PDA

Επιστροφή στο Forum : Eπικαιροτητα-Προβληματισμοι...2



Σελίδες : [1] 2 3 4

Stathis
11-07-10, 21:43
Οι συνεχιζομενοι προβληματισμοι και ο σχολιασμος της επικαιροτητας

nikos1400
11-10-11, 14:22
Οι συνεχιζομενοι προβληματισμοι και ο σχολιασμος της επικαιροτητας

προσπαθουμε να σκεφτουμε θετικα, αλλα δεν μας αφηνουνε...

Ελλάς, 11 Νοεμβριου, 2011.

Ptboul
11-10-11, 14:39
προσπαθουμε να σκεφτουμε θετικα, αλλα δεν μας αφηνουνε...

Ελλάς, 11 Νοεμβριου, 2011.

Να παίρνετε τζούρες κάθε πρωί: https://www.kala-nea.gr/

GEORGE316
11-10-11, 15:05
δυστυχως οποια προσπαθεια ωστε να δουμε θετικα η εστ με θετικη οπτικη γωνια αυτα που συμβαινουν στο τοπο μας,πεφτει στο κενο.
πεφτει γιατι εχει αυξηθει η φορολογια ακομα και σε ανθρωπους που παιρνουν 440 ευρω το μηνα,
κανενας πολιτικος δεν εχει μπει φυλακη γιατι απο θαυμα ολοι βγαινουν αθωοι
ολοι οι μεγαλοεπιχειρηματιες που φοροδιαφευγουν(και οχι αυτοι που κανουν ..σωστα(γκουχ γκουχ)τη δουλεια τους) συνεχιζουν να εχουν τα χρηματα τους στην ελβετια,παρα το οτι ο παγκαλακος εφυγε στη μεση της συνεδριασης ωστε να παει στην ελβετια και να ζητησει το αμεσο ανοιγμα των τραπεζικων λογαριασμων...
τα πολιτικα γραφεια συνεχιζουν να εχουν υπερογκα εξοδα και δαπανες που βγαζουν ματι,ενω τα ψυγεια των πολιτων πλεον ειναι σχεδον αδεια
οι αμοιβες (δικαιες η αδικες)ειναι σε ελυθερη πτωση με σχεδον εβδομαδιαιες μειωσεις.ενω τα επιδοαμτα κοινωνικων ομαδων,οπως οι πολυτεκνοι,σβηνουν,τη στιγμη που τα επιδοματα για επιτροπες των βουλευτων οχι μονο δεν εχουν μειωθεια αλλα αυξηθηκαν για να ισοσταθμιστει η μικρη μειωση στους μισθους τους.
οι ευρωπαιοι δανειστες πλεον διεκδικουν εθνικη κυριαρχια και δικαιωματα πανω στη διακυβερνηση του δικου μου κρατους...
λετονοι ζηταν νησια εναντι ευτελων ποσων
οι φιλανδοι μου ζητησαν ..την ακροπολη
τα σκοπια πλεον εχουν αναγνωριστει μεχρι και παο τη γερμανια ως μακεδονια,με τον πρωθυπουργο τους να λεει οτι οι ελληνες τελικα ειναι κλαψιαρηδες και δεν μπορουν να παραδεχτουν οτι υπαρχει μον μια μακεδονια...η "δικια τους"!
η ανεργια βασανιζει οχι μονο τους νεους(που παντα τηνπληρωναν) αλλα και ανθρωπους που ειναι διπλα στη συνταξη.και ενω δουλευαν μια ολοκληρη ζωη περιμενοντας ενα δυο τρια χρονια,τωρα καθονται ανημποροι χανοντας ουσιαστικα ακομα και αυτα που μεχρι τωρα πληρωναν.ας μη μιλησω για το πως πληρωνουν λογαριασμους φορους εξοδα..
η παιδεια....χαχατι λεω...ποια παιδεια...τα σχολεια ειναι περισοτερο οικοι ανοχης παρα εκπαιδευτικα ιδρυματα.
η υγεια απλα δεν υπαρχει..καλυτερα να μας ξεπαστρεψουν για να μειωθουν και οι συνταξεις.
οι αλλοδαποι,οχι μονο εχουν εισχωρησει στις εργασιακες θεσεις,αλλα ακομα και οι παρανομοι μεταναστες εχουν περισσοτερα δικαιωματα απο τους εγχωριους κατοικους..διοτι οι καημενοι ψαχνουν για ενα καλυτερο μελλον(ασχετα αν ο πατερας μου τελευταια φορα που εφαγε φρεσκο ζεστο φαι ηταν πριναπο μια εβδομαδα που του μαγειρεψα εγω και δουλευει απο τα 16 του με ενσημα...)
κατα τα αλλα ολα καλα!

m-power_01
11-10-11, 15:43
Όλα τα αναλυσαμε... Με όλα προβληματιστήκαμε... Τι άλλο να πούμε ;

S8N
11-10-11, 15:53
Όλα τα αναλυσαμε... Με όλα προβληματιστήκαμε... Τι άλλο να πούμε ;

Ας μιήσουμε λίγο για σένα. Πες μου, έχεις κάνει ποτέ έρωτα?

Kostas_1
11-10-11, 15:53
κανουμε και ανακυκλωση.

S8N
11-10-11, 15:57
Σημερινός προβληματισμός:

Αφού μόνο τα ΕΛΠΕ απεργούν, γιατί τόσος χαμός στα βενζινάδικα? Υπάρχουν και τα πρατήρια που ανεφοδιάζονται από τη Motoroil.

Edit: Άκυρο. Από Πέμπτη απεργούν τα βυτιοφόρα. Να γιατί.

fanisk
11-10-11, 16:07
Σημερινός προβληματισμός:

Αφού μόνο τα ΕΛΠΕ απεργούν, γιατί τόσος χαμός στα βενζινάδικα? Υπάρχουν και τα πρατήρια που ανεφοδιάζονται από τη Motoroil.

Edit: Άκυρο. Από Πέμπτη απεργούν τα βυτιοφόρα. Να γιατί.

Ε ναι, εκει που βαραμε μυγες δεν κανουμε μια απεργια να ξεπουλησουμε οση βενζινη εχουμε? :th_Laie_67-1:

bill_m3
11-10-11, 16:36
Ε ναι, εκει που βαραμε μυγες δεν κανουμε μια απεργια να ξεπουλησουμε οση βενζινη εχουμε? :th_Laie_67-1:

:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

m-power_01
11-10-11, 16:38
Ας μιήσουμε λίγο για σένα. Πες μου, έχεις κάνει ποτέ έρωτα?

Θές να σου μιλήσω για την πρώτη φορά;

Stamatis
11-10-11, 16:47
Θές να σου μιλήσω για την πρώτη φορά;

η δικια μου πρωτη φορά ηταν υπέροχη πάντως.
μετα ετσουζε λιγο ο κωλος μου αλλά πέρασε σε 9 μέρες....

Z4 DCT
11-10-11, 16:54
η δικια μου πρωτη φορά ηταν υπέροχη πάντως.
μετα ετσουζε λιγο ο κωλος μου αλλά πέρασε σε 9 μέρες....

Frezyderm για το κωλαρακι και μέσα σε 1 μέρα είσαι Οκ....... Εγώ Μόλις πλήρωσα την έκτακτη εισφορά έβαλα....... Και τώρα νοιώθω παρθένος :thumbsup:

Stamatis
11-10-11, 16:55
Frezyderm για το κωλαρακι και μέσα σε 1 μέρα είσαι Οκ....... Εγώ Μόλις πλήρωσα την έκτακτη εισφορά έβαλα....... Και τώρα νοιώθω παρθένος :thumbsup:

Εγω εβαλα logo και ισιωσα.

bill_m3
11-10-11, 16:55
η δικια μου πρωτη φορά ηταν υπέροχη πάντως.
μετα ετσουζε λιγο ο κωλος μου αλλά πέρασε σε 9 μέρες....

Συγνώμη φίλος .......

m-power_01
11-10-11, 16:56
Εμένα η πρώτη φορά ήταν σούπερ ! Την επόμενη μέρα ανησύχησα μήπως δεν ήμουν καλός . Γιατί δεν ήθελε να συνευρεθούμε... Μετα Απο 9 μέρες όλα καλά!

Stamatis
11-10-11, 17:00
Συγνώμη φίλος .......
Μπα δεν ησουν εσυ, ειχα παραλληλη σχεση, δε στο ειπα για να μη χασω τις βολτες με το καμπριο.
Απο σενα.... Λιγα θυμαμαι...

bill_m3
11-10-11, 17:03
Μπα δεν ησουν εσυ, ειχα παραλληλη σχεση, δε στο ειπα για να μη χασω τις βολτες με το καμπριο.
Απο σενα.... Λιγα θυμαμαι...

:hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1:

Ο Σπύρος?????????????????

Ντροπή σας !!!!

hades7
11-10-11, 17:04
ελα παιδια αυτες τις υπογραφες ποιος θα τις πρωτοπαρει γρηγορα τωρα που γυρναει τελειωνουν τα κομματια στοκ ειναι σε καλη τιμη ειναι ελα υπογραφες εχω λεγετε

Konstantinos E60
11-10-11, 17:05
Θές να σου μιλήσω για την πρώτη φορά;


η δικια μου πρωτη φορά ηταν υπέροχη πάντως.
μετα ετσουζε λιγο ο κωλος μου αλλά πέρασε σε 9 μέρες....


Frezyderm για το κωλαρακι και μέσα σε 1 μέρα είσαι Οκ....... Εγώ Μόλις πλήρωσα την έκτακτη εισφορά έβαλα....... Και τώρα νοιώθω παρθένος :thumbsup:


Εγω εβαλα logo και ισιωσα.


Εμένα η πρώτη φορά ήταν σούπερ ! Την επόμενη μέρα ανησύχησα μήπως δεν ήμουν καλός . Γιατί δεν ήθελε να συνευρεθούμε... Μετα Απο 9 μέρες όλα καλά!

Του κωλου τα 9μερα....χαχα
Μεχρι τα 50 σε λένε γκεϊ μετα τα 50 σε λένε μερακλή !!:th_Laie_67-1:

PANOS-E60
11-10-11, 18:51
αν συνεχίσετε έτσι, βάλτε το τουλάχιστον στα flamming μη φανόμαστε γιά gay forum :th_Laie_67-1:

S8N
11-10-11, 19:05
αν συνεχίσετε έτσι, βάλτε το τουλάχιστον στα flamming μη φανόμαστε γιά gay forum :th_Laie_67-1:

Μη φοβάσαι, αν ρίξουν μια ματιά στο shoutbox θ' αναθεωρήσουν.

Monsta
11-10-11, 19:14
Το βουβάλι ο Πάγκαλος είπε ένα ωραίο ανέκδοτο προχτές.

«θα γυρίσουμε στο 2004», αναφερόταν προφανώς στους μισθούς του δημοσίου (μιας που αυτό είναι το μόνο που τον απασχολεί).

Χμμμμμ, εγώ το 2004 ως ιδ. υπάλληλος έβγαζα μια χαρά μισθό, η βενζίνη ήταν αρκετά κάτω από το 1 ευρώ και τα είδη ΠΡΩΤΗΣ ανάγκης στο σουπερμάρκετ τουλάχιστον 20% οικονομικότερα. ΘΕΛΩ να επιστρέψουμε στο 2004 !!!!!

Back to the future !!!!!! :hyper:

sophie
11-10-11, 19:24
Μακάρι να πάμε όλοι στο 2004! Επιτέλους κάτι αισιόδοξο από τον μπένυ!
Θα πάρουμε και το euro ξανά και του χρόνου η παπαρίζου θα κερδίσει την eurovision!
Τρέμετε ευρωπαίοι.....! Χαχαχαχα

hades7
11-10-11, 19:44
Μακάρι να πάμε όλοι στο 2004! Επιτέλους κάτι αισιόδοξο από τον μπένυ!
Θα πάρουμε και το euro ξανά και του χρόνου η παπαρίζου θα κερδίσει την eurovision!
Τρέμετε ευρωπαίοι.....! Χαχαχαχα

θα παρει και ο ΠΑΟ παλι το πρωταθλημα οπως το 2004? οχι Σοφια να πας μονη σου :th_Laie_67-1:

katsaraios
11-10-11, 20:06
φρεσκα νεα ,εκλεισε τα εισητηρια η θεια και η ξαδελφη του Joseph...:whistle:

fanisk
11-10-11, 20:13
φρεσκα νεα ,εκλεισε τα εισητηρια η θεια και η ξαδελφη του Joseph...:whistle:

:worthlesswithoutpic


:th_Laie_67-1:

katsaraios
11-10-11, 20:22
:worthlesswithoutpic


:th_Laie_67-1:

κολαση ,αστα που να στα λεω τι μου εδειξε..

S8N
11-10-11, 20:22
Το βουβάλι ο Πάγκαλος είπε ένα ωραίο ανέκδοτο προχτές.

«θα γυρίσουμε στο 2004», αναφερόταν προφανώς στους μισθούς του δημοσίου (μιας που αυτό είναι το μόνο που τον απασχολεί).

Χμμμμμ, εγώ το 2004 ως ιδ. υπάλληλος έβγαζα μια χαρά μισθό, η βενζίνη ήταν αρκετά κάτω από το 1 ευρώ και τα είδη ΠΡΩΤΗΣ ανάγκης στο σουπερμάρκετ τουλάχιστον 20% οικονομικότερα. ΘΕΛΩ να επιστρέψουμε στο 2004 !!!!!

Back to the future !!!!!! :hyper:

Είπε κι άλλα ωραία.

Είπε πως το χαράτσι στα ακίνητα είναι για να διατηρηθεί ο συντελεστής δόμησης στο οικόπεδό μας. Δηλαδή αν δεν το πληρώσω, θα το γκρεμίσουν? Μόνο 4 χρόνια το 'χω το ρημάδι. Ούτε απόσβεση δεν πρόλαβα να κάνω. Ή μήπως πρέπει να το πληρώνω μέχρις ότου δώσω όσα μου στοίχισε η ανέγερση? Θα το χτίζω και θα το ξαναχτίζω μέσω εισφορών, σαν ένα virtual γεφύρι της Άρτας? Άσχετος μπουχέσας.

Είπε επίσης πως όταν ο Τζέφρυ έλεγε πως λεφτά υπάρχουν, εννοούσε πως τα 'χουν οι πλούσιοι οι οποίοι πρέπει τώρα να συνεισφέρουν. Αυτός δηλαδή που αποταμίευε και δημιούργησε, θα βάλει πλάτη. Αυτός που τα 'τρωγε από 'δω κι από 'κει, θα βάλει τα τρία του. Κι αυτός που τα έκλεψε, το έβαλε στα πόδια και γελά.

Γενικά είπε πολλές μαλακίες.

Thomelef
11-10-11, 20:23
Μπα δεν ησουν εσυ, ειχα παραλληλη σχεση, δε στο ειπα για να μη χασω τις βολτες με το καμπριο.
Απο σενα.... Λιγα θυμαμαι...

α ρε μπίλι...πόσο λυπάμαι γι'αυτό που έγινε πίσω απ'την πλάτη σου δεν φαντάζεσαι...
μεγάλο τσουλί ο θείος. μάλιστα επειδή δεν πείγαινε άλλο και είχε κολλήσει πάνω
μου σαν την βδέλα, μου έλεγε ότι μπορείς να φανταστείς για να με τουμπάριε...
εδώ έφτασε σε σημείο να μου πεί...σε παρακαλώ μην με αφήνεις. είσαι ο θεός μου.
σε παρακαλώ μην μου το χαλάς τώρα που μπήκα και στην ρέγουλα με την logo.

Stamatis
11-10-11, 21:08
α ρε μπίλι...πόσο λυπάμαι γι'αυτό που έγινε πίσω απ'την πλάτη σου δεν φαντάζεσαι...
μεγάλο τσουλί ο θείος. μάλιστα επειδή δεν πείγαινε άλλο και είχε κολλήσει πάνω
μου σαν την βδέλα, μου έλεγε ότι μπορείς να φανταστείς για να με τουμπάριε...
εδώ έφτασε σε σημείο να μου πεί...σε παρακαλώ μην με αφήνεις. είσαι ο θεός μου.
σε παρακαλώ μην μου το χαλάς τώρα που μπήκα και στην ρέγουλα με την logo.


Σιχαμα, φθηνοτερα θα μου ειχε ερθει ο πακιστανος. Ολοκληρο Μ3 σου πηρα για τις υποσχεσεις σου και τελικα προεκυψε η προβοσκιδα μπαμια.
Φερε πισω το Μ3 ρε, τεκνο της συμφορας.

Thomelef
11-10-11, 21:15
Σιχαμα, φθηνοτερα θα μου ειχε ερθει ο πακιστανος. Ολοκληρο Μ3 σου πηρα για τις υποσχεσεις σου και τελικα προεκυψε η προβοσκιδα μπαμια.
Φερε πισω το Μ3 ρε, τεκνο της συμφορας.

άσε ρε θείο να πούμε...όπως θέλεις τα γυρίζεις. εσύ είχες πεί...
βρε τόμυ, δεν θέλω να με αγαπήσεις!!!απλά να μου τον ακουμπήσεις!!!
εγώ φταίω που μετά με ερωτεύτηκες???

kplc16
11-10-11, 21:37
η δικια μου πρωτη φορά ηταν υπέροχη πάντως.
μετα ετσουζε λιγο ο κωλος μου αλλά πέρασε σε 9 μέρες....

ειναι αυτο που λεμε του kolou τα 9μερα

Kostas_1
11-10-11, 21:39
μαλλον πρεπει να αλλαξει ο τιτλος του θρεντ. Η μηπως αστο, καλυτερα ειναι ετσι :)

Stamatis
11-10-11, 21:42
άσε ρε θείο να πούμε...όπως θέλεις τα γυρίζεις. εσύ είχες πεί...
βρε τόμυ, δεν θέλω να με αγαπήσεις!!!απλά να μου τον ακουμπήσεις!!!
εγώ φταίω που μετά με ερωτεύτηκες???


Μια ζωη σαβουρογ-μης ημουνα, το παραδεχομαι.
Τι να κανω;
Μηπως αντι για πινακιδες να πας να καταθεσεις τη "μπαμια";
Τζαμπα τεκμηριο πληρωνεις.

Stamatis
11-10-11, 21:45
μαλλον πρεπει να αλλαξει ο τιτλος του θρεντ. Η μηπως αστο, καλυτερα ειναι ετσι :)

Κουραστηκαμε ρε συ Κωστα ολη μερα γκουρουγκουρου.
Ας πουμε καμμια μαλκια να αδειασει το κεφαλι μας.

Ρε Τομυ, εχω ενα προβληματισμο αλλα δεν ξερω αν ειναι επικαιρος.
Αφου ο θεος σου εδωσε δυο χερια, γιατι δεν κανεις κανα παντηλικι;

Kostas_1
11-10-11, 21:51
Κουραστηκαμε ρε συ Κωστα ολη μερα γκουρουγκουρου.
Ας πουμε καμμια μαλκια να αδειασει το κεφαλι μας.

Ρε Τομυ, εχω ενα προβληματισμο αλλα δεν ξερω αν ειναι επικαιρος.
Αφου ο θεος σου εδωσε δυο χερια, γιατι δεν κανεις κανα παντηλικι;

Ναι ρε το ξερω. Θελω να πω οτι απο τα θλιβερα που ειναι γεματο το Νο1 θρεντ, χιλιες φορες ετσι.

Thomelef
11-10-11, 22:16
Ρε Τομυ, εχω ενα προβληματισμο αλλα δεν ξερω αν ειναι επικαιρος.
Αφου ο θεος σου εδωσε δυο χερια, γιατι δεν κανεις κανα παντηλικι;

με προβλημάτισες τώρα...δλδ με δύο χέρια μόνο μπορείς να κάμεις μπαντηλίκι???
θα δοκιμάσω να δώ...δεν πιστεύω να μου κάνεις πλάκα και πάθω καμμιά νίλα...

panos90
11-10-11, 22:41
https://www.youtube.com/watch?v=Z11x8zihEB0&feature=channel_video_title
https://www.youtube.com/watch?v=S6q6RwM7lLM&feature=channel_video_title
https://www.youtube.com/watch?v=LAl0hcBsNow&feature=channel_video_title
https://www.youtube.com/watch?v=rF8fP0LX3Ug&feature=channel_video_title
https://www.youtube.com/watch?v=HPw6-r_ZNqQ&feature=channel_video_title

ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΑΝΔΡΕΑ ΠΑΙΔΙ

https://www.youtube.com/watch?v=vGZeqSrjizM&feature=player_embedded


ΚΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ (δειτε τα σχολια στο channel)

https://www.youtube.com/user/egopsifizw

panos90
11-10-11, 23:01
Ποιος ψηνεται για ενα Poll για την καλυτερη δηλωση ??? :th_Laie_67-1:

100 + 2 καμαρωτους εχουμε :th_Laie_67-1:

fanisk
12-10-11, 00:20
:shok:
Μου'χαν ξεφυγει αυτα τα video.. ΓΑΠ θελατε ε? παρτε τα @@ μας τωρα, μαζι θα τα φαμε ! :th_Laie_67-1:

nikos1400
12-10-11, 00:26
https://www.youtube...._title

ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΑΝΔΡΕΑ ΠΑΙΔΙ

https://www.=player_embedded


ΚΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ (δειτε τα σχολια στο channel)

https://

:doh:

ααααα ρε Μ@λάκεεεεςςςςς.....!!

:banana:

GiannisRob
12-10-11, 01:32
https://olympiada.files.wordpress.com/2011/10/kokkinios.png

GEORGE316
12-10-11, 09:59
εγω παντως λεω αφου ειμαστε ενα τεραστιο (οικος ανοχης) μπου....λο γιατι να μην το ριξουμε στις (ομαδικα σεξουαλικα παιχνιδια)π@ρ.ζες???

fanisk
12-10-11, 12:59
Ε ναι, εκει που βαραμε μυγες δεν κανουμε μια απεργια να ξεπουλησουμε οση βενζινη εχουμε? :th_Laie_67-1:

https://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=397177&cid=4

katsaraios
13-10-11, 00:41
Τη μνήμη της έχασε μια γυναίκα μετά μια βραδιά σεξ που είχε με τον άνδρα της.

Πρόκειται για μια 54χρονη που χαίρει άκρας υγείας και ζει στην Ουάσιγκτον. Ένα πρωί ύστερα από σεξουαλική επαφή που είχε με το σύντροφό της ξύπνησε αλλά διαπίστωσε πως είχε απώλεια μνήμης.

Θυμόταν το όνομά της και που βρισκόταν αλλά δυσκολευόταν να ανακαλέσει πρόσφατες μνήμες. Ύστερα από μια μέρα σύγχυσης και αμνησίας πήγε στο νοσοκομείο να δει τι ακριβώς έχει πάθει.

Οι γιατροί διαπίστωσαν πως η γυναίκα έπαθε αμνησία αμέσως μετά τη σεξουαλική επαφή που είχε με τον άνδρα της. Μάλιστα, δεν ήταν η πρώτη φορά που αντίκρισαν ένα τέτοιο περιστατικό.

Στην ιατρική αυτό ονομάζεται "παγκόσμια παροδική αμνησία" και τα αίτια εμφάνισής της δεν έχουν ξεκαθαριστεί. Ωστόσο, διαρκεί για λίγο και δεν είναι μόνιμο.

Ο εγκέφαλός της δεν έχει υποστεί καμία βλάβη και η μόνη της δυσκολία είναι να θυμηθεί τι έκανε λίγο πριν κάνει σεξ.

Μπορούν να επηρεαστούν και παλιότερες μνήμες όμως και σε αυτήν την περίπτωση είναι παροδικό.

Contra .gr

Stamatis
13-10-11, 00:43
αυτο ειναι που λέμε "χάζεψε απο το πολύ γ,,,σι?"

nikos1400
13-10-11, 01:02
ή
"την εκανε να ξεχασει και το ονομα της"

ή στη συγκεκριμενη περιπτωση
"την εκανε να θυμαται μονο το ονομα της"

:hystericalbs1:

Z4 DCT
13-10-11, 10:48
Καταγγελίες για λιποθυμίες μαθητών λόγω ασιτίας!


Συγκλονιστικά είναι τα στοιχεία που περιγράφει ο Α' Σύλλογος Εκπαιδευτικών Αθηνών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης αναφορικά με την κατάσταση στην οποία βρίσκονται πολλά παιδιά σε σχολεία της πρωτεύουσας, εξαιτίας των οικονομικών προβλημάτων που αντιμετωπίζουν οι οικογένειές τους.

Σε σχετική ανακοίνωση που δημοσιεύτηκε στη LIFO, γίνεται αναφορά σε αυτοκτονία άνεργου γονιού μαθητών από σχολείο της περιοχής, αλλά και σε κρούσματα λιποθυμίας μικρών μαθητών που έπασχαν από ασιτία σε σχολεία του 6ου Διαμερίσματος.

«Είναι η επιτακτική ανάγκη συνεργασίας και συντονισμού όλων των σωματείων και φορέων της περιοχής για την ανάσχεση της λαίλαπας των αντιλαϊκών μέτρων» αναφέρει η ανακοίνωση.

Οι Σύλλογοι εκπαιδευτικών, γονέων και κατοίκων στην περιοχή Αμπελοκήπων-Ερυθρού-Πολυγώνου οργανώνουν εκδήλωση διαμαρτυρίας το Σάββατο 15 Οκτωβρίου, στις 11 το πρωί στην πλατεία Πανόρμου για να διαμαρτυρηθούν για τα όσα συμβαίνουν στα σχολεία.

