειρήματος λέει βλακειούλες
όποιος χαλάει τα δικά του λεφτά δε σημαίνει ότι θα τον επιδοκιμάζουμε υποχρεωτικά...πάνω απ'όλα ειλικρίνεια

Panos 316T
20-10-11, 09:53
για να έρθουμε πάλι στην κουβέντα...

μάλλον θα πρέπει να κάνεις ότι έκανα και εγώ στο δικό μου.

Όταν στο στάδιο που αύξησα 250% την ιπποδύναμη ήμουν με το μαμά βήμα διαφορικού το 3.38.

το λεβιέ δεν το άφηνα από το χέρι μου γιατί τις φόρτωνε στο άψε σβήσε και ειδικά σε ταξίδια ήταν ταλαιπωρία καθώς πήγαινα με 5η στις 4.000 στροφές περίπου με 140χλμ. και με την αίσθηση ότι είχα 3η και ο θόρυβος εκνευριστικός θα λεγα(έψαχνα να βάλω 6η).
Επίσης σε κάποια πατήματα στο δρόμο έχανα πολύ με τις αλλαγές.

Κατόπιν τούτου αποφάσισα να το αλλάξω και να βάλω 3.15.
Το αμάξι ξεδίπλωσε τις δυνατότητες που έχει :D
πλέον με αυτό το βήμα πηγαίνω Ε.Ο. στις 4.000 στροφές γύρω στα 150χλμ (σημαντικό ρόλο παίζει και η διάσταση ελαστικού όπου με τα 225/40/18 έβλεπα περίπου 155 ενώ με τα 245/40/17 που φοράω τώρα γύρω στα 150) και με την αίσθηση σίγουρα οτι έχει μεγαλώσει η τελική μου.


ελπίζω να σε βοήθησα thumb

υγ: είχες ανοίξει Πάτρα με ένα civic 300 ρόδα;

nik200
20-10-11, 10:48
εγω παλι δεν βρισκω κακο αυτο που εκανε το παιδι...το 2jz..ειναι απο τα καλυτερα αν οχι το καλυτερο τουρμπομοτερ (σε λογικα λεφτα) του πλανητη..δεν ξερω βεβαια αν θα το εκανα σε 46 αλλα σε 36αρι που χει λιγο παλιωσει ανετα..για οσους δεν ξερουν το αμαξι παει ανετα 450 "πραγματικα" αλογα κλειστο...ισως και παραπανω!!!

στο θεμα μας τωρα..μαλλον κανα σασμαν supra να κανει την δουλεια..ακριβη λυση αλλα η πιο σιγουρη θεωρω..με το καλο ευχομαι να τελειωσει το project..και πιστευω οτι πραγματι θα γαζωνει..

υγ...ραψε το πατωμα πισω...ειναι πολλη η ροπη!!!!

fast-enough
20-10-11, 11:15
Δεν καταλαβαίνω ειλικρινά, γιατί βγαίνουν ορισμένοι και κράζουν την εν λόγω μετατροπή.
"Μπαστάρδεμα" λέει και π@π@ριές.
Κύριοι ότι γουστάρει ο καθένας κάνει με το αμάξι του και σίγουρα δε ζήτησε την άποψη κανενός για τη μετατροπή αυτή. Γνώση ζήτησε.
Βγήκε και πόσταρε το παληκάρι "Δείτε τη μετατροπή που έκανα και πείτε γνώμες" ?
Εδώ βλέπουμε 36άρια με μηχανές απο βάρκες και γουστάρουμε, ή πλαίσια με χωροδικτύωμα και καπάκι Ε92 και λέμε "ουάου".
Πιο απεχθές και ηλίθιο θα μπορούσε να θεωρήσει κάποιος το σήμα Μ σε 316 με ατσάλινη 15αρα. :thumbsdown:
Το ποστ μου δεν έχει σκοπό να την πει σε κάποιον συγκεκριμένα, ούτε σαφώς να αποτρέψει την έκφραση των απόψεων.
Καλό θα ήταν όμως να είμαστε προσεκτικοί στους χαρακτηρισμούς μας προς προσπάθειες άλλων.
thumb

stefm5
20-10-11, 11:26
εγω παλι δεν βρισκω κακο αυτο που εκανε το παιδι...το 2jz..ειναι απο τα καλυτερα αν οχι το καλυτερο τουρμπομοτερ (σε λογικα λεφτα) του πλανητη..δεν ξερω βεβαια αν θα το εκανα σε 46 αλλα σε 36αρι που χει λιγο παλιωσει ανετα..για οσους δεν ξερουν το αμαξι παει ανετα 450 "πραγματικα" αλογα κλειστο...ισως και παραπανω!!!

στο θεμα μας τωρα..μαλλον κανα σασμαν supra να κανει την δουλεια..ακριβη λυση αλλα η πιο σιγουρη θεωρω..με το καλο ευχομαι να τελειωσει το project..και πιστευω οτι πραγματι θα γαζωνει..

υγ...ραψε το πατωμα πισω...ειναι πολλη η ροπη!!!!

νικ, δεν αμφισβήτησα την αξία του 2τζιζ...
δε μου αρέσει σε bmw να μπαίνουν μοτέρ άλλης εταιρίας και ίσως ήμουν λίγο απότομος αρχικά...αλλά δε μπορώ να δεχτώ ότι τα μοτέρ της bmw είναι 'πατάτες' και διάφορα άλλα που βαριέμαι να ξαναλέω
τουλάχιστόν εδώ είναι μπεμβεδοφόρουμ και μάλλον έχει μάθει τα bmw ως μούρη κι όχι ως ολοκληρωμένα αυτοκίνητα

από εκεί και πέρα είπαμε να βάλει ένα πιο μακρύ διαφορικό και θα λυθεί το πρόβλημά του

nik200
20-10-11, 12:10
νικ, δεν αμφισβήτησα την αξία του 2τζιζ...
δε μου αρέσει σε bmw να μπαίνουν μοτέρ άλλης εταιρίας και ίσως ήμουν λίγο απότομος αρχικά...αλλά δε μπορώ να δεχτώ ότι τα μοτέρ της bmw είναι 'πατάτες' και διάφορα άλλα που βαριέμαι να ξαναλέω
τουλάχιστόν εδώ είναι μπεμβεδοφόρουμ και μάλλον έχει μάθει τα bmw ως μούρη κι όχι ως ολοκληρωμένα αυτοκίνητα

από εκεί και πέρα είπαμε να βάλει ένα πιο μακρύ διαφορικό και θα λυθεί το πρόβλημά του

φιλε stef..εξαρταται την χρηση...αν πχ..το παιδι το χει για πιστα..η αντε για κανα παιχνιδι στην γειτονια..παει στο δι@ολο...και φυσικα με roll cage!!!ειναι πολλα τα αλογα..

αν ομως το θελει για καθημερινο αμαξι θα απογοητευτει απο τα προβληματα που εχει μια τετοια μετατροπη..και δεν εχει να κανει με το μοτερ...απλα αμαξι μετατροπη= προβληματα για μια ζωη κατα 80-90%..ταπεινη μου γνωμη παντα..

υγ..φιλε stef δεν αναφερθηκα με το ποστ μου πριν καπου συγκεκριμενα..απλα ειδα πολλους αρνητικους..και απλα ειπα οτι ειναι μια ταιριαστη βελτιωση (για την χρηση που το θελει) και αρκετα αξιοπιστη (μοτερικα παντα)...εγω προσωπικα ανετα το εκανα σε 30αρι-36αρι αλλα μονο για πιστα..και πουθενα αλλου..

stefm5
20-10-11, 12:26
Δεν καταλαβαίνω ειλικρινά, γιατί βγαίνουν ορισμένοι και κράζουν την εν λόγω μετατροπή.
"Μπαστάρδεμα" λέει και π@π@ριές.
Κύριοι ότι γουστάρει ο καθένας κάνει με το αμάξι του και σίγουρα δε ζήτησε την άποψη κανενός για τη μετατροπή αυτή. Γνώση ζήτησε.
Βγήκε και πόσταρε το παληκάρι "Δείτε τη μετατροπή που έκανα και πείτε γνώμες" ?
Εδώ βλέπουμε 36άρια με μηχανές απο βάρκες και γουστάρουμε, ή πλαίσια με χωροδικτύωμα και καπάκι Ε92 και λέμε "ουάου".
Πιο απεχθές και ηλίθιο θα μπορούσε να θεωρήσει κάποιος το σήμα Μ σε 316 με ατσάλινη 15αρα. :thumbsdown:
Το ποστ μου δεν έχει σκοπό να την πει σε κάποιον συγκεκριμένα, ούτε σαφώς να αποτρέψει την έκφραση των απόψεων.
Καλό θα ήταν όμως να είμαστε προσεκτικοί στους χαρακτηρισμούς μας προς προσπάθειες άλλων.
thumb

με αφορμή τα λεγόμενά σου και από τη στιγμή που εγώ είμαι αυτός που αντέδρασε θα τελειώσω την αντιπαράθεση αυτή από την πλευρά μου, εδώ

ακόμη κι αν αρέσει σε χίλιους το εγχείρημα κι εγώ είμαι ο ένας που διαφωνώ, έχω δικαίωμα να το λέω και να το υποστηρίζω
για να μη χάνουμε το νόημα των λέξεων, 'μπασταρδεμένο' είναι αυτό το οποίο δεν είναι γνήσιο...π@π@ριά; πάσο..
'απεχθές' σημαίνει κάτι που δε μου αρέσει και δεν είναι προσωπικός χαρακτηρισμός...σε ένα δημόσιο φόρουμ γίνεται κουβέντα και να με ενημερώσει κάποιος αν απαγορεύεται...στην οποία συμμετέχει και ο ίδιος ο ενδιαφερόμενος με τα επιχειρήματα του
ο καθένας κάνει ό,τι γουστάρει με τα λεφτά του και με τα οχήματά του και δεν του απαγόρεψε κανείς να το κάνει
μπορεί να βλέπετε 36άρια με μοτέρ απο βάρκες και να γουστάρετε, να βάλετε μοτέρ από τζετ, να βάλετε εξωλέμβια σε 46αρι ή καυστήρα πετρελαίου...οτιδήποτε βρε παιδί μου...εγώ απλά θα πω 'δε μου αρέσει'
επιπλέον είναι το ίδιο απεχθές και το //Μ σήμα σε 316
επίσης μπορεί να συμφωνείτε ότι τα μοτέρ τις bmw δεν κάνουν τη δουλειά τους, δεν έχουν ροπή κι όταν την πιάνουν μπορεί να σκοτωθείς κλπ...οκ πάσο

ζητώ συγνώμη από όσους μπορεί να έθιξα, κυρίως εμμέσως, και θα είμαι πιο προσεκτικός απέναντι στο κοινό αίσθημα :original:

StratosZ4
21-10-11, 08:37
Διαφωνεις με τις μετατροπες γιατι εισαι 22 χρονων κι εχεις την ανεση να παρεις και να συντηρεις Ζ4(αδιαφορω ποιο μοτερ φορας,σιγουρα πανω απο 2λιτρο),τη στιγμη που το παραλογο κρατος καθε χρονο αλλαζει τραγικα προς τα πανω τη φορολογια των κυβικων,λες και αυτα φταινε για την κατασταση που επικρατει.Την ιδια στιγμη λοιπον που εσυ κυκλοφορεις ανετος με το γνησιο αμαξακι σου,υπαρχουν ατομα απο 18 εως 50+ χρονων που αναγκαζονται να σκοτωσουν το 10+ετιας bmw τους γιατι κανανε την μ@λ@κι@ να το δηλωσουν καποτε(κι ας πληρωνουν παραπανω)για να'ναι νομιμοι....Και τωρα το ιδιο κρατος καθε χρονο αλλαζει τους φορους χωρις μετρο,ελεγχο,σκεψη για τους πολιτες του,αναγκαζοντας τους στην παρανομια.Μην κρινεις λοιπον εξ ιδιων τα αλλοτρια Στρατο..φιλικα παντα απο εναν ακομη 35αρη οικογενειαρχη,πηδηγμενο απ'το κρατος....

Μονο φιλικα δεν φαινονται αυτα που λες...
Για μενα οι νομοι και οι κανονες υπαρχουν για να τηρουνται. Αν ηταν δεδομενο οτι θα μας ικανοποιουσαν και θα τους ακολουθουσαμε ουτως η αλλως, θα ηταν αγραφοι.

Το να λες οτι κρινω εκ του ασφαλους ειναι ατοπο, διοτι δεν με ξερεις...
Απλως ειπα οτι δε μου αρεσει η ολη λογικη.
Εγω θα εχω οτι μπορω να αγορασω και να συντηρησω. Δεν θελω να κυκλοφορω με το φοβο οτι θα με σταματησουν και θα μου ανοιξουν το καπο ουτε να εχω κατι εξω απο το σπιτι μου και να το καμαρωνω γιατι πλεον μου ειναι ασυμφορο.

nik200
21-10-11, 09:17
Το θεμα ειναι οτι αν σταματησει για ελεγχο η αστυνομια εσενα, το παιδι με το bmwδοsupra και πολλους αλλους θα εχετε μεγαλο προβλημα. Και μετα θα τους βριζετε εδω μεσα...
Δεχομαι τη διαθεση σου να το δηλωσεις και να εισαι νομιμος αν και γενικα διαφωνω με τις μετατροπες.

φιλε στρατο..καταρχην δεν γινεται να δηλωσεις αμαξι με μοτερ αλλης εταιριας..ειναι 2 φορες παρανομο απο το να χεις ενα μεγαλυτερο απλα μοτερ, αδηλωτο!!!γιαυτο και βλεπεις αυτες τις μετατροπες και γινονται σε πιο παλια αμαξια..που ειναι συνηθως για πιστα..ομως..αυτα τα αμαξια τι πινακιδες θα βγαλουν???απο κτεο δεν παιρνανε-γιατι κανεις δεν βαζει υπογραφη σε μοτερ που παταει σε αλλες βασεις περα των μαμα...αρα τι κανεις???εγω αυτο το προβλημα το ειχα χρονια...μηπως αναγκαστικα το κρατας αδηλωτο???