Με πληροφορίες από τo In.gr

https://www.skai.gr/news/greece/article/183197/kataggelies-gia-lipothumies-mathiton-logo-asitias/


:(:(:(:(:(

Stamatis
13-10-11, 11:02
Αντι να μαζευτουν να διμαρτυρηθουν, δεν μαζευονται να οργανωσουν κανα συσσιτιο να φανε τα παιδακια;
Εχω βαρεθει ρε πστη μου καθε μερα.
Εσεις τι κανετε εδω;
Διαμαρτυρομαι.
Γιατι διαμαρτυρεστε;
Δεν εχουν τα παιδια να φανε.
Εσεις εχετε να φατε;
Ναι κατι λιγα.
Γιατι δεν δινετε λιγακι και στα παιδακια;
Μα αυτο ειναι δουλεια του κρατους
ΠΟΙΟ ΚΡΑΤΟΣ ΡΕ ΜΑΛΚΑ; ΤΟ ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ;

Skyline_IS
13-10-11, 11:06
Αντι να μαζευτουν να διμαρτυρηθουν, δεν μαζευονται να οργανωσουν κανα συσσιτιο να φανε τα παιδακια;
Εχω βαρεθει ρε πστη μου καθε μερα.
Εσεις τι κανετε εδω;
Διαμαρτυρομαι.
Γιατι διαμαρτυρεστε;
Δεν εχουν τα παιδια να φανε.
Εσεις εχετε να φατε;
Ναι κατι λιγα.
Γιατι δεν δινετε λιγακι και στα παιδακια;
Μα αυτο ειναι δουλεια του κρατους
ΠΟΙΟ ΚΡΑΤΟΣ ΡΕ ΜΑΛΚΑ; ΤΟ ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ;

Συμφωνω απολυτα..

PANOS-E60
13-10-11, 11:12
είναι οι ίδιοι ελληνάρες που όταν χιόνισε περίμεναν τον υπουργό πεχωδε να φτυαρίσει αυτοπροσώπως το χιόνι από την εξώπορτά τους. Οι ίδιοι που αποκλείουν τη λωρίδα έκτακτης ανάγκης στην ε.ο. και ωρύονται από τα κινητά τους ότι δεν ήρθε κανένας αρμόδιος να τους απεγκλωβίσει.

ένα πόντο από τον κ@λο μας και ας είναι όπου να ΄ναι ...

Panos 316T
13-10-11, 11:53
Οι ανίκανοι , οι άτολμοι ,οι χέστες,οι ρουφιάνοι,οι χαφιέδες,οι πουθενάδες,οι "σκύβω το κεφάλι μου και παίρνω πίπ@"...
να χουμε τόσο πλούτο και αυτοί εξαθλιώνουν το κοσμάκι

Τα ξέρουμε αλλά άλλη μια επιβεβαίωση...

"Η ύπαρξη τεραστίων κοιτασμάτων φυσικού αερίου νότια της Κρήτης, είναι βεβαιωμένη και ισοδυναμεί με τα πετρελαϊκά αποθέματα 20 -22 δισεκατομμύρια βαρελιών πετρελαίου". Τάδε έφη ο ομότιμος καθηγητής του πολυτεχνείου Κρήτης, Αντώνης Φώσκολος. Το συνέδριο πραγματοποιήθηκε στην Κρήτη στα Χανιά στο Μεσογειακό Αγρονομικό Ινστιτούτο και διοργανώθηκε από το Πολυτεχνείο.

Όπως δήλωσε ο καθηγητής, "Νότια της Κρήτης υπάρχουν τεράστια κοιτάσματα υδρογονανθράκων 3,5 τρισεκατομμύρια κυβικά μέτρα φυσικού αεριού το οποίο μεταφράζεται σε ισοδύναμο πετρελαίου γύρω στα 20 -22 δισεκατομμύρια βαρέλια πετρέλαιο".

Το κόστος αξιοποίησης των κοιτασμάτων αυτών κατά τον Αντώνη Φώσκολο είναι φθηνότερο από αυτό του Πρίνου, καθώς τα αποθέματα είναι πολύ μεγάλα, ενώ, όπως επιπλέον τόνισε, από τα αποθέματα αυτά θα μπορούσε η Ελλάδα να καλύψει ακόμα και το έλλειμμα της και μέσα σε 12 χρόνια η χώρα μας θα μπορούσε μέσω της αξιοποίησης τους να ξεπληρώσει το χρέος της.

Όπως συμπλήρωσε ο καθηγητής "Υπάρχει ένα κομμάτι που είναι νοτιοδυτικά της Γαύδου το οποίο για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω τι έχει, μπορεί να είναι και τεράστιο, υπάρχει ένα κομμάτι το οποίο είμαι πολύ πιο σίγουρος και είναι κάτω από τον Πλακιά 80 χιλιόμετρα από τον Πλακιά και υπάρχει και το κομμάτι του "Ηρόδοτου" το οποίο και αυτό ξέρουμε περίπου πόσο είναι. Πρέπει να πω, ότι η έκταση προς έρευνα είναι μεγαλύτερη από το άθροισμα των ΑΟΖ Κύπρου και Ισραήλ. Το κομμάτι που έχουμε εμείς είναι 2 φορές μεγαλύτερο και έχομε ίσως και παραπάνω αποθέματα από το άθροισμα Ισραήλ και της Κύπρου".

Τμήμα ειδήσεων defencenet.gr

Skyline_IS
13-10-11, 12:03
είναι οι ίδιοι ελληνάρες που όταν χιόνισε περίμεναν τον υπουργό πεχωδε να φτυαρίσει αυτοπροσώπως το χιόνι από την εξώπορτά τους. Οι ίδιοι που αποκλείουν τη λωρίδα έκτακτης ανάγκης στην ε.ο. και ωρύονται από τα κινητά τους ότι δεν ήρθε κανένας αρμόδιος να τους απεγκλωβίσει.

ένα πόντο από τον κ@λο μας και ας είναι όπου να ΄ναι ...

Ειναι αυτο ακριβως που μας ελεγε χθες ενας καθηγητης..Σε ολο το πλανητη οι κατοικοι της εκαστοτε χωρας εχουν δικαιωματα και υποχρεωσεις.Στην ελλαδα ΟΛΟΙ εχουμε ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ αλλα ΚΑΜΙΑ υποχρεωση..

GEORGE316
13-10-11, 12:53
ποτε τακτοποιεις ενα σπιτι??οταν ξεκινας απο καπου και συμμαζευοντας καταληγεις καπου..
ετσι δεν πιανεις πρωτα τη σφουγγαριστρα,μετ ατη σκουπα μετα το ξεσκονισμα μετα τα πιατα κλπ...
αλλα συμμαζευεις τα πεταμενα,ξεσκονιζεις και παει λεγοντας...ετσι δε θα πεσει η σκονη πανω στα καθαρα κλπ κλπ κλπ κλπ.
οχι οτι οι πολιτες ειμαστε οι αγιοι ανθρωποι.το αντιθετο μαλιστα.
ομως ενας ανεντιμος ανθρωπος θα παραμεινει ανεντιμος και θα παρανομει εαν οι νομοι που υπαρχουν δεν εφαρμοζονται.ο κλεφτης θα συνεχισε ινα κλεβει αφου οταν το πιασουν θα τον αφησουν σε 4 ωρες..
οταν ομως ο καθενας απο εμας που καθημερινα κανει μικρο..απατεωνιες,μαθει πως αν τον πιασουν θα τιμωρηθει,τοτε ισως αρχισει να το ξανασκεφτεται.
και η εφαρμογη ενος συστηματος γινεται απο τη λεγομενη πολιτεια.κοινως το κρατος.
αν οι βουλευτες τρωνε με δεκα μασελες παρανομουν συνεχως διοτι εχουν ασυλεια και εξαπατουν χωρις να τιμωρουνται,τοτε μην περιμενετε κανενας πολιτης να ειναι τυπικος.
σταματη,συμφωνω οτι οι περισσοτεροι απο εμας δεν πρατουμε σωστα και συνεχως κατηγορουμε καποιον.
τουλαχιστο προσωπικα οσο περναει απο το χερι μου βοηθω ανημπορες ομαδες.αλλα ακου τι εγινε πριν τρεις μερες στο σουπερ μαρκετ της γειτονιας μου....
εξω απο το μ..τη στη πασσαλιδη καθεται ενας αλλοδαπης καταγωγης προφανως μαυριδερος με πλατη στο καδο απορριματων ζητωντας ελεημοσυνη.
πριν μπω εγω μεσα στο σουπερ βγαινει ενας κυριος και δινει στον νεαρο δυο κρουασαν(ακριβως οπως θα εδινε 50 λεπτα)ο νεαρος τα κοιταξε και μετα τον κοιταζε που εφευγε απορημενος λες και ελεγε ομως τι ειναι αυτα???εγω αυτα δεν τα θελω!!
την επομενη μερα εγω γυρνωντας απο το γραφειο (και μετα απο κουβεντα με τη μητερα μου περι θρησκευτικων κλπ) σταματαω στο φαναρι και ενας ηλικιωμενος παλι αλλοδαπης καταγωγης ζηταει ελεημοσυνη.βγαζω και δινω ενα ευρω απο τα 11 που ειχα ολα και ολα πανω μου.ο τυπος κοιταει το νομισμα και φευγει(κοιταξε το νομισμα κανοντας λογαριασμο,τοσα ειχα τοσα εδωσε τοσα εχω...).
αυτο με εξοργισε γιατι η καλη κινηση που προσπαθω να κανω ΔΕΝ πιανει τοπο.αν επιανε δεν θα το κουβεντιαζα καν.
αλλα πουθενα δεν ακουσα στη γειτονια μου οτι το ταδε σχολειο εκει γυρω μαζευει τροφιμα ετσι ωστε καποια μεσημερια τα παιδια να τρωνε στο σχολειο ωστε να παρω 20 παλετα μακαρονια και να τα παω..
οι προσκοποι που ειναι διπλα μου δεν εκαναν κατι αντιστοιχο.
οι ριζες βεβαια ειναι πολυ βαθιες για αυτο το προβλημα και δεν ευθυνεται η κυβερνηση (ειπαμε μην τα ισοπεδωνουμε)
αλλα σιγουρα κατηγορω ευθεως και κατηγορηματικα αυτον που αποφασισε οτι εγω (ο γιωργος ) με τα 804 ευρωπου επερνα μεχρι τωρα πρεπει να συνδραμω στους νεους ανεργους που εχουν δημιουργηθει οχι εξαιτιας μου (η εξαιτιας ΟΛΩΝ αυτων που βρισκονται στην ιδια μοιρα με εμενα) και πλεον παιρνω 776,83 ευρω.
τη στιγμη που ΕΝΑΣ ΒΟΥΛΕΥΤΗΣ δεν ειπε "ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΑ ΕΓΩ ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΩ"
οχι να δωρισει το μισθο του ρε παιδια...ενα μηνα μονο!!!!
και επειδη ειμαι και λιγο μεσα και εξω...τον αυγουστο βουλευτης του πασοκ ΑΠΑΙΤΗΣΕ να του βρουμε τραπεζι σε πολιτιστικη εκδηλωση(ενταξει μεχρι ενα σημειο το δεχομαι),αλλα ανοιξαν ενα μπουκαλακι ουισκακι,ΔΕΝ πληρωσαν και εφυγαν.
οχι δεν κατηγορω 10 εκατομυρια ελληνες...κατηγορω 300.αν οι 300 ηταν σωστοι τοτε οι υπολοιποι 10 εκατομυρια θα αναγκαζονταν να γινουν σωστοι!!!

Monsta
13-10-11, 13:29
Το 2000 ο προϋπολογισμός της Βουλής ήταν 97 εκατομμύρια και το 2009 πήγε στα 222 (φέτος έπεσε στα 198)! Τα κόμματα το 2010 χρηματοδοτήθηκαν με 48 εκατομμύρια (11 περισσότερα από τα 37 που είχαν συμφωνηθεί - η ΝΔ έλαβε άλλα 5, το ΠΑΣΟΚ άλλα 4, το ΚΚΕ άλλα 1.3, ο ΣΥΡΙΖΑ άλλες 900 χιλιάδες και ο ΛΑΟΣ άλλες 700 χιλιάδες). Το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ έχουν πάρει επιπλέον δάνεια 130 εκατομμυρίων (με την εγγύηση του ελληνικού δημοσίου βεβαίως). Η μείωση μόνο του αριθμού των Βουλευτών από 300 σε 200 θα εξοικονομούσε στη χώρα 1 δισεκατομμύριο ετησίως!


πηγή: fb

Skyline_IS
13-10-11, 13:40
Το 2000 ο προϋπολογισμός της Βουλής ήταν 97 εκατομμύρια και το 2009 πήγε στα 222 (φέτος έπεσε στα 198)! Τα κόμματα το 2010 χρηματοδοτήθηκαν με 48 εκατομμύρια (11 περισσότερα από τα 37 που είχαν συμφωνηθεί - η ΝΔ έλαβε άλλα 5, το ΠΑΣΟΚ άλλα 4, το ΚΚΕ άλλα 1.3, ο ΣΥΡΙΖΑ άλλες 900 χιλιάδες και ο ΛΑΟΣ άλλες 700 χιλιάδες). Το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ έχουν πάρει επιπλέον δάνεια 130 εκατομμυρίων (με την εγγύηση του ελληνικού δημοσίου βεβαίως). Η μείωση μόνο του αριθμού των Βουλευτών από 300 σε 200 θα εξοικονομούσε στη χώρα 1 δισεκατομμύριο ετησίως!

Ολοι ανυπαρκτοι,ολοι για κρεμαλα..

Και με εκνευριζει ακομα περισσοτερο το ΚΚΕ που καλει ολους για απεργιες κλπ που μαχεται δηθεν για το λαο,που μας εχει ζαλισει τα @@ με τα καρτελ και τα προλεταριατα ή οπως λεγονται ,δεν δινει ΟΥΤΕ 1 ΕΥΡΩ τσακιστο στα ατομα που πεινανε..Δωρησε ρε τα κονδυλια που παιρνεις για να κανεις τους δρομους λοκω με τις αφισες και τα πανο,δωστα στο χαμογελο του παιδιου,δωσε δωρεαν φαγητο στους αστεγους..Δωσε τα λεφτα που παιρνεις ως βουλευτης σε ιδρυμα που καταπολεμα και βοηθα μικρα παιδια με καρκινο και πες θα προσπαθησω να τα βγαλω περα με 600 ευρω οπως προσπαθουν πολλοι ελληνες..
:ranting2::ranting2::ranting2:

Z4 DCT
13-10-11, 20:48
Η εκτακτη εισφορα που εγινε στα μουλοχτα ΜΟΝΙΜΗ!!!!:shok:



Η έκτακτη εισφορά αλληλεγγύης θα παρακρατείται από μισθούς και συντάξεις

Από μισθούς και συντάξεις των φορολογούμενων θα παρακρατείται η έκτακτη εισφορά αλληλεγγύης, όπως δήλωσε στη Διαρκή Επιτροπή Οικονομικών Υποθέσεων της Βουλής ο Ευάγγελος Βενιζέλος.

Η απόφαση αναμένεται να οδηγήσει σε επιπλέον μείωση των μηνιαίων αποδοχών καθώς θα παρακρατείται ποσοστό 1% έως 4% ανάλογα με το ύψος των ετήσιων αποδοχών.

:thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown::t humbsdown:

Samaro
13-10-11, 20:51
Γιάννη μόλις το άκουσα στις ειδήσεις και έχω τρελαθεί !!
Δεν υπάρχει τέλος !! Δεν υπάρχει έλεος !! Θα πεθάνουν τον κοσμάκι !!:thumbsdown:

Nino
13-10-11, 20:51
Η εκτακτη εισφορα που εγινε στα μουλοχτα ΜΟΝΙΜΗ!!!!:shok:



Η έκτακτη εισφορά αλληλεγγύης θα παρακρατείται από μισθούς και συντάξεις

Από μισθούς και συντάξεις των φορολογούμενων θα παρακρατείται η έκτακτη εισφορά αλληλεγγύης, όπως δήλωσε στη Διαρκή Επιτροπή Οικονομικών Υποθέσεων της Βουλής ο Ευάγγελος Βενιζέλος.

Η απόφαση αναμένεται να οδηγήσει σε επιπλέον μείωση των μηνιαίων αποδοχών καθώς θα παρακρατείται ποσοστό 1% έως 4% ανάλογα με το ύψος των ετήσιων αποδοχών.

:thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown::t humbsdown:


Δεν νομιζω οτι θα "προλαβουν" να την εισπραξουν...

Samaro
13-10-11, 20:59
Δεν νομιζω οτι θα "προλαβουν" να την εισπραξουν...
Το θέμα είναι να μήν προλάβουν να την ψηφίσουν ! Αν ψηφιστεί θα την εισπράξει ο επόμενος !thumb

Andreas_E92
13-10-11, 21:23
Ξύλο παντού και σε όλους! Δεν πάει άλλο!!!

Z4 DCT
13-10-11, 21:36
Η εκτακτη εισφορα που εγινε στα μουλοχτα ΜΟΝΙΜΗ!!!!:shok:



Η έκτακτη εισφορά αλληλεγγύης θα παρακρατείται από μισθούς και συντάξεις

Από μισθούς και συντάξεις των φορολογούμενων θα παρακρατείται η έκτακτη εισφορά αλληλεγγύης, όπως δήλωσε στη Διαρκή Επιτροπή Οικονομικών Υποθέσεων της Βουλής ο Ευάγγελος Βενιζέλος.

Η απόφαση αναμένεται να οδηγήσει σε επιπλέον μείωση των μηνιαίων αποδοχών καθώς θα παρακρατείται ποσοστό 1% έως 4% ανάλογα με το ύψος των ετήσιων αποδοχών.

:thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown::t humbsdown:


ΠΑΡΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΚΕΡΑΣΑΚΙ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΤΑ....ΝΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΛΑΜΟΓΙΟ....


Διπλάσια έκτακτη εισφορά αλληλεγγύης θα πληρώσουν το 2012 οι Έλληνες

Διπλάσια έκτακτη εισφορά αλληλεγγύης θα πληρώσουν σύμφωνα με πληροφορίες του ΣΚΑΪ το 2012 οι έλληνες φορολογούμενοι.

Όπως δήλωσε ο Ευάγγελος Βενιζέλος στη Διαρκή Επιτροπή Οικονομικών Υποθέσεων της Βουλής θα αρχίσει από τις αρχές του 2012 να παρακρατείται από τους μισθούς ή τις συντάξεις η έκτακτη εισφορά που θα κυμαίνεται από 1% έως και 4% ανάλογα με το συνολικό εισόδημα .

Επίσης το 2012 θα ζητηθεί η καταβολή της έκτακτης εισφοράς για τα εισοδήματα του 2011. :shok::shok:

Andreas_E92
13-10-11, 21:53
Φέτος πληρώσαμε του 2010. Η εισφορά του 2011 θα έρθει κι αυτή με εφάπαξ πληρωμή τον Απρίλιο (μάλλον) του 2012, ενώ η εισφορά του 2012 θα πρακρατείται από τον μισθό από 1/1/2012. Εκείνη η βενιζελίνη είναι καλύτερη από την κλασική? Την έχει δοκιμάσει κανείς να μας πει εντυπώσεις?

individual
13-10-11, 22:24
εχει πολλους φιλους και πολλους εχθρους......αλλα ακουστε τι λεει.......και κυριως την ημερομηνια που τα λεει!!!

https://www.youtube.com/watch?v=4ewoiiJd4F4&feature=player_embedded

S8N
14-10-11, 00:14
Μ' αρέσει που λέει πως έβαλε και πάτο στο βαρέλι ο *******. Ό,τι ανακοινώνει αναιρείται την επόμενη εβδομάδα. Κι εκείνος τι κάνει για να δικαιολογηθεί? Βγάζει πατριωτικούς λόγους.

Απ' την άλλη, ο Φωτόπουλος κι ο Μπαλασόπουλος, συνδικαλιστές που ανάθρεψε και γιγάντωσε ο σοσιαλισμός, τολμούν να δηλώνουν πως δε συμμορφώνονται. Σήμερα άκουσα τον δεύτερο να λέει πως τα έχουν βάλει με τον Αρκουδέα, με την επιστράτευση, με ένα σωρό άλλους και πως βγήκαν νικητές. Με την πείνα τα 'χει βάλει ο πρόεδρος της ΠΟΕ-ΟΤΑ? Ο άλλος ο παπάρας ο Φωτόπουλος πως τολμά από τη μια να λέει πως το ρεύμα είναι κοινωνικό αγαθό κι απ' την άλλη να δέχεται να χρηματοδοτείται η ΓΕΝΟΠ με εκατομμύρια από την τσέπη μας?

Με ποιο δικαίωμα οι γαμωσυνδικαλιστές κάνουν κριτική και πολιτική? Υποτίθεται ότι κοιτάζουν το συμφέρον των εργαζομένων. Για να λαϊκίζουν έτσι σημαίνει ότι έχουν λερωμένη τη φωλιά τους και αποζητούν να πάρουν την κοινή γνώμη με το μέρος τους. Στο διάολο όλοι τους. Κι ακόμα παραπέρα. Ουστ. Κοράκια.

Driver M
14-10-11, 00:45
Αν οι συνδικαλιστές παραλύσουν με τη βοήθεια των πολιτών το μπου@@@λο που λέγεται ελληνικό κράτος και ρίξουν το καθεστώς (ΠΑΣΟΚ), τότε θα είναι το πρώτο χρήσιμο πράγμα που κάνουν εδώ και χρόνια.

Ξέρουμε πολύ καλά τον αρνητικό ρόλο τους τόσα χρόνια, αυτό όμως δε σημαίνει πως η κόντρα τους με τους κυβερνόντες δε μπορεί να ευνοήσει το κοινωνικό σύνολο.

Όποιος πάει κόντρα στους δοσίλογους που κυβερνούν, για όποιο λόγο και αν το κάνει (προσωπικά-οικονομικά οφέλη, πολιτικές σκοπιμότητες ή πιο αγνά πιστεύω), είναι στο σωστό δρόμο και μακάρι σε λίγες μέρες όλοι οι πολίτες, ο καθένας από το πόστο του, να προβεί σε ενέργειες παρεμπόδισης του καταστροφικού κυβερνητικού έργου.

Το να πέσει η κυβέρνηση είναι μονόδρομος και το πλέον βασικό μέλημα κάθε ευσυνείδητου πολίτη, μετά θα έρθει και η ώρα της επίλυσης των υπόλοιπων προβλημάτων που ταλανίζουν κοινωνία, μεταξύ αυτών και του διαστρεβλωμένου συνδικαλισμού των τελευταίων ετών.

katsaraios
14-10-11, 01:03
:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
καλα υπαρχουν ατομα σοβαρα που ελπιζουν σε συνδικαλιστες??
ενα παραδειγμα αν ειναι ισως μικροι σε ηλικια και δεν θυμουνται η δεν εζησαν ...

Μητσοτακης - ΕΑΣ τοτε που οι Σταμουληδες κυνηγαγανε ξεβρακωτους στην Ομονοια επειδη ξεβολευτηκαν (βγαζανε τους λεβιεδες οι οδηγοι οποτε καυ@@νανε και σχολαγανε)και εφυγε η επιχειρηση απο το καταχρεωμενο Δημοσιο.
Οι συνδικαλιστες που παντα ειναι εναντια σε οτιδηποτε παει να αμφισβητησει την καλοβολεμενη κλαδικη τους συμβαση η συμφωνια κατω απο το τραπεζι...
Αν ειστε μικροι δικαιολογειστε αλλα ρωτηστε να μαθετε ,αν ειστε πανω απο 25 καλα να παθετε για οτι σας κανουν οσο πιστευετε σε τετοιους.

Driver M
14-10-11, 01:07
Δεν είπα πως πιστεύω σε συνδικαλιστές, αν απευθύνεσαι σ'εμένα φίλε Κατσαραίε.

Είπα απλά πως σε έναν κοινό αγώνα ο καθένας μπορεί να έχει τη χρησιμότητά του.
Ακόμα και οι συνδικαλιστές.

katsaraios
14-10-11, 01:22
Δεν είπα πως πιστεύω σε συνδικαλιστές, αν απευθύνεσαι σ'εμένα φίλε Κατσαραίε.

Είπα απλά πως σε έναν κοινό αγώνα ο καθένας μπορεί να έχει τη χρησιμότητά του.
Ακόμα και οι συνδικαλιστές.

η λογικη των λεγομενων σου αν δεν καταλαβαινω λαθος ειναι ο σκοπος αγιαζει τα μεσα.
αν ειναι ετσι και σκοπος ειναι μονο να φυγει η κυβερνηση λυπαμαι αλλα ειναι πολυ βραχυπροθεσμης στοχευσης ,καθως αν ολοι οικιοποιηθουν την "νικη" τους θα εχουμε πολλα ανεξοφλητα γραμματια υποσχεσεων και προσδοκιων απο τους επομενους κυβερνωντες .
δλδ ΕΛΕΟΣ καπου πρεπει να ξεκαθαρισουν μια και καλη το βολεμα αλλιως σε 2-3 μηνες παλι τα ιδια θα λενε οσοι χανουν καποια υπερβολικα για αλλους προνομια εργασιας.
αν ομως δουμε πιο μακροπροθεσμα και εχοντας υποτιθεται σοβαροτητα και ευθυνη καποιοι πρεπει να αποκλειστουν η να "κουρευτουν" για να υπαρχει μελλον.
Και σε αυτο το "κουρεμα" οι Φωτοπουλοι κλπ πρεπει να ειναι απο τους πρωτους.