βλεπεις που ειναι πολυ ευκολο να λες, οχι στις μετατροπες, αλλα αν θες ενα πισταδικο αμαξι τα προβληματα ειναι πολλα...και μπλεκεις ασχημα..δεν εναντιωνομαι μαζι σου και ναι καταδικαζω τις μετατροπες που κυκλοφορουν στο δρομο..αλλα με τα υπολοιπα τι γινεται???τι λεει ο νομος???

StratosZ4
21-10-11, 09:36
φιλε στρατο..καταρχην δεν γινεται να δηλωσεις αμαξι με μοτερ αλλης εταιριας..ειναι 2 φορες παρανομο απο το να χεις ενα μεγαλυτερο απλα μοτερ, αδηλωτο!!!γιαυτο και βλεπεις αυτες τις μετατροπες και γινονται σε πιο παλια αμαξια..που ειναι συνηθως για πιστα..ομως..αυτα τα αμαξια τι πινακιδες θα βγαλουν???απο κτεο δεν παιρνανε-γιατι κανεις δεν βαζει υπογραφη σε μοτερ που παταει σε αλλες βασεις περα των μαμα...αρα τι κανεις???εγω αυτο το προβλημα το ειχα χρονια...μηπως αναγκαστικα το κρατας αδηλωτο???


Tο ξερω αλλα ειναι περιπτωση που εγω τουλαχιστον πρωτη φορα διαβαζω εδω μεσα. Αρα λιγακι ασυνηθης τουλαχιστον συγκριτικα με τις μετατροπες "μαμα/υπερκυβισμου"


βλεπεις που ειναι πολυ ευκολο να λες, οχι στις μετατροπες, αλλα αν θες ενα πισταδικο αμαξι τα προβληματα ειναι πολλα...και μπλεκεις ασχημα..δεν εναντιωνομαι μαζι σου και ναι καταδικαζω τις μετατροπες που κυκλοφορουν στο δρομο..αλλα με τα υπολοιπα τι γινεται???τι λεει ο νομος???

Μπορει το πισταδικο αμαξι να εχει αγορασθει,φτιαχτει,μελετηθ ει ωστε να ειναι οσο το δυνατον οικονομικοτερο απλα και μονο για να κανεις το γουστο-χομπυ στην πιστα. Τονιζω το πιστα που συχνα βεβαια, γινεται δημοσιος δρομος... Κοστιζει πολυ ενα τρεηλερ να το πηγαινοφερνει καποιος σε πιστα? Δεν μπορεις να το εχεις χωρις πινακιδες μονο για πιστα?

Και συνεχιζω να επιμενω οτι πολλα πιστευω πως ειναι αδικα αλλα καλως η κακως ετσι τα πραγματα.

PANOS-E60
21-10-11, 20:24
σε καταλαβαινω αδερφε...αμα δν υποστηριξεις το σπιτι σου θα πεσει να σε πλακωσει...

φίλε, επειδή δεν φαίνεται σε ποιόν απαντάς, χρησιμοποίησε το κουμπί quote που βρίσκεται κάτω από το κάθε ποστ στο οποίο θέλεις να απαντήσεις. Αφού το πατήσεις, θα σου ανοίξει πεδίο και τότε αρχίζεις να γράφεις την απάντηση. Ετσι θα καταλαβαίνουμε σε ποιόν λες, ότι λες. thumb

BMW2jz
21-10-11, 20:35
αν δν ειναι πατατες τοτε ενταξει αξιζουν μονο τα ελιτρα κ τα Μ...γιατι ολα τα υπολοιπα ειναι πατατες...απο επιδοσεις εννοω...αλλιως ειναι πολυ αξιοπιστα μοτερ για καποιον που θελει να κανει καθημερινη χρηση...γιατι για tuning δν ειναι πρεπει να τα αρχισεις απο το 0....εδω ενα προγραμα τους βαζεις κ παραπανω απο 7200 αντε βια 7500 δν ανεβαζουν κοβεται ο στροφαλος σαν αγγουρι...λοιπον???ξαχασα να δωσω ενα σωρο λεφτα για να ειναι παλι bmw το μοτερ...το2jz φτανει 1000ps με τα μαμα σωθικα ...αν αυτο σ λεει κατι η μαλλον δες εδω κ κλαψε.....
https://youtu.be/fKdp78K0Gjk

BMW2jz
21-10-11, 20:38
φίλε, επειδή δεν φαίνεται σε ποιόν απαντάς, χρησιμοποίησε το κουμπί quote που βρίσκεται κάτω από το κάθε ποστ στο οποίο θέλεις να απαντήσεις. Αφού το πατήσεις, θα σου ανοίξει πεδίο και τότε αρχίζεις να γράφεις την απάντηση. Ετσι θα καταλαβαίνουμε σε ποιόν λες, ότι λες. thumb

σ'ευχαριστω αδερφε ειμαι κ ποντιος....συγνωμη...

steliose36
21-10-11, 20:46
αν δν ειναι πατατες τοτε ενταξει αξιζουν μονο τα ελιτρα κ τα Μ...γιατι ολα τα υπολοιπα ειναι πατατες...απο επιδοσεις εννοω...αλλιως ειναι πολυ αξιοπιστα μοτερ για καποιον που θελει να κανει καθημερινη χρηση...γιατι για tuning δν ειναι πρεπει να τα αρχισεις απο το 0....εδω ενα προγραμα τους βαζεις κ παραπανω απο 7200 αντε βια 7500 δν ανεβαζουν κοβεται ο στροφαλος σαν αγγουρι...λοιπον???ξαχασα να δωσω ενα σωρο λεφτα για να ειναι παλι bmw το μοτερ...το2jz φτανει 1000ps με τα μαμα σωθικα ...αν αυτο σ λεει κατι η μαλλον δες εδω κ κλαψε.....https://youtu.be/fKdp78K0Gjk

κοιτα εμενα μου αρεσει η μετατροπη και μπραβο σου!!και ελπιζω να δουμε αναλυτικη παρουσιαση...αλλα μιας και το supra ειναι το αγαπημενο μου αυτοκινητο και κατι ξερω νομιζω οτι 1000 αλογα με μαμα σωθηκα εισαι λιγο υπερβολικος!!500 ναι 1000 νομιζω ειναι αδυνατον!!thumb επισης μην γινεσε εριστικος!!χωρις να θελω να σε προσβαλλω ουτε να στην πω απλα οπως ο stefm5 καταλαβε οτι μιλουσε λιγο αποτομα και μπραβο του ετσι και εσυ χωρις να το θες πιστευω προκαλεις τον αλλο με τον γραπτο σου λογο!

BMW2jz
21-10-11, 21:17
κοιτα εμενα μου αρεσει η μετατροπη και μπραβο σου!!και ελπιζω να δουμε αναλυτικη παρουσιαση...αλλα μιας και το supra ειναι το αγαπημενο μου αυτοκινητο και κατι ξερω νομιζω οτι 1000 αλογα με μαμα σωθηκα εισαι λιγο υπερβολικος!!500 ναι 1000 νομιζω ειναι αδυνατον!!thumb επισης μην γινεσε εριστικος!!χωρις να θελω να σε προσβαλλω ουτε να στην πω απλα οπως ο stefm5 καταλαβε οτι μιλουσε λιγο αποτομα και μπραβο του ετσι και εσυ χωρις να το θες πιστευω προκαλεις τον αλλο με τον γραπτο σου λογο!

δν προκαλω κανενα παιδια κουβεντα κανουμε...στο κατω κατω δν εχω τπτ μαζι του απλα ειναι μαλλον ασχετος απο tuning απ'οτι καταλαβα κ του αρεσει ο μοντελισμος κ τα εργοστασιακα αυτοκινητα...περα απο αυτο ο καθενας πως το θεωρει το αυτοκινητο τ ειναι αποψη του οποτε επειδη ειχα 320 γνησιοτατο με 170 ps κ ενα rallye φιλτρο κ ενα τελικο αγανακτουσα να το πιασω....τι ειναι μηπως ειναι γρηγορο αυτοκινητο??? μια πολυ πολυ βαρια πατατα ειναι...ωραια πατατα ομως χλυδατη....:rally:

BMW2jz
21-10-11, 21:36
κοιτα εμενα μου αρεσει η μετατροπη και μπραβο σου!!και ελπιζω να δουμε αναλυτικη παρουσιαση...αλλα μιας και το supra ειναι το αγαπημενο μου αυτοκινητο και κατι ξερω νομιζω οτι 1000 αλογα με μαμα σωθηκα εισαι λιγο υπερβολικος!!500 ναι 1000 νομιζω ειναι αδυνατον!!thumb επισης μην γινεσε εριστικος!!χωρις να θελω να σε προσβαλλω ουτε να στην πω απλα οπως ο stefm5 καταλαβε οτι μιλουσε λιγο αποτομα και μπραβο του ετσι και εσυ χωρις να το θες πιστευω προκαλεις τον αλλο με τον γραπτο σου λογο!

φτανει φιλε με καλο προγραματιστει φτανει...ψαξτο λιγο κ δες...ειναι πολυ ανθεκτικο...

playmaker
21-10-11, 22:21
σιγα το μοτερ της 320 που δεν θα φυγει για να μπει στη θεση του το supra μοτερ!το ενα ειναι γνωστο σ ολο το κοσμο.το αλλο ειναι ενα κλασικο μοτερ πολλων κυβικων.και αναβαθμιζει τη bmw του φιλου ενα τετοιο μοτερ σε σχεση με πριν...και ειναι τιμη και καμαρι του που το χει στη καροτσα του!μαγκια του.διακρινω πολυ ζηλια απο μερικους........

BMW2jz
21-10-11, 22:28
σιγα το μοτερ της 320 που δεν θα φυγει για να μπει στη θεση του το supra μοτερ!το ενα ειναι γνωστο σ ολο το κοσμο.το αλλο ειναι ενα κλασικο μοτερ πολλων κυβικων.και αναβαθμιζει τη bmw του φιλου ενα τετοιο μοτερ σε σχεση με πριν...και ειναι τιμη και καμαρι του που το χει στη καροτσα του!μαγκια του.διακρινω πολυ ζηλια απο μερικους........

2jz engine no shit men thumb:thumbsup:

ziaba
22-10-11, 00:31
φτανει φιλε με καλο προγραματιστει φτανει...ψαξτο λιγο κ δες...ειναι πολυ ανθεκτικο...

φίλος τά πιστεύεις αυτά που λες η μήπως νομίζεις ότι γράφεις στ driftclub?
ok άς υποθέσουμε ότι μόνο με πρόγραμμα θα φτάσει τά 1000hp:th_Laie_67-1: που δεν υπάρχει περίπτωση αλλά λέμε τώρα, τά υπολείπα δε πρέπει να βέλτιωθουν? τι νομίζεις οτι τ'άλογα ειναι στραγάλια? με τόση ιπποδύναμη στ πρώτη βολτα μην πω πρώτου προλάβεις να πας βολτα οχι μόνο ο στροφαλος αλλα το μισό αμάξι θα κάνει κραού.

Stamatis
22-10-11, 01:03
Το θρεντ αυτο χρειαζεται φωτογραφιες.

ziaba
22-10-11, 01:13
Το θρεντ αυτο χρειαζεται φωτογραφιες.

+10000000

BMW2jz
22-10-11, 02:05
φίλος τά πιστεύεις αυτά που λες η μήπως νομίζεις ότι γράφεις στ driftclub?
ok άς υποθέσουμε ότι μόνο με πρόγραμμα θα φτάσει τά 1000hp:th_Laie_67-1: που δεν υπάρχει περίπτωση αλλά λέμε τώρα, τά υπολείπα δε πρέπει να βέλτιωθουν? τι νομίζεις οτι τ'άλογα ειναι στραγάλια? με τόση ιπποδύναμη στ πρώτη βολτα μην πω πρώτου προλάβεις να πας βολτα οχι μόνο ο στροφαλος αλλα το μισό αμάξι θα κάνει κραού.

ρε αδερφε δεν ειπα οτι με προγραμμα θα παει 1000 αλογα...το κανεις μονοτουρμπινο πολλαπλλη εξαγωγης αλλαζεις κ εισαγωγη φυσικα βαζεις πιο ανθεκτικα μεταλλα απο κατω βιδες κεφαλης εκκεντροφορια αγραφο...αλλα ο κινητηρασ πιστονια μπιελεσ παραμενουν γνησια....καταλαβες τωρα???φαντασου οτι για να γινει 500 ps αυτο το μοτερ το κανεις μονοτουρμπινο κ βαζεις κ ενα παραληλλο κ extra beck αν χρειαστεις καμια ττρομπα βενζινης κ αν...ρωτα να μαθεις για 2jz κ μετα ελα να συζητησουμε...:ranting2:

Stunt Mike
22-10-11, 02:23
Για να φτασει αυτο το μοτερ της Supra τα 1000hp σιγουρα θελει πολλααααα παραπανω απ'αυτα που γραφεις και απιστευτο κοστος.Κι επειδη και τη μεγαλυτερη turbonetics να βαλεις,η πιεση που θα δουλεψεις ξεπερναει τα 2.5 bar,εκει τα εργοστασιακα σωθικα δεν αντεχουν...εκτος αν το θες για να κανεις κανα 2 πατηματα μονο 500-600 μετρα....Ωραια η μετατροπη σου φιλε μου,γουσταρω τετοιες δουλειες με χιλια!Αλλα μην εισαι υπερβολικος και μην πιστευεις οτι σου λενε ή βλεπεις στο youtube.Οντως φτανουν αυτα τα μοτερ τα 600-650hp με περιφερειακες μετατροπες(που φυσικα θες και κει κανα 5χιλιαρο!) και πιεσεις μεχρι 1.6-1.8 αλλα για κοντρες σε δρομο και οχι σκληρη χρηση σε πιστα....

stefm5
22-10-11, 03:04
ζήλεια ψώρα :th_Laie_67-1:

fanisk
22-10-11, 03:06
Για να φτασει αυτο το μοτερ της Supra τα 1000hp σιγουρα θελει πολλααααα παραπανω απ'αυτα που γραφεις και απιστευτο κοστος.Κι επειδη και τη μεγαλυτερη turbonetics να βαλεις,η πιεση που θα δουλεψεις ξεπερναει τα 2.5 bar,εκει τα εργοστασιακα σωθικα δεν αντεχουν...εκτος αν το θες για να κανεις κανα 2 πατηματα μονο 500-600 μετρα....Ωραια η μετατροπη σου φιλε μου,γουσταρω τετοιες δουλειες με χιλια!Αλλα μην εισαι υπερβολικος και μην πιστευεις οτι σου λενε ή βλεπεις στο youtube.Οντως φτανουν αυτα τα μοτερ τα 600-650hp με περιφερειακες μετατροπες(που φυσικα θες και κει κανα 5χιλιαρο!) και πιεσεις μεχρι 1.6-1.8 αλλα για κοντρες σε δρομο και οχι σκληρη χρηση σε πιστα....