Eleni
14-10-11, 05:52
Νέα Υόρκη.- Η αστυνομία της Νέας Υόρκης ανακοίνωσε ότι εξάρθρωσε διεθνές δίκτυο εγκληματιών, μέλη του οποίου αγόραζαν υπολογιστές και προϊόντα υψηλής τεχνολογίας, χρεώνοντάς τα σε πλαστές πιστωτικές κάρτες. Οι Αρχές πραγματοποίησαν δεκάδες συλλήψεις. Τουλάχιστον 86 άτομα συνελήφθησαν και 25 ακόμα αναζητούνται για τον ρόλο τους στην απάτη εκατομμυρίων, στην οποία συμμετείχαν πέντε οργανώσεις εγκλημάτων στη Νέα Υόρκη.
Ταμίες σε τράπεζες, σερβιτόροι και δεκάδες άλλα άτομα που δούλευαν για τις συμμορίες, έκλεβαν τα στοιχεία από τις πιστωτικές κάρτες πελατών, χρησιμοποιώντας ένα ειδικό μηχάνημα. Στη συνέχεια έστελναν τα στοιχεία σε ειδικούς που θα έφτιαχναν ψεύτικες πιστωτικές κάρτες.
Ορισμένα μέλη των συμμοριών (οι λεγόμενοι «αγοραστές») χρησιμοποιούσαν αυτές τις ψεύτικες πιστωτικές κάρτες για να αγοράσουν προϊόντα της Apple στις ΗΠΑ και να ζήσουν μια ζωή πολυτέλειας. Στη συνέχεια πουλούσαν αυτά τα προϊόντα σε οργανώσεις εγκληματιών στην Κίνα, την Ευρώπη και τη Μέση Ανατολή.
Άλλωστε, οι Αρχές ανακάλυψαν ότι τα εγκληματικά δίκτυα της Νέας Υόρκης είχαν επαφές με άλλα στην Αφρική, την Ευρώπη, την Μέση Ανατολή και την ανατολική Ασία.
«Αυτή είναι η μεγαλύτερη και σίγουρα από τις πιο σύνθετες υποθέσεις κλοπής ταυτότητας και απάτης με πιστωτικές κάρτες που έχουμε αντικρίσει» δήλωσε ο Γενικός Εισαγγελέας του Κουίνς, Ρίτσαρντ Μπράουν.
Η αστυνομία κατάσχεσε δεκάδες χιλιάδες δολάρια σε μετρητά, ηλεκτρονικό εξοπλισμό αξίας 650.000 δολαρίων, όπλα, υπολογιστές, ακριβά παπούτσια, ρολόγια και άλλα.
«Οι απάτες και η φαντασία που αναπτύσσουν (οι εγκληματίες) στις μέρες μας σε κάνει να σαστίζεις» δήλωσε ο αστυνομικός επιθεωρητής Ρέιμοντ Κέλι.


πηγη - Εφημεριδες

Thomelef
14-10-11, 09:00
οι απεργίες δεν κάνουν καλό σε κανέναν. αυτό είναι το μόνο σίγουρο...ίσα ίσα, μόλις
λήξουν οι απεργίες, θα βγάλουν το τεφτέρι, θα κάνουν τον απολογισμό του τι έχασε το
κράτος όλες αυτές τις μέρες, και πολύ απλά θα γυρίσουν να μας ζητήσουν πάλι τα σπασμένα.
θα κάνουν λέει τα καταστήματα απεργία, πράγμα που σημαίνει 200 εκ. ημερησίως οφ απο
τα κρατικά έσοδα...πάρε μια επιπλέον έκτακτη εισφορά για τον δεκέμβρη λοιπόν...απορώ
πως ακόμα δεν έχει καταλάβει ο κόσμος, ότι η οποιαδήποτε αντίδραση γυρίζει εις βάρος του
πολίτη με διπλάσιο τίμημα. φυσικά και δεν λέω να σκύβουμε το κεφάλι, αλλά ο κύκλος
της δουλειάς πρέπει να γυρνάει χωρίς να σταματά...δεν σου αρέσει???φεύγεις. εγώ αν
πώ σε έναν υπάλληλο ξέρεις πρέπει να σου κάνω μείωση, θα σκεφτεί ποιο είναι το
συμφέρον του πρώτα, μετά το συμφέρον του εργοστασίου, και έπειτα θα πράξει...
σε καμμία περίπτωση όμως δεν θα κάνει κατάληψη, ή απεργία με την απαίτηση να
πληρώνεται...γιατί για να βγαίνει ο καστανίδης και να λέει πως όποιος κάνει απεργία
δεν θα πληρωθεί, σημαίνει πως μέχρι τώρα οι απεργοί ή κάποιοι απο τους απεργούς
πληρώνονται...επίσεις θέλω να επισημάνω, πως ακόμα και να φύγει το πασοκ απο την
κυβέρνηση και έρθει κάποιος άλλος, δεν θα αλλάξει τπτ...αυτά που λέει σήμερα ο
σαμαράς, τα έλεγε ο γιωργάκης πρίν ανέβει στην εξουσία, και είδαμε τελικά πόσες
υποσχέσεις του κράτησε...τι σας κάνει να πιστεύετε ότι και όλοι οι υπόλοιποι δεν θα
κάνουν το ίδιο με τον γιωργάκη???είμαστε σε μία χώρα χρεοκωπημένη, λεφτά ΔΕΝ
υπάρχουν, υπάρχει κυριαρχία στον τόπο απο παντού πλύν της ελλάδος, και τέλευταίο
και κυριότερο, δεν υπάρχει σεβασμός απέναντι στον άνθρωπο...κοινωνικό κράτος και
μπούρδες. ζούμε σε έναν εφιάλτη τελικά, και όλα αυτά τα σενάρια περί πρακτόρων και
συνομωσιών μεταξύ χωρών, κρυφές συμφωνίες για τις μοίρες εκατομμυρίων ανθρώπων
και εκατοντάδων χωρών που τα ακούγαμε και γελούσαμε, βγάινουν τελικά να είναι
η πικρή αλήθεια για την σημερινή πραγματικότητα...πρέπει να ξυπνήσει ο κόσμος,
και να πράξει για το δικό του καλό. οι απεργίες είναι ο νούμερο ένας λόγος για να
χειροτερέψουν τα πράγματα πολύ πιο γρήγορα...δεν έχουν κανένα μα κανένα
αποτέλεσμα, όσο και να χτυπιούνται οι συνδικαλιστές...αλήθεια!!!ο μισθός του
παναγόπουλου που βρίσκεται σήμερα άραγε???του αρχηγού των απεργών!!!πέρυσι
πάντως ήταν στα 24κ το μήνα...thumb

Lambros46
14-10-11, 18:28
https://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=25556&Itemid=160

tmilatos
14-10-11, 19:50
Φέτος πληρώσαμε του 2010. Η εισφορά του 2011 θα έρθει κι αυτή με εφάπαξ πληρωμή τον Απρίλιο (μάλλον) του 2012, ενώ η εισφορά του 2012 θα πρακρατείται από τον μισθό από 1/1/2012. Εκείνη η βενιζελίνη είναι καλύτερη από την κλασική? Την έχει δοκιμάσει κανείς να μας πει εντυπώσεις?

Ποια....βαζελινη? Ακομα εκει μεινατε? Τρεξτε στο πλησιεστερο φαρμακειο αμεσως πριν εξαντληθει...

-Θεοφιλος-

Driver M
14-10-11, 20:22
η λογικη των λεγομενων σου αν δεν καταλαβαινω λαθος ειναι ο σκοπος αγιαζει τα μεσα.
αν ειναι ετσι και σκοπος ειναι μονο να φυγει η κυβερνηση λυπαμαι αλλα ειναι πολυ βραχυπροθεσμης στοχευσης ,καθως αν ολοι οικιοποιηθουν την "νικη" τους θα εχουμε πολλα ανεξοφλητα γραμματια υποσχεσεων και προσδοκιων απο τους επομενους κυβερνωντες .
δλδ ΕΛΕΟΣ καπου πρεπει να ξεκαθαρισουν μια και καλη το βολεμα αλλιως σε 2-3 μηνες παλι τα ιδια θα λενε οσοι χανουν καποια υπερβολικα για αλλους προνομια εργασιας.
αν ομως δουμε πιο μακροπροθεσμα και εχοντας υποτιθεται σοβαροτητα και ευθυνη καποιοι πρεπει να αποκλειστουν η να "κουρευτουν" για να υπαρχει μελλον.
Και σε αυτο το "κουρεμα" οι Φωτοπουλοι κλπ πρεπει να ειναι απο τους πρωτους.
Σκοπός είναι να φύγει η κυβέρνηση αυτή και όποιος άλλος σκοπεύει να εφαρμόσει τακτικές αλητείας, εκμετάλλευσης και ανισοτήτων βυθίζοντας τους πολίτες στη δυστυχία.
Αυτό είναι το πλέον μακροπρόθεσμο που μπορούμε να πετύχουμε.

Αν περιμένουμε από αυτούς, που έχουν κόψει με το έτσι θέλω μισθούς και συντάξεις, προσπαθούν να καταργήσουν συλλογικές συμβάσεις και κατώτατο μισθό και φορολογούν ακόμα και όσους αμείβονται με 500 ευρώ το μήνα (5000 ευρώ το αφορολόγητο), να σώσουν τη χώρα, τότε είμαστε χαμένοι από χέρι.

Ακόμα και οι αχρείοι ψευτοσυνδικαλιστές μπροστά στη συμμορία αυτή που κυβερνά είναι άκακα σχολιαρόπαιδα.
Πρώτα πρέπει να πέσουν οι ανίκανοι και ξεπουλημένοι κυβερνώντες και μετά οφείλουμε να διορθώσουμε και τα υπόλοιπα κακώς κείμενα, εκ των οποίων και ο διαστρεβλωμένος συνδικαλισμός που υπηρετεί το αφεντικό και όχι τον εργαζόμενο.
Αλλά με αυτούς στο τιμόνι, το παιχνίδι είναι χαμένο πριν καν παιχτεί.

Samaro
14-10-11, 20:40
Θεόφιλε, το γύρισες στην γαστρεντερολογία , κωλονοσκόπιση κλπ ? :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

paganis
14-10-11, 20:51
εκανα μια συγκριση της ζωης που ειχα-ειχαμε περισυ και αυτης που ζουμε σημερα! κανοντας λοιπον τον απολογισμο,,,ειδα οτι η πλειοψηφια των φιλων μεταναστευσε ή το προγραμματιζει..τα εισοδηματα μας εχουν περικοπει στο μισο..η μοναδικη κουβεντα που κανουμε ειναι για τα φοροεισπρακτικα ! εμεις συνεχιζουμε να διαφωνουμε για το ποιος φταιει αλλα επι της ουσιας παραμενουμε απραγοι! ολοι γκρινιαζουμε για τις περικοπες και την ακριβεια...αλλα στην πρωτη ευκαιρια ολοι αισχροκερδουν(βενζινοπωλε , ελ.επαγγελματιες κτλ)! βλεπω εκεινους(πολιτικους) που μας φεραν σε αυτην την κατασταση...να μας προτεινουν λυσεις...να εμφανιζονται ως σωτηρες...και το χειροτερο να μην εχεις καποια εναλλακτικη επιλογη! με συνχωρητε...αλλα εχει χαθει καθε ελπιδα...φως πουθενα...και ολοενα βουλιαζουμε περισσοτερο...! ακομα και αν στο τελος....καταφερουμε να εχουμε ενα πιατο φαι και μια στεγη(επι πληρωμη στο κρατος)..θα εχουμε χασει, καθετι που προσφερει ποιοτητα ζωης.! δεν μιλαω για πολυτελειες..αλλα για εκεινα που σου διασφαλιζουν ενα παρον και μελλον..υγειονομικη περιθαλψη..παιδεια..σωματικ η ασφαλεια...καθως και τους φιλους που θα εχουν εγκαταλειψει την χωρα!

Thomelef
14-10-11, 20:53
Σκοπός είναι να φύγει η κυβέρνηση αυτή και όποιος άλλος σκοπεύει να εφαρμόσει τακτικές αλητείας, εκμετάλλευσης και ανισοτήτων βυθίζοντας τους πολίτες στη δυστυχία.
Αυτό είναι το πλέον μακροπρόθεσμο που μπορούμε να πετύχουμε.

Αν περιμένουμε από αυτούς, που έχουν κόψει με το έτσι θέλω μισθούς και συντάξεις, προσπαθούν να καταργήσουν συλλογικές συμβάσεις και κατώτατο μισθό και φορολογούν ακόμα και όσους αμείβονται με 500 ευρώ το μήνα (5000 ευρώ το αφορολόγητο), να σώσουν τη χώρα, τότε είμαστε χαμένοι από χέρι.

Ακόμα και οι αχρείοι ψευτοσυνδικαλιστές μπροστά στη συμμορία αυτή που κυβερνά είναι άκακα σχολιαρόπαιδα.
Πρώτα πρέπει να πέσουν οι ανίκανοι και ξεπουλημένοι κυβερνώντες και μετά οφείλουμε να διορθώσουμε και τα υπόλοιπα κακώς κείμενα, εκ των οποίων και ο διαστρεβλωμένος συνδικαλισμός που υπηρετεί το αφεντικό και όχι τον εργαζόμενο.
Αλλά με αυτούς στο τιμόνι, το παιχνίδι είναι χαμένο πριν καν παιχτεί.

και πιστεύεις πως με τις απεργείες θα γίνει αυτό που λές ρε άρη???άλλο το ένα,
άλλο το άλλο. επίσεις άντε και έπεσε αυτή η κυβέρνηση. και έρχεται η επόμενη
και κάνει τα ίδια. πάλι φτου και απο την αρχή???απεργείες???μα αυτή την
γ@μημενη λέξη, την ακούγαμε και σε καλές εποχές...πόσο δύσκολο είναι για
να το καταλάβει κάποιος ότι οποιαδήποτε απεργιακή κινητοποίηση, έχει σοβαρό
αντίκτυπο στην γενική οικονομία, και είναι ο νούμερο ένας λόγος στο να μας
χρεώσουν και άλλα, επειδή βγαίνουμε εκτός στα έσοδα.

Driver M
14-10-11, 21:39
Θωμά κάπως πρέπει να αντιδράσουμε.
Η αλλαγή δεν θα έρθει ουρανοκατέβατη.

Αν γίνουν μαζικές και σοβαρές απεργίες, τότε είναι ζήτημα χρόνου να αλλάξει η κατάσταση.
Αν τη μια απεργεί ο ένας όμως και του ρίχνονται οι υπόλοιποι, αν την άλλη κάνει το ίδιο ο άλλος κλάδος κοκ, τότε ούτε αποτέλεσμα θα υπάρξει και οι πολίτες θα ταλαιπωρούνται τσάμπα.

Η απεργία μπορεί να είναι ίσως αναγκαίο κακό αλλά είναι και το βασικό (μην πω και σχεδόν μοναδικό) μέσο πίεσης του εργαζομένου.
Τουλάχιστον εγώ δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι διαφορετικό (μαζί με τις κινητοποιήσεις-καταλήψεις κλπ) ώστε να φύγουν οι γελοίοι που κυβερνούν.

Αν μας πειράζουν (δε μιλάω για εσένα) πιο πολύ οι απεργίες από αυτούς που έχουν κάνει το 80%+ του πληθυσμού να αντιμετωπίζει πλέον σοβαρά προβλήματα επιβίωσης και έχουν γυρίσει τις ζωές όλων σε επίπεδα δεκαετίας 60, τότε πολύ απλά διαφωνώ κάθετα.

Thomelef
14-10-11, 22:02
αυτό που θέλω να πώ είναι πως πάλι δεν γίνεται κάτι, και ταλαιπωρούμαστε όλοι μας,
και στο τέλος θα δει ο βενιζέλος την χασούρα και θα μας την φορτωσει στην πλάτη
μας. επίσεις, το πρώτο που κατέφεραν όλες αυτές οι απεργίες πέραν του οικονομικού,
είναι η τεράστια σύγχιση, τόνους απο σκουπίδια που τώρα οι ιιδιωτικές εταιρείες
θα καρπωθούν την συγκομιδή ενώ εμείς πληρώνουμε σταθερά δημοτικά τέλη,
μπάχαλο με τα τελωνεία και τον ερχομό του πετρελαίου θέρμανσης σε μια πολύ
απότομη αλλαγή του καιρού, και 1000 δυο άλλα τα οποία κάνουν πολύ χειρότερη
την κατάσταση απ'ότι θα την έκαναν οι πολιτικοί απο μόνοι τους...τέλος, να'σαι
σίγουρος, πως καμμία απεργεία, καμμία συγκέντρωση δεν πρόκειτε να ρίξει
ένα κόμα...εδώ πάει να πέσει ο παπανδρέου, και αυτός πέφτει μόνο απο τον
περίγυρο του, και απο κανέναν συνδικαλιστή...η δύναμη της φωνής του λαού,
είναι πλέον ιστοριούλα, όπως η κοκκινοσκουφίτσα και τα τρία γουρουνάκια...
και τέλος σε ρωτώ. ειλικρινά πιστεύεις πως πρόκειτε να αλλάξει κάτι μέσα απο
τις απεργείες και την πτώση του παπανδρέου???και λέω παπανδρέου, γιατί
αυτός θα πέσει, και όχι το πασοκ.

Monsta
14-10-11, 22:15
Διαστρεβλωμένη Δημοκρατία...

https://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_columns_2_01/02/2011_430907
https://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_politics_2_06/02/2011_431623
https://www.inews.gr/180/mia-aperanti-chomateri-i-athina-kai-oi-apergoi-tis-poe-ota-plironontai-kanonika.htm

Driver M
15-10-11, 00:03
αυτό που θέλω να πώ είναι πως πάλι δεν γίνεται κάτι, και ταλαιπωρούμαστε όλοι μας,
και στο τέλος θα δει ο βενιζέλος την χασούρα και θα μας την φορτωσει στην πλάτη
μας. επίσεις, το πρώτο που κατέφεραν όλες αυτές οι απεργίες πέραν του οικονομικού,
είναι η τεράστια σύγχιση, τόνους απο σκουπίδια που τώρα οι ιιδιωτικές εταιρείες
θα καρπωθούν την συγκομιδή ενώ εμείς πληρώνουμε σταθερά δημοτικά τέλη,
μπάχαλο με τα τελωνεία και τον ερχομό του πετρελαίου θέρμανσης σε μια πολύ
απότομη αλλαγή του καιρού, και 1000 δυο άλλα τα οποία κάνουν πολύ χειρότερη
την κατάσταση απ'ότι θα την έκαναν οι πολιτικοί απο μόνοι τους...τέλος, να'σαι
σίγουρος, πως καμμία απεργεία, καμμία συγκέντρωση δεν πρόκειτε να ρίξει
ένα κόμα...εδώ πάει να πέσει ο παπανδρέου, και αυτός πέφτει μόνο απο τον
περίγυρο του, και απο κανέναν συνδικαλιστή...η δύναμη της φωνής του λαού,
είναι πλέον ιστοριούλα, όπως η κοκκινοσκουφίτσα και τα τρία γουρουνάκια...
και τέλος σε ρωτώ. ειλικρινά πιστεύεις πως πρόκειτε να αλλάξει κάτι μέσα απο
τις απεργείες και την πτώση του παπανδρέου???και λέω παπανδρέου, γιατί
αυτός θα πέσει, και όχι το πασοκ.
Προσωπικά, πιστεύω πολύ στη δύναμη του κόσμου, αρκεί να είναι ενωμένος και να το πιστέψει πραγματικά.
Τα παραδείγματα σε όλο τον πλανήτη αυτό έδειξαν.

Αλλά εννοείται πως θα υπάρξουν και απώλειες.
Όπως και ταλαιπωρία θα υπάρξει από τις απεργίες και πολλά ακόμα,από τον καναπέ δεν γίνεται τίποτα.
Και αυτοί που διαμαρτύρονται για τις απεργίες, αν έφταναν στα καλά καθούμενα να παίρνουν μισθούς πείνας και είχαν τη δύναμη να απεργήσουν (γιατί οι υπάλληλοι του ιδιωτικού τομέα ΔΕΝ έχουν τη δύναμη να το κάνουν δυστυχώς), το ίδιο θα έκαναν και θα ήταν και απολύτως λογικό.

Και φυσικά το θέμα δεν είναι απλά η πτώση του Παπανδρέου, αλλά όλης της πολιτικής που έφερε ο Παπανδρέου με την Τρόικα, ώστε να μην τολμήσει ο επόμενος να εφαρμόσει παρόμοια μέτρα.
Ειδάλλως δεν έχει νόημα η οποιαδήποτε αντίδραση.

Όπως και να'χει, πιστεύω πως τους επόμενους μήνες θα δούμε πολύ κλιμακωμένες καταστάσεις, ώστε οι τωρινές απεργίες και κινητοποιήσεις να φαντάζουν αστείες.
Βλέπω ολοένα και περισσότερους πολίτες βαθιά συνειδητοποιημένους και αποφασισμένους, μόνο μια σπίθα χρειάζεται για το μεγάλο μπαμ...

Εδώ κάποια απλά και ουσιαστικά πράγματα που ΚΑΜΙΑ δοσίλογη ελληνική κυβέρνηση δεν παίζει να εφήρμοζε ποτέ.
Προς θρέψη του νου και προβληματισμό.

https://www.youtube.com/watch?v=p8T2CXaT5PY"]https://www.youtube.com/watch?v=p8T2CXaT5PY

S8N
15-10-11, 01:19
Με όλο τον σεβασμό Άρη, πιστεύω πως δεν έχεις καταλάβει σε τι θέση βρισκόμαστε.

Βαθιά συνειδητοποημένοι πολίτες δεν υπάρχουν. Υπάρχουν μόνο πρόβατα κατευθυνόμενα από κόμματα, συντεχνίες και δημοσιογράφους. Πρόβατα που κοιτούν τον κώλο τους και μόνο αυτόν.

Επίσης, δεν υπάρχει νομιμότητα στις καταλήψεις και στους αγώνες που βλέπεις αυτές τις μέρες. Αγώνας κόντρα στην υγεία των πολιτών (κατάληψη ΧΥΤΑ), μάχη κόντρα στην ευημερία του λαού (καταλήψεις δημοσίων κτιρίων) και επανάσταση με χρήματα των πολιτών (ΓΕΝΟΠ) και ανοχή όλης της κοινωνίας (ΠΟΕ ΟΤΑ) δεν εντάσσονται σε κανένα δίκαιο.

Η σήψη του συστήματος δεν αναδεικνύεται μόνο από τους κάθε λογής βολεμένους που κάνουν τη ζωή μας ανυπόφορη για να εξακολουθήσουν να εισπράτουν τους παχυλούς μισθούς του παρελθόντος χωρίς να παράγουν το ανάλογο έργο. Αναδεικνύεται κι από την ανεγκέφαλη νεολαία που καταστρέφει τα σχολεία της, που προσφέρει άσυλο σε εγκληματίες (βλ. ληστές με καλάσνικωφ), που επιδίδεται σε ακατανόμαστες ενέργειες (μέθη, ναρκωτικά, χαρτοπαιξία), που αναρτά πανό με τα ονόματα των καθηγητών οι οποίοι ψήφισαν κατά της κατάληψης χαρακτηρίζοντάς τους 'ρουφιάνους' και απειλώντας τους (25 φοιτητές του Πανεπιστημίου Αιγαίου).

Αυτά Άρη είναι φασισμός που καλλιεργείται από τα πιο συντηρητικά κόμματα στην Ελλάδα σήμερα, εκείνα της αριστεράς, καθώς και αρρωστημένος συνδικαλισμός που καλλιεργήθηκε από τον Ανδρέα Παπανδρέου και γιγαντώθηκε πίσω από το πέπλο του σοσιαλισμού.

Είμαι ο τελευταίος που θα υπερασπιστεί τα μέτρα της κυβέρνησης, αλλά αν νομίζεις ότι υπάρχει άλλος δρόμος γελιέσαι. Το σφάλμα του Τζέφρυ και του κάθε ανεγκέφαλου υπουργού είναι ότι έπρεπε να βάλουν το μαχαίρι στο κόκκαλο νωρίτερα. Αν το είχαν κάνει δε θα πληρώναμε όλοι εμείς τη νύφη. Αν η Ολυμπιακή είχε πωληθεί πριν μας φεσώσει με 5 δις, αν είχαν γίνει αποκρατικοποιήσεις, αν είχε μειωθεί ο δημόσιος τομέας εξ' αρχής, αν είχαν καταργηθεί φορείς τύπου 'Εθνικό κέντρο Αργιλομάζης', αν είχε κάποιος τα κότσια να καταπολεμήσει τη φοροδιαφυγή χωρίς να υπολογίσει πολιτικό κόστος, αν είχαν απελευθερωθεί τα επαγγέλματα, αν... αν...αν..., τότε δε θα βρισκόμασταν εδώ που βρισκόμαστε τώρα.

Έλα στη θέση μου και πες μου γιατί πρέπει να πληρώνω φόρους από τη στιγμή που οι Πολεοδομίες είναι υπό κατάληψη και αδυνατώ να φέρω εις πέρας τις υποθέσεις που βάζουν τροφή στο τραπέζι μου, τα σκουπίδια με πνίγουν, τα ΜΜΜ απεργούν και γενικά ΤΙΠΟΤΑ δε δουλεύει.

Στα παπάρια μου οι κινητοποιήσεις. Στα παπάρια μου και οι εφεδρείες. Εμένα δε με ρώτησε κανείς πως τα βγάζω πέρα. Κανείς δεν ήρθε να μου χαρίσει χρήματα υπό μορφή επιδότησης. Κανείς δε μου έδωσε πριμ παραγωγικότητας, δώρο Χριστουγέννων ή Πάσχα. Κανείς δε νοιάστηκε σε ποιο σχολείο θα στείλω τα παιδιά μου όταν το δημόσιο είναι υπό κατάληψη. Κανείς δεν ενδιαφέρθηκε αν έχω χρήματα να πληρώσω την ασφάλιση της άνεργης συζύγου μου. Κανείς δε με ρώτησε πως τα βγάζω πέρα με περαιώσεις, πάγια, έκτακτα χαράτσια, ενοίκια, φόρους επιτηδεύματος κλπ. Θεωρούν εκ των προτέρων ότι ελεύθερος επαγγελματίας = φοροφυγάς. Κανείς δεν ίδρωσε όταν στηνόμουν με τις ώρες στις Δημόσιες Υπηρεσίες, περιμένοντας έναν υπάλληλο που πήρε ξαφνικά αναρρωτική, που είχε επιτροπή, που έλειπε σε αυτοψία, που δεν πήδηξε το προηγούμενο βράδυ. Πρέπει κάθε μέρα να αποδεικνύω την αξία μου σε ένα άκρως ανταγωνιστικό περιβάλλον, μη αξιοκρατικό, διεφθαρμένο, αντιπαραγωγικό, με δαιδαλώδη πολυνομία.

Στον αντίοδα, κάποιοι εισέπρατταν επιδόματα, μισθούς και δώρα και ζήταγαν επιπλέον γρηγορόσημο, φακελάκι, λάδωμα, πουρ-μπουάρ. Από τον υπάλληλο στη δημόσια υπηρεσία έως τον οδοκαθαριστή που σου χτύπαγε τα κουδούνια στις γιορτές και τον εργολάβο της ΔΕΗ που ερχόταν να σου συνδέσει το ρεύμα και διαπίστωνε πως είχες κατασκευάσει το κουτί 5 cm χαμηλότερα.

Αν όλοι αυτοί οι θιγμένοι είναι μάγκες, ας αποδείξουν την αξία τους τωρα στον ιδιωτικό στίβο. Εκεί όπου 3 εκατομμύρια απροστάτευτοι υπάλληλοι και ελεύθεροι επαγγελματίες έχουν να κάνουν με 1,2 εκατομμύρια μέχρι πρότινως προστατευμένων δημοσίων υπαλλήλων, θωρακισμένων πίσω από έννοιες όπως 'μονιμότητα', 'κόμμα', 'ομοσπονδία', 'πολυνομία' και 'αναρμοδιότητα'.

Μακάρι αυτή την 'αγωνιστικότητα' να τη διοχέτευαν όλοι ετούτοι στην εργασία τους. Το πιθανότερο είναι να μην είχαμε φτάσει εδώ που είμαστε. Και πάλι, αυτή την ύστατη ώρα, αντί να δουλεύουμε κάνουμε απεργίες και καταλήψεις. Όταν θα 'ρθει η πείνα δε θα φταίνε μόνο οι δοσίλογοι στο Κοινοβούλιο. Θα φταίνε και οι 'επαναστάτες'-πρώην φιλαράκια των υπουργών εκτός αυτού. Κυρίως εκείνοι.

joseph
15-10-11, 01:29
Με όλο τον σεβασμό Άρη, πιστεύω πως δεν έχεις καταλάβει σε τι θέση βρισκόμαστε.

Βαθιά συνειδητοποημένοι πολίτες δεν υπάρχουν. Υπάρχουν μόνο πρόβατα κατευθυνόμενα από κόμματα, συντεχνίες και δημοσιογράφους. Πρόβατα που κοιτούν τον κώλο τους και μόνο αυτόν.

Επίσης, δεν υπάρχει νομιμότητα στις καταλήψεις και στους αγώνες που βλέπεις αυτές τις μέρες. Αγώνας κόντρα στην υγεία των πολιτών (κατάληψη ΧΥΤΑ), μάχη κόντρα στην ευημερία του λαού (καταλήψεις δημοσίων κτιρίων) και επανάσταση με χρήματα των πολιτών (ΓΕΝΟΠ) και ανοχή όλης της κοινωνίας (ΠΟΕ ΟΤΑ) δεν εντάσσονται σε κανένα δίκαιο.

Η σήψη του συστήματος δεν αναδεικνύεται μόνο από τους κάθε λογής βολεμένους που κάνουν τη ζωή μας ανυπόφορη για να εξακολουθήσουν να εισπράτουν τους παχυλούς μισθούς του παρελθόντος χωρίς να παράγουν το ανάλογο έργο. Αναδεικνύεται κι από την ανεγκέφαλη νεολαία που καταστρέφει τα σχολεία της, που προσφέρει άσυλο σε εγκληματίες (βλ. ληστές με καλάσνικωφ), που επιδίδεται σε ακατανόμαστες ενέργειες (μέθη, ναρκωτικά, χαρτοπαιξία), που αναρτά πανό με τα ονόματα των καθηγητών οι οποίοι ψήφισαν κατά της κατάληψης χαρακτηρίζοντάς τους 'ρουφιάνους' και απειλώντας τους (25 φοιτητές του Πανεπιστημίου Αιγαίου).

Αυτά Άρη είναι φασισμός που καλλιεργείται από τα πιο συντηρητικά κόμματα στην Ελλάδα σήμερα, εκείνα της αριστεράς, καθώς και αρρωστημένος συνδικαλισμός που καλλιεργήθηκε από τον Ανδρέα Παπανδρέου και γιγαντώθηκε πίσω από το πέπλο του σοσιαλισμού.

Είμαι ο τελευταίος που θα υπερασπιστεί τα μέτρα της κυβέρνησης, αλλά αν νομίζεις ότι υπάρχει άλλος δρόμος γελιέσαι. Το σφάλμα του Τζέφρυ και του κάθε ανεγκέφαλου υπουργού είναι ότι έπρεπε να βάλουν το μαχαίρι στο κόκκαλο νωρίτερα. Αν το είχαν κάνει δε θα πληρώναμε όλοι εμείς τη νύφη. Αν η Ολυμπιακή είχε πωληθεί πριν μας φεσώσει με 5 δις, αν είχαν γίνει αποκρατικοποιήσεις, αν είχε μειωθεί ο δημόσιος τομέας εξ' αρχής, αν είχαν καταργηθεί φορείς τύπου 'Εθνικό κέντρο Αργιλομάζης', αν είχε κάποιος τα κότσια να καταπολεμήσει τη φοροδιαφυγή χωρίς να υπολογίσει πολιτικό κόστος, αν είχαν απελευθερωθεί τα επαγγέλματα, αν... αν...αν..., τότε δε θα βρισκόμασταν εδώ που βρισκόμαστε τώρα.

Έλα στη θέση μου και πες μου γιατί πρέπει να πληρώνω φόρους από τη στιγμή που οι Πολεοδομίες είναι υπό κατάληψη και αδυνατώ να φέρω εις πέρας τις υποθέσεις που βάζουν τροφή στο τραπέζι μου, τα σκουπίδια με πνίγουν, τα ΜΜΜ απεργούν και γενικά ΤΙΠΟΤΑ δε δουλεύει.

Στα παπάρια μου οι κινητοποιήσεις. Στα παπάρια μου και οι εφεδρείες. Εμένα δε με ρώτησε κανείς πως τα βγάζω πέρα. Κανείς δεν ήρθε να μου χαρίσει χρήματα υπό μορφή επιδότησης. Κανείς δε μου έδωσε πριμ παραγωγικότητας, δώρο Χριστουγέννων ή Πάσχα. Κανείς δε νοιάστηκε σε ποιο σχολείο θα στείλω τα παιδιά μου όταν το δημόσιο είναι υπό κατάληψη. Κανείς δεν ενδιαφέρθηκε αν έχω χρήματα να πληρώσω την ασφάλιση της άνεργης συζύγου μου. Κανείς δε με ρώτησε πως τα βγάζω πέρα με περαιώσεις, πάγια, έκτακτα χαράτσια, ενοίκια, φόρους επιτηδεύματος κλπ. Θεωρούν εκ των προτέρων ότι ελεύθερος επαγγελματίας = φοροφυγάς. Κανείς δεν ίδρωσε όταν στηνόμουν με τις ώρες στις Δημόσιες Υπηρεσίες, περιμένοντας έναν υπάλληλο που πήρε ξαφνικά αναρρωτική, που είχε επιτροπή, που έλειπε σε αυτοψία, που δεν πήδηξε το προηγούμενο βράδυ. Πρέπει κάθε μέρα να αποδεικνύω την αξία μου σε ένα άκρως ανταγωνιστικό περιβάλλον, μη αξιοκρατικό, διεφθαρμένο, αντιπαραγωγικό, με δαιδαλώδη πολυνομία.

Στον αντίοδα, κάποιοι εισέπρατταν επιδόματα, μισθούς και δώρα και ζήταγαν επιπλέον γρηγορόσημο, φακελάκι, λάδωμα, πουρ-μπουάρ. Από τον υπάλληλο στη δημόσια υπηρεσία έως τον οδοκαθαριστή που σου χτύπαγε τα κουδούνια στις γιορτές και τον εργολάβο της ΔΕΗ που ερχόταν να σου συνδέσει το ρεύμα και διαπίστωνε πως είχες κατασκευάσει το κουτί 5 cm χαμηλότερα.

Αν όλοι αυτοί οι θιγμένοι είναι μάγκες, ας αποδείξουν την αξία τους τωρα στον ιδιωτικό στίβο. Εκεί όπου 3 εκατομμύρια απροστάτευτοι υπάλληλοι και ελεύθεροι επαγγελματίες έχουν να κάνουν με 1,2 εκατομμύρια μέχρι πρότινως προστατευμένων δημοσίων υπαλλήλων, θωρακισμένων πίσω από έννοιες όπως 'μονιμότητα', 'κόμμα', 'ομοσπονδία', 'πολυνομία' και 'αναρμοδιότητα'.

Μακάρι αυτή την 'αγωνιστικότητα' να τη διοχέτευαν όλοι ετούτοι στην εργασία τους. Το πιθανότερο είναι να μην είχαμε φτάσει εδώ που είμαστε. Και πάλι, αυτή την ύστατη ώρα, αντί να δουλεύουμε κάνουμε απεργίες και καταλήψεις. Όταν θα 'ρθει η πείνα δε θα φταίνε μόνο οι δοσίλογοι στο Κοινοβούλιο. Θα φταίνε και οι 'επαναστάτες'-πρώην φιλαράκια των υπουργών εκτός αυτού. Κυρίως εκείνοι.


:sealed:thumbthumbthumb

Driver M
15-10-11, 01:36
Συνονόματε, διαφωνώ με το ποστ σου ως προς τη γενικότερη ιδέα που προβάλλει αλλά κατά κύριο λόγο στο ότι τα μέτρα που παίρνονται είναι μονόδρομος.
Κατά τη γνώμη μου είναι τα χειρότερα που θα μπορούσαν να παρθούν και είναι αδύνατον με μέτρα σαν κι αυτά, που προκαλούν τεράστια ύφεση στην αγορά και έχουν διαλύσει την (μικρο)μεσαία τάξη, να πάει ποτέ η χώρα μπροστά.

Αλλά έτσι κι αλλιώς οι απόψεις μου για το ποιοι είναι υπεύθυνοι για την κρίση, ποιοι θα βγουν οι μεγάλοι κερδισμένοι κλπ είναι γνωστές και χιλιοειπωμένες, οπότε δεν θα εντρυφήσω περισσότερο.

joseph
15-10-11, 02:01
Αρη κανενας δεν συμφωνει με τα μετρα οπως αποφασίστηκαν τωρα, ολοι βλεπουμε πως τα περισσοτερα, αν οχι ολα ειναι αδικα.
Αυτο οπως που πρεπει να παραδεχτουμε, ειναι οτι το πραγμα επρεπε να εχει μαζευτει απο παλια.

Θα ηταν και πιο ανωδυνο!

Οι ευθυνες των συνδικαλιστων ειναι μεγαλες... αυτοι δεν εκλειναν την Αθηνα οταν δεν τους εδιναν αυξηση 3.5% αλλα 2.5?, οι ιδιοι δεν αντιδρουσαν σε καθε προσπαθεια μεταρρυθμισης?
Ξεχασε κανενας τους καλοπληρωμενους της ολυμπιακης, που φωναζαν οταν τους εκαναν μεταταξη και θα εχαναν το αραλικι?

Ακομα και τους ταξιτζιδες, που εκλειναν τα παντα γιατι θα εβαζαν ταμειακες μηχανες? κλπ κλπ

Το θεμα ειναι πως ορισμενες κοινωνικες ομαδες, ειτε δημοσιων υπαλ, ειτε επαγγελματιων ζουσαν παρασιτικα, εις βαρος αλλων.

Αυτο πληρωνουμε τωρα, δυστηχως.....

E60_Arkadia
15-10-11, 02:29
Το "οχι σε ολα" του τωρινου πρωθυπουργου το θυμασαι Ιωσηφ? Τι μετρα να ειχαν ληφθει? Και εμεις στην Τριπολη θα ειχαμε καει.Μην ξεχναμε οτι το τιμονι των συνδικαλιστων το ειχαν και εχουν οι πρασινοφρουροι.

joseph
15-10-11, 02:54
Το "οχι σε ολα" του τωρινου πρωθυπουργου το θυμασαι Ιωσηφ? Τι μετρα να ειχαν ληφθει? Και εμεις στην Τριπολη θα ειχαμε καει.Μην ξεχναμε οτι το τιμονι των συνδικαλιστων το ειχαν και εχουν οι πρασινοφρουροι.

Τα θυμαμαι βρε φιλε, το θεμα παει απο παλια... δεν δινω δικιο σε κανενα κομμα ειτε δεξια ειτε αριστερα, ομως οπως και να το κανουμε καποιοι εχουν μεγαλυτερο μεριδιο ευθυνης

Το θεμα ειναι οτι πριν καμια τριανταρια χρονια καποιοι θελησαν να "φτιαξουν-γιγαντωσουν" το κομμα τους και οχι την Ελλαδα.

Με οτι συνεπαγεται αυτο, διορισμοι απο τα παραθυρα - νοοτροπια δεν μας κουναει κανενας δουλευουμε δεν δουλευουμε - θαλασσοδανεια - χρεη συνεταιρισμων, κλπ κλπ.

Καλλλιεργησαν μια κουλτουρα στον Ελληνα, οτι εχει μονο δικαιωματα και οχι υποχρεωσεις.

Καλα να παθουμε ετσι οπως τα καναμε.....

Thomelef
15-10-11, 09:52
και συνφωνώ, και δεν συνφωνώ με την πρόταση του καζάκη...συνφωνώ μεν γιατί
δεν υπάρχει άλλη λύση, διαφωνώ δε, γιατί δεν είναι τόσο απλά και ρόδινα όπως
τα παρουσιάζει, ή τουλάχιστο πάει να τα παρουσιάσει...καταρχήν ποιός είπε ότι
ΔΕΝ θα επιστρέψουμε στην δραχμούλα. για εκεί πάμε προς ολοταχώς μάλιστα...
ένα χαζό σενάριο πχ. γίνεται το κούρεμα, και χρωστάμε τα μισά. με όλα τα επακόλουθα
όμως έτσι???γυρνάμε στην δραχμή. τρώει το νόμισμα 3 και 4 υποτιμήσεις...συνεχίζουμε
να χρωστάμε τα ίδια με άλλου τύπου νόμισμα, και αβάντα στους ξένους να έρθουν
να πάρουν ελληνικές ιδιοκτησίες με ευρώ έναντι δραχμής...απο παντού χαμένοι
είμαστε!!!προσωπικά το μοναδικό θετικό που βλέπω μπροστά μου, είναι όντως
η επιστροφή στην δραχμή, για να καταρεύσει το σάπιο τραπεζικό σύστημα,
να καθαρίσει το δημόαιο μια και καλή, να πέσει το υπάρχον πολιτικό σύστημα,
να μπούνε επενδυτές που αξίζουν πραγματικά και μπορούν να τονώσουν την
ανταγωνιστηκότητα της χώρας μας προς τα έξω χωρίς να μασ χτυπάνε στο
εσωτερικό, και τέλος για να ξεκινήσουμε επιτέλους να ξαναπαράγουμε και εμείς
σαν λαός.
και κάτι άσχετο...άκουσα ότι αρεοπαγίτης, έκανε μύνηση στην παπανδρέου, για
εξαπάτηση του ελληνικού λαού. είναι αλήθεια???άκουσε κανείς τπτ???

PANOS-E60
15-10-11, 10:48
Δυό κουβέντες στον πάντα καλό συνομιλητή τον DriverM γύρω από τις απόψεις του κ. Καζάκη.

Καταρχήν θα σου πω, γιά να είμαι ειλικρινής, ότι προ 2 μηνων δεν γνώριζα καν την ύπαρξή του διότι αρθρογραφούσε σε μέσα τα οποία δεν παρακολουθώ, Το τελευταίο διάστημα όμως έχει φιλοξενηθεί σε τηλεπτικούς σταθμούς επανειλημμένα και του έχει δοθεί άπλετος χρόνος να εξηγήσει τις απόψεις του (κανάλι 10 και κοντρα channel).

Η γνώμη μου είναι πως οι προτάσεις του από τεχνοκρατικής πλευράς παρουσιάζουν σοβαρά μειονεκτήματα, εξ ου και προβάλλει κυρίως επιχειρήματα που έχουν κα κάνουν με το διεθνές δίκαιο και λιγότερο με τη λειτουργία των μηχανισμών της καπιταλιστικής παγκοσμιοποιημένης οικονομίας. Μιλάει γιά μονομερή διαγραφή του χρεους μας και επιστροφή σε εθνικό νόμισμα (αποφεύγει να πει τη λέξη δραχμή). Υποστηρίζει ότι οι πρωτογενείς τομείς της οικονομίας επαρκούν γιά να θρέψουν αυτό το λαό. Να θυμίσω ότι η έξοδος από το μηχανισμό που σήμερα μας δανείζει, συνεπάγεται την οριστική αποχή της χώρας από οποιασδήποτε μορφής εξωτερικό δανεισμό στο μέλλον. Ας μη γελιόμαστε, ΚΑΝΕΙΣ δεν θα δανείσει μιά χώρα που θα θυμίζει την Αλβανία του Χότζα, ούτε κινέζος, ούτε ρώσος, ούτε βραζιλιάνος. Σημαίνει επίσης βίαιο ισοσκελισμό του κρατικού προυπολογισμού, νομίζω αντιλαμβάνεται κανείς τι σημαίνει αυτό γιά τα εισοδήματα του απλού λαού και γιά τις κοινωνικές παροχές.

Είναι έτοιμος αυτός ο λαός να βιώσει κάτι τέτοιο ? Παραπέμπω γιά απαντήσεις στο ποστ του S8N παραπάνω. Το κλειδί στην επιχειρηματολογία του κ. Καζάκη είναι ο μηδενισμός του εξωτερικού χρεόυς της χώρας και το οποίο παρουσιάζεται ως το απόλυτο αγαθό. Δε νομίζω ότι είναι έτσι τα πράγματα. Η δυναμική της ενδιαφέρουσας ανάλυσης του οδηγεί σε σταλινικό μοντέλο οικονομίας και μάλιστα σε σύντομο χρόνο. Ιδεολογικά δεν έχω κανένα θέμα, ας απαντήσει όμως στο κρίσιμο ερώτημα όσον αφορά την επάρκεια της χώρας σε πρώτες ύλες και κυρίως σε καύσιμα. Το συνάλλαγμα γιά την προμήθειά τους από που θα βρεθεί ? Από τον τουρισμό μόνο ? Είμαστε βέβαιοι ότι θα επαρκέσει γιά όλες τις συναλλαγματικές ανάγκες της χώρας ή παίζουμε με τη φωτιά ? Την άμεση εκροή του συνόλου του συναλλαγματικού αποθέματος των Τραπεζών και της Τρ. Ελλάδος τη λάβαμε υπόψη μας σε ένα τέτοιο ενδεχόμενο ?

Ολοι πονάμε γιά την κατάντια της χώρας Αρη, όχι μόνο ο κ Καζάκης. Ολοι ψάχνουμε τη χαμένη περηφάνια μας σα λαός και σαν άτομα. Δεν ξέρω αν τελικά θα γίνουμε ποτέ ισότιμοι εταίροι στην ευρωπαική οικογένεια αλλά να ξέρεις ότι αυτός είναι ο εθνικός στόχος και κανείς άλλος. Αν πείσουμε τους δανειστές μας ότι μετανιώσαμε γιά ότι κάναμε τα τελευταία 30 χρόνια, ίσως το πετύχουμε, αν όχι ... θα συνεχίσουμε να αξιώνουμε διατήρηση κεκτημένων απέναντι σε ένα πτωχευμένο κράτος. Δικαίωμά μας είναι ... όπως και η αυτοκτονία.

atha
15-10-11, 11:13
den mas pairnei katholou na bgoume apo to eyro , to mono pou mas sozei einai na ginoume antagonistikoi (siga siga den leo afou exoume patosei kai ekei) na timoritai i forodiafygi opos kai i dolofonia(isos kai sklirotera giati o fobos fylaei ta erma)kai na ekmetaleutoume ton ilio tin thalasa kai ton aera arxika gia kapoia energiaki apexarisi .
fobamai tipota apo ayta den tha ginei

hades7
15-10-11, 11:42
η κατηφορα τελειωμο δεν εχει...
ΟΙ ΥΠΟΥΡΓΟΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΩΝ ΕΡΓΑΣΙΑΣ και ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ

Έχοντας υπόψη τις διατάξεις:
1. Της παραγράφου 3 του άρθρου 90 του ν. 3386/2005, (ΦΕΚ 212/Α) « Είσοδος,
διαμονή και κοινωνική ένταξη υπηκόων τρίτων χωρών στην Ελληνική Επικράτεια»
2. Της παραγράφου 2 περ. β του άρθρου 3 του π.δ. 106/2007 με τις διατάξεις του
οποίου ενσωματώνεται η Οδηγία 2004/38/ΕΚ
3. Του Ν.1558/1985 «Κυβέρνηση και Κυβερνητικά Όργανα», όπως ισχύει
4. Το γεγονός ότι από τις διατάξεις της παρούσας δεν προκαλείται δαπάνη σε βάρος του
Κρατικού Προϋπολογισμού.
Ελληνική
ΑΔΑ: 45ΟΠΝ-0Β4
5. Την αριθ. 31973/07-07-2011 κοινή απόφαση του Πρωθυπουργού και του Υπουργού
Εσωτερικών (ΦΕΚ Β΄1602/08-07-2011) για την ανάθεση αρμοδιοτήτων στον
Υφυπουργό Εσωτερικών.
ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΜΕ

Άρθρο μόνο
1. Επιτρέπεται η είσοδος και η διαμονή στην Ελλάδα, υπηκόων τρίτων χωρών, συντρόφων
πολίτη της Ε. Ε. ή Έλληνα, με τον οποίο διατηρούν σταθερή σχέση προσηκόντως
αποδεδειγμένη, και τον συνοδεύουν κατά την είσοδό του στη χώρα ή εισέρχονται στην
Ελλάδα, προκειμένου να τον επισκεφθούν ή να συνενωθούν με αυτόν.

2. Στα πρόσωπα αυτά, εάν δεν είναι κάτοχοι ισχύοντος τίτλου διαμονής, επιβάλλεται, όπου
απαιτείται βάσει του Κανονισμού 539/2001, όπως αυτός τροποποιήθηκε και ισχύει, η κατοχή
θεώρησης εισόδου (θεώρηση Σένγκεν), που εκδίδεται ατελώς και με απλουστευμένη
διαδικασία.

stefm5
15-10-11, 12:50
Με όλο τον σεβασμό Άρη, πιστεύω πως δεν έχεις καταλάβει σε τι θέση βρισκόμαστε.

Βαθιά συνειδητοποημένοι πολίτες δεν υπάρχουν. Υπάρχουν μόνο πρόβατα κατευθυνόμενα από κόμματα, συντεχνίες και δημοσιογράφους. Πρόβατα που κοιτούν τον κώλο τους και μόνο αυτόν.

Επίσης, δεν υπάρχει νομιμότητα στις καταλήψεις και στους αγώνες που βλέπεις αυτές τις μέρες. Αγώνας κόντρα στην υγεία των πολιτών (κατάληψη ΧΥΤΑ), μάχη κόντρα στην ευημερία του λαού (καταλήψεις δημοσίων κτιρίων) και επανάσταση με χρήματα των πολιτών (ΓΕΝΟΠ) και ανοχή όλης της κοινωνίας (ΠΟΕ ΟΤΑ) δεν εντάσσονται σε κανένα δίκαιο.

Η σήψη του συστήματος δεν αναδεικνύεται μόνο από τους κάθε λογής βολεμένους που κάνουν τη ζωή μας ανυπόφορη για να εξακολουθήσουν να εισπράτουν τους παχυλούς μισθούς του παρελθόντος χωρίς να παράγουν το ανάλογο έργο. Αναδεικνύεται κι από την ανεγκέφαλη νεολαία που καταστρέφει τα σχολεία της, που προσφέρει άσυλο σε εγκληματίες (βλ. ληστές με καλάσνικωφ), που επιδίδεται σε ακατανόμαστες ενέργειες (μέθη, ναρκωτικά, χαρτοπαιξία), που αναρτά πανό με τα ονόματα των καθηγητών οι οποίοι ψήφισαν κατά της κατάληψης χαρακτηρίζοντάς τους 'ρουφιάνους' και απειλώντας τους (25 φοιτητές του Πανεπιστημίου Αιγαίου).

Αυτά Άρη είναι φασισμός που καλλιεργείται από τα πιο συντηρητικά κόμματα στην Ελλάδα σήμερα, εκείνα της αριστεράς, καθώς και αρρωστημένος συνδικαλισμός που καλλιεργήθηκε από τον Ανδρέα Παπανδρέου και γιγαντώθηκε πίσω από το πέπλο του σοσιαλισμού.

Είμαι ο τελευταίος που θα υπερασπιστεί τα μέτρα της κυβέρνησης, αλλά αν νομίζεις ότι υπάρχει άλλος δρόμος γελιέσαι. Το σφάλμα του Τζέφρυ και του κάθε ανεγκέφαλου υπουργού είναι ότι έπρεπε να βάλουν το μαχαίρι στο κόκκαλο νωρίτερα. Αν το είχαν κάνει δε θα πληρώναμε όλοι εμείς τη νύφη. Αν η Ολυμπιακή είχε πωληθεί πριν μας φεσώσει με 5 δις, αν είχαν γίνει αποκρατικοποιήσεις, αν είχε μειωθεί ο δημόσιος τομέας εξ' αρχής, αν είχαν καταργηθεί φορείς τύπου 'Εθνικό κέντρο Αργιλομάζης', αν είχε κάποιος τα κότσια να καταπολεμήσει τη φοροδιαφυγή χωρίς να υπολογίσει πολιτικό κόστος, αν είχαν απελευθερωθεί τα επαγγέλματα, αν... αν...αν..., τότε δε θα βρισκόμασταν εδώ που βρισκόμαστε τώρα.