Ε κατσε να το βγαλει πρωτα, 4 μηνες μεσα ειναι λεει.

StratosZ4
22-10-11, 04:30
ζήλεια ψώρα :th_Laie_67-1:

Ειμαστε πολλοι οπως φαινεται!!:hystericalbs1:

BMW2jz
22-10-11, 17:37
σιγα το μοτερ της 320 που δεν θα φυγει για να μπει στη θεση του το supra μοτερ!το ενα ειναι γνωστο σ ολο το κοσμο.το αλλο ειναι ενα κλασικο μοτερ πολλων κυβικων.και αναβαθμιζει τη bmw του φιλου ενα τετοιο μοτερ σε σχεση με πριν...και ειναι τιμη και καμαρι του που το χει στη καροτσα του!μαγκια του.διακρινω πολυ ζηλια απο μερικους........

πες τα bro:warriorsmiley:

BMW2jz
22-10-11, 17:40
ζήλεια ψώρα :th_Laie_67-1:

probably φιλε...:nitro:

Panos 316T
22-10-11, 17:50
Εσυ ειχες ανοιξει στην Πατρα με το σιβικ ή υπαρχει και αλλο;

BMW2jz
22-10-11, 18:09
Εσυ ειχες ανοιξει στην Πατρα με το σιβικ ή υπαρχει και αλλο;

οχι αδερφε εκτος αν δν το οδηγουσα εγω τι χρωμα ηταν αυτο???

stefm5
22-10-11, 18:13
probably φιλε...:nitro:

αν με πληρώσεις μπορεί και να το πάρω

BMW2jz
22-10-11, 18:16
αν με πληρώσεις μπορεί και να το πάρω

χεχεχε :th_Laie_67-1: ωραιος ρε φιλε κ πολυ ισχυρογνωμων...

stefm5
22-10-11, 18:27
χεχεχε :th_Laie_67-1: ωραιος ρε φιλε κ πολυ ισχυρογνωμων...

ρε αγόρι τα είπαμε τα ξεκαθαρισαμε
δε μου αρέσει, σου αρέσει
ας μην το πιέζουμε το θέμα άλλο

BMW2jz
22-10-11, 18:40
ρε αγόρι τα είπαμε τα ξεκαθαρισαμε
δε μου αρέσει, σου αρέσει
ας μην το πιέζουμε το θέμα άλλο

:ranting2::ranting2::ranting2::ranting2::ranting2:

BILL007
22-10-11, 19:07
Μοds are watching https://www.real-superpass.com/images/big-brother-superpass.gif

...

:thnx:

fanisk
22-10-11, 19:29
Βασιλη παρε ενα "ταληρακι" να πας να δεις τα ματια σου.. να δουμε λιγο :warriorsmiley: και εμεις :hystericalbs1:

https://blog.foreignpolicy.com/files/500euro.jpg

BILL007
22-10-11, 19:52
https://1.bp.blogspot.com/_lHiei_ohtZk/TP9t_9uIYdI/AAAAAAAAAbA/cxTVY2jApEQ/s640/images.jpg

:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1::hyst ericalbs1:

Stamatis
22-10-11, 20:17
48 ωρες απο τωρα για φωτογραφιες.
48:00:00

StratosZ4
22-10-11, 20:30
48 ωρες απο τωρα για φωτογραφιες.
48:00:00

Θα με φαει η αγωνια...:hystericalbs1:
Αλλα κατι μου λεει οτι θα μεινω με την αγωνια...:original:

Panos 316T
22-10-11, 20:30
https://www.youtube.com/watch?v=HbdomihCBlA
Ιντου και το βιδεο


οχι αδερφε εκτος αν δν το οδηγουσα εγω τι χρωμα ηταν αυτο???

StratosZ4
22-10-11, 20:34
https://www.youtube.com/watch?v=HbdomihCBlA
Ιντου και το βιδεο

το βιδεο λεει ε36...

Panos 316T
22-10-11, 20:39
Το βαλα για να δειξω οτι μπαινει και σε Ε36 :D


Υγ: sorry

Thomelef
22-10-11, 21:29
καμμιά σχέση με τον csl απο το motorsport???

BMW2jz
22-10-11, 23:24
το βιδεο λεει ε36...μπα οχι φιλε το δικο μ ειναι 46αρι..

Stamatis
23-10-11, 00:57
43:10:00

BMW2jz
24-10-11, 01:00
https://img821.imageshack.us/img821/4150/pict2401.jpg

BMW2jz
24-10-11, 01:02
https://img713.imageshack.us/img713/5013/pict2399f.jpg

BMW2jz
24-10-11, 01:03
https://img580.imageshack.us/img580/1254/pict2404.jpg

BMW2jz
24-10-11, 01:07
πιστευω να βγαζετε ακρη... thanx...

nik200
24-10-11, 08:10
κουτι μπηκε...μηπως το προοριζε και η bmw για το 46αρι???:hystericalbs1::whistle:

με το καλο φιλε να το τελειωσεις το εγχειρημα και φτου φτου σκορδα να ειναι απροβληματιστο..

StratosZ4
24-10-11, 11:01
Το συνεργειο, χειρουργειο παντως!!

Εγω μια απορια εχω...
Κοψανε-ραψανε, το ρυθμισαν, το κανανε εστω να δουλευει...
Στο κοντο κιβωτιο κολλησαν??

Thomelef
24-10-11, 11:17
wow!!!καλή φάση...παίδες, 320 έσφαξε το παληκάρι...σιγά την ιεροσυλία. είναι γνωστόν ότι τα
πεμβε για τα κυβικά τους είναι τρελοί τάφοι...

Stamatis
24-10-11, 11:52
Με διαφορικο 2,93 θα ειναι οτι πρεπει.

Thomelef
24-10-11, 12:10
Με διαφορικο 2,93 θα ειναι οτι πρεπει.

4.10 και καρτόδρομο...με 5η και άιντε!!!χαχαχαχαχα

BMW2jz
24-10-11, 16:23
κουτι μπηκε...μηπως το προοριζε και η bmw για το 46αρι???:hystericalbs1::whistle:

με το καλο φιλε να το τελειωσεις το εγχειρημα και φτου φτου σκορδα να ειναι απροβληματιστο..

σ'ευχαριστω πολυ φιλε μου να σαι καλα...οντως το engine bay του μου αρεσει πιο πολυ τςρα δν ξερω...μαλλον επειδη ειναι πιο χυμα τα σωληνακια κ δν ειναι τιγκα στην πλαστικουρα...θα ανεωασω κι αλλες να το δειτε τελειωμενο...:thnx::thanks:

Stamatis
24-10-11, 16:24
Ψαξε βρες και ενα 2,93 να δοκιμασεις.θα εκπλαγεις.

BMW2jz
24-10-11, 16:29
Το συνεργειο, χειρουργειο παντως!!

Εγω μια απορια εχω...
Κοψανε-ραψανε, το ρυθμισαν, το κανανε εστω να δουλευει...
Στο κοντο κιβωτιο κολλησαν??

δν κοπηκε τιποτα απο λαμαρινα φιλε...το μονο που <<χαλασαμε>> ειναι μια γεφυρα για να γινουν καινουριες βασεις στο μοτερ κ μια χελωνα του σασμαν...ολα τα υπολοιπα βιδωνουν κ ξεβιδωνουν κ γινεται ενα γνησιο 320 κ παλι..μην τρελαινεσαι..κ οσο για το διαφορικο ηταν επιλογη μου να κρατησω το ιδιο γιατι ξεραμε οτι θα φαινεται κοντο αλλα δν το περιμεναμε τοοοσο κοντο....Τοση ροπη πια???τα ξεφτελιζει τα 18αρια μου για πλακα..:thumbsup::shok:

BMW2jz
24-10-11, 16:30
wow!!!καλή φάση...παίδες, 320 έσφαξε το παληκάρι...σιγά την ιεροσυλία. είναι γνωστόν ότι τα
πεμβε για τα κυβικά τους είναι τρελοί τάφοι...

πες τα στον steff αδερφε...:thumbsup:thumb

BMW2jz
24-10-11, 16:31
Με διαφορικο 2,93 θα ειναι οτι πρεπει.

οντως κ ο μηχανικος μου λεει αυτο το βημα να χρησιμοποιησουμε..thumb

BMW2jz
24-10-11, 16:33
4.10 και καρτόδρομο...με 5η και άιντε!!!χαχαχαχαχα

τι πιστα??nonono...καθαρισμα καλο κ μια κυριακη θα βγαινει θα βαζω ενα 50αρικο να τα κανω ολα πουτανα κ παλι μεσα...την αλλη Κυριακη παλι...:rally:

stefm5
24-10-11, 16:49
πες τα στον steff αδερφε...:thumbsup:thumb

βρε μπαγάσα με το ζόρι να συμφωνήσω; :sm-angry05:

Stunt Mike
24-10-11, 23:14
οντως κ ο μηχανικος μου λεει αυτο το βημα να χρησιμοποιησουμε..thumb

Απ'την αρχη στο'πα....Ειδικα αφου το θες για βολταδικο και καμια ''ψιλη'' οπου κατσει....Το βημα που'χεις τωρα ειναι μονο για ντριφτοκαταστασεις...

BMW2jz
25-10-11, 16:23
βρε μπαγάσα με το ζόρι να συμφωνήσω; :sm-angry05:

σε πειραζω αδερφε :gun_bandana:

Thomelef
25-10-11, 17:25
σε πειραζω αδερφε :gun_bandana:

σ'αρέσει πολύ αυτό το emoticon ε???:gun_bandana: :gun_bandana: :gun_bandana: :gun_bandana:

BMW2jz
25-10-11, 20:19
καλο ειναι...Α κ κατι αλλο πως μπορω να βαλω τον γνησιο κινητηρα για πουλημα εδω μεσα γινεται???ειναι ενα 6κυλινδρο 320 170 ps κ 80400 κατι χιλιομετρα...εγγυωμαι για αυτο το μοτερ παιδια ειναι πενα....

BILL007
25-10-11, 20:25
Φυσικά και μπορείς...Εδώ -> https://www.bmwfans.gr/forum/forumdisplay.php?f=59

Vassilis ///M
25-10-11, 21:31
τι πιστα??nonono...καθαρισμα καλο κ μια κυριακη θα βγαινει θα βαζω ενα 50αρικο να τα κανω ολα πουτανα κ παλι μεσα...την αλλη Κυριακη παλι...:rally:

Σωστός!!!!!!!Θα'θελα να δώ απο κοντά τον ξεφτιλισμό κάποιων TSi με DSG...:thumbsup::thumbsup::thumbsup:

StratosZ4
25-10-11, 22:57
καλο ειναι...Α κ κατι αλλο πως μπορω να βαλω τον γνησιο κινητηρα για πουλημα εδω μεσα γινεται???ειναι ενα 6κυλινδρο 320 170 ps κ 80400 κατι χιλιομετρα...εγγυωμαι για αυτο το μοτερ παιδια ειναι πενα....

Πενα αλλα ΠΑΤΑΤΑ!!
Τον ξεφορτωθηκες εσυ να τον φορτωθει αλλος??:hystericalbs1:

ziaba
25-10-11, 23:35
καλο ειναι...Α κ κατι αλλο πως μπορω να βαλω τον γνησιο κινητηρα για πουλημα εδω μεσα γινεται???ειναι ενα 6κυλινδρο 320 170 ps κ 80400 κατι χιλιομετρα...εγγυωμαι για αυτο το μοτερ παιδια ειναι πενα....

αμά έχεις χωρο κρατά τον μπορεί να μετανιώσεις που έβαλες τον 2jz να μην ψάχνεσαι για γνήσιο μετα

BMW2jz
25-10-11, 23:42
:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
Πενα αλλα ΠΑΤΑΤΑ!!
Τον ξεφορτωθηκες εσυ να τον φορτωθει αλλος??:hystericalbs1:

BMW2jz
25-10-11, 23:43
αμά έχεις χωρο κρατά τον μπορεί να μετανιώσεις που έβαλες τον 2jz να μην ψάχνεσαι για γνήσιο μετα

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-

ziaba
26-10-11, 00:22
μην γελάς καθολου γνωρίζω αρκετούς που έχουν κάνει μετατροπές ή αγόρασαν αμάξια μετατροπές κ μετα το μετάνιωσαν για α,β λογο δεν ειναι έτσι απλα τά πράγματα

///M Arios
26-10-11, 01:52
οκ οκ οκ...... ηρθε η ωρα μου να μιλησω που τυχενει να ειμαι και απο πατρα και να ξερω και τους freenzy......!!!!!!! Σας βλεπω μερικους να γραφετε διαφορα και να ειστε κοντρα στο παλικαρι και στην μετατροπη του!!! Ξερω και ξερετε ολοι πολυ καλα οτι, οκ.... δεν ειναι BMW το μοτερακι...!!! και πολυ το θεωρουν "πατεντα" και δεν λεω το αντιθετο!!!! Επισης ξερω και ΝΑΙ!!! παλι ξερετε... οτι μολις στηθει αυτο το μαραφετι θα πολυ απλα θα ραβει...!!!!! ευχομαι στο παιδι να το στησει γρηγορα!! και να το χαρει το τερας που ετοιμαζει!! αααααα και δεν ευχομαι σε εσας με τα μεγαλα λογια να το δειτε στο δρομο!!! γιατι μαλον απο σχετικη εμπειρια μου θα το θελατε και εσεις..........
https://www.youtube.com/watch?v=Ly4M3Lsk79U :thanks:

Stamatis
26-10-11, 10:41
Μου σηκωθηκε.....