Έλα στη θέση μου και πες μου γιατί πρέπει να πληρώνω φόρους από τη στιγμή που οι Πολεοδομίες είναι υπό κατάληψη και αδυνατώ να φέρω εις πέρας τις υποθέσεις που βάζουν τροφή στο τραπέζι μου, τα σκουπίδια με πνίγουν, τα ΜΜΜ απεργούν και γενικά ΤΙΠΟΤΑ δε δουλεύει.

Στα παπάρια μου οι κινητοποιήσεις. Στα παπάρια μου και οι εφεδρείες. Εμένα δε με ρώτησε κανείς πως τα βγάζω πέρα. Κανείς δεν ήρθε να μου χαρίσει χρήματα υπό μορφή επιδότησης. Κανείς δε μου έδωσε πριμ παραγωγικότητας, δώρο Χριστουγέννων ή Πάσχα. Κανείς δε νοιάστηκε σε ποιο σχολείο θα στείλω τα παιδιά μου όταν το δημόσιο είναι υπό κατάληψη. Κανείς δεν ενδιαφέρθηκε αν έχω χρήματα να πληρώσω την ασφάλιση της άνεργης συζύγου μου. Κανείς δε με ρώτησε πως τα βγάζω πέρα με περαιώσεις, πάγια, έκτακτα χαράτσια, ενοίκια, φόρους επιτηδεύματος κλπ. Θεωρούν εκ των προτέρων ότι ελεύθερος επαγγελματίας = φοροφυγάς. Κανείς δεν ίδρωσε όταν στηνόμουν με τις ώρες στις Δημόσιες Υπηρεσίες, περιμένοντας έναν υπάλληλο που πήρε ξαφνικά αναρρωτική, που είχε επιτροπή, που έλειπε σε αυτοψία, που δεν πήδηξε το προηγούμενο βράδυ. Πρέπει κάθε μέρα να αποδεικνύω την αξία μου σε ένα άκρως ανταγωνιστικό περιβάλλον, μη αξιοκρατικό, διεφθαρμένο, αντιπαραγωγικό, με δαιδαλώδη πολυνομία.

Στον αντίοδα, κάποιοι εισέπρατταν επιδόματα, μισθούς και δώρα και ζήταγαν επιπλέον γρηγορόσημο, φακελάκι, λάδωμα, πουρ-μπουάρ. Από τον υπάλληλο στη δημόσια υπηρεσία έως τον οδοκαθαριστή που σου χτύπαγε τα κουδούνια στις γιορτές και τον εργολάβο της ΔΕΗ που ερχόταν να σου συνδέσει το ρεύμα και διαπίστωνε πως είχες κατασκευάσει το κουτί 5 cm χαμηλότερα.

Αν όλοι αυτοί οι θιγμένοι είναι μάγκες, ας αποδείξουν την αξία τους τωρα στον ιδιωτικό στίβο. Εκεί όπου 3 εκατομμύρια απροστάτευτοι υπάλληλοι και ελεύθεροι επαγγελματίες έχουν να κάνουν με 1,2 εκατομμύρια μέχρι πρότινως προστατευμένων δημοσίων υπαλλήλων, θωρακισμένων πίσω από έννοιες όπως 'μονιμότητα', 'κόμμα', 'ομοσπονδία', 'πολυνομία' και 'αναρμοδιότητα'.

Μακάρι αυτή την 'αγωνιστικότητα' να τη διοχέτευαν όλοι ετούτοι στην εργασία τους. Το πιθανότερο είναι να μην είχαμε φτάσει εδώ που είμαστε. Και πάλι, αυτή την ύστατη ώρα, αντί να δουλεύουμε κάνουμε απεργίες και καταλήψεις. Όταν θα 'ρθει η πείνα δε θα φταίνε μόνο οι δοσίλογοι στο Κοινοβούλιο. Θα φταίνε και οι 'επαναστάτες'-πρώην φιλαράκια των υπουργών εκτός αυτού. Κυρίως εκείνοι.


περισσότερο δε θα μπορούσα να συμφωνήσω

ενίσταμαι στους 'μονόδρομους'
δήλαδή ο μοναδικός δρόμος που έχουμε είναι η δήμευση των εισοδημάτων και των περιουσιών; όταν κάποιος σου δημεύει το εισόδημα τότε το τεράστιο κίνητρο που έχεις είναι να πάψεις να εργάζεσαι ή να φοροδιαφεύγεις

έχει χάθει κάθε αίσθημα δικαίου και λογικής

όσο αυξάνεται η φορολογία θα πέφτουν τα έσοδα, αυτό το ξέρουν και οι πέτρες πλέον
τώρα είναι αργά, έχουμε αγγίξει το σημείο μη επιστροφής...ό,τι και να γίνει η κατρακύλα δε σταματάει

ο άλλος δρόμος είναι αυτονόητος
όταν μία οικογένεια έχει χρέη και δεν μπορεί να αυξήσει τα εισοδήματά της, ΜΕΙΩΝΕΙ ΤΙΣ ΔΑΠΑΝΕΣ της
αν θέλει να αυξήσει τα έσοδά τις ΜΕΙΩΝΕΙ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ στα προιόντα της,σε οτιδήποτε παράγει, για μπει πάλι ο κόσμος στο μαγαζί
οι τιμές στα προίόντα του κράτους είναι οι φόροι


στοχευμένη μείωση δαπανών και μείωση φόρων είναι το πρώτο βήμα για να αντιστραφεί η πτώση, ενώ το δεύτερο είναι η ανασύσταση της δημόσιας διοίκησης και η απελευθέρωση της αγοράς

δυστυχώς όμως εδώ που φτάσαμε δε νομίζω ότι θα αποφύγουμε το μοιραίο γιατί η κρίση έχει αποκτίσει συστημικό χαρακτήρα...αν γίνονταν όμως τα παραπάνω η πτώχευση του κράτους δε θα έβρισκε εξαθλιωμένους τους πολίτες..

προσπαθουν λέει να πετύχουν πρωτογενές πλεόνασμα...οκ, πρέπει
με ποιό τρόπο όμως; καταστρέφοντας τον παραγωγικό ιστό; με υπεφορολογιση;
και αν το πετύχουν μέσα στο 2012, που δεν πρόκειται, το 2013 πώς θα το πετύχουν; με έξτρα φορολόγηση; σε ποιούς; στους νεκρούς;
τα πλεονάσματα έρχονται με ΑΝΑΠΤΥΞΗ

άντε καλημέρα μας...

tmilatos
15-10-11, 13:02
Θεόφιλε, το γύρισες στην γαστρεντερολογία , κωλονοσκόπιση κλπ ? :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:


Tοση "πρακτικη" που εξασκουν πανω μας, θελοντας και μη γιναμε ειδικοι! :hystericalbs1: :thumbsup:

-Θεοφιλος-

nikos1400
15-10-11, 15:02
https://www.newsbeast.gr/politiki/arthro/245320/den-eimai-upallilos-kanenos/


Ζωα κομματοσκυλα.....
:thumbsdown:
Δε βαζετε μυαλο.

Driver M
15-10-11, 15:51
Δυό κουβέντες στον πάντα καλό συνομιλητή τον DriverM γύρω από τις απόψεις του κ. Καζάκη.

Καταρχήν θα σου πω, γιά να είμαι ειλικρινής, ότι προ 2 μηνων δεν γνώριζα καν την ύπαρξή του διότι αρθρογραφούσε σε μέσα τα οποία δεν παρακολουθώ, Το τελευταίο διάστημα όμως έχει φιλοξενηθεί σε τηλεπτικούς σταθμούς επανειλημμένα και του έχει δοθεί άπλετος χρόνος να εξηγήσει τις απόψεις του (κανάλι 10 και κοντρα channel).

Η γνώμη μου είναι πως οι προτάσεις του από τεχνοκρατικής πλευράς παρουσιάζουν σοβαρά μειονεκτήματα, εξ ου και προβάλλει κυρίως επιχειρήματα που έχουν κα κάνουν με το διεθνές δίκαιο και λιγότερο με τη λειτουργία των μηχανισμών της καπιταλιστικής παγκοσμιοποιημένης οικονομίας. Μιλάει γιά μονομερή διαγραφή του χρεους μας και επιστροφή σε εθνικό νόμισμα (αποφεύγει να πει τη λέξη δραχμή). Υποστηρίζει ότι οι πρωτογενείς τομείς της οικονομίας επαρκούν γιά να θρέψουν αυτό το λαό. Να θυμίσω ότι η έξοδος από το μηχανισμό που σήμερα μας δανείζει, συνεπάγεται την οριστική αποχή της χώρας από οποιασδήποτε μορφής εξωτερικό δανεισμό στο μέλλον. Ας μη γελιόμαστε, ΚΑΝΕΙΣ δεν θα δανείσει μιά χώρα που θα θυμίζει την Αλβανία του Χότζα, ούτε κινέζος, ούτε ρώσος, ούτε βραζιλιάνος. Σημαίνει επίσης βίαιο ισοσκελισμό του κρατικού προυπολογισμού, νομίζω αντιλαμβάνεται κανείς τι σημαίνει αυτό γιά τα εισοδήματα του απλού λαού και γιά τις κοινωνικές παροχές.

Είναι έτοιμος αυτός ο λαός να βιώσει κάτι τέτοιο ? Παραπέμπω γιά απαντήσεις στο ποστ του S8N παραπάνω. Το κλειδί στην επιχειρηματολογία του κ. Καζάκη είναι ο μηδενισμός του εξωτερικού χρεόυς της χώρας και το οποίο παρουσιάζεται ως το απόλυτο αγαθό. Δε νομίζω ότι είναι έτσι τα πράγματα. Η δυναμική της ενδιαφέρουσας ανάλυσης του οδηγεί σε σταλινικό μοντέλο οικονομίας και μάλιστα σε σύντομο χρόνο. Ιδεολογικά δεν έχω κανένα θέμα, ας απαντήσει όμως στο κρίσιμο ερώτημα όσον αφορά την επάρκεια της χώρας σε πρώτες ύλες και κυρίως σε καύσιμα. Το συνάλλαγμα γιά την προμήθειά τους από που θα βρεθεί ? Από τον τουρισμό μόνο ? Είμαστε βέβαιοι ότι θα επαρκέσει γιά όλες τις συναλλαγματικές ανάγκες της χώρας ή παίζουμε με τη φωτιά ? Την άμεση εκροή του συνόλου του συναλλαγματικού αποθέματος των Τραπεζών και της Τρ. Ελλάδος τη λάβαμε υπόψη μας σε ένα τέτοιο ενδεχόμενο ?

Ολοι πονάμε γιά την κατάντια της χώρας Αρη, όχι μόνο ο κ Καζάκης. Ολοι ψάχνουμε τη χαμένη περηφάνια μας σα λαός και σαν άτομα. Δεν ξέρω αν τελικά θα γίνουμε ποτέ ισότιμοι εταίροι στην ευρωπαική οικογένεια αλλά να ξέρεις ότι αυτός είναι ο εθνικός στόχος και κανείς άλλος. Αν πείσουμε τους δανειστές μας ότι μετανιώσαμε γιά ότι κάναμε τα τελευταία 30 χρόνια, ίσως το πετύχουμε, αν όχι ... θα συνεχίσουμε να αξιώνουμε διατήρηση κεκτημένων απέναντι σε ένα πτωχευμένο κράτος. Δικαίωμά μας είναι ... όπως και η αυτοκτονία.
Φίλε Πάνο, σέβομαι και εκτιμώ πραγματικά τις απόψεις σου παρότι συχνά με βρίσκουν αντίθετο.

Συμφωνώ κι εγώ πως ορισμένα απ'όσα λέει ο Καζάκης είναι δύσκολα ως προς την υλοποίησή τους και θα σημάνουν σε μεγάλο βαθμό την απομόνωση της χώρας.

Ωστόσο, θεωρώ καταστροφολογική την άποψη πως μετά δεν θα μας δίνει κανείς καύσιμα, τρόφιμα κλπ.
Δεν μας τα χαρίζουν ούτε σήμερα, τα πληρώνουμε και μάλιστα ακριβά κι αν καταφέρουμε να ανορθώσουμε τη χώρα μας, ακόμα και με νόμισμα διαφορετικό του ευρώ, αυτό σημαίνει πως θα έχουμε έσοδα και φυσικά θα μπορούμε να αγοράσουμε ό,τι χρειάζεται για την κάλυψη των αναγκών της χώρας και των πολιτών.

Οι έρευνες δείχνουν πως ο ορυκτός πλούτος της χώρας είναι τεράστιος, οπότε με δεδομένο αυτό και σε συνδυασμό με την καλλιέργεια της γεωργίας (όση μπορεί να είναι αυτή αλλά σίγουρα αισθητά μεγαλύτερη απ΄ότι είναι τώρα), της κτηνοτροφίας, της ηλιακής ενέργειας και φυσικα του τουρισμού θεωρώ πως έχουμε όλες τις προδιαγραφές να παράγουμε πρωτογενές πλεόνασμα, αρκεί φυσικά να διαχειριστούμε σωστά τους φυσικούς μας πόρους και να μη χρωστούμε τα δυσθεώρητα ποσά που οφείλουμε σήμερα, τα οποία σε τεράστιο βαθμό είναι πανωτόκια και απεχθές χρέος που φαγώθηκε σε μίζες, ρεμούλες κλπ και τσακίζουν οποιαδήποτε προσπάθεια ανάκαμψης.

ΔΕΝ είμαστε φτωχή χώρα όπως θέλουν να μας κάνουν να πιστεύουμε ορισμένοι και επίσης, δε νομίζω πως η Σουηδία ή η Δανία είναι τόσο περισσότερο "φυσικά" προικισμένες ώστε να βρίσκονται εκεί που βρίσκονται.


Και εν τέλει, αν η Ελλάδα μας είναι φτωχή, ας ζήσουμε φτωχά αλλά ως κυρίαρχοι στην ίδια μας τη χώρα, όχι σαν φόρου υποτελείς στους ξένους.
Μια φτωχή χώρα άλλωστε με τραγικά χρέη, χωρίς καμία προοπτική ανάπτυξης και ύφεση στα ύψη είναι σίγουρα περισσότερο καταδικασμένη από μια φτωχή χώρα που ζει με όσα έχει, χωρίς χρέη και αφεντικά.

Έτσι κι αλλιώς τη μεγάλη ζωή δεν πρόκειται να την έχουμε ούτε στη μια ούτε στην άλλη οδό, τουλάχιστον ας έχουμε την αξιοπρέπειά μας και μια ελπίδα ανάτασης για τη συνέχεια, που σήμερα όχι μόνο δεν υπάρχει αλλά το μέλλον δείχνει ολοένα πιο δυσοίωνο και μίζερο.

S8N
15-10-11, 17:20
Αν η λύση ήταν τόσο απλή Άρη τότε να είσαι σίγουρος πως θα είχε εφαρμοστεί.

Στο μυαλό του τρομοκρατημένου πολίτη αυτό που ακούγεται σαν μάννα εξ' ουρανού είναι στην πραγματικότητα σενάριο επιστημονικής φαντασίας.

Έχουμε ακούσει πολλά τέτοια σενάρια κατά καιρούς: Από τα πετρέλαια του Αιγαίου, του Ιονίου και του Λιβυκού πελάγους, τα πλούσια κοιτάσματα χρυσού και αργύρου, τον πολύτιμο ορυκτό πλούτο της Βορείου Ελλάδος, την εύφορη γη και τις αμύθητες ευρωπαϊκές επιδοτήσεις έως τις Γερμανικές αποζημειώσεις που ανέρχονται στο ποσό του μισού Εθνικού μας χρέους, τα πάμφθηνα δάνεια από τον Πούτιν και τους Κινέζους, τον βυθισμένο θυσαυρό των Εβραίων στ' ανοιχτά της Μεθώνης και τις πρόσφατες χρυσές μετοχές της τράπεζας της Ανατολής.

Η συνωμοσιολογία θέλει πάντα τους δανειστές να επιβουλεύονται τη γη και τον πλούτο μας, τον ήλιο, τα νησιά και τη θάλασσα. Αν ήταν όλα τόσο απλά γιατί δεν τους βλέπω να σκοτώνονται ποιος θα πρωτοπάρει φιλετάκια όπως ο ΟΣΕ και η ΔΕΗ? Μήπως γιατί κανείς δε μπορεί να επενδύσει σε ένα περιβάλλον με παθογόνο συνδικαλισμό και αόριστη μελλοντική φορολογική επιβάρυνση?

Τα περί τουρισμού δεν τα σχολιάζω καν. Για ποιους τουρίστες μιλάμε? Για ευρωπαίους με αυτοκινούμενα τροχόσπιτα που μένουν σε κάμπινγκ και βγαίνουν μια φορά την εβδομάδα για να πάρουν μια πατάτες κι ένα τζατζίκι? Οι Άγγλοι που έρχονται στα Μάλλια για να γίνουν ντίρλα? Εκείνοι που ζουν τον μύθο τους έξω από κλειστούς αρχιαολογικούς χώρους και που κάνουν βόλτα ανάμεσα σε πρεζόνια στην Ομόνοια, σε συμμορίες στην πλατεία Θεάτρου και σε μαγαζιά με αμφορείς και τσαρούχια στην Πλάκα με background το sirtaki dance? Ή μήπως για εκείνους τους λίγους φραγκάτους επώνυμους που έρχονται και φεύγουν χωρίς να βγουν από το κότερο του κάθε εφοπλιστή που τους φιλοξενεί?

Το τρένο των επενδύσεων χάθηκε πριν δεκαετίες. Το επόμενο θέλει θυσίες και οργανωμένο πλάνο. Έως τότε μία λύση υπάρχει: Η εσωτερική υποτίμηση. Αυτό ζούμε σήμερα. Ας παλέψουμε για ν' αποφύγουμε τα χειρότερα. Αν θεωρείς χειρότερα δε γίνεται, περίμενε να βγούμε από την ευρωζώνη.

PANOS-E60
15-10-11, 17:49
Αρη προσωπικά είμαι εξαιρετικά ολιγαρκής άνθρωπος και συνεπώς προσγειωμένος στην πραγματικότητα από νεαρός. Ουδέποτε άπλωσα τα πόδια μου πέρα από εκεί που έφτανε το πάπλωμα. Δεν θεωρώ λοιπόν τις παραπάνω σκέψεις σου ανεδαφικές. Θα μπορούσα να ζήσω σε μικρότερο σπίτι, με μικρότερο αυτοκίνητο, χωρίς καλοκαιρινές διακοπές και χωρίς πολλά ακόμα από αυτά που σήμερα θεωρούμε όλοι ως δεδομένα στη ζωη μας, ή τουλάχιστον τα θεωρούσαμε μέχρι προ τινος. Είναι όμως ο τρόπος που βλέπω εγώ τη ζωή χαρακτηριστικός του μέσου σύγχρονου Ελληνα ? Ξανά δες το ποστ του Αρη πιο πάνω.

Αλλά εγώ σου λέω ότι αύριο εμφανίζεται στο πολιτικό προσκήνιο ο Ελληνας Κάστρο και συνεπαίρνει τις μάζες με την επιχειρηματολογία του και πετάει την τρόικα στη θάλασσα, οδηγεί τη χώρα σε αυτόνομη πορεία, σε εθνικό νόμισμα, σε κοινωνικοποίηση της παραγωγής και των δικτύων διανομής αγαθών και παροχών. Είμαστε βέβαιοι, το ξαναλέω, ότι έχουμε τον κρατικό μηχανισμό γιά να πετύχει αυτό το τιτάνιο έργο ? Ξέχνα το, ούτε τους πόρους έχουμε, ούτε τα μέσα να αλλάξουμε μοντελο διοίκησης και διακυβέρνησης. Είμαστε πολύ κακομαθημενος λαός Αρη, πάρα πολύ. Και εκτός από αυτό, ακόμα και μετά από 3 ολοκληρα χρόνια που βαράνε οι καμπάνες της κρίσης μέσα στα αυτιά μας, πολλοί κάνουν πως δεν ακούνε, πιστεύουν πως με ένα μαγικό τρόπο θα ξυπνήσουν ένα πρωί και όλα αυτά θα αποτελέσουν ένα κακό όνειρο που πέρασε. Διεκδικούν λοιπόν λες και θα πάρουν από την προσωπική περιουσία του GAP ή του Μπένυ. Νομίζω πως αυτοί που μπήκαν έγκαιρα στο νόημα είναι ήδη στην Αυστραλία, εδώ το πλοίο χάνεται από ώρα σε ώρα ...

Εν πάση περιπτώσει, καλό είναι να υπάρχουν σοβαροί αναλυτες σαν τον κ. Καζάκη γιά να έχουμε πολυφωνία και καλή αφορμή έδωσες γιά κουβέντα. Παρακολουθώ καθημερινά όμως και βλέπω πως θα επικρατήσουν άλλες προτάσεις γιά τη χώρα, πιό συμβατές με την ευρωπαική πορεία μας. Η τελευταία μάλιστα που άκουσα στην tv πριν καν παρουσιαστεί επίσημα στο νετ ανήκει στον εξαιρετικό καθ. Ξενοφώντα Ραρρή.

Driver M
15-10-11, 17:58
Mε βασικό μισθό πείνας, διαλυμένα εργασιακά δικαιώματα, συνδικαλισμό που προστατεύει το καλό του αφεντικού κλπ, μια χαρά θα έρθουν να επενδύσουν Άρη και ήδη έχουν αρχίσει να το κάνουν.

Επίσης δε νομίζω πως συνδέεται ο ορυκτός πλούτος που ολοένα και περισσότερες έρευνες δείχνουν πως υπάρχει και σε μεγάλες ποσότητες αλλά και ο τουρισμός (που είναι πραγματικός θησαυρός αν εκμεταλλευτεί σωστά και σε καμία περίπτωση δεν έχει την τόσο παρηκμασμένη εικόνα που παρουσιάζεις, ακόμα και σήμερα και το γνωρίζουν πολύ καλά όσοι ασχολούνται με αυτόν που είναι τεράστια μερίδα του πληθυσμού, ιδίως το καλοκαίρι) με χαμένους θησαυρούς και τράπεζες με "μετοχές" τρισεκατομμυρίων, γιατί τα πρώτα είναι γεγονός ενώ τα δεύτερα παραμύθια.
Μην τα συγχέουμε λοιπόν.

Και τέλος, τη ΔΕΗ σαν οργανισμό τι να την κάνουν?
Τους λιγνίτες όμως και γενικά τις πηγές ενέργειας πέφτουν σαν τα κοράκια να τα πάρουν, όπως και τα λιμάνια, τα αεροδρόμια, την ύδρευση και πολλά ακόμα.

Το χρήμα είναι απλά ένα χαρτί χωρίς καμία αξία και οι δανειστές το ξέρουν πολύ καλά.
Όταν όμως ανταλλάσσεις τέτοια χαρτιά με εθνικές γαίες, πηγές ενέργειας κλπ τότε η ανταλλαγή είναι πολύ συμφέρουσα γι'αυτούς που πουλάνε αέρα (πιστωτές) και πολύ επιβαρυντική για τους άλλους που ξεπουλούν τα πάντα μήπως και καλύψουν ένα δυσθεώρητο χρέος που ούτε καλύπτεται, ούτε δημιούργησε ο απλός κόσμος, ούτε έχει πάει για το καλό του κόσμου αλλά στις τσέπες κάποιων (ο ορισμός του επαχθούς δηλαδή).

Η Ελλάδα, με τους ανίκανους και δοσίλογους ηγέτες και μια μεγάλη μερίδα του πληθυσμού υπνωτισμένη μεταξύ βολέματος και νωθρότητας ήταν ο ευκολότερος στόχος για μέτρα που γυρνούν τους λαούς της Ευρώπης αιώνες πίσω και σύντομα τα ίδια θα συμβούν και με την πλειοψηφία (αν όχι το σύνολο) των υπόλοιπων ευρωπαϊκών χωρών.
Όσοι νομίζουν πως όλα όσα συμβαίνουν θα παραμείνουν μόνο εντός ελληνικής επικράτειας, σε πολύ λίγο καιρό (ήδη έχει αρχίσει να συμβαίνει στις μεσογειακές χώρες και έπεται συνέχεια σε Βέλγιο κλπ) θα διαψευστούν πανηγυρικά.

Το πρόβλημα δεν είναι απλά ελληνικό, είναι πολύ βαθύτερο και παγκόσμιο και είναι αν μη τι άλλο κοντόφθαλμό να το αντιμετωπίζουμε μόνο με βάση τα ελληνικά δεδομένα, που όλοι ξέρουμε πόσο άσχημα ήταν αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι τα βασικά υπεύθυνα γι'αυτά που συμβαίνουν.

Nino
15-10-11, 19:58
Προσωπικα διαφωνω καθετα με παρα πολλα απο αυτα που γραφτηκαν αλλα μεσα απο το πληκτρολογιο δεν ειναι ευκολο να αναπτυχθει ακριβης διαλογος και με κινδυνο να παρεξηγηθω θα προσπαθησω να το αποφυγω.
Δυο πραγματα εχω να πω μονο..
Σε οιαδηποτε παρανομη συναλλαγη,διαπλοκη,λαδωμα, ισφοροδιαφυγη,φοροδιαφυγη ,κλπ σε εφοριες πολεοδομιες,νοσοκομεια,υπο υργεια,οργανισμους κλπ
ειναι οπως το sex (ή το tango)χρειαζονται δυο και πανω...
αρα εκτος απο τους επιορκους υπαλληλους,συμμετεχουν και αλλα λαμογια, η δε ευθυνη ειναι εξισου μοιρασμενη!!!
δευτερο και κυριοτερο
Ουκ αν λαβοις παρα του μη εχοντος...
και αυτο αν το εμβαθυνει λιγο κανεις θα καταλαβει οτι εχει τεραστιες προεκτασεις και φαινομενα ντομινο σε διαφορους τομεις-επαγγελματα-κοινωνικες ομαδες ( αναλυτικα την παρασκευη στον ταμ θα χαρω πολυ να το κουβεντιασουμε)
Τελος να κανω μια παρατηρηση σε οσα συμβαινουν γυρω μας με καταληψεις απεργιες κλπ.
Ισως ειναι η πρωτη φορα στην Ελλαδα που ο κοσμος (με ελαχιστες εξαιρεσεις) δεν αντιδρα ασχημα... Η κατασταση "γενικευεται"
και αυτο ειναι κατι που θα επρεπε να προβληματισει τους παντες ειδικα τους κυβερνωντες..
Τωρα για τον ορυκτο πλουτο της ελλαδας δεν ξερω, ξερω μονο οτι μεχρι πριν δυο χρονια οσοι ανεφεραν τετοια πραγματα ηταν γραφικοι μισοτρελλοι και ξαφνικα κατι δειχνει οτι υπαρχει που ειναι και εκμεταλευσιμο...
Ομως για τον τουρισμο Αρη δεν ετσι τα πραγματα οπως τα λες.
ενα χρησιμο link με στατιστικα στοιχεια ακολουθει, αξιζει το κοπο να του κανει κανεις μια "αναγνωση"
https://www.sete.gr/default.php?pname=Statistics&la=1&cat=13

Stamatis
15-10-11, 22:41
Σας γραφω απο την γειτονικη Ιταλια.
Σε ενα κωλοχοριντης Τοσκανης, την Κορτονα, σημερα δεχθηκα κυρηγμα απο ασπρομαλλη κυριο, οτι πρεπει να γυρισω στην πατριδα μου και να μεταφερω οτι δεν μας αγαπανε πλεον.
Μου ειπε οτι τους εχουμε φερει πολλα προβληματα και οτι δεν φταινε σε τιποτα να πληρωνουν αυτοι τα λαθη μας.
Εσκυψα το κεφαλι και ηπια τον καφε μου.

Δεν σχολιαζω αν εχει δικιο η αδικο, αλλα το οτι πλεον οι "απογονοι του περικλη" που οταν οι "κουτοφραγκοι ετρωγαν βελανιδια" εκαναν φιλοσοφια, εχουν την φημη του ψευτη, κλεφτη και "πονηρου".

Συμπαθεια; ΜΗΔΕΝ.

Τι καναμε στον εαυτο μας;
Γιατι αφησαμε να συμβει αυτο;

Η εικονα μας εξω εχει χαλασει εντελως.

Ο απλος κοσμος, οτι βλεπει και διαβαζει μεταφερει.
Και μας θεωρει προβλημα.

Επισης, με ξενο διπλωμα οδηγησης ενοικιαζεις αυτοκινητο με 700 ευρω cdw
Με ελληνικο διπλωμα 1.500.
Τυχαιο;

Αυτα.

PANOS-E60
15-10-11, 22:55
Καταλαβαίνω με ποιό τρόπο το λες και ποιό κλίμα μας μεταφέρεις και θα έσκυβα και εγώ το κεφάλι με κατανόηση γιά να συνεχίσω τον καφέ μου, όπως και εσύ.

Οχι όμως ότι δέχομαι στα σοβαρά αυτή την κριτική ... Σιγά μην είναι η Ελλάδα το πρόβλημα της Ευρώπης ! Οι δικοί τους ηγέτες μας βάλανε στο "κολπο" που λέγεται ευρω, δεν μπήκαμε με το "ετσι θέλω". Και ας ήτανε σήμερα όλοι τους τζάμι και ας μας πετάγανε στο καλάθι με τα άχρηστα εμάς ... τολμανε όμως ? Πιό βρωμικες είναι οι δικές τους Τράπεζες από τις δικές μας και πιό ασταθείς οι κυβερνήσεις τους από του gap. Εντάξει, παράγουν, δουλεύουν, αλλά χρωστάνε καμμιά 30 ελλάδες και βάλε οι γείτονες Ιταλοί ... μην τρελλαθούμε και τελείως. Πού έχουνε κάνει πρωτοσέλιδα στη δημοσια ζωή τους τα πληρωμένα σαλιαρίσματα (γιατί γιά παραπάνω δεν είναι) του Πρωθυπουργού τους ...

Το ούνα φατσα ούνα ράτσα δεν βγήκε και τυχαία ...

Κωνσταντίνος
15-10-11, 22:56
Σας γραφω απο την γειτονικη Ιταλια.
Σε ενα κωλοχοριντης Τοσκανης, την Κορτονα, σημερα δεχθηκα κυρηγμα απο ασπρομαλλη κυριο, οτι πρεπει να γυρισω στην πατριδα μου και να μεταφερω οτι δεν μας αγαπανε πλεον.
Μου ειπε οτι τους εχουμε φερει πολλα προβληματα και οτι δεν φταινε σε τιποτα να πληρωνουν αυτοι τα λαθη μας.
Εσκυψα το κεφαλι και ηπια τον καφε μου.

Δεν σχολιαζω αν εχει δικιο η αδικο, αλλα το οτι πλεον οι "απογονοι του περικλη" που οταν οι "κουτοφραγκοι ετρωγαν βελανιδια" εκαναν φιλοσοφια, εχουν την φημη του ψευτη, κλεφτη και "πονηρου".

Συμπαθεια; ΜΗΔΕΝ.

Τι καναμε στον εαυτο μας;
Γιατι αφησαμε να συμβει αυτο;

Η εικονα μας εξω εχει χαλασει εντελως.

Ο απλος κοσμος, οτι βλεπει και διαβαζει μεταφερει.
Και μας θεωρει προβλημα.

Επισης, με ξενο διπλωμα οδηγησης ενοικιαζεις αυτοκινητο με 700 ευρω cdw
Με ελληνικο διπλωμα 1.500.
Τυχαιο;

Αυτα.


Oι Ιταλοί έχουν ιδία άποψη για εμάς.
Κάθε χρόνο είναι χιλιάδες απο αυτούς στα μέρη μας. Και μάλλον διαφέρει απο αυτά που σου είπε ο μπάρμπας.
Αλλά έτσι κι΄αλλιώς το θέμα δεν είναι αυτό.
Πλέον έχουμε στιγματιστεί, Και πλέον είμαστε και για πολλούς η πηγή του κακού, που πληρώνουν και αυτοί λόγω domino effect.
Ας προσέχαμε.

katsaraios
16-10-11, 00:06
https://www.sete.gr/default.php?pname=Statistics&la=1&cat=13

εκ πειρας και προσωπικης εμπειριας ,κανε μια εκτυπωση σε οτι λενε εκει και στειλτο να τυλιξω καμια γουρνοπουλα ,μιλαμε για στατιστικα της π@@@ας..



Επισης, με ξενο διπλωμα οδηγησης ενοικιαζεις αυτοκινητο με 700 ευρω cdw
Με ελληνικο διπλωμα 1.500.
Τυχαιο;

Αυτα.
τυχαιο ισως γιατι προ μηνος στην Γερμανια -φτου πιπερι- δεν συνεβη κατι αντιστοιχο με ελληνικο και ιταλικο διαβατηριο:whistle:

S8N
16-10-11, 00:44
Η Ιταλία χρωστάει 1,9 τρις, όσα η Ελλάδα, η Ισπανία, η Ιρλανδία και η Πορτογαλία μαζί. Ο παππούς έψαχνε για εξιλαστήρια θύματα. Μάλλον έπεσες σε Ιταλό Τσίπρα.

E60_Arkadia
16-10-11, 01:25
Σας γραφω απο την γειτονικη Ιταλια.
Σε ενα κωλοχοριντης Τοσκανης, την Κορτονα, σημερα δεχθηκα κυρηγμα απο ασπρομαλλη κυριο, οτι πρεπει να γυρισω στην πατριδα μου και να μεταφερω οτι δεν μας αγαπανε πλεον.
Μου ειπε οτι τους εχουμε φερει πολλα προβληματα και οτι δεν φταινε σε τιποτα να πληρωνουν αυτοι τα λαθη μας.
Εσκυψα το κεφαλι και ηπια τον καφε μου.

Δεν σχολιαζω αν εχει δικιο η αδικο, αλλα το οτι πλεον οι "απογονοι του περικλη" που οταν οι "κουτοφραγκοι ετρωγαν βελανιδια" εκαναν φιλοσοφια, εχουν την φημη του ψευτη, κλεφτη και "πονηρου".

Συμπαθεια; ΜΗΔΕΝ.

Τι καναμε στον εαυτο μας;
Γιατι αφησαμε να συμβει αυτο;

Η εικονα μας εξω εχει χαλασει εντελως.

Ο απλος κοσμος, οτι βλεπει και διαβαζει μεταφερει.
Και μας θεωρει προβλημα.

Επισης, με ξενο διπλωμα οδηγησης ενοικιαζεις αυτοκινητο με 700 ευρω cdw
Με ελληνικο διπλωμα 1.500.
Τυχαιο;

Αυτα.

Καλως ηρθες στα μερη μας,αν κατεβεις Ρωμη ειδοποιησε.Αστους να λενε τους Ιταλους,οι πρωτοποροι της διαφθορας.Ο,τι και να λεμε παντως οι Ιταλοι εχουν ανεξαρτητη δικαιοσυνη και πολυ καλο σωμα οικονομικης αστυνομιας και εχουν μπει αρκετοι φυλακη εμπλεκομενοι σε διαφορα σκανδαλα,δεν υπολογιζουν τπτ.Χωρια η βαρια βιομηχανια και η ισχυρη οικονομικη δυναμη της μαφιας,που δεν μπαινει καμμια Μερκελ και κανενας Ομπαμα να κανει κουμαντο.Τελος ειναι και ισχυρος σαν πρωθυπουργος ο Μπερλουσκας χωρια απο τις ατασθαλιες που κανει σαν παιδι και αυτος :th_Laie_67-1:

joseph
16-10-11, 01:50
Καλως ηρθες στα μερη μας,αν κατεβεις Ρωμη ειδοποιησε.Αστους να λενε τους Ιταλους,οι πρωτοποροι της διαφθορας.Ο,τι και να λεμε παντως οι Ιταλοι εχουν ανεξαρτητη δικαιοσυνη και πολυ καλο σωμα οικονομικης αστυνομιας και εχουν μπει αρκετοι φυλακη εμπλεκομενοι σε διαφορα σκανδαλα,δεν υπολογιζουν τπτ.Χωρια η βαρια βιομηχανια και η ισχυρη οικονομικη δυναμη της μαφιας,που δεν μπαινει καμμια Μερκελ και κανενας Ομπαμα να κανει κουμαντο.Τελος ειναι και ισχυρος σαν πρωθυπουργος ο Μπερλουσκας χωρια απο τις ατασθαλιες που κανει σαν παιδι και αυτος :th_Laie_67-1:

Οι μαφιοζοι λες να πληρωσουν καμια εκτακτη εισφορα??? :whistle::whistle:

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

kplc16
16-10-11, 02:05
ruffiano ruffiano italiano

E60_Arkadia
16-10-11, 03:03
Οι μαφιοζοι λες να πληρωσουν καμια εκτακτη εισφορα??? :whistle::whistle:

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Ασε εχουν προβλημα γτ τους κατεβασε το αφορολογητο απο τα 12000 στα 5000 και με δυσκολια θα τα βγαλουν περα :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Eleni
16-10-11, 03:13
Δεκαετίες πίσω έχει γυρίσει η παραγωγή πολλών αγροτικών προϊόντων στη χώρα μας, με τις καλλιεργήσιμες εκτάσεις να έχουν μειωθεί στα επίπεδα που βρίσκονταν στις αρχές της δεκαετίας του 1960. Η διαπίστωση αυτή εξηγεί και τους λόγους για τους οποίους στα ράφια των σούπερ μάρκετ ο καταναλωτής βρίσκει φθηνά αγροτικά προϊόντα από χώρες όπως η Αργεντινή, η Αίγυπτος, η Τουρκία και η Μολδαβία.Αν και φαίνεται αδιανόητο για μια χώρα με την αγροτική παράδοση της Ελλάδας, οι πατάτες Αιγύπτου, τα μήλα Αργεντινής και οι ξηροί καρποί από την Τουρκία έχουν βάλει στο περιθώριο τα αντίστοιχα εγχώρια προϊόντα, οι καλλιέργειες των οποίων αποτελούσαν την «αιχμή του δόρατος» για τη γεωργία μας.
Ένα «κοκτέιλ» αιτιών, το οποίο περιλαμβάνει το υψηλό κόστος παραγωγής, τις κακές καιρικές συνθήκες, τον φθηνό ανταγωνισμό από χώρες του εξωτερικού, τα κυκλώματα των μεσαζόντων, αλλά και την Κοινή Αγροτική Παραγωγή της Ευρωπαϊκής Ένωσης έχουν κάνει ασύμφορη την παραγωγή οπωροκηπευτικών και εσπεριδοειδών, με αποτέλεσμα οι αγρότες να προσανατολίζονται σε άλλες καλλιέργειες ή να αφήνουν τα χωράφια τους ανεκμετάλλευτα.
Τα στοιχεία του υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης επιβεβαιώνουν ότι σε κάποιες περιπτώσεις αγροτικών προϊόντων η έκταση των καλλιεργειών έχει επιστρέψει στα επίπεδα της δεκαετίας του 1960, αν και, λόγω της τεράστιας προόδου της τεχνολογίας από τότε, δεν ισχύει το ίδιο για την ποσότητα του παραγόμενου προϊόντος. Το συμπέρασμα που προκύπτει είναι ότι αν εκτάσεις χιλιάδων στρεμμάτων δεν είχαν εγκαταλειφθεί ή αλλάξει χρήση, το φαινόμενο των αθρόων εισαγωγών κηπευτικών προϊόντων μπορεί να ήταν πολύ περιορισμένο.
Ο γενικός διευθυντής της ΠΑΣΕΓΕΣ, Γιάννης Τσιφόρος, διαπιστώνει και αυτός ότι η καλλιέργεια κάποιων προϊόντων έχει μειωθεί τα τελευταία χρόνια. Μιλώντας στο «Έθνος» λέει ότι κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. «Σε κάποια οπωροκηπευτικά, όπως η ντομάτα, το πρόβλημα προέκυψε γιατί κάποιες χώρες μπήκαν πολύ δυνατά στην παραγωγή με πολύ χαμηλές τιμές. Στα λεμόνια είχαμε δύο παγετούς το 2004 και το 2008, που είχαν ως αποτέλεσμα να χαθεί το 50% της παραγωγής. Σημαντικό ρόλο έπαιξαν και οι πυρκαγιές του 2007 και 2008 που κατέστρεψαν ολοκληρωτικά μεγάλος μέρος της αγροτικής γης», σημειώνει.


Πηγή: https://bit.ly/p3t7xZ (https://bit.ly/p3t7xZ)

aristent
16-10-11, 08:36
Η Ιταλία χρωστάει 1,9 τρις, όσα η Ελλάδα, η Ισπανία, η Ιρλανδία και η Πορτογαλία μαζί. Ο παππούς έψαχνε για εξιλαστήρια θύματα. Μάλλον έπεσες σε Ιταλό Τσίπρα.

...ή επεσε σε συνηθη πολιτη που διαβαζει απειρες φυλλαδες,βλεπει πολυ TV και συζηταει με τις ωρες στα ιταλικα καφενεια!!!!:thumbsup:

ΥΣ.περα απο την πλακα εχω διαβασει σε ξενο περιοδικο αυτοκινητου(bmwcar) να αναφερεται σε καποιο θεμα "κατρακυλας" με την φραση:"αυτη η ταχυτητα της πτωσης του "ταδε" ειναι πιο ανεξελεγκτη και απο την πτωση της ελληνικης οικονομιας!!!":ranting2:....θυμωσα λιγο.....


......Τελος ειναι και ισχυρος σαν πρωθυπουργος ο Μπερλουσκας χωρια απο τις ατασθαλιες που κανει σαν παιδι και αυτος :th_Laie_67-1:

....για να ειμαστε ειλικρινεις,ο Ανδρεας Παπανδρεου οσο ηταν σεξουαλικα ενεργος το πηγαινε το καραβι,(ενταξη, τελεια οχι και μαλιστα ισως σε λαθος πορεια,αλλα το παλευε...)....μολις αρρωστησε ομως και χαθηκε αυτη η ενεργητικοτητα.....το βουλιαξε το καραβι.thumb

Thomelef
16-10-11, 09:20
Δεκαετίες πίσω έχει γυρίσει η παραγωγή πολλών αγροτικών προϊόντων στη χώρα μας, με τις καλλιεργήσιμες εκτάσεις να έχουν μειωθεί στα επίπεδα που βρίσκονταν στις αρχές της δεκαετίας του 1960. Η διαπίστωση αυτή εξηγεί και τους λόγους για τους οποίους στα ράφια των σούπερ μάρκετ ο καταναλωτής βρίσκει φθηνά αγροτικά προϊόντα από χώρες όπως η Αργεντινή, η Αίγυπτος, η Τουρκία και η Μολδαβία.Αν και φαίνεται αδιανόητο για μια χώρα με την αγροτική παράδοση της Ελλάδας, οι πατάτες Αιγύπτου, τα μήλα Αργεντινής και οι ξηροί καρποί από την Τουρκία έχουν βάλει στο περιθώριο τα αντίστοιχα εγχώρια προϊόντα, οι καλλιέργειες των οποίων αποτελούσαν την «αιχμή του δόρατος» για τη γεωργία μας.
Ένα «κοκτέιλ» αιτιών, το οποίο περιλαμβάνει το υψηλό κόστος παραγωγής, τις κακές καιρικές συνθήκες, τον φθηνό ανταγωνισμό από χώρες του εξωτερικού, τα κυκλώματα των μεσαζόντων, αλλά και την Κοινή Αγροτική Παραγωγή της Ευρωπαϊκής Ένωσης έχουν κάνει ασύμφορη την παραγωγή οπωροκηπευτικών και εσπεριδοειδών, με αποτέλεσμα οι αγρότες να προσανατολίζονται σε άλλες καλλιέργειες ή να αφήνουν τα χωράφια τους ανεκμετάλλευτα.
Τα στοιχεία του υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης επιβεβαιώνουν ότι σε κάποιες περιπτώσεις αγροτικών προϊόντων η έκταση των καλλιεργειών έχει επιστρέψει στα επίπεδα της δεκαετίας του 1960, αν και, λόγω της τεράστιας προόδου της τεχνολογίας από τότε, δεν ισχύει το ίδιο για την ποσότητα του παραγόμενου προϊόντος. Το συμπέρασμα που προκύπτει είναι ότι αν εκτάσεις χιλιάδων στρεμμάτων δεν είχαν εγκαταλειφθεί ή αλλάξει χρήση, το φαινόμενο των αθρόων εισαγωγών κηπευτικών προϊόντων μπορεί να ήταν πολύ περιορισμένο.
Ο γενικός διευθυντής της ΠΑΣΕΓΕΣ, Γιάννης Τσιφόρος, διαπιστώνει και αυτός ότι η καλλιέργεια κάποιων προϊόντων έχει μειωθεί τα τελευταία χρόνια. Μιλώντας στο «Έθνος» λέει ότι κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. «Σε κάποια οπωροκηπευτικά, όπως η ντομάτα, το πρόβλημα προέκυψε γιατί κάποιες χώρες μπήκαν πολύ δυνατά στην παραγωγή με πολύ χαμηλές τιμές. Στα λεμόνια είχαμε δύο παγετούς το 2004 και το 2008, που είχαν ως αποτέλεσμα να χαθεί το 50% της παραγωγής. Σημαντικό ρόλο έπαιξαν και οι πυρκαγιές του 2007 και 2008 που κατέστρεψαν ολοκληρωτικά μεγάλος μέρος της αγροτικής γης», σημειώνει.


Πηγή: https://bit.ly/p3t7xZ (https://bit.ly/p3t7xZ)

αφού οι δικοί μας οι αγρότες, προτίμησαν να λανσάρουν το ευρωπαικό lifestyle
στα χωριά τους απο το να κάνουν την δουλειά τους...αν τόσα χρήματα που έχουν
πάρει απο τις επιδοτήσεις τα επένδυαν εκεί που έπρεπε, σήμερα θα είχαμε πολύ
δυνατές μονάδες που ο λόγος τους θα περνούσε, και θα μπορούσαν να χτυπήσουν
τα καρτέλ...τι να χτυπήσουν τώρα. τα σαλόνια της monte napoleon για το ποιός
έχει περισόττερα ρούχα στην αποθήκη του???

Z4 DCT
16-10-11, 09:26
H περιοχη που μεγαλωσα, οταν ημουν πιτσιρικας εστελνε στην Αθηνα καθε καλοκαιρι.....περιπου 7000 τελαρα ντοματα την ημερα......
Τωρα ολοι εγιναν μαγαζατορες σε καφετεριες και beach bar.......:whistle:

Eleni
16-10-11, 09:39
H περιοχη που μεγαλωσα, οταν ημουν πιτσιρικας εστελνε στην Αθηνα καθε καλοκαιρι.....περιπου 7000 τελαρα ντοματα την ημερα......
Τωρα ολοι εγιναν μαγαζατορες σε καφετεριες και beach bar.......:whistle:
Εχει τυχει να αγορασω απο ΝΥ ντοματες, να γραφουν Ολλανδια και απο κατω το τελαρο Ελλαδα.....
Εξαγουμε στην Ολλανδια και Πολωνοα και τα στελνουν εδω σαν βιολογικα.... δικα τους....
το ιδιο και το Ισραηλ.

gnx
16-10-11, 09:54
Δεκαετίες πίσω έχει γυρίσει η παραγωγή πολλών αγροτικών προϊόντων στη χώρα μας, με τις καλλιεργήσιμες εκτάσεις να έχουν μειωθεί στα επίπεδα που βρίσκονταν στις αρχές της δεκαετίας του 1960. Η διαπίστωση αυτή εξηγεί και τους λόγους για τους οποίους στα ράφια των σούπερ μάρκετ ο καταναλωτής βρίσκει φθηνά αγροτικά προϊόντα από χώρες όπως η Αργεντινή, η Αίγυπτος, η Τουρκία και η Μολδαβία.Αν και φαίνεται αδιανόητο για μια χώρα με την αγροτική παράδοση της Ελλάδας, οι πατάτες Αιγύπτου, τα μήλα Αργεντινής και οι ξηροί καρποί από την Τουρκία έχουν βάλει στο περιθώριο τα αντίστοιχα εγχώρια προϊόντα, οι καλλιέργειες των οποίων αποτελούσαν την «αιχμή του δόρατος» για τη γεωργία μας.
Ένα «κοκτέιλ» αιτιών, το οποίο περιλαμβάνει το υψηλό κόστος παραγωγής, τις κακές καιρικές συνθήκες, τον φθηνό ανταγωνισμό από χώρες του εξωτερικού, τα κυκλώματα των μεσαζόντων, αλλά και την Κοινή Αγροτική Παραγωγή της Ευρωπαϊκής Ένωσης έχουν κάνει ασύμφορη την παραγωγή οπωροκηπευτικών και εσπεριδοειδών, με αποτέλεσμα οι αγρότες να προσανατολίζονται σε άλλες καλλιέργειες ή να αφήνουν τα χωράφια τους ανεκμετάλλευτα.
Τα στοιχεία του υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης επιβεβαιώνουν ότι σε κάποιες περιπτώσεις αγροτικών προϊόντων η έκταση των καλλιεργειών έχει επιστρέψει στα επίπεδα της δεκαετίας του 1960, αν και, λόγω της τεράστιας προόδου της τεχνολογίας από τότε, δεν ισχύει το ίδιο για την ποσότητα του παραγόμενου προϊόντος. Το συμπέρασμα που προκύπτει είναι ότι αν εκτάσεις χιλιάδων στρεμμάτων δεν είχαν εγκαταλειφθεί ή αλλάξει χρήση, το φαινόμενο των αθρόων εισαγωγών κηπευτικών προϊόντων μπορεί να ήταν πολύ περιορισμένο.
Ο γενικός διευθυντής της ΠΑΣΕΓΕΣ, Γιάννης Τσιφόρος, διαπιστώνει και αυτός ότι η καλλιέργεια κάποιων προϊόντων έχει μειωθεί τα τελευταία χρόνια. Μιλώντας στο «Έθνος» λέει ότι κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. «Σε κάποια οπωροκηπευτικά, όπως η ντομάτα, το πρόβλημα προέκυψε γιατί κάποιες χώρες μπήκαν πολύ δυνατά στην παραγωγή με πολύ χαμηλές τιμές. Στα λεμόνια είχαμε δύο παγετούς το 2004 και το 2008, που είχαν ως αποτέλεσμα να χαθεί το 50% της παραγωγής. Σημαντικό ρόλο έπαιξαν και οι πυρκαγιές του 2007 και 2008 που κατέστρεψαν ολοκληρωτικά μεγάλος μέρος της αγροτικής γης», σημειώνει.


Πηγή: https://bit.ly/p3t7xZ (https://bit.ly/p3t7xZ)

Το θέμα ειναι να αντιστραφεί αυτό Ελένη...

If there's a will, there's a way.

Stathis
16-10-11, 10:02
το θεμα ειναι να αφησουν τις μλκιες οι ξενοι και μας δωσουν τα λ7 να παρουμε μερσεντε, καγιε και πενβε.

Z4 DCT
16-10-11, 10:04
το θεμα ειναι να αφησουν τις μλκιες οι ξενοι και μας δωσουν τα λ7 να παρουμε μερσεντε, καγιε και πενβε.