Straight six
26-10-11, 11:06
:morningcoffee::whistle::pimp:

m-power_01
26-10-11, 16:15
Μου σηκωθηκε.....

Πιάστε όλοι τοίχο , ο τύπος δεν αστειεύεται !

BILL007
26-10-11, 17:13
:shok::shok::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

BMW2jz
26-10-11, 17:53
:worthy::worthy::sealed::notworthy::cheers:
οκ οκ οκ...... ηρθε η ωρα μου να μιλησω που τυχενει να ειμαι και απο πατρα και να ξερω και τους freenzy......!!!!!!! Σας βλεπω μερικους να γραφετε διαφορα και να ειστε κοντρα στο παλικαρι και στην μετατροπη του!!! Ξερω και ξερετε ολοι πολυ καλα οτι, οκ.... δεν ειναι BMW το μοτερακι...!!! και πολυ το θεωρουν "πατεντα" και δεν λεω το αντιθετο!!!! Επισης ξερω και ΝΑΙ!!! παλι ξερετε... οτι μολις στηθει αυτο το μαραφετι θα πολυ απλα θα ραβει...!!!!! ευχομαι στο παιδι να το στησει γρηγορα!! και να το χαρει το τερας που ετοιμαζει!! αααααα και δεν ευχομαι σε εσας με τα μεγαλα λογια να το δειτε στο δρομο!!! γιατι μαλον απο σχετικη εμπειρια μου θα το θελατε και εσεις.......... https://www.youtube.com/watch?v=Ly4M3Lsk79U :thanks:

BMW2jz
26-10-11, 17:58
μην γελάς καθολου γνωρίζω αρκετούς που έχουν κάνει μετατροπές ή αγόρασαν αμάξια μετατροπές κ μετα το μετάνιωσαν για α,β λογο δεν ειναι έτσι απλα τά πράγματα

δεν υπαρχει περιπτωση ουτε μια στο εκατομυριο...να το κανω μονοτουρμπινο μπορει να το βγαλω με τιποτα..αλλο θα παρω κ αυτο θα το εχω για να κανω δικαστηρια...:warriorsmiley::ranting2:th umb

BMW2jz
26-10-11, 18:07
:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:thumb
Πιάστε όλοι τοίχο , ο τύπος δεν αστειεύεται !

Thomelef
26-10-11, 18:59
Πιάστε όλοι τοίχο , ο τύπος δεν αστειεύεται !

ο κρητικός πείρε ήδη θέση...αγχώθηκε μήπως και δεν βρεί τοίχο!!!:th_Laie_67-1:
https://www.menshealthworkout.net/wp-content/uploads/2011/08/QQ%E6%88%AA%E5%9B%BE%E6%9C%AA%E5%91%BD%E5%90%8D18. bmp

///M Arios
27-10-11, 03:38
αλλο θα παρω κ αυτο θα το εχω για να κανω δικαστηρια...:warriorsmiley::ranting2:th umb

Σε hayabusa να φανταστω......? thumb:whistle::whistle:

BMW2jz
27-10-11, 16:43
:gun_bandana::gun_bandana::gun_bandana:
Σε hayabusa να φανταστω......? thumb:whistle::whistle:

BMW2jz
11-11-11, 21:26
παιδες το πηρα το εργαλειο ολα κομπλε...μπορω να πω οτι ειμαι φουλ απογοητευμενος απο το διαφορικο...ειναι μια μουφα σκετη δν κανει για παιχνιδι με τιποτα...ειναι σαν να εχω ενα μηχανικο αντισπιν επανω...κ το αμαξι ειναι σαν να ειναι στημενο για drag...εγω ηθελα μπλοκε για παιχνιδι οχι για να με διορθωνει...κριμας γιατι ανοιξα κ θεμα εδω για το αν ειναι καλο το quaife πριν το παρω κ οι 9 στουσ 10 μου ελεγαν παρτο ειναι κ γαμω τα διαφορικα δεν θα το μετανιωσεις κ ετσι...εχετε το νου σας το δινω οποιος ενδιφερεται...

Stunt Mike
11-11-11, 21:49
παιδες το πηρα το εργαλειο ολα κομπλε...μπορω να πω οτι ειμαι φουλ απογοητευμενος απο το διαφορικο...ειναι μια μουφα σκετη δν κανει για παιχνιδι με τιποτα...ειναι σαν να εχω ενα μηχανικο αντισπιν επανω...κ το αμαξι ειναι σαν να ειναι στημενο για drag...εγω ηθελα μπλοκε για παιχνιδι οχι για να με διορθωνει...κριμας γιατι ανοιξα κ θεμα εδω για το αν ειναι καλο το quaife πριν το παρω κ οι 9 στουσ 10 μου ελεγαν παρτο ειναι κ γαμω τα διαφορικα δεν θα το μετανιωσεις κ ετσι...εχετε το νου σας το δινω οποιος ενδιφερεται...

Η κατι δεν δουλευει σωστα εκει μεσα η μας κανεις πλακα ειτε δεν εχεις ξανα-οδηγησει με μπλοκε διαφορικο!Η δουλεια ολων των μπλοκε διαφορικων ειναι να παταει οσο δυνατον καλυτερα τ'αμαξι δλδ να σου δινει τη μεγιστη δυνατη προσφυση.Αν ηθελες να ξεκολλαει με μια τιμονια ας το κολλαγες....Κι εγω Quaife εχω και τ'αμαξι ειναι ντριφταδικο...Απλως το μονο μειονεκτημα του σε σχεση μ'ενα ντριφταδικο(οχι δρομου) δισκατο ειναι οτι μεταβαλλεται συνεχως η εμπλοκη του(ενω το αλλο σε καθε γκαζια γινεται 100%=πιο ευκολο ντριφτ) και σου δινει παντα μεγιστη προσφυση του πισω αξονα ακομη και στο αφημα του γκαζιου και σε επαναφερει στην ευθεια σχετικα συντομα.Με τη δυναμη που'χει τ'αμαξι σου αυτα ειναι ψιλα γραμματα.
Τ'αμιγως ντριφταδικο μπλοκε ειναι 2 δρομων,τουτεστιν μπλοκαρει σε μικροτερο ποσοστο ΚΑΙ στο αφημα του γκαζιου διατηρωντας την πλαγιολισθηση.Τα ΚΑΑΖ,Quaife,Wavetrac κτλ ειναι 1.5 δρομων,δλδ ξεμπλοκαρουν σταδιακα στο αφημα του γκαζιου ενω μονο το πρωτο μπλοκαρει στο πατημα του γκαζιου μεχρι 100%(τ'αλλα μεχρι 80%).
Πιστεψε με αν δεν καταφερνεις να πλαγιολισθαινεις ατελειωτα με το Quaife, τοτε μ'ενα ντριφταδικο διαφορικο ή μ'ενα κολλημενο μαλλον θα το'κανες αφισα το BMW-Supra σου....
Υ.Γ. Δεν στη ''λεω'' φιλε μου απλως αυτο που ειπες ειναι τραγικα λαθος(εφοσον δεν κανατε μ@λ@κια στην τοποθετηση του) κι αν εισαι Αθηνα,ελα να βρεθουμε να παμε τ'αμαξι σου μαζι βολτα και να το τσεκαρουμε....παντα φιλικα και με διαθεση να βοηθησωthumb

ghost-rider
11-11-11, 21:54
Το οτι πρωτα εβαλες μπλοκε στο καβουκι του 320 και μετα κοτσαρες το σουπρα πανω, περιμενοντας να μεινεις ευχαριστημενος απο το διαφορικο του 320 ειναι λιγο περιεργο.

Τες πα. Δεν ξερω τι ακριβως θες να κανεις αλλα ειναι καλο το quaife.
Αν θες 100% κλειδωμα η γαζωνεις η κοιτας κατι ARB και κατι detroit lockers(χιουμορ κανω. Κλειδωνουν 100% αυτα παραυτα).

Ποσο δουλεψε με το σουπρα πανω? Ποσα χλμ εχει συνολικα και ποσο λες να το δωσεις?

Stunt Mike
11-11-11, 22:00
Το οτι πρωτα εβαλες μπλοκε στο καβουκι του 320 και μετα κοτσαρες το σουπρα πανω, περιμενοντας να μεινεις ευχαριστημενος απο το διαφορικο του 320 ειναι λιγο περιεργο.

Τες πα. Δεν ξερω τι ακριβως θες να κανεις αλλα ειναι καλο το quaife.
Αν θες 100% κλειδωμα η γαζωνεις η κοιτας κατι ARB και κατι detroit lockers(χιουμορ κανω. Κλειδωνουν 100% αυτα παραυτα).

Γιατι ειναι περιεργο αρχηγε μου?Το διαφορικο δεν δινει δεκαρα τσακιστει για το τι μοτερ το κινει!!Η λειτουργια του ειναι ιδια και μαλιστα αν θελει να ντριφταρει ατελειωτα το βημα που φοραει ειναι το καλυτερο για τετοια.Τα διαφορικα που ποσταρες ειναι μονο για τζιπακια...Αν ηθελε 100% μονιμα,η φτηνοτερη λυση ειναι το αργκον....

BMW2jz
11-11-11, 22:10
δεκτη κ σεβαστη η γνωμη σου αλλα εγω περιμενα να καρφωνω 2α κ να ζωγραφιζω...πραγμα που το quaife δν το κανει...το διαφορικο εχει μπει πολυ σωστα επανω κ δν κανει τον παραμικρο ηχο δουλευει.....απλως εγω το περιμενα πιο παιχνιδιαρικο κ δεν ειναι ουτε μια στο εκατομυριο...το ξανακατεβασαμε να δουμε αν παιρνει καμια ρυθμιση να μπλοκαρει πιο πολυ πηραμε κ τηλ αγγλια γαλλια να δουμε μηπως μας βοηθησουν να το ρυθμισουμε καπως αλλα ουτε εκεινοι δν ηξεραν...οσο για τα χιλιομετρα που εχω γραψει με αυτο ειναι μια που κατεβηκα απο πατρα συν τις δοκιμες μεγιστο να εχει γραψει 500 χιλιομετρα το πηρα 1300 ευρα κ λεω για να φυγει 800 ευρα οποιος ενδιαφερεταια ακομα πανω το εχω κ γινεται κ δοκιμη ειναι ολοκαινουριο...ΜΟΥΦΑ ΣΚΕΤΗ ΤΟ QUAIFE αντε να βαλω απο Μ3 να σωθω....

Stunt Mike
11-11-11, 22:21
Εμενα φιλε κι οσα ξερω που το φορανε,κουμπωνεις 2α και ζωγραφιζει κανονικοτατα!!!!Και3η!Και τωρα που το τουρμπιζω,ελπιζω και η 4η!
Ισως κατι να μην δουλευει σωστα....Το Quaife και το εργοστασιακο δισκατο του Μ3 Ε46 εχουν ακριβως την ιδια νοοτροπια...Για περιεγραψε μου τι κανει ακριβως...Καρφωνεις 2α και σπινιαρει μονο ο ενας τροχος???Δεν εμπλεκεται γρηγορα?Αν μπορεις να βαλεις ενα βιντεακι απο πισω,που να ξεκινας γρηγορα με σπινιαρισμα,θα βοηθουσε στη διαγνωση.
Δες εδω ποσο ταχυτατο σε εμπλοκη ειναι το Quaife στο δικο μου αμαξι: https://www.youtube.com/watch?v=7JhcXdAprrw

Οπως βλεπεις κανει σχεδον ομοκεντρους κυκλους χωρις ν'ανοιγει την τροχια του,γεγονος που αποδεικνυει το κλειδωμα στο σχεδον 80%.Για δοκιμασε να κανεις το ιδιο και στειλε μου το βιντεακι να δω απο περιεργεια αν κλειδωνει σωστα...Αν δεν το κανει ετσι,σημαινει οτι εχει προβλημα στην ραμπα εμπλοκης του.Καποια στιγμη μου το'χε κανει κι εμενα,για αγνωστο λογο,μια μερα δεν κλειδωνε σωστα,αλλα μετα διορθωθηκε....

BMW2jz
11-11-11, 22:26
Η κατι δεν δουλευει σωστα εκει μεσα η μας κανεις πλακα ειτε δεν εχεις ξανα-οδηγησει με μπλοκε διαφορικο!Η δουλεια ολων των μπλοκε διαφορικων ειναι να παταει οσο δυνατον καλυτερα τ'αμαξι δλδ να σου δινει τη μεγιστη δυνατη προσφυση.Αν ηθελες να ξεκολλαει με μια τιμονια ας το κολλαγες....Κι εγω Quaife εχω και τ'αμαξι ειναι ντριφταδικο...Απλως το μονο μειονεκτημα του σε σχεση μ'ενα ντριφταδικο(οχι δρομου) δισκατο ειναι οτι μεταβαλλεται συνεχως η εμπλοκη του(ενω το αλλο σε καθε γκαζια γινεται 100%=πιο ευκολο ντριφτ) και σου δινει παντα μεγιστη προσφυση του πισω αξονα ακομη και στο αφημα του γκαζιου και σε επαναφερει στην ευθεια σχετικα συντομα.Με τη δυναμη που'χει τ'αμαξι σου αυτα ειναι ψιλα γραμματα.
Τ'αμιγως ντριφταδικο μπλοκε ειναι 2 δρομων,τουτεστιν μπλοκαρει σε μικροτερο ποσοστο ΚΑΙ στο αφημα του γκαζιου διατηρωντας την πλαγιολισθηση.Τα ΚΑΑΖ,Quaife,Wavetrac κτλ ειναι 1.5 δρομων,δλδ ξεμπλοκαρουν σταδιακα στο αφημα του γκαζιου ενω μονο το πρωτο μπλοκαρει στο πατημα του γκαζιου μεχρι 100%(τ'αλλα μεχρι 80%).
Πιστεψε με αν δεν καταφερνεις να πλαγιολισθαινεις ατελειωτα με το Quaife, τοτε μ'ενα ντριφταδικο διαφορικο ή μ'ενα κολλημενο μαλλον θα το'κανες αφισα το BMW-Supra σου....
Υ.Γ. Δεν στη ''λεω'' φιλε μου απλως αυτο που ειπες ειναι τραγικα λαθος(εφοσον δεν κανατε μ@λ@κια στην τοποθετηση του) κι αν εισαι Αθηνα,ελα να βρεθουμε να παμε τ'αμαξι σου μαζι βολτα και να το τσεκαρουμε....παντα φιλικα και με διαθεση να βοηθησωthumb

ααα κ φιλος εχω ξαναοδηγησει με μπλοκε καποιου φιλου 325με 17αρα ομως κ ειναι για πολυ παντα το αμαξι πολυ παιχνιδι κ δν ειναι πανω απο 192 αλογα το αυτοκινητο...τωρα φταιει κιολας που εχω 18αρα εγω αλλα τοσο πολυ πια???280 αλογα ειναι 44 κιλα γυρναει το ρημαδι...τι φταιει:ranting2: το διαφορικο φταιει...