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:...ετσι ετσι.....



Σταθη δεν ηθελε και πολυ......καμια δεκαρια φορες ηρθαν και μας πηραν ειδηση......thumbthumb......λεφτα τσαμπα πλεον δεν εχει.....οποιος θελει καλοπεραση....next year......

Eleni
16-10-11, 10:12
:th_Laie_67-1:
...ετσι ετσι.....



Σταθη δεν ηθελε και πολυ......καμια δεκαρια φορες ηρθαν και μας πηραν ειδηση......thumbthumb......λεφτα τσαμπα πλεον δεν εχει.....οποιος θελει καλοπεραση....next year......
σωστα......:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

φροντιζουν και την υγεια μας..... στυλακια..... θα γλυτωσουμε την συνδρομη στα γυμναστηρια.......:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Stathis
16-10-11, 10:19
μας πηραν ειδηση......thumbthumb.......

https://goe.pblogs.gr/files/51344-a_574.jpg

Thomelef
16-10-11, 11:02
το θεμα ειναι να αφησουν τις μλκιες οι ξενοι και μας δωσουν τα λ7 να παρουμε μερσεντε, καγιε και πενβε.

:th_Laie_67-1:

Driver M
16-10-11, 13:49
το θεμα ειναι να αφησουν τις μλκιες οι ξενοι και μας δωσουν τα λ7 να παρουμε μερσεντε, καγιε και πενβε.
Aκόμα και γι'αυτό να τα έδιναν πάλι εκείνοι βγαίνουν κερδισμένοι.
Ελεημοσύνες δεν έκαναν ποτέ, ούτε είναι κορόιδα.

Σε λίγο καιρό που η μισή Ευρώπη θα πεινάει όμως, να δω σε ποιον θα πουλάνε τα αμάξια και γενικά τα προϊόντα τους οι λεγόμενες "βαριές βιομηχανίες"...

Nikos
16-10-11, 16:30
Aκόμα και γι'αυτό να τα έδιναν πάλι εκείνοι βγαίνουν κερδισμένοι.
Ελεημοσύνες δεν έκαναν ποτέ, ούτε είναι κορόιδα.

Σε λίγο καιρό που η μισή Ευρώπη θα πεινάει όμως, να δω σε ποιον θα πουλάνε τα αμάξια και γενικά τα προϊόντα τους οι λεγόμενες "βαριές βιομηχανίες"...

Κίνα και Ινδια είναι η απάντηση.....και οι δυο σε λίγα χρόνια θα είναι όσο 6 Ευρωπες μαζί όχι μόνο πληθυσμιακά αλλά και σε επίπεδο οικονομιών οπότε οι Γερμανοι θα πουλάνε τα αυτοκίνητα τους χωρίς πονοκέφαλο (όπως ήδη κάνουν).

PANOS-E60
16-10-11, 16:33
το θεμα ειναι να αφησουν τις μλκιες οι ξενοι και μας δωσουν τα λ7 να παρουμε μερσεντε, καγιε και πενβε.

είπα και γω να κρατήσουμε 1 θρεντ εκτός χαβαλέ ... μπαααααααα ....... :th_Laie_67-1:

bill_m3
16-10-11, 16:44
Θυμάστε το σύνθημα Όλι ρεν Όλι ρεν δεν θα μας πάρεις τα Cayenne ???

Ε τελικά το κ@θίκι μας τα πήρε!!! :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

kplc16
16-10-11, 17:52
cayenne παιδεια και μπουτια γυναικεια!!!thumb

katsaraios
16-10-11, 22:17
προφανως δεν εχετε ακουσει για την εφαρμογη της ποσοστωσης σε καλλιεργειες βασει κοινοτικων οδηγιων και τον περιορισμο σε παραγωγες ...
και στην Μεσσηνια καποτε επαιρνε ο ΚΥΚΝΟΣ 1 εκατομυριο τονους την χρονια ιταλικη τοματα ,το ποσοστο αυτο ομως σιγα σιγα επεσε εις οφελος αλλων περιοχων οποτε χαθηκε τελικα ενα ειδος παραγωγης...δεν ειναι ολα τοσο απλα οσο φαινονται ...
ρωτηστε για βαμβακια,σιταρια κλπ τα ιδια και εκει ...
μην πουμε για τις επιδοτουμενες χωματερες με τονους προιοντων πεταμενων και αποζημιωμενων παραγωγων..
εχει βαθος η ιστορια δεν ειναι απλη

Κωνσταντίνος
16-10-11, 22:36
"Εξοπλιστική" κόντρα με φόντο την Αθήνα

Έντονη δυσφορία προκάλεσε προσφορά της Γαλλίας στην Ελλάδα για την απόκτηση φρεγατών. Αντιδράσεις από τη γερμανική εξοπλιστική βιομηχανία.
Η προσφορά της Γαλλίας στην Ελλάδα για "κατ' αρχήν δωρεάν" παράδοση 2-4 γαλλικών φρεγατών στο ελληνικό Πολεμικό Ναυτικό φέρεται να έχει προκαλέσει δυσφορία στη Γερμανία.

Επικαλούμενο αποκλειστικές πληροφορίες, το γερμανικό Spiegel αναφέρει ότι η γερμανική εξοπλιστική βιομηχανία απευθύνθηκε στη γερμανική καγκελαρία, αντιδρώντας για τη φερόμενη γαλλική προσφορά.
Το Παρίσι, σύμφωνα με όσα αναφέρει το περιοδικό, έχει προσφερθεί να παραδώσει στην Αθήνα δύο έως τέσσερις σύγχρονες φρεγάτες για πέντε χρόνια, χωρίς αντίτιμο, καθώς η χώρα δεν είναι σε θέση να πληρώσει τα απαιτούμενα 300 εκατομμύρια ευρώ για κάθε πλοίο.
Μετά τα πέντε χρόνια, όπως σημειώνουν "Τα Νέα", η Ελλάδα είτε θα πληρώσει για να αποκτήσει τα πλοία με έκπτωση 100 εκατομμυρίων ευρώ, είτε οι φρεγάτες θα επιστρέψουν στην Γαλλία.
Γερμανική εξοπλιστική εταιρεία φέρεται να έστειλε σχετική επιστολή διαμαρτυρίας στη γερμανική καγκελαρία, ζητώντας να σταματήσει η διαδικασία.
Υποστήριξε μάλιστα πως εάν προχωρήσει υπάρχει ο κίνδυνος να έχει χρηματοδοτηθεί τελικά, έστω και εν μέρει, "με χρήματα των Γερμανών φορολογούμενων" εξαιτίας του πακέτου στήριξης στην Ελλάδα.


πηγή : news247




Tι κουβαρνταλίκια είναι αυτά απαπο τους φρανσέζους ;;;

Stathis
17-10-11, 00:05
https://www.youtube.com/watch?v=iSmXItGJ1RU

Κωνσταντίνος
17-10-11, 00:21
https://www.youtube.com/watch?v=iSmXItGJ1RU


Eίδατε ρε. Είμαστε πολύ μπροστά ρε.
Και σεις όλο γκρίνια. Α σιχτίρ
:hystericalbs1:

z3 2.2
17-10-11, 00:24
ενα ρεζουμε για εμας που δεν ξερουμε Γαλλικα παρακαλω!

Stathis
17-10-11, 00:26
Πατήστε CC στα δεξιά για τους υπότιλους

z3 2.2
17-10-11, 00:37
Πατήστε CC στα δεξιά για τους υπότιλους
:original::thnx::original::thnx::original:

PANOS-E60
17-10-11, 10:02
Αρκετά κατατοπιστικό γιά όσους έχουν την υπομονή να το διαβάσουν

https://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=2074975

Stathis
17-10-11, 11:12
εχω μπουχτισει στις αναλυσεις...
δεν αντεχω πλεον.

Z4 DCT
17-10-11, 11:14
εχω μπουχτισει στις αναλυσεις...
δεν αντεχω πλεον.
thumbthumb

Θα συμφωνησω με τον Σταθη, εγω που βαζω θεματα και λινκ με το παραμικρο......βαρεθηκα....ξεν ερωσα...ετσι κι αλλιως ξανα στα ιδια αποτελεσματα θα καταληξουμε......

PANOS-E60
17-10-11, 11:25
εχω μπουχτισει στις αναλυσεις...
δεν αντεχω πλεον.


thumbthumb

Θα συμφωνησω με τον Σταθη, εγω που βαζω θεματα και λινκ με το παραμικρο......βαρεθηκα....ξεν ερωσα...ετσι κι αλλιως ξανα στα ιδια αποτελεσματα θα καταληξουμε......

και γω το ίδιο παιδιά, δυστυχώς η ενημέρωση όμως είναι αλκοολίκι, δεν κόβεται εύκολα ... διαβάζεις, χαλιέσαι και ζητάς κι άλλο. :thumbsdown:

stefm5
17-10-11, 11:35
και γω το ίδιο παιδιά, δυστυχώς η ενημέρωση όμως είναι αλκοολίκι, δεν κόβεται εύκολα ... διαβάζεις, χαλιέσαι και ζητάς κι άλλο. :thumbsdown:

έχω προσπαθήσει κι εγώ να αποτραβηχτώ...εις μάτην όμως
με τρώει μέσα μου

PANOS-E60
17-10-11, 11:39
έχω προσπαθήσει κι εγώ να αποτραβηχτώ...εις μάτην όμως
με τρώει μέσα μου

ξέρεις Στέφανε πόσο θα 'θελα να μιλάγαμε όλη μέρα και όλη νύχτα γιά μπαξίματα ? Δε σου λέω τίποτα ... Ολοι μας αυτό θα θέλαμε δηλαδή ...

Monsta
17-10-11, 11:54
Εσάς είναι και η δουλειά σας ρε παιδιά. Δε γίνεται να μην είστε ενημερωμένοι.

Στις διακοπές είχα ν ανοίξω τηλεόραση ένα μήνα και είχα ηρεμήσει τελείως.

Nikos
17-10-11, 12:10
ξέρεις Στέφανε πόσο θα 'θελα να μιλάγαμε όλη μέρα και όλη νύχτα γιά μπαξίματα ? Δε σου λέω τίποτα ... Ολοι μας αυτό θα θέλαμε δηλαδή ...

Οντως υπηρξε μια απιστευτη ευφορια στα αυτοκινητιστικα φορουμς η οποια διηρκεσε εως και πριν απο δυο χρονια περιπου, αλλα ακομα και εκει βλεπαμε τη γνωστη δοση υπερβολης του Ελληνα.
Προσωπικα δεν παρακολουθουσα ουτε παρακολουθω ξενα φορουμς πολυ απλα διοτι τα βαριεμαι αφενος και δε σκαω για τοσο αμεση πληροφορηση αφετερου.
Ενα νεο μοντελο που ειναι να βγει θα βγει...τωρα αν το μαθω λιγους μηνες μετα ειλικρινα χ.....α.
Αναρωτιεμαι ομως αν η δοση υπερβολης που μας διακρινει ως λαο και ως ατομα και που ηταν ευδιακριτη στα δικα μας φορουμς, αν ισχυει και σε αυτα του εξωτερικου. Μιλωντας περι μπαξιματων κλπ Πανο.....

Z4 DCT
17-10-11, 12:13
Οντως υπηρξε μια απιστευτη ευφορια στα αυτοκινητιστικα φορουμς η οποια διηρκεσε εως και πριν απο δυο χρονια περιπου, αλλα ακομα και εκει βλεπαμε τη γνωστη δοση υπερβολης του Ελληνα.
Προσωπικα δεν παρακολουθουσα ουτε παρακολουθω ξενα φορουμς πολυ απλα διοτι τα βαριεμαι αφενος και δε σκαω για τοσο αμεση πληροφορηση αφετερου.
Ενα νεο μοντελο που ειναι να βγει θα βγει...τωρα αν το μαθω λιγους μηνες μετα ειλικρινα χ.....α.
Αναρωτιεμαι ομως αν η δοση υπερβολης που μας διακρινει ως λαο και ως ατομα και που ηταν ευδιακριτη στα δικα μας φορουμς, αν ισχυει και σε αυτα του εξωτερικου. Μιλωντας περι μπαξιματων κλπ Πανο.....

Λογικα θα πρεπει να ειναι περιπου ιδια κατασταση....θεωρω οτι το μπαξιμο ειναι αποτελεσμα και ευφοριας.....δεν εχει να κανει τοσο πολυ με την οικονομικη κατασταση καθ αυτη, μπαξιμο που λεει ο λογος ειναι και τα καπακια στις βαλβιδες.....αλλα αφου δεν σου κανει κεφι πλεον με ολα αυτα που ακους η βιωνεις .....δε σου κανει και κεφι ουτε αυτα να βιδωσεις στις βαλβιδες....thumb

PANOS-E60
17-10-11, 12:25
Εσάς είναι και η δουλειά σας ρε παιδιά. Δε γίνεται να μην είστε ενημερωμένοι.


Κώστα έχει άσχετους η δουλειά μας ... ών ουκ έστιν αριθμός ...


Οντως υπηρξε μια απιστευτη ευφορια στα αυτοκινητιστικα φορουμς η οποια διηρκεσε εως και πριν απο δυο χρονια περιπου, αλλα ακομα και εκει βλεπαμε τη γνωστη δοση υπερβολης του Ελληνα.
Προσωπικα δεν παρακολουθουσα ουτε παρακολουθω ξενα φορουμς πολυ απλα διοτι τα βαριεμαι αφενος και δε σκαω για τοσο αμεση πληροφορηση αφετερου.
Ενα νεο μοντελο που ειναι να βγει θα βγει...τωρα αν το μαθω λιγους μηνες μετα ειλικρινα χ.....α.
Αναρωτιεμαι ομως αν η δοση υπερβολης που μας διακρινει ως λαο και ως ατομα και που ηταν ευδιακριτη στα δικα μας φορουμς, αν ισχυει και σε αυτα του εξωτερικου. Μιλωντας περι μπαξιματων κλπ Πανο.....

ούτε και γω έχω ασχοληθεί πολύ με τα ξένα φορα Νίκο.
Κάθε ακραίο το θεωρώ κακό προσωπικά, αλλά εκ των δύο κακών (πολλή ενασχόληση με μπαξίματα vs πολλή ενημερωση γύρω από μίζερα θέματα) προτιμώ το πρώτο. Εξ ου και η ευχή που έκανα προηγουμένως ... ας έρθει σύντομα η ώρα που θα επιστρέψουμε ξανά στα μπαξίματα. :original:

Z4 DCT
17-10-11, 12:53
εεεε αφου σας τρωει....αρπατε την....

Mε 1.000 ευρώ γλιτώστε Τέλη Κυκλοφορίας και Τεκμήρια!

Κυκλώματα αλλάζουν μόνο στα χαρτιά τον κυβισμό αυτοκινήτων.ΚΤΕΟ: Αποστολή Δελτίων Ελέγχου με φαξ και των αυτοκόλλητων με το ταχυδρομείο ή κούριερ.Εκατοντάδες αγγελίες οχημάτων από τον ΟΔΔΥ με κινητήρες 1,6 λίτρου ενώ από το εργοστάσιο τοποθετούνται μόνο 2,5 λίτρων



https://www.imerisia.gr/article.asp?catid=16295&subid=2&pubid=112351158

Nikos
17-10-11, 13:12
Κώστα έχει άσχετους η δουλειά μας ... ών ουκ έστιν αριθμός ...



ούτε και γω έχω ασχοληθεί πολύ με τα ξένα φορα Νίκο.
Κάθε ακραίο το θεωρώ κακό προσωπικά, αλλά εκ των δύο κακών (πολλή ενασχόληση με μπαξίματα vs πολλή ενημερωση γύρω από μίζερα θέματα) προτιμώ το πρώτο. Εξ ου και η ευχή που έκανα προηγουμένως ... ας έρθει σύντομα η ώρα που θα επιστρέψουμε ξανά στα μπαξίματα. :original:

Δε θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο.....
Αυτη η κριση εχει βγαλει δεκαδες χιλιαδες δημαγωγους που ανακυκλωνουν καθημερινα τα ιδια θεματα και μου θυμιζουν ζαλισμενες μυγες που εχουν φαει καταμουτρα το παλιο καλο Φλιτ......

Z4 DCT
17-10-11, 13:14
Δε θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο.....
Αυτη η κριση εχει βγαλει δεκαδες χιλιαδες δημαγωγους που ανακυκλωνουν καθημερινα τα ιδια θεματα και μου θυμιζουν ζαλισμενες μυγες που εχουν φαει καταμουτρα το παλι καλο Φλιτ......


:hystericalbs1::hystericalbs1:

paganis
17-10-11, 13:19
εεεε αφου σας τρωει....αρπατε την....

Mε 1.000 ευρώ γλιτώστε Τέλη Κυκλοφορίας και Τεκμήρια!

Κυκλώματα αλλάζουν μόνο στα χαρτιά τον κυβισμό αυτοκινήτων.ΚΤΕΟ: Αποστολή Δελτίων Ελέγχου με φαξ και των αυτοκόλλητων με το ταχυδρομείο ή κούριερ.Εκατοντάδες αγγελίες οχημάτων από τον ΟΔΔΥ με κινητήρες 1,6 λίτρου ενώ από το εργοστάσιο τοποθετούνται μόνο 2,5 λίτρων



https://www.imerisia.gr/article.asp?catid=16295&subid=2&pubid=112351158

προχθες σε ενα συνεργειο...ο ιδιοκτητης μου ειπε πως εδωσε 400ευρω,,για υποκυβισμο δικης του μερσεντες c200..2λιτρης σε 1800!οποτε η δουλεια που αναφερεις γινεται και με λιγοτερα απο 1000! το κτεο...εδω και χρονια μπορεις να το παρακαμψεις με το απαραιτητο ''χαρτι''...και να στο φερουν στο σπιτι, ενω το αμαξι βρισκοταν στο γκαραζ σου! τα αμαξια που δινονται απο τον οδδυ...βγαζουν καινουρια χαρτια...οποτε δηλωνεις και τον κυβισμο του! ειναι συνηθης τακτικη να δηλωνεις μικροτερο κυβισμο και επι της ουσιας την νομιμοποιει το κρατος με την σταση του! και ο πεθερος μου εχει μασταγκ...απο οδδυ ''διλιτρη'' και ειναι καθ ολα νομιμος..

Z4 DCT
17-10-11, 13:21
προχθες σε ενα συνεργειο...ο ιδιοκτητης μου ειπε πως εδωσε 400ευρω,,για υποκυβισμο δικης του μερσεντες c200..2λιτρης σε 1800!οποτε η δουλεια που αναφερεις γινεται και με λιγοτερα απο 1000! το κτεο...εδω και χρονια μπορεις να το παρακαμψεις με το απαραιτητο ''χαρτι''...και να στο φερουν στο σπιτι, ενω το αμαξι βρισκοταν στο γκαραζ σου! τα αμαξια που δινονται απο τον οδδυ...βγαζουν καινουρια χαρτια...οποτε δηλωνεις και τον κυβισμο του! ειναι συνηθης τακτικη να δηλωνεις μικροτερο κυβισμο και επι της ουσιας την νομιμοποιει το κρατος με την σταση του! και ο πεθερος μου εχει μασταγκ...απο οδδυ ''διλιτρη'' και ειναι καθ ολα νομιμος..

Βεβαια το θεωρω μεγαλη λαλακεια...ειναι πολυ απλο να σε τσιμπισουν σε ενα μπλοκο....και γενικα καλυτερα να το δωσεις η ανταλαξεις για κατι μικροτερο, παρα να τρεχεις.....:whistle:

paganis
17-10-11, 13:31
Βεβαια το θεωρω μεγαλη λαλακεια...ειναι πολυ απλο να σε τσιμπισουν σε ενα μπλοκο....και γενικα καλυτερα να το δωσεις η ανταλαξεις για κατι μικροτερο, παρα να τρεχεις.....:whistle:

στο παραδειγμα που σου ανεφερα..με την μερσεντες, αν ανοιγες καπο θα ηξερες ποια ειναι η διλιτρη και ποια η 1,8? εγω πχ...αφου εψαχνα για κομπρεσσορα απο αυτα εμαθα,...πριν δεν γνωριζα....ο αστυνομικοι που στην πλειοψηφια τους δεν εχουν ή δεν γνωριζουν απο μερσεντες ...θα διακρινουν την διαφορα???

Z4 DCT
17-10-11, 13:35
στο παραδειγμα που σου ανεφερα..με την μερσεντες, αν ανοιγες καπο θα ηξερες ποια ειναι η διλιτρη και ποια η 1,8? εγω πχ...αφου εψαχνα για κομπρεσσορα απο αυτα εμαθα,...πριν δεν γνωριζα....ο αστυνομικοι που στην πλειοψηφια τους δεν εχουν ή δεν γνωριζουν απο μερσεντες ...θα διακρινουν την διαφορα???

Σιγουρα δεν θα καταλαβει, ουτε εγω φυσικα....αλλα πολυ παρανομο....

paganis
17-10-11, 13:39
Σιγουρα δεν θα καταλαβει, ουτε εγω φυσικα....αλλα πολυ παρανομο....

εξισου παρανομο, ειναι και η τιμωρια απο το κρατος για κατοχη 2λιτρου...αφου ηδη το εχεις παρει και εχεις κανει τον προυπολογισμο σου!

Ptboul
17-10-11, 13:41
εξισου παρανομο, ειναι και η τιμωρια απο το κρατος για κατοχη 2λιτρου...αφου ηδη το εχεις παρει και εχεις κανει τον προυπολογισμο σου!

thumbthumb

PANOS-E60
17-10-11, 13:42
στο παραδειγμα που σου ανεφερα..με την μερσεντες, αν ανοιγες καπο θα ηξερες ποια ειναι η διλιτρη και ποια η 1,8? εγω πχ...αφου εψαχνα για κομπρεσσορα απο αυτα εμαθα,...πριν δεν γνωριζα....ο αστυνομικοι που στην πλειοψηφια τους δεν εχουν ή δεν γνωριζουν απο μερσεντες ...θα διακρινουν την διαφορα???


Σιγουρα δεν θα καταλαβει, ουτε εγω φυσικα....αλλα πολυ παρανομο....

χα χα ! Πειράζει που ξεχωρίζουν με το που σηκώνεις το καπώ ? Τα δίλιτρα έχουν καπάκι με κόκκινη μπορντούρα και στο κέντρο ασημί, τα 1,8 έχουν μαύρο γύρω από το ασημί. Δείτε αγγελίες στο car.

paganis
17-10-11, 13:49
χα χα ! Πειράζει που ξεχωρίζουν με το που σηκώνεις το καπώ ? Τα δίλιτρα έχουν καπάκι με κόκκινη μπορντούρα και στο κέντρο ασημί, τα 1,8 έχουν μαύρο γύρω από το ασημί. Δείτε αγγελίες στο car.

τις διαφορες τις ξερω και ειναι διαφορετικα μοτερ...! αν ομως καποιος σου βαψει το κοκκινο- μαυρο....θα θυμασαι ποιο ειναι ποιο???

Z4 DCT
17-10-11, 13:52
τις διαφορες τις ξερω και ειναι διαφορετικα μοτερ...! αν ομως καποιος σου βαψει το κοκκινο- μαυρο....θα θυμασαι ποιο ειναι ποιο???

https://www.car.gr/classifieds/cars/photos/1580217/

:salias:

PANOS-E60
17-10-11, 14:00
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/1106373/
2litro.

nikos1400
17-10-11, 16:23
εξισου παρανομο, ειναι και η τιμωρια απο το κρατος για κατοχη 2λιτρου...αφου ηδη το εχεις παρει και εχεις κανει τον προυπολογισμο σου!

+1
thumb

στους γιατρους να τα φανε οι ξεφτιλες

S8N
17-10-11, 16:56
Δευτέρα 17 Οκτωβρίου 2011

Στάση 1η: Πολεοδομία Αγίας Παρασκευής

Πηγαίνω την προπερασμένη εβδομάδα και είχαν κατάληψη. Την περασμένη εβδομάδα το ίδιο μέχρι και την Τρίτη. Την Τετάρτη και την Πέμπτη έκαναν απεργία και την Παρασκευή είχαν και καλά συνέλευση στο Δημαρχείο. Πηγαίνω πάλι σήμερα και βλέπω χαρτάκι με λίστα 30 ατόμων για έλεγχο. Τουλάχιστον, σκέφτηκα, είναι ανοιχτά. Αμ δε. Είχαν γενική συνέλευση πάλι. Από Τρίτη έως και Πέμπτη έχουν εξαγγείλει απεργία. Από Παρασκευή και αν. Εν τω μεταξύ, οι προθεσμίες τρέχουν.

Στάση 2η: Πολεοδομία Αθήνας

Πάω να μπω και τρώω πόρτα. Κατάληψη κι εκεί, για 2η εβδομάδα. Στην ερώτηση πότε προβλέπεται να λήξει η απάντηση ήταν 'άγνωστο'.

Στάση 3η: Εφορία

Φώτα σβηστά και άδεια γραφεία. Απεργούσαν οι εφοριακοί και υπολειτουργούσε το σύμπαν.

Στάση 4η: ΕΤΑΑ ΤΣΜΕΔΕ

Ουρά από το κέντρο της ΑΘήνας έως το κέντρο του Ντουμπρόβνικ. Το νούμερο που πήρα είχε τόσα ψηφία που δε χωρούσε στο χαρτάκι του MemoQ.

Στάση 5η: ΤΕΕ

Χαμός στο ίσιωμα. Πήγα για μια επιμόρφωση και οι θέσεις ήταν όλες συμπληρωμένες. Μου είπαν να το παρακολουθήσω διαδικτυακά. 4 ώρες μπροστά στην οθόνη με σπασίματα στη μετάδοση. How cool is that?