BMW2jz
11-11-11, 22:29
Εμενα φιλε κι οσα ξερω που το φορανε,κουμπωνεις 2α και ζωγραφιζει κανονικοτατα!!!!Και3η!Και τωρα που το τουρμπιζω,ελπιζω και η 4η!
Ισως κατι να μην δουλευει σωστα....Το Quaife και το εργοστασιακο δισκατο του Μ3 Ε46 εχουν ακριβως την ιδια νοοτροπια...Για περιεγραψε μου τι κανει ακριβως...Καρφωνεις 2α και σπινιαρει μονο ο ενας τροχος???Δεν εμπλεκεται γρηγορα?Αν μπορεις να βαλεις ενα βιντεακι απο πισω,που να ξεκινας γρηγορα με σπινιαρισμα,θα βοηθουσε στη διαγνωση.
Δες εδω ποσο ταχυτατο σε εμπλοκη ειναι το Quaife στο δικο μου αμαξι: https://www.youtube.com/watch?v=7JhcXdAprrw

Οπως βλεπεις κανει σχεδον ομοκεντρους κυκλους χωρις ν'ανοιγει την τροχια του,γεγονος που αποδεικνυει το κλειδωμα στο σχεδον 80%.Για δοκιμασε να κανεις το ιδιο και στειλε μου το βιντεακι να δω απο περιεργεια αν κλειδωνει σωστα...Αν δεν το κανει ετσι,σημαινει οτι εχει προβλημα στην ραμπα εμπλοκης του.Καποια στιγμη μου το'χε κανει κι εμενα,για αγνωστο λογο,μια μερα δεν κλειδωνε σωστα,αλλα μετα διορθωθηκε....

80%?????:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1: τι λες ρε φιλε αν μπλοκαρει 35 με 40 ζητημα θα ειναι... (το δικο μου ετσι)

ghost-rider
11-11-11, 22:32
Γιατι ειναι περιεργο αρχηγε μου?Το διαφορικο δεν δινει δεκαρα τσακιστει για το τι μοτερ το κινει!!Η λειτουργια του ειναι ιδια και μαλιστα αν θελει να ντριφταρει ατελειωτα το βημα που φοραει ειναι το καλυτερο για τετοια.Τα διαφορικα που ποσταρες ειναι μονο για τζιπακια...Αν ηθελε 100% μονιμα,η φτηνοτερη λυση ειναι το αργκον....

Kατεω οτι ειναι για τζιπακια Mike. Ειναι lockers(η κάρα ελληνιστί). Για αυτο και τα "προτεινα" με μεγαλη δοση χιουμορ.

Στο θεμα τωρα θα περιμενε κανεις πως οταν πας να κανεις μια τετοια μετατροπη, πρωτα βαζεις το καβουκι που θες και μετα βαζεις μπλοκε σε αυτο.

Το λεω γιατι ψαχνοντας καποια στιγμη τους κωδικους της quaife, παρατηρησα οτι ειναι διαφορετικοι για 320 και για 330 manual πχ που θα ταιριαζε στην περιπτωση του φιλου.

Δεν περιμενω οτι η διαφορα αυτη θα δωσει αλλη λειτουργια. Αλλωστε ολα την ιδια φιλοσοφια εχουν.
Υποθετω ομως οτι η διαφορα στην αντοχη θα ειναι υπαρκτη.
Αντοχη που με τετοια ιπποδυναμη θα χρειαστει.

Stunt Mike
11-11-11, 22:32
Κι αυτο ειναι ενα μαμισιο διαφορικο 25%.Οπως παρατηρεις εχει χαρακτηριστικα αργη εμπλοκη.Τ'αμαξι κανει καποια μετρα στριβοντας και μετα τρωει σβουρα αποτομη,οταν εμπλακει κι ο απεναντι τροχος....Αν σου δουλεψει ετσι το Quaife τοτε στειλτο πισω για αντικατασταση....Εχεις το καλυτερο διαφορικο.Μην κανεις τη μ@λ@κια να το δωσεις κοψοχρονια να το χαρει αλλος...
Δεν εχει σημασια αν ειχες και 19αρα πανω,το μπλοκε δουλευει το ιδιο και με 44kg ροπης επρεπε να τα καπνιζει για πλακα!Μηπως πατιναρει πολυ ο συμπλεκτης σου??Αν εισαι Αθηνα παρε με τηλεφωνο να τα πουμε απο κοντα.Αν οχι στειλε ενα βιντεακι οπως σου'πα... https://www.youtube.com/watch?NR=1&v=yaNNd4q-82Y

Stunt Mike
11-11-11, 22:40
Kατεω οτι ειναι για τζιπακια Mike. Ειναι lockers(η κάρα ελληνιστί). Για αυτο και τα "προτεινα" με μεγαλη δοση χιουμορ.

Στο θεμα τωρα θα περιμενε κανεις πως οταν πας να κανεις μια τετοια μετατροπη, πρωτα βαζεις το καβουκι που θες και μετα βαζεις μπλοκε σε αυτο.

Το λεω γιατι ψαχνοντας καποια στιγμη τους κωδικους της quaife, παρατηρησα οτι ειναι διαφορετικοι για 320 και για 330 manual πχ που θα ταιριαζε στην περιπτωση του φιλου.

Δεν περιμενω οτι η διαφορα αυτη θα δωσει αλλη λειτουργια. Αλλωστε ολα την ιδια φιλοσοφια εχουν.
Υποθετω ομως οτι η διαφορα στην αντοχη θα ειναι υπαρκτη.
Αντοχη που με τετοια ιπποδυναμη θα χρειαστει.

Να με συγχωρεις δεν το καταλαβα....thumb
Δεν εχει σημασια ποιο καβουκι φοραει.Αν ειναι να σπασει κατι,θα'ναι το κορωνοπηνιο ή τα ημιαξονια.Αν ειχε τουρμπισει το 320 την ιδια ροπη δεν θα'βγαζε??Βεβαια μια ερωτηση στην ιδια την εταιρεια για το ποση ροπη αντεχει,δεν θα εβλαπτε...
Οι κωδικοι ειναι διαφορετικοι γιατι το 320 φοραει διαφορετικο βημα και καβουκι απ'το 330..

BMW2jz
11-11-11, 22:40
Κι αυτο ειναι ενα μαμισιο διαφορικο 25%.Οπως παρατηρεις εχει χαρακτηριστικα αργη εμπλοκη.Τ'αμαξι κανει καποια μετρα στριβοντας και μετα τρωει σβουρα αποτομη,οταν εμπλακει κι ο απεναντι τροχος....Αν σου δουλεψει ετσι το Quaife τοτε στειλτο πισω για αντικατασταση....Εχεις το καλυτερο διαφορικο.Μην κανεις τη μ@λ@κια να το δωσεις κοψοχρονια να το χαρει αλλος...
Δεν εχει σημασια αν ειχες και 19αρα πανω,το μπλοκε δουλευει το ιδιο και με 44kg ροπης επρεπε να τα καπνιζει για πλακα!Μηπως πατιναρει πολυ ο συμπλεκτης σου??Αν εισαι Αθηνα παρε με τηλεφωνο να τα πουμε απο κοντα.Αν οχι στειλε ενα βιντεακι οπως σου'πα... https://www.youtube.com/watch?NR=1&v=yaNNd4q-82Y

δηλαδη ρε φιλος παιζει να ειναι ελατωματικο???:shok:

Stunt Mike
11-11-11, 23:03
δηλαδη ρε φιλος παιζει να ειναι ελατωματικο???:shok:

Εγω αυτο πιστευω....Τα γραναζωτα διαφορικα οπως αυτο ειναι torgue sensing,δλδ καταλαβαινουν διαφορα ροπης μεταξυ των 2 τροχων και οχι διαοφρα ταχυτητας οπως τα δισκατα.Οσο περισσοτερο γκαζι δινεις τοσο περισσοτερο καβαλαει ραμπα και δυναμωνει η εμπλοκη του και μονο οταν αφησεις το γκαζι τελειως αρχιζει να χαλαρωνει.Αυτο βοηθαει πααααρα πολυ στην ακριβεια χαραξης της πορειας σου,ειτε οδηγεις γρηγορα,ειτε ντριφταρεις και σε βοηθα να σημαδευεις με ακριβεια το που θα παει το πισω μερος.Το ιδιο ακριβως κανουν και τα δισκατα με συμπλεκτη(δλδ το μαμισιο του Μ3 Ε46 και τα ΚΑΑΖ).Ισως το δικο σου να πατιναρει πανω στη ραμπα του και να μην εμπλεκει σωστα ή και καθολου.Πχ αυτο θα το κανει ετσι κι αλλιως αν για καποιο λογο βρεθεις στη μεση της στροφης με τον ενα τροχο στον αερα,ή αν χοροπηδαει λογω ανωμαλιων του οδοστρωματος.....Γι'αυτο και τα γραναζωτα διαφορικα ΔΕΝ χρησιμοποιουνται σε χωματινους αγωνες ή σε offroad καταστασεις...
Δες κι εδω ενα αδυναμο αμαξι με κολλημενο διαφορικο που δυσκολα κανει σβουρα αφου η περισση προσφυση που του δινει το 100% μπλοκε δεν τον αφηνει ευκολα να σπινιαρει.Επισης του σπρωχνει τα μουτρα συνεχεια προς τα εξω....

https://www.youtube.com/watch?v=-StP49YYrTE&feature=related

stefm5
11-11-11, 23:29
ερώτηση...
το quaife μπαίνει σε οποιοδήποτε βήμα ή περιλαμβάνει και το επιθυμητό βήμα κατα την παραγγελία;

Stunt Mike
12-11-11, 00:15
ερώτηση...
το quaife μπαίνει σε οποιοδήποτε βήμα ή περιλαμβάνει και το επιθυμητό βήμα κατα την παραγγελία;

Το Quaife το παραγγελνεις αναλογα με το διαφορικο που εχεις,οποτε παραλαμβανεις μονο το γκρουπ χωρις κορωνα-πινιον...Εν τουτοις κατοπιν παραγγελιας μπορεις να παραγγειλεις και κορωνοπηνιο απ'τον κατασκευαστη εφοσον θες να το κοντυνεις/μακρυνεις και δεν βρισκεις το επιθυμητο βημα που επιθυμεις.Εμενα πχ που τ'αμαξι προοριζεται για ντριφτ,μου εδινε μαζι και βημα 3.64(3.15 εργοστασιακο) με κοστος 120p.Το θεωρησα πολυ κοντο,επειδη ειχα σκοπο να τουρμπισω,και βρηκα βημα 3.46 απο Ε34.
Σε μερικα αυτοκινητα που η κορωνα ειναι χυτη,ενιαια με το γκρουπ του μπλοκε οπως στα τελευταια Ζ435i και 335,αναγκαστικα μαζι με το γκρουπ στελνει και κορονωπηνιο....

stefm5
12-11-11, 00:28
θενκς μάικ
το ρωτάω γιατί στο σάιτ του μπερνς δίνει για όλα τα διαφορικά ξεχωριστούς κωδικούς...
αφού το γκρουπ είναι το ίδιο γιατί δίνει διαφορετικούς κωδικούς;
και μιλάω για ίδια διάσταση καβουκιου

Stunt Mike
12-11-11, 00:52
θενκς μάικ
το ρωτάω γιατί στο σάιτ του μπερνς δίνει για όλα τα διαφορικά ξεχωριστούς κωδικούς...
αφού το γκρουπ είναι το ίδιο γιατί δίνει διαφορετικούς κωδικούς;
και μιλάω για ίδια διάσταση καβουκιου

Γιατι μπορει πχ το ενα διαφορικο να φοραει πινιον 11αρι και τ'αλλο 13αρι,οποτε οι κορωνες τους εχουν διαφορετικα μεγεθη και δεν βιδωνουν πανω στο ιδιο γκρουπ.Γι'αυτο οταν θες ν'αλλαξεις βημα στο διαφορικο σου καλο ειναι να διαλεγεις κορωνοπηνια με ιδια πινιον και φυσικα με ιδιο μεγεθος καβουκι,ασχετως αν βρισκονται πανω σε διαφορετικα αυτοκινητα.
Πχ εγω φοραγα 41:13=3.15 και ηθελα να βαλω 3.46(45:13).Μπορουσα να βαλω και το 3.45(38:11) αλλα περαν του μικρου καβουκιου,η κορωνα ηταν πολυ μικρη σε διαμετρο για να βιδωσει πανω στο γκρουπ μου.Μερικοι καφροι την τρωνε στον τορνο,αδυνατιζοντας την και συνηθως το παιρνουν στη μασχαλη το διαφορικο....

Thomelef
12-11-11, 07:33
το σίγουρο πάντως είναι ένα...quaife σωστά τοποθετημένο χωρίς πρόβλημα, δεν
παίζει να είναι μάπα...μιλάμε για την πλέον καλύτερη λύση γύρω απο τα αφτερ
μαρκετ μπλοκέ διαφορικά. το ότι κάτι παίζει, είναι σίγουρο.

stefm5
12-11-11, 10:00
λογικά πρέπει να έχω 41:13 στο 3,15 που ετοιμαζομαι να βάλω...
σκέφτομαι για μονάδα μπλοκέ κι εγώ

PANOS-E60
12-11-11, 13:11
λογικά πρέπει να έχω 41:13 στο 3,15 που ετοιμαζομαι να βάλω...
σκέφτομαι για μονάδα μπλοκέ κι εγώ

:thumbsup::thumbsup::thumbsup:

Stunt Mike
12-11-11, 13:50
δηλαδη ρε φιλος παιζει να ειναι ελατωματικο???:shok:

Κατι που σκεφτηκα σημερα το πρωι φιλε μου....Τι βαλβολινη βαλατε μεσα στο διαφορικο?Το Quaife θελει απλη βαλβολινη για να δουλεψει κι οχι λεπτη βαλβολινη για μπλοκε!Αν κανατε τετοιο λαθος,τοτε ειναι λογικο να πατιναρει και να μην μπλοκαρει στο επιθυμητο ποσοστο......Τα δισκατα θελουν βαλβολινη για μπλοκε,τα γραναζωτα οχι.Αν εγινε ετσι,βγαλτε το,καθαριστε το και βαλτε την κανονικη βαλβολινη που επαιρνε το ελευθερο διαφορικο σου...thumb

BMW2jz
12-11-11, 18:21
Κατι που σκεφτηκα σημερα το πρωι φιλε μου....Τι βαλβολινη βαλατε μεσα στο διαφορικο?Το Quaife θελει απλη βαλβολινη για να δουλεψει κι οχι λεπτη βαλβολινη για μπλοκε!Αν κανατε τετοιο λαθος,τοτε ειναι λογικο να πατιναρει και να μην μπλοκαρει στο επιθυμητο ποσοστο......Τα δισκατα θελουν βαλβολινη για μπλοκε,τα γραναζωτα οχι.Αν εγινε ετσι,βγαλτε το,καθαριστε το και βαλτε την κανονικη βαλβολινη που επαιρνε το ελευθερο διαφορικο σου...thumb

εμενα μ ειπε ο μηχανικος μ επειδη θα θερμαινεται πολυ λογω δυναμης να βαλουμε μια καλη με 25 ευρα...ΑΑΑ κ κατι αλλο δακρυζει απο τις τσιμουχες των ημιαξονιων γαμωτο θα τις αλλαξω θα αλλαξω κ τη βαλβολινη κ θα δω μηπως φταιει αυτο...γιατι τωρα που ερχομουν στο δρομο επαιζα κανονικα δν ξερω μηπως αρχιζει κ στρωνει η κατι τετοιο???μου σκαει με το πατημα πιο ωραιες σφαλιαρες τωρα...απλα δν με αφηνει για πολυ ωρα να πλαγιολισθησω...το καλο ειναι οτι ειναι οτι πρεπει για αρχαριους...διορθωνει ολη την ωρα...

BMW2jz
30-11-11, 22:34
αδερφια τελικα καλο το Quaife απλα βιαστηκα να βγαλω συμπεερασματα...το προβλημα του μη παιχνιδιου ειναι τελικα η υπερβολικη προσφυση....πρεπει να καψω τα λαστιχα για να ξεκινησει το παιχνιδι το πολυ....η αλλιως τις μαμα τις 16αρες επανω κ πατιναζ μετα...

m-power_01
10-01-12, 02:02
https://www.ebay.com/itm/1jz-2jz-Mount-Swap-Kit-bmw-E46-M3-1999-2006-/280791048473?vxp=mtr&hash=item4160736119#ht_966wt_1392

BILL007
10-01-12, 12:04
https://www.ebay.com/itm/1jz-2jz-Mount-Swap-Kit-bmw-E46-M3-1999-2006-/280791048473?vxp=mtr&hash=item4160736119#ht_966wt_1392

WOW!!!!!Aυτά είναι...:original:

BMW2jz
07-02-12, 19:04
https://www.youtube.com/watch?v=aaKAkv_vGoI&feature=youtu.be

αφιερωμενο παιδες ερασιτεχνικα παντα ετσι??θα ειχα κ εμπρος οψη αλλα το βιντεο δεν διαρκει πολυ γιατι χτυπησα ενα κλαδακι κ εχασα την εμπρος καμερα....με αγαπη δειτε τι κανει ο ουρακοταγκος μου...ερασιτεχνικα παντα...

Panos 316T
07-02-12, 19:20
Μπραβο ρε δωδεκανησιε!την εκανες την "λερα" σου απο οτι φαινεται πετυχημενα!
Εχεις εντοπισει καποιο αδυνατο σημειο που χρηζει βελτιωση;
γραψε μας εντυπωσεις σου....

BMW2jz
07-02-12, 20:08
Μπραβο ρε δωδεκανησιε!την εκανες την "λερα" σου απο οτι φαινεται πετυχημενα!
Εχεις εντοπισει καποιο αδυνατο σημειο που χρηζει βελτιωση;
γραψε μας εντυπωσεις σου....

χεχε οχι ακριβως πετυχημενα θα γυρισω κι αλλο με ενα φιλο μου που εχει Μ3 Ε36....εκει θα ειναι ολα τα λεφτα...αδυνατο σημειο της ολης φασης προς στιγμην ειναι το σασμαν...οχι οτι μου εχει παθει κατι απλα ο μηχανικος μου ειπε να ειμαι λιγο προσεκτικος γιατι δεν θα αντεξει...αντε κ το ψυγειο επειδη εχω χρησιμοποιησει της διλιτρης...ανεβαζει γρηγορα θερμοκρασια αλλα αν το πατας κ χτυπαει αερας εμπρος δεν εχει προβλημα...το προβλημα ειναι στη βολτα με 50-60 χιλιομετρα αναβει συνεχεια το βεντιλατερ....περα απο αυτα ομως μετα απο το βιντεακι που γυρισα πρεπει να το σπασεις επιτηδες το σασμαν για να σε εγκαταλειψει....

BMW2jz
08-07-12, 20:40
καλησπερα παιδες σκεφτομαι για σασμαν 5αρι απο μ3 ε36 με αξονα επισης απο ε36 με διαφορικο κομπλε με ημιαξονια γεφυρα ακρα απο ε46....τι βηματα εχουν αυτα θα ειναι καλος ο συνδιασμος???:sm-scared5:

PANOS-E60
08-07-12, 21:53
μιλαμε για το ίδιο αμάξι για το οποιο είχες ανοίξει αυτό το θέμα ?
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=10342
να τα ενωσω ?

Stunt Mike
08-07-12, 23:14
καλησπερα παιδες σκεφτομαι για σασμαν 5αρι απο μ3 ε36 με αξονα επισης απο ε36 με διαφορικο κομπλε με ημιαξονια γεφυρα ακρα απο ε46....τι βηματα εχουν αυτα θα ειναι καλος ο συνδιασμος???:sm-scared5:

Για ποιο λογο να κανεις κατι τετοιο?Αν θυμαμαι καλα,φορας Σουπρα μοτερ και μεταδοση απο 320ci με το μικρο καβουκι των 168mm ε?Πες μας τι ακριβως θες να κανεις,μπας και σε βοηθησουμε...

BMW2jz
09-07-12, 00:25
μιλαμε για το ίδιο αμάξι για το οποιο είχες ανοίξει αυτό το θέμα ?
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=10342
να τα ενωσω ?

ναι φιλε για αυτο ακριβως μιλαμε....

BMW2jz
09-07-12, 00:33
Για ποιο λογο να κανεις κατι τετοιο?Αν θυμαμαι καλα,φορας Σουπρα μοτερ και μεταδοση απο 320ci με το μικρο καβουκι των 168mm ε?Πες μας τι ακριβως θες να κανεις,μπας και σε βοηθησουμε...

ειναι πολυ κοντο το αυτοκινητο κ χανω πολυ στις αλαγες σε 0-400...σε θεμα παντιλικι ειναι μια χαρα δεν εχω προβλημα απλα η ολη κλιμακωση του ειναι χαλια...δεν απλωνει καθολου κ ολη η δυναμη του κινητηρα χαραμιζεται...σκεφτηκα λοιπον να το μακρυνω σε βημα (κορωνοπηνιο) αλλα ο μηχανικος μου ειπε οτι τωρα ετσι οπως εισαι δεν εχει σπασει η μεταδοση λογο του οτι ειναι πολυ κοντο το αυτοκινητο οποτε αν αλλαξω κορωνοπηνιο θα ζοριστει πολυ επειδη θα μακρυνει κ μπορει να παρω στο χερι κατι απο ολα αυτα....οποτε αρχιζω κ ψαχνω για σασμαν μ3 5αρι κατα προτιμηση απο ε36 μαζι με αξονα κ πισω γεφυρα κομπλε μ3 μαζι με ολα τα παρελκομενα απο ε46...απλα δεν ξερω τι γινεται αν τα συνδιασω αυτα τα 2??τι παιζει θα κανω δουλεια?:mpaks:

m-power_01
09-07-12, 00:36
Η γέφυρα κάθεται...Θες να μου πεις τωρα ότι θα κολλήσετε στο πιθανό κόψε ράψε του άξονα?

BMW2jz
09-07-12, 00:40
Η γέφυρα κάθεται...Θες να μου πεις τωρα ότι θα κολλήσετε στο πιθανό κόψε ράψε του άξονα?

οχι δεν ειναι εκει το θεμα το θεμα ειναι οτι δεν ξεπω τι κλιμακωση θα εχει γιατι απ'οσο ξερω το μ3 ε46 εχει μακρυ σασμαν κ ποοολυ κοντο διαφορικο(κορωνα πηνιον) ενω στις απλες εκδοσεις ολο το θεμα παιζεται μεσω διαφορικου τα σασμαν ειναι τα ιδια...στο ε36 τι παιζεται???με το 5αρι το σασμαν ειναι μακρυ???πως παει εκει?

m-power_01
09-07-12, 00:45
το σασμαν του Μ3 Ε36 έχει ίδια κλιμάκωση με αυτό που έχεις τωρα. Και είναι μια χαρα η κλιμάκωση. Το διαφορικό σου φταίει

ziaba
09-07-12, 08:26
άλλαξε μόνο το διαφόρικο βαλε 188ΜΜ κ με πιο μακρύ βήμα πχ απο ε46 325 χωρις πατέντες κ τέλος. απλά θεσ αλλο γκρουπ μπλοκε.

Stunt Mike
09-07-12, 10:43
οχι δεν ειναι εκει το θεμα το θεμα ειναι οτι δεν ξεπω τι κλιμακωση θα εχει γιατι απ'οσο ξερω το μ3 ε46 εχει μακρυ σασμαν κ ποοολυ κοντο διαφορικο(κορωνα πηνιον) ενω στις απλες εκδοσεις ολο το θεμα παιζεται μεσω διαφορικου τα σασμαν ειναι τα ιδια...στο ε36 τι παιζεται???με το 5αρι το σασμαν ειναι μακρυ???πως παει εκει?


άλλαξε μόνο το διαφόρικο βαλε 188ΜΜ κ με πιο μακρύ βήμα πχ απο ε46 325 χωρις πατέντες κ τέλος. απλά θεσ αλλο γκρουπ μπλοκε.

Το Μ3 Ε46 εχει παρομοιο σασμαν στις πρωτες 5 σχεσεις με 3.62 διαφορικο αλλα βγαζει χλμ γιατι ειναι 6αρι και με 1000+σαλ παραπανω στροφαρισμα απο σενα.Παρομοια κλιμακωση εχουν ολα επισης τα Ε36-Ε46 στα 5αρια τους.Το ολο κολπο παιζεται με τα διαφορικα.
Κι επειδη βλεπω οτι πας να μπλεξεις παλι,αυτο που χρειαζεσαι,ειναι αυτο που σου ποσταρε ο Ziaba απο πανω.Ο μηχανικος σου εχει δικιο,τα μικρα καβουκια των 168mm δεν αντεχουν πολλα.....

m-power_01
09-07-12, 12:05
Όπως ακριβώς σου είπαν τα παιδιά μόλις !
Θα ξηλωθεις και θα πάρεις ένα αφτερμαρκετ δισκατο για μεγάλο καβούκι. Βάλε ένα διαφορικο απο 330 με 2.93 βήμα και ανέβασε όση δύναμη θές

BMW2jz
09-07-12, 12:12
το σασμαν του Μ3 Ε36 έχει ίδια κλιμάκωση με αυτό που έχεις τωρα. Και είναι μια χαρα η κλιμάκωση. Το διαφορικό σου φταίει
ναι αλλα ειναι πολυ πιο ανθεκτικο ετσι??μονο κ μονο σαν μεγεθος το καταλαβαινεις...

BMW2jz
09-07-12, 12:13
άλλαξε μόνο το διαφόρικο βαλε 188ΜΜ κ με πιο μακρύ βήμα πχ απο ε46 325 χωρις πατέντες κ τέλος. απλά θεσ αλλο γκρουπ μπλοκε.

μετα ομως δεν θα την ακουει το σασμαν με αποτελεσμα να το σπασει???

m-power_01
09-07-12, 12:13
Για το σασμαν ναι ακούγεται ότι αντέχει πολύ κακοποίηση .

BMW2jz
09-07-12, 12:16
Το Μ3 Ε46 εχει παρομοιο σασμαν στις πρωτες 5 σχεσεις με 3.62 διαφορικο αλλα βγαζει χλμ γιατι ειναι 6αρι και με 1000+σαλ παραπανω στροφαρισμα απο σενα.Παρομοια κλιμακωση εχουν ολα επισης τα Ε36-Ε46 στα 5αρια τους.Το ολο κολπο παιζεται με τα διαφορικα.
Κι επειδη βλεπω οτι πας να μπλεξεις παλι,αυτο που χρειαζεσαι,ειναι αυτο που σου ποσταρε ο Ziaba απο πανω.Ο μηχανικος σου εχει δικιο,τα μικρα καβουκια των 168mm δεν αντεχουν πολλα.....

δηλαδη ρε φιλε να βαλω ενα διαφορικο απο 3λιτρη πχ κ τελος???το σασμαν μετα θα ειναι οκ??κ εκτος αυτου οταν λετε μικρο μεγαλο καβουκι τι γινεται εκει???θα πρεπει να παρω ολη τη γεφυρα απο την 3λιτρη???η μπαινει το μεγαλο καβουκι στο δικο μου???

BMW2jz
09-07-12, 12:33
Για το σασμαν ναι ακούγεται ότι αντέχει πολύ κακοποίηση .

σιγουρα???δεν το νομιζω....

m-power_01
09-07-12, 12:40
Για του μ3 εννοώ ρε!

BMW2jz
09-07-12, 12:43
Για του μ3 εννοώ ρε!

οποτε στην αγορα του μ3 ε36 σασμαν συμφωνουμε μαζι με κεντρικο αξονα πισω...διαφορικο???με ε46 μ3 θα θα ειναι ενταξει????ολη τη γεφυρα κομπλε με τα ημιαξονια εννοω....
:thnx:

ziaba
09-07-12, 14:38
μετα ομως δεν θα την ακουει το σασμαν με αποτελεσμα να το σπασει???

δε νομίζω τ 5αρι είναι πολύ ανθεκτικό. διαφόρικο βαλε το πολύ 188μμ για παραπάνω θα ανεβεί το κοστοσ γιατί θα θεσ γέφυρα όλη κομπλέ με φρένα κτλ ε αφού θα βελτιώσεις τα πίσω τα μπροστά δε λέει να τα αφισεισ ετσι θα θεσ κ μπρος εγώ λέω αστα εκτοσ εάν ΈΧΕΙΣ χρήμα παω πασο. μπορείς βέβαια να κανεισ κ πατέντα με διαφόρικο πχ απο 750ι (ξέρω ότι γίνετε στ 36αρια) που ειναι κ φτηνο κ 210μμ κ μπλοκε δίσκατο ετοιμο

BMW2jz
09-07-12, 15:39
δε νομίζω τ 5αρι είναι πολύ ανθεκτικό. διαφόρικο βαλε το πολύ 188μμ για παραπάνω θα ανεβεί το κοστοσ γιατί θα θεσ γέφυρα όλη κομπλέ με φρένα κτλ ε αφού θα βελτιώσεις τα πίσω τα μπροστά δε λέει να τα αφισεισ ετσι θα θεσ κ μπρος εγώ λέω αστα εκτοσ εάν ΈΧΕΙΣ χρήμα παω πασο. μπορείς βέβαια να κανεισ κ πατέντα με διαφόρικο πχ απο 750ι (ξέρω ότι γίνετε στ 36αρια) που ειναι κ φτηνο κ 210μμ κ μπλοκε δίσκατο ετοιμο

188μμ δηλαδη τι εννοεισ ρε φιλε μου??τι θα θελω κ εμπρος δηλαδη?απο 750ι δηλαδη τι ειναι ετοιμο μπλοκε δισκατο?μπαινει πανω στο 46αρι τι παιζεται...

Stunt Mike
09-07-12, 16:56
δηλαδη ρε φιλε να βαλω ενα διαφορικο απο 3λιτρη πχ κ τελος???το σασμαν μετα θα ειναι οκ??κ εκτος αυτου οταν λετε μικρο μεγαλο καβουκι τι γινεται εκει???θα πρεπει να παρω ολη τη γεφυρα απο την 3λιτρη???η μπαινει το μεγαλο καβουκι στο δικο μου???

Μην μπλεκεις με πατεντες ή με αλλαγες μονο στον εναν αξονα.Αρα αν αποφασισεις να βαλεις γεφυρα κομπλε με ψαλιδια,ημιαξονια κτλ απο Μ3 Ε46,θα πρεπει να βαλεις και τα μπροστα για να ειναι σωστο απο γεωμετρια τ'αμαξι σου και να στριβει σαν Μ3.Αν απλως σ'ενδιαφερει να λυσεις το προβλημα του κοντου διαφορικου σου,αλλαζεις ΜΟΝΟ διαφορικο-ημιαξονια μαζι με τον αντιστοιχο αξονα!Και επειδη οι καιροι ειναι δυσκολοι για εξοδα,πουλα το Quaife σου και παρε ενα διαφορικο 2.93 απο 330 που ειναι καβουκι 188mm και βαλε μεσα μια αλλη μοναδα Quaife παλι ή καποιου δισκατου.
Ο μηχανικος σου αυτο σου ειπε ακριβως,ασχετα αν δεν καταλαβες και νομιζεις οτι φταιει το Quaife.Αυτη τη στιγμη φορας 168mm διαφορικο και αντιστοιχο γκρουπ μπλοκε,τα οποια δεν αντεχουν στη δυναμη-ροπη και σπανε.
Εν κατακλειδι,ευχομαι γρηγορα να βρεις να πουλησεις το μικρο Quaife που εχεις και να βαλεις το διαφορικο του 330.Τωρα αν βρεις κι ενα σασμαν απο 330 μαζι,παρ'το για 2ο.....δυσκολα θα σπασεις του 320ci ομως....
Υ.γ περιμενουμε κι αλλα βιντεακια καψιματος στην ομορφη Λερο thumb

BMW2jz
09-07-12, 17:59
Μην μπλεκεις με πατεντες ή με αλλαγες μονο στον εναν αξονα.Αρα αν αποφασισεις να βαλεις γεφυρα κομπλε με ψαλιδια,ημιαξονια κτλ απο Μ3 Ε46,θα πρεπει να βαλεις και τα μπροστα για να ειναι σωστο απο γεωμετρια τ'αμαξι σου και να στριβει σαν Μ3.Αν απλως σ'ενδιαφερει να λυσεις το προβλημα του κοντου διαφορικου σου,αλλαζεις ΜΟΝΟ διαφορικο-ημιαξονια μαζι με τον αντιστοιχο αξονα!Και επειδη οι καιροι ειναι δυσκολοι για εξοδα,πουλα το Quaife σου και παρε ενα διαφορικο 2.93 απο 330 που ειναι καβουκι 188mm και βαλε μεσα μια αλλη μοναδα Quaife παλι ή καποιου δισκατου.
Ο μηχανικος σου αυτο σου ειπε ακριβως,ασχετα αν δεν καταλαβες και νομιζεις οτι φταιει το Quaife.Αυτη τη στιγμη φορας 168mm διαφορικο και αντιστοιχο γκρουπ μπλοκε,τα οποια δεν αντεχουν στη δυναμη-ροπη και σπανε.
Εν κατακλειδι,ευχομαι γρηγορα να βρεις να πουλησεις το μικρο Quaife που εχεις και να βαλεις το διαφορικο του 330.Τωρα αν βρεις κι ενα σασμαν απο 330 μαζι,παρ'το για 2ο.....δυσκολα θα σπασεις του 320ci ομως....
Υ.γ περιμενουμε κι αλλα βιντεακια καψιματος στην ομορφη Λερο thumb

αν αλλαξω διαφορικο δηλαδη μεγαλυτερο καβουκι το quaife που εχω τωρα δεν θα κανει στο μεγαλυτερο καβουκι?? βιντεακια??χαχα οσα θες εχω θα ανεβασω

Stunt Mike
10-07-12, 00:34
αν αλλαξω διαφορικο δηλαδη μεγαλυτερο καβουκι το quaife που εχω τωρα δεν θα κανει στο μεγαλυτερο καβουκι??

Ακριβως....Εκτος κι αν εχεις ηδη μεγαλο καβουκι...που δεν νομιζω....

BMW2jz
10-07-12, 14:18
Ακριβως....Εκτος κι αν εχεις ηδη μεγαλο καβουκι...που δεν νομιζω....

πως μπορω να καταλαβω αν εχω μικρο η μεγαλο καβουκι ρε φιλε μου??:helpsmilie:

Stunt Mike
10-07-12, 14:38
πως μπορω να καταλαβω αν εχω μικρο η μεγαλο καβουκι ρε φιλε μου??:helpsmilie:

Δυστυχως,επειδη απ'οτι εχω καταλαβει,δεν πολυγνωριζεις απο μηχανικα μερη,εσυ δεν μπορεις να το διαπιστωσεις μονος σου...Και δεν ξερω αν θα βρεις ακρη,για τον ιδιο λογο,βαζοντας το VIN σου στο realoem.....Οποτε επειδη εισαι σε νησι,μονο ο μηχανικος σου μπορει να σου πει.Λογικα θα ξερει αφου γι'αυτο το λογο σου'πε ν'αλλαξεις διαφορικο......Anyway κατα 99% μικρο φορας παντως....

BMW2jz
10-07-12, 14:58
Δυστυχως,επειδη απ'οτι εχω καταλαβει,δεν πολυγνωριζεις απο μηχανικα μερη,εσυ δεν μπορεις να το διαπιστωσεις μονος σου...Και δεν ξερω αν θα βρεις ακρη,για τον ιδιο λογο,βαζοντας το VIN σου στο realoem.....Οποτε επειδη εισαι σε νησι,μονο ο μηχανικος σου μπορει να σου πει.Λογικα θα ξερει αφου γι'αυτο το λογο σου'πε ν'αλλαξεις διαφορικο......Anyway κατα 99% μικρο φορας παντως....

JV46604 τα τελευταια ψηφια του πλαισιου αυτα ειναι:mpaks:

Stunt Mike
10-07-12, 15:09
Μικρο καβουκι φορας......

BMW2jz
10-07-12, 16:12
Μικρο καβουκι φορας......

εισαι σιγουρος μικρο καβουκι???απο που το διαπιστωσες μπορεις να μας πεις???

wheelman
10-07-12, 16:40
εισαι σιγουρος μικρο καβουκι???απο που το διαπιστωσες μπορεις να μας πεις???
Μάλλον απο εδώ (https://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=BN11&mospid=47615&btnr=33_1034&hg=33&fg=10)

Περιμένουμε τα videακια....

BMW2jz
10-07-12, 17:21
Μάλλον απο εδώ (https://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=BN11&mospid=47615&btnr=33_1034&hg=33&fg=10)

Περιμένουμε τα videακια....

οποτε παω για αλλαγη του γρουπ σε μεγαλυτερο η σε μ3 αλλιως αδικος κοπος να ανοιγω κ να αλλαζω κορωνοπηνια δεν θα αντεξει ετσι???

Stunt Mike
10-07-12, 23:00
Ετσι κι αλλιως δεν υπαρχει μακρυτερο κορωνοπηνιο για το μικρο καβουκι,εκτος απο αυτο που φορας ηδη.....Πριν κανεις οτιδηποτε,τσεκαρε ομως οτι σιγουρα φορας το μικρο καβουκι,γιατι τ'αμαξι σου ειναι ηδη 11 χρονων και φανταζομαι δεν εισαι ο πρωτος ιδιοκτητης......Οποτε μπορει να'χει αλλαχτει στο παρελθον...

BMW2jz
11-07-12, 00:38
Ετσι κι αλλιως δεν υπαρχει μακρυτερο κορωνοπηνιο για το μικρο καβουκι,εκτος απο αυτο που φορας ηδη.....Πριν κανεις οτιδηποτε,τσεκαρε ομως οτι σιγουρα φορας το μικρο καβουκι,γιατι τ'αμαξι σου ειναι ηδη 11 χρονων και φανταζομαι δεν εισαι ο πρωτος ιδιοκτητης......Οποτε μπορει να'χει αλλαχτει στο παρελθον...

ειμαι ο δευτεροσ τοτε σιγουρα φιλε κ πιστεψε αποκλειεται να εχει αλλαχτει κατι...οτι εχει αλλαχτει ειδικα σε τετοια θεματα τα εχω αλλαξει μονο κ μονο εγω....ασχετο αλλα πως μπορω να ανεβασω φωτο το διαφορικο μου να το δειτε εδω στο forum να μ πειτε κ εσεις???:thnx:

Stunt Mike
11-07-12, 00:42
Λοιπον σου αλλαζω ψευδωνυμο: Supra-man!!
Δεν θα καταλαβουμε κατι απ'τη φωτο,θελει μετρημα εσωτερικως,αλλα αφου εισαι σιγουρος οτι ειναι το εργοστασιακο,τοτε ειναι μικρο καβουκι.Στειλε κι ενα mail εκει που παρηγγειλες το Quaife να σου πουν ποιο κωδικο σου στειλανε για να σιγουρευτεις.Εκτοςαν εχεις ακομη τη φορμα παραγγελιας-παραλαβης και φαινεται εκει ο κωδικος του......Το παραζαλισαμε το θεμα νομιζω.....

BMW2jz
11-07-12, 01:45
Λοιπον σου αλλαζω ψευδωνυμο: Supra-man!!
Δεν θα καταλαβουμε κατι απ'τη φωτο,θελει μετρημα εσωτερικως,αλλα αφου εισαι σιγουρος οτι ειναι το εργοστασιακο,τοτε ειναι μικρο καβουκι.Στειλε κι ενα mail εκει που παρηγγειλες το Quaife να σου πουν ποιο κωδικο σου στειλανε για να σιγουρευτεις.Εκτοςαν εχεις ακομη τη φορμα παραγγελιας-παραλαβης και φαινεται εκει ο κωδικος του......Το παραζαλισαμε το θεμα νομιζω.....

εχεις δικιο φιλε θα ψαξω κ αν βρω κανα χαρτι απο το quaife θα σου τα στειλω ολα να δεις τι παιζει...

BMW2jz
11-07-12, 12:44
quaife ATB Differential was 0euro model 33-878-130 αυτα γραφει το χαρτι επανω παιδια...

ghost-rider
11-07-12, 12:47
188mm. To "μεγαλο" γκρουπακι εχεις.

BMW2jz
11-07-12, 13:28
188mm. To "μεγαλο" γκρουπακι εχεις.

παιδια να παρω το 50-50???? η εστω τηλεφωνικη βοηθεια????τι γινεται εχω χασει τη μπαλα???καποιος να μου πει με σιγουρια????:think:

ghost-rider
11-07-12, 13:34
Τα νουμερα που ποσταρες πριν(33878130) ειναι απο το μεγαλο γκρουπ.
Σιγουρα πραγματα.

BMW2jz
11-07-12, 13:45
αρα εχω μεγαλο γκρουπ???πως αλλιως μπορω να το διασταυρωσω???να μετρησω κατι εξωτερικα οτιδηποτε..??

m-power_01
11-07-12, 13:45
Νίκο μεγάλο έχεις.
Και από το quaife φαίνεται ,
Αλλά και απο τις φωτό που μου εστειλες, απλά δεν πρόλαβα να σου απαντήσω χθες.
Οπότε αδερφές κινήσε όπως είπαμε

ghost-rider
11-07-12, 13:55
Νίκο μεγάλο έχεις.
Και από το quaife φαίνεται ,
Αλλά και απο τις φωτό που μου εστειλες, απλά δεν πρόλαβα να σου απαντήσω χθες.
Οπότε αδερφές κινήσε όπως είπαμε

Τι διαφορες εχει το μεγαλο με το μικρο στο ματι ρε Σπυρακο? Εχεις προχειρη φωτο?

Stunt Mike
11-07-12, 15:02
Νίκο μεγάλο έχεις.
Και από το quaife φαίνεται ,
Αλλά και απο τις φωτό που μου εστειλες, απλά δεν πρόλαβα να σου απαντήσω χθες.
Οπότε αδερφές κινήσε όπως είπαμε

Και στο realoem γιατι βγαζει οτι φοραει το S204 διαφορικο???Αφου δειχνει οτι δεν εχει το μεγαλο καβουκι παρολο που φοραει 3.38 βημα.....

Stunt Mike
11-07-12, 15:32
Ωωωχ ρε Supra-man σε πηρα στο λαιμο μου!1000 συγνωμη,τωρα ειδα οτι πανω πανω εγραφε Typ188k στο realoem....

BMW2jz
11-07-12, 16:16
Ωωωχ ρε Supra-man σε πηρα στο λαιμο μου!1000 συγνωμη,τωρα ειδα οτι πανω πανω εγραφε Typ188k στο realoem....

ευχαριστω φιλε με γλιτωσατε απο ξοδεμα πολλων ευρω...τωρα λοιπον φοραω 3.38????κ τι να βαλω???καθεται απο αλλη σειρα???γιατι σκεφτομαι να ανεβασω κ δυναμη ταυτοχρονα....

BMW2jz
11-07-12, 16:18
Νίκο μεγάλο έχεις.
Και από το quaife φαίνεται ,
Αλλά και απο τις φωτό που μου εστειλες, απλά δεν πρόλαβα να σου απαντήσω χθες.
Οπότε αδερφές κινήσε όπως είπαμε

'ευχαριστω φιλε μου ανοιξες τα ματια..οποτε τωρα ψαχνουμε για τι βημα???προτεινεις κατι???μπαινει κατι απο αλλη σειρα???:worthy::notworthy:

Vassilis ///M
11-07-12, 16:32
Το 3.38 που έχεις τώρα απο εξακύλινδρο μοτέρ πόσα χλμ έχει γράψει???

m-power_01
11-07-12, 16:48
Εγώ θα κράταγα το σασμαν και όσο αντέξει... Που θα αντέξει. Ο δίσκος θα περάσει δύσκολα και εκει θα πρέπει να βρείτε μια λύση.
Απο διαφορικο ... Με ένα 3,07 θα τελειωνεις στα 260.
Νομίζω ότι είναι καλά. Εκτός αν έχεις σκοπό να ανεβεις και άλλο σε δύναμη και το 2,93 που είναι λίγο πιο μακρύ σου πέφτει καλύτερα.
Όπως και να έχει , το θέμα είναι αυτο που σου είπα στο τηλ. Τώρα έχεις μεγάλο καβούκι και είσαι άνετος. Πήγαινε σε έναν παλιατζή και πάρε ένα 3.07 βάλε το πάνω ελεύθερο όπως είναι. Αν δεν σου αρέσει βγαλε το επιτόπου άλλαξε το με 2.93. Και μετα βάλε μέσα το quaife.

BMW2jz
11-07-12, 17:05
Το 3.38 που έχεις τώρα απο εξακύλινδρο μοτέρ πόσα χλμ έχει γράψει???

συνολο οχι πανω απο 85000 γιατι παιζει κανενα ρολο σε κατι?

Vassilis ///M
11-07-12, 17:48
συνολο οχι πανω απο 85000 γιατι παιζει κανενα ρολο σε κατι?

Έχω ένα 2.93 με 65000χλμ και έλεγα μήπως....:whistle::whistle:

BMW2jz
11-07-12, 17:56
Έχω ένα 2.93 με 65000χλμ και έλεγα μήπως....:whistle::whistle:

μηπως κ γινει ανταλλαγη?:thumbsup:

BMW2jz
11-07-12, 17:58
Εγώ θα κράταγα το σασμαν και όσο αντέξει... Που θα αντέξει. Ο δίσκος θα περάσει δύσκολα και εκει θα πρέπει να βρείτε μια λύση.
Απο διαφορικο ... Με ένα 3,07 θα τελειωνεις στα 260.
Νομίζω ότι είναι καλά. Εκτός αν έχεις σκοπό να ανεβεις και άλλο σε δύναμη και το 2,93 που είναι λίγο πιο μακρύ σου πέφτει καλύτερα.
Όπως και να έχει , το θέμα είναι αυτο που σου είπα στο τηλ. Τώρα έχεις μεγάλο καβούκι και είσαι άνετος. Πήγαινε σε έναν παλιατζή και πάρε ένα 3.07 βάλε το πάνω ελεύθερο όπως είναι. Αν δεν σου αρέσει βγαλε το επιτόπου άλλαξε το με 2.93. Και μετα βάλε μέσα το quaife.

το 3.07 με το 2.93 τι διαφορα εχουν?ποιο ειναι το ποιο μακρυ???λογικα το 3.07 δεν ειναι πιο μακρυ???εχω μπερδευτει...

PANOS-E60
11-07-12, 18:20
το 3.07 με το 2.93 τι διαφορα εχουν?ποιο ειναι το ποιο μακρυ???λογικα το 3.07 δεν ειναι πιο μακρυ???εχω μπερδευτει...


Εγώ θα κράταγα το σασμαν και όσο αντέξει... Που θα αντέξει. Ο δίσκος θα περάσει δύσκολα και εκει θα πρέπει να βρείτε μια λύση.
Απο διαφορικο ... Με ένα 3,07 θα τελειωνεις στα 260.
Νομίζω ότι είναι καλά. Εκτός αν έχεις σκοπό να ανεβεις και άλλο σε δύναμη και το 2,93 που είναι λίγο πιο μακρύ σου πέφτει καλύτερα.
Όπως και να έχει , το θέμα είναι αυτο που σου είπα στο τηλ. Τώρα έχεις μεγάλο καβούκι και είσαι άνετος. Πήγαινε σε έναν παλιατζή και πάρε ένα 3.07 βάλε το πάνω ελεύθερο όπως είναι. Αν δεν σου αρέσει βγαλε το επιτόπου άλλαξε το με 2.93. Και μετα βάλε μέσα το quaife.

στο γραφει εδω φίλε. thumb

Stunt Mike
11-07-12, 18:30
μηπως κ γινει ανταλλαγη?:thumbsup:

Μια χαρα σας εκατσε και τους 2!!! thumb Αντε να γινει η ανταλλαγη....

BMW2jz
11-07-12, 18:30
[QUOTE=PANOS-E60;295065]στο γραφει εδω φίλε. thumb[/QUOTE

ακυρο τωρα το πιασα....οσο κατεβαιουν οι αριθμοι δηλαδη στο βημα τοσο μακραινει.....ε τοτε 2.93 θα ειναι ολα τα λεφτα κ 260 τελικη ουτε που τα εχει ξαναδει το αμαξι μου....

Stunt Mike
11-07-12, 18:33
δηλαδη ρε φιλε η κλιμακωση στα κορωνοπηνια πως ειναι???αν εγω εχω 3.36 το 3.07 δεν θα ειναι το πιο μακρυ απο ολα??πως γινεται να ειναι πιο μακρυ το 2.93????θα τρλαθουμε? εκτος αν μου διαφευγει κατι...:thumbsdown:

Οσο μικραινει το νουμερο τοσο μακραινει το βημα....Τωρα μην κατσω να στο εξηγησω,ταλαιπωρια ειναι....

BMW2jz
11-07-12, 18:36
το 2.93 ειναι απο τρολιτρη δηλαδη???παιζει πιο μακρυ????? lol

Vassilis ///M
11-07-12, 18:54
το 3.07 με το 2.93 τι διαφορα εχουν?ποιο ειναι το ποιο μακρυ???λογικα το 3.07 δεν ειναι πιο μακρυ???εχω μπερδευτει...

Οσο ανεβαίνουν τα νούμερα τόσο πιο κοντό είναι το διαφορικό...

ghost-rider
11-07-12, 18:58
Mια και το αναφερατε. Τα διαφορικα μας κανουν μειωση στροφων.
Το 2,93 σημαινει οτι για καθε 2,93 στροφες του κεντρικου αξονα δινει μια στροφη στα ημιαξονια.
Το 3,07 θελει 3,07 στροφες στον κεντρικο για να δωσει μια στροφη στα ημιαξονια.

Αν πολλαπλασιαζαν θα συνεβαινε το αντιθετο. Αυτο με το μεγαλο νουμερο θα ηταν πιο μακρυ.

BMW2jz
11-07-12, 19:02
Οσο ανεβαίνουν τα νούμερα τόσο πιο κοντό είναι το διαφορικό...

οκ τοτε εσυ φιλος δηλαδη θες να το κοντυνεις???συμφωνα με τα λεγομενα του φορουμ θελω το βημα σου....ψηνεσαι για ανταλλαγη?

Vassilis ///M
11-07-12, 19:10
οκ τοτε εσυ φιλος δηλαδη θες να το κοντυνεις???συμφωνα με τα λεγομενα του φορουμ θελω το βημα σου....ψηνεσαι για ανταλλαγη?

Το θέμα είναι αν κουμπώνει το διαφορικό σου 3.38 στα ημιαξόνια του 330...
Έχω βάλει κομπλέ πίσω άξονα απο 330 σε συνδιασμό με valvetronic μοτερ και έχω χάσει λίγο σε εκκινήσεις....
Βέβαια κατεβάζω 180 με 4η με 6000 στροφές,δεν χρειάζεται καν να βάλω 5η....:thumbsup:
Απ'ότι ξέρω του αυτόματου 330 που έχει το ίδιο βήμα κουμπώνει κουτί για το συγκεκριμένο έχω ενδιασμούς...

Ας μας πει κάποιος που ξέρει...

Stunt Mike
11-07-12, 19:18
Το θέμα είναι αν κουμπώνει το διαφορικό σου 3.38 στα ημιαξόνια του 330...
Έχω βάλει κομπλέ πίσω άξονα απο 330 σε συνδιασμό με valvetronic μοτερ και έχω χάσει λίγο σε εκκινήσεις....
Βέβαια κατεβάζω 180 με 4η με 6000 στροφές,δεν χρειάζεται καν να βάλω 5η....:thumbsup:
Απ'ότι ξέρω του αυτόματου 330 που έχει το ίδιο βήμα κουμπώνει κουτί για το συγκεκριμένο έχω ενδιασμούς...

Ας μας πει κάποιος που ξέρει...

Απ'τη στιγμη που το καβουκι ειναι ιδιο μεγεθος,τοτε κουμπωνουν κανονικα....Αλλα και να μην ηταν παλι γινεται με ανταπτορες...

BMW2jz
11-07-12, 19:39
Απ'τη στιγμη που το καβουκι ειναι ιδιο μεγεθος,τοτε κουμπωνουν κανονικα....Αλλα και να μην ηταν παλι γινεται με ανταπτορες...

ρε παιδια κορωνα πηνιο δεν θα αλλαχτει μονο???τι σχεση εχει ολο το υπολοιπο διαφορικο εφοσον ειναι τα ιδια οπως λετε....κορωνα πηνιο θα αλλαχτουνμονο ημιαξονια κλπ μενουν τα ιδια...

BMW2jz
11-07-12, 20:19
https://www.car.gr/parts/view/2617610/ κανει απο ε36 το κορωνοπηνιο???

Vassilis ///M
12-07-12, 16:16
ρε παιδια κορωνα πηνιο δεν θα αλλαχτει μονο???τι σχεση εχει ολο το υπολοιπο διαφορικο εφοσον ειναι τα ιδια οπως λετε....κορωνα πηνιο θα αλλαχτουνμονο ημιαξονια κλπ μενουν τα ιδια...

Γιατί να ανοίξεις το διαφορικό σε δύο κομμάτια και να βγάλεις το κορωνοπήνιο αφού μπορείς να βρείς όλο το γκρουπ...

m-power_01
12-07-12, 16:56
ρε παιδια κορωνα πηνιο δεν θα αλλαχτει μονο???τι σχεση εχει ολο το υπολοιπο διαφορικο εφοσον ειναι τα ιδια οπως λετε....κορωνα πηνιο θα αλλαχτουνμονο ημιαξονια κλπ μενουν τα ιδια...

Εσύ ναι αφού εχεις quaife


Γιατί να ανοίξεις το διαφορικό σε δύο κομμάτια και να βγάλεις το κορωνοπήνιο αφού μπορείς να βρείς όλο το γκρουπ...

εσύ΄όχι γιατί δεν έχεις quaife. Εσύ θα παρεις ολοκληρο.

BMW2jz
12-07-12, 17:49
Γιατί να ανοίξεις το διαφορικό σε δύο κομμάτια και να βγάλεις το κορωνοπήνιο αφού μπορείς να βρείς όλο το γκρουπ...

σωστα το παραγκειλα ηδη 2.93 βηματακι ploumistos.... εψαξα κ βουδουρη αλλα μου ειπε οτι εχει 2.64 κ θα μακρυνει κατα πολυ....