Στάση 6η: Γραφείο

Βρίσκω εξώδικο του ΟΤΕ για απλήρωτο λογαριασμό ενός νοικάρη μου που εκκρεμεί από τον Μάιο. Χρωστάει και 2 ενοίκια. Τον παίρνω τηλέφωνο και τον χέζω πατόκορφα.

Στάση 7η: Δαφνί

Με παίρνει η γυναίκα μου και μου λέει πως παρήγγειλε κατά λάθος ένα χαλί. Πως είναι δυνατόν να παραγγείλεις κατά λάθος ένα χάλι? Το βάζεις κατά λάθος στο basket, πατάς κατά λάθος exit, πληκτρολογείς κατά λάθος τον κωδικό της πιστωτικής σου και τη διεύθυνσή σου και σε 2 μέρες παραλαμβάνεις κατά λάθος ένα χαλί. Το αν είναι κάποιο φθηνό συνθετικό κωλόχαλο για να σκουπίζεις τα πόδια σου ή πανάκριβο χειροποίητο περσικό μπουχάρα σαν αυτα της Μοιραράκη δεν το έχω μάθει ακόμα. Με τη μαλακία που δέρνει τη γυναίκα μου, μπορεί να πήρε και το ιπτάμενο χαλί του Σεβάχ του Θαλασσινού.

Ptboul
17-10-11, 16:59
Με παίρνει η γυναίκα μου και μου λέει πως παρήγγειλε κατά λάθος ένα χαλί. Πως είναι δυνατόν να παραγγείλεις κατά λάθος ένα χάλι? Το βάζεις κατά λάθος στο basket, πατάς κατά λάθος exit, πληκτρολογείς κατά λάθος τον κωδικό της πιστωτικής σου και τη διεύθυνσή σου και σε 2 μέρες παραλαμβάνεις κατά λάθος ένα χαλί. Το αν είναι κάποιο φθηνό συνθετικό κωλόχαλο για να σκουπίζεις τα πόδια σου ή πανάκριβο χειροποίητο περσικό μπουχάρα σαν αυτα της Μοιραράκη δεν το έχω μάθει ακόμα. Με τη μαλακία που δέρνει τη γυναίκα μου, μπορεί να πήρε και το ιπτάμενο χαλί του Σεβάχ του Θαλασσινού.

:hystericalbs1::hystericalbs1:

πόσα μπαξίματα είχες παραγγείλει εσύ κατα λάθος για το ΤΤ;

S8N
17-10-11, 17:01
:hystericalbs1::hystericalbs1:

πόσα μπαξίματα είχες παραγγείλει εσύ κατα λάθος για το ΤΤ;

Τότε δεν ήμουν παντρεμένος με 2 παιδιά και η οικονομική μου κατάσταση ήταν... υπαρκτή!

Ptboul
17-10-11, 17:04
Τότε δεν ήμουν παντρεμένος με 2 παιδιά και η οικονομική μου κατάσταση ήταν... υπαρκτή!

thumb

Monsta
17-10-11, 17:11
Το ΤΤ όμως σε κατέστρεψε και όχι η οικογένεια, θυμάσαι;; ;)

Nino
17-10-11, 17:15
Δευτέρα 17 Οκτωβρίου 2011



Με παίρνει η γυναίκα μου και μου λέει πως παρήγγειλε κατά λάθος ένα χαλί. Πως είναι δυνατόν να παραγγείλεις κατά λάθος ένα χάλι? .

ακου πως εγινε σε μενα...
εχουμε παει με τη γυναικα μου (πριν απο μερικα χρονια) σε γνωστο μαγαζι με χαλια.
Αφου εχουμε δει την μιση περσια το ενα τεταρτο της ινδιας και ολοκληρο το θιβετ,καποια στιγμη,την ωρα που οι δυο σκουροι εχουν κανει βολβοστροφη και ειναι στα προθυρα της λιποθυμιας επιτελους διαλεγει ενα.
Ναιν εξι τετραγωνικα, ποσο εχει? απο 570 μονο 320.
Τελος θα το παρουμε.
Εγω τωρα, μηπως να παμε σπιτι να μετρησουμε καλυτερα?
οχι τερμα αυτο
βρε καλη μου αν δεν ταιριαζει?
οχι αυτο.
Τεσπα ατοκες δοσεις σε πιστωτικη?
βεβαιως κυριε μεχρι 12
Σιγα μη βαλεις και ατοκες..
Βαλτε καλε μου ανθρωπε 10 δοσεις
οχι οχι..
τεσπα βαλτε εξι...
Μιση ωρα μετα..
αχαιρευτε για 300 ευρω ηθελες και 10 δοσεις...:ranting2:
μα...
τι μα και ξεμα!
μα μωρο μου 320 ευρω το μετρο κανει
.............................:shok:
....................:shok:
το μετρο???? ποσα μετρα ειναι???
6
6χ320=............
ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΥΤΟΚΤΟΝΗΣΩ
Για δυο μηνες δεν μπορουσα να την κανω να γελασει....:original:
π

nikos1400
17-10-11, 17:18
:th_Laie_67-1:

can't live with them, can't live without them !
:th_Laie_67-1:

S8N
17-10-11, 17:23
Καλά που μας είπες Γιάννη πόσο στοιχίζει το χαλί! Αν έρθουμε ποτέ σπίτι σου να πηγαίνουμε γύρω γύρω...

Γυναίκες... What next? Καμια προβιά λιονταριού για μπροστά απ' το τζάκι?

PANOS-E60
17-10-11, 18:02
. Με τη μαλακία που δέρνει τη γυναίκα μου, μπορεί να πήρε και το ιπτάμενο χαλί του Σεβάχ του Θαλασσινού.

αυθαδιάζεις νεαρέ μου κύριε και δεν σε βλέπω καλά ... Δεν αμφισβητούμε ποτέ τις αυθεντίες αυτής της ζωής, δεν επιτρέπουμε να κλονιστεί η πίστη μας στο μεγαλείο τους. Διότι μετά καταργείται η ιεραρχία και χάνεται ο μπούσουλας, κοινώς. :original:

Και μη μαγκεύεσαι πίσω από την ασφάλεια του pc γιατί αν, ο μη γένοιτο, βγει βρώμα, ο πέλεκυς της δικαιοσύνης πέφτει βαρύς, τόσο βαρύς όσο και το πάπλωμα που θα σκεπαστείς στο υπόγειο γιά να μην κρυώνεις.
:thnx:

Thomelef
17-10-11, 18:03
Δευτέρα 17 Οκτωβρίου 2011

Στάση 1η: Πολεοδομία Αγίας Παρασκευής

Πηγαίνω την προπερασμένη εβδομάδα και είχαν κατάληψη. Την περασμένη εβδομάδα το ίδιο μέχρι και την Τρίτη. Την Τετάρτη και την Πέμπτη έκαναν απεργία και την Παρασκευή είχαν και καλά συνέλευση στο Δημαρχείο. Πηγαίνω πάλι σήμερα και βλέπω χαρτάκι με λίστα 30 ατόμων για έλεγχο. Τουλάχιστον, σκέφτηκα, είναι ανοιχτά. Αμ δε. Είχαν γενική συνέλευση πάλι. Από Τρίτη έως και Πέμπτη έχουν εξαγγείλει απεργία. Από Παρασκευή και αν. Εν τω μεταξύ, οι προθεσμίες τρέχουν.

Στάση 2η: Πολεοδομία Αθήνας

Πάω να μπω και τρώω πόρτα. Κατάληψη κι εκεί, για 2η εβδομάδα. Στην ερώτηση πότε προβλέπεται να λήξει η απάντηση ήταν 'άγνωστο'.

Στάση 3η: Εφορία

Φώτα σβηστά και άδεια γραφεία. Απεργούσαν οι εφοριακοί και υπολειτουργούσε το σύμπαν.

Στάση 4η: ΕΤΑΑ ΤΣΜΕΔΕ

Ουρά από το κέντρο της ΑΘήνας έως το κέντρο του Ντουμπρόβνικ. Το νούμερο που πήρα είχε τόσα ψηφία που δε χωρούσε στο χαρτάκι του MemoQ.

Στάση 5η: ΤΕΕ

Χαμός στο ίσιωμα. Πήγα για μια επιμόρφωση και οι θέσεις ήταν όλες συμπληρωμένες. Μου είπαν να το παρακολουθήσω διαδικτυακά. 4 ώρες μπροστά στην οθόνη με σπασίματα στη μετάδοση. How cool is that?

Στάση 6η: Γραφείο

Βρίσκω εξώδικο του ΟΤΕ για απλήρωτο λογαριασμό ενός νοικάρη μου που εκκρεμεί από τον Μάιο. Χρωστάει και 2 ενοίκια. Τον παίρνω τηλέφωνο και τον χέζω πατόκορφα.

Στάση 7η: Δαφνί

Με παίρνει η γυναίκα μου και μου λέει πως παρήγγειλε κατά λάθος ένα χαλί. Πως είναι δυνατόν να παραγγείλεις κατά λάθος ένα χάλι? Το βάζεις κατά λάθος στο basket, πατάς κατά λάθος exit, πληκτρολογείς κατά λάθος τον κωδικό της πιστωτικής σου και τη διεύθυνσή σου και σε 2 μέρες παραλαμβάνεις κατά λάθος ένα χαλί. Το αν είναι κάποιο φθηνό συνθετικό κωλόχαλο για να σκουπίζεις τα πόδια σου ή πανάκριβο χειροποίητο περσικό μπουχάρα σαν αυτα της Μοιραράκη δεν το έχω μάθει ακόμα. Με τη μαλακία που δέρνει τη γυναίκα μου, μπορεί να πήρε και το ιπτάμενο χαλί του Σεβάχ του Θαλασσινού.

θεικό...τπτ άλλο δεν έχω να πώ.

Eleni
17-10-11, 18:34
Καλά που μας είπες Γιάννη πόσο στοιχίζει το χαλί! Αν έρθουμε ποτέ σπίτι σου να πηγαίνουμε γύρω γύρω...

Γυναίκες... What next? Καμια προβιά λιονταριού για μπροστά απ' το τζάκι?
Αρη..... της μοδας ειναι η προβια αγγελαδας... οχι του λιονταριου ...!!!!

Nino
17-10-11, 19:20
Αρη..... της μοδας ειναι η προβια αγγελαδας... οχι του λιονταριου ...!!!!

Να ξαπλωσω τη πεθερά μου τότε...:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

hades7
17-10-11, 19:42
Αχαχαχα δωσεεεεε Γιάννη αχαχαχαχαχα!!!!!

Z4 DCT
17-10-11, 19:44
ακου πως εγινε σε μενα...
εχουμε παει με τη γυναικα μου (πριν απο μερικα χρονια) σε γνωστο μαγαζι με χαλια.
Αφου εχουμε δει την μιση περσια το ενα τεταρτο της ινδιας και ολοκληρο το θιβετ,καποια στιγμη,την ωρα που οι δυο σκουροι εχουν κανει βολβοστροφη και ειναι στα προθυρα της λιποθυμιας επιτελους διαλεγει ενα.
Ναιν εξι τετραγωνικα, ποσο εχει? απο 570 μονο 320.
Τελος θα το παρουμε.
Εγω τωρα, μηπως να παμε σπιτι να μετρησουμε καλυτερα?
οχι τερμα αυτο
βρε καλη μου αν δεν ταιριαζει?
οχι αυτο.
Τεσπα ατοκες δοσεις σε πιστωτικη?
βεβαιως κυριε μεχρι 12
Σιγα μη βαλεις και ατοκες..
Βαλτε καλε μου ανθρωπε 10 δοσεις
οχι οχι..
τεσπα βαλτε εξι...
Μιση ωρα μετα..
αχαιρευτε για 300 ευρω ηθελες και 10 δοσεις...:ranting2:
μα...
τι μα και ξεμα!
μα μωρο μου 320 ευρω το μετρο κανει
.............................:shok:
....................:shok:
το μετρο???? ποσα μετρα ειναι???
6
6χ320=............
ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΥΤΟΚΤΟΝΗΣΩ
Για δυο μηνες δεν μπορουσα να την κανω να γελασει....:original:
π


Εχω μεγαλυτερο πονο Γιαννη μου.........



Απριλης του 2009.......

Επιτελους καναμε ενα μεγαλο μας ονειρο πραγματικοτητα, αγοραζοντας μια μονοκατοικια....με κλειστο παρκιν, αυλη και τα συναφη......
Το σπιτι αγοραστηκε ετοιμο, μολις το ειχε φτιαξει ενας γνωστος μας κατασκευαστης για προσωπικη του οικια, αλλα λογο οικογενιακων διαφωνιων αποφασισε να το δωσει πριν καν μπουν μεσα.......
Ειπαμε απριλης............
Αποφασισαμε λοιπον με την γυναικα μου να γινουν καποιες μικροαλλαγες για να μπουν καποια πραγματα που θα κολλανε με το γουστο μας.......
Μαιο τελειωσαν τα παντα και το σπιτι ηρθε στα χερια μας, εγω επρεπε να φυγω για επαγγελματικο ταξιδι και λογο πολλων υποχρεωσεων θα επεστρεφα πισω γυρω στις 25 ιουνη..........
Πριν φυγω.....αποχαιρετω την γυναικα μου και το παιδακι μου και φευγω......λεγοντας μου ''μωρο μου θα ξεκινησω τις αλλαγιτσες στο σπιτι''......
Ο ''μπουφος'' ΕΓΩ θελησε να ειναι αγαπησιαρης........και ειπε '' μωρακι μη με ζαλιζεις με τα του σπιτιου καθε μερα, κανε οτι νομιζεις'':doh:

Γυριζω τον Ιουνη......
-ντριιιν.....Μωρακι που εισαι????
-Στο σπιτι μας το καινουργιο......ειναι οι μαστορες εδω....
-ααα ωραια, ερχομαι απο κει.....
Στριβω στο στενο......και βλεπω 3 καδους μπαζων γεματους εξω απο το σπιτι.....με λεκανες, πορτες, μπαζα, κ.α
Κοσμο να μπαινοβγαινει και μια σκαλωσια γυρω γυρω......με πιανει τρεμουλο....αναρωτιεμαι οτι κατι δεν πηγε καλα με την αγορα και το σπιτι ηταν ''σαπιο''....δεν ηθελα να δω την αληθεια.....
Μπαινω μεσα......ισογειο...ολα καλα....λειπει μονο η κεντρικη εισοδος......σαλονι......λειπου ν ολα τα παραθυρα, το τζακι ειναι μισοξηλωμενο...κοντευω να πεσω κατω......κουζινα δεν υπαρχει καν...ειναι ενα αδειο δωματιο.....υπνοδωματια ολα οκ,.......μα δεν υπαρχουν μπανια!!!!!:shok::shok:...ειναι αδεια δωματια...........παραθυρα πουθενα!!!!!!..........δαπεδο στο διαδρομο δεν υπαρχει.......ΣΟΚ......

Και τσουπ νατη......''αγαπουλα μου ηρθες.....''......:viannen_01:

- Ρε μωρο, τι εγινε εδω???:shok:, πεντε αλλαγες ειπαμε θα κανουμε???, τι εγινε?? εμενα δε μου ειπες τιποτα???

- Ρε Γιαννη τι να σου πω???, καθε φορα που σου ελεγα κατσε να σου πω τι κανουμε σπιτι ελεγες,......ωχ ασε με.....εδω δε βλεπω εσας με το σπιτι θα ασχοληθω?, ασχολησου εσυ!!!! (τι ζωων ημουν),

- Μα θελω να αλλαξω.......κουζινα (νομιζα την συσκευη ο βλαχος!!!!:ranting2:)

- θα αλλαξω και τα μπανια......(τι με ειχε πιασει και δεν εδινα σημασια....:shok:)

- Ωχου...αλλαξε οτι νομιζεις!!!!

-:thanks::mpaks:

Αυτες οι μικροαλλαγες ηταν......

-Παραθυρα παντου
-Εσωτερικες πορτες
-Δαπεδα εξω απο τα υπνοδωματια
-Μπανια αλλαγη απο το 0
-κουζινα ολικη αλλαγη
-Κεντρικη εισοδος.....αυτο το ηθελαthumb
-Σωματα καλοριφερ
-Γυψοσανιδες
-Βαψιμο ολικο (μεσα-εξω)....αυτο το ηθελαthumb
-Αλλαγη στη διαρυθμιση (τοιπκα)
-αλλαγη ολης της αυλης (δαπεδα,δενδρα,πορτες)....αυτ ο το ηθελαthumb
-Και ενας τεντας που ειχε ερθει και πηρε τα μετρα για τεντες γυρω γυρω και ηταν χεσμενος απο την χαρα του η κουφαλα!!!!

Αυτο ειναι εκπληξη με αξια ανεκτημητη...........

Z4 DCT
17-10-11, 19:45
Να ξαπλωσω τη πεθερά μου τότε...:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

:hystericalbs1: :th_Laie_67-1: :hystericalbs1:

εχω πεσει κατω!!!!!

Stathis
17-10-11, 19:48
εχω πεσει κατω!!!!!

η πεθερα του εισαι??? :shok::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Z4 DCT
17-10-11, 19:49
η πεθερα του εισαι??? :shok::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1: :hystericalbs1:

aristent
17-10-11, 19:49
......
-Και ενας τεντας που ειχε ερθει και πηρε τα μετρα για τεντες γυρω γυρω και ηταν χεσμενος απο την χαρα του η κουφαλα!!!!


:hystericalbs1: :th_Laie_67-1: :hystericalbs1:

...επρεπε να σε ηξερα πιο νωρις και να επεφτες σε μενα!!!!....θα σου εβαζα τεντες και μεσα στο σπιτι!!! :thumbsup: :th_Laie_67-1:

PANOS-E60
17-10-11, 19:52
χα χα ! Πες μας και το κουστουμάκι που σου΄ραψε ρε Γιαννο ... στο καλύτερο μας έκοψες.

Stamatis
17-10-11, 20:05
Μαλακες μη μιλησει κανενας

Σας γραφω απο ξενοδοχειο στην Φλωρεντια που εκλεισε η καλη μου με την καρτουλα της.
Τωρα που κανουν απεργια οι ελεγκτες αναγκαστικα θα μεινουμε εδω 2 μερες ακομα.
Ζητησα extension και μου ειπαν οτι εχω και 20% εκπτωση.
Ζητησα να υπολογισουν μαζι και το παρκινγκ και μου ειπαν 520 ευρω.
Ειπα παναγια μου αλλα παλι καλα.
Μου εδωσε ενα χαρτακι και ειδα οτι τοσο ειναι ΤΗ ΜΕΡΑ.

Την περιμενω να γυρισει απο τα μαγαζια να της πω δυο κουβεντες σχετικα με το σοϊ της.
Οποτε μη μιλατε καθολου.
Χαλι ο ενας, σπιτι ο αλλος.

Εγω ο ******ς γιατι δεν το αγορασα το δωματιο αντι να το νοικιασω μια βδομαδα;

hades7
17-10-11, 20:15
Πρόεδρε που είπες είσαι Φλωρεντία θέλεις να κανονισω να πας και Παρίσι εύκολο είναι απο αύριο θα είναι και ο ptboul με την ταμαρα εκεί

Thomelef
17-10-11, 20:15
Μαλακες μη μιλησει κανενας

Σας γραφω απο ξενοδοχειο στην Φλωρεντια που εκλεισε η καλη μου με την καρτουλα της.
Τωρα που κανουν απεργια οι ελεγκτες αναγκαστικα θα μεινουμε εδω 2 μερες ακομα.
Ζητησα extension και μου ειπαν οτι εχω και 20% εκπτωση.
Ζητησα να υπολογισουν μαζι και το παρκινγκ και μου ειπαν 520 ευρω.
Ειπα παναγια μου αλλα παλι καλα.
Μου εδωσε ενα χαρτακι και ειδα οτι τοσο ειναι ΤΗ ΜΕΡΑ.

Την περιμενω να γυρισει απο τα μαγαζια να της πω δυο κουβεντες σχετικα με το σοϊ της.
Οποτε μη μιλατε καθολου.
Χαλι ο ενας, σπιτι ο αλλος.

Εγω ο ******ς γιατι δεν το αγορασα το δωματιο αντι να το νοικιασω μια βδομαδα;

πείγε να πάρει καινούρια βάζα για το δωμάτιο που θα μείνετε άλλες δυο μέρες να
υποθέσω???την έχω κόψει για άτομο που δίνει βάση στο φενγκ σούι!!!

Stathis
17-10-11, 20:21
που να ειχαμε και αυξησεις στους μισθους...:whistle::whistle::whistle:

Stamatis
17-10-11, 20:31
που να ειχαμε και αυξησεις στους μισθους...:whistle::whistle::whistle:


Ας τα πληρωσει ο πατερας της.
Εγω δεν εχω φραγκο τσακιστο.

S8N
17-10-11, 20:31
Μαλακες μη μιλησει κανενας

Σας γραφω απο ξενοδοχειο στην Φλωρεντια που εκλεισε η καλη μου με την καρτουλα της.
Τωρα που κανουν απεργια οι ελεγκτες αναγκαστικα θα μεινουμε εδω 2 μερες ακομα.
Ζητησα extension και μου ειπαν οτι εχω και 20% εκπτωση.
Ζητησα να υπολογισουν μαζι και το παρκινγκ και μου ειπαν 520 ευρω.
Ειπα παναγια μου αλλα παλι καλα.
Μου εδωσε ενα χαρτακι και ειδα οτι τοσο ειναι ΤΗ ΜΕΡΑ.

Την περιμενω να γυρισει απο τα μαγαζια να της πω δυο κουβεντες σχετικα με το σοϊ της.
Οποτε μη μιλατε καθολου.
Χαλι ο ενας, σπιτι ο αλλος.

Εγω ο ******ς γιατι δεν το αγορασα το δωματιο αντι να το νοικιασω μια βδομαδα;

Αυτό θα πει αξέχαστο ταξίδι! Και κερατάς (βλ. χρεώσεις ξενοδοχείου), και δαρμένος (βλ. γεροξεκούτη ανθέλληνα). Την επόμενη φορά καλύτερα μόνος παρά Μάνος...

Άντε, καλή επιστροφή να 'χεις!

Stamatis
17-10-11, 20:31
Πρόεδρε που είπες είσαι Φλωρεντία θέλεις να κανονισω να πας και Παρίσι εύκολο είναι απο αύριο θα είναι και ο ptboul με την ταμαρα εκεί

Μπα αυριο παω Κιαντι.
Να ερθουν να με βρουν εκει.

Monsta
17-10-11, 20:35
Βάλε να πουλήσεις το κορμί σου σε κανένα Ιταλό τεκνό.

Monsta
17-10-11, 20:43
https://news.in.gr/economy/article/?aid=1231133564

Eleni
17-10-11, 21:03
Μαλακες μη μιλησει κανενας

Σας γραφω απο ξενοδοχειο στην Φλωρεντια που εκλεισε η καλη μου με την καρτουλα της.
Τωρα που κανουν απεργια οι ελεγκτες αναγκαστικα θα μεινουμε εδω 2 μερες ακομα.
Ζητησα extension και μου ειπαν οτι εχω και 20% εκπτωση.
Ζητησα να υπολογισουν μαζι και το παρκινγκ και μου ειπαν 520 ευρω.
Ειπα παναγια μου αλλα παλι καλα.
Μου εδωσε ενα χαρτακι και ειδα οτι τοσο ειναι ΤΗ ΜΕΡΑ.

Την περιμενω να γυρισει απο τα μαγαζια να της πω δυο κουβεντες σχετικα με το σοϊ της.
Οποτε μη μιλατε καθολου.
Χαλι ο ενας, σπιτι ο αλλος.

Εγω ο ******ς γιατι δεν το αγορασα το δωματιο αντι να το νοικιασω μια βδομαδα;
επρεπε να το πεις νωριτερα... εχω το σπιτι της γιαγιας μου εκει.......

nikos1400
17-10-11, 21:08
https://news.in.gr/economy/article/?aid=1231133564

τα επαιξε ο Αθρωπος απο την πολλη πληροφορια...

ο που φυγει φυγει.

Thomelef
17-10-11, 21:39
γενικά πάντως εγώ έχω μια απορεία ρε γμτ...όλοι αυτοί οι άνθρωποι που παίρνουν
τις αποφάσεις, μαζί με τους υπόλοιπους που πρέπει να συννενέσουν στις αποφάσεις
αυτές. ΔΕΝ ΔΕΧΕΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΠΙΕΣΗ ΑΠΟ ΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΤΟΥΣ???
δλδ μια σύζηγος ρε φίλε...πχ του λοβέρδου, ή του καστανίδη. ο γιός του παπανδρέου.
δεν τους λένε τπτ για όλα αυτά που βγαίνουν και ανακοινώνουν???τι να πώ. όσο
για τις παραιτήσεις, ας σταθούμε στον ρομπόπουλο, που χρωστάει τα κέρατα του
απο τις επιχηρήσεις του, και που κατά 99,9% πολιτεύτηκε για το βουλευτικό άσυλο...
ΑΝ ψήφιζε και δεν δήλωνε παραίτηση. πείτε μου, ποιός θα συνέχιζε να συνεργάζεται μαζί
με τις εταιρείες του, και ποιός θα πείγαινε στις ξενοδοχειακές του εγκαταστάσεις, για
τις οποίες δανείστικε 3 εκ ευρώ...πείτε μου ποιός. και προσοχή!!!παραιτείτε, και αφήνει
την θέση κενή...δεν γίνεται ανεξάρτητος, έτσι ώστε κάποιος πασόκος να την πάρει
και να ρίξει την ριμάδα την ψήφο για το νομοσχέδιο. ενώ θα μπορούσε να την κρατήσει,
και να κρατήσει και την στάση του...θα έπρεπε να ντρέπονται όλοι τους. είναι άθλιοι
και τρείς φορές χειρότεροι, ακόμα και απο τους χειρότερους φοροφυγάδες που και
καλά ψάχνουν. και λέω και καλά, γιατί πρώτα τα κόματα τους, και ύστερα αυτοί οι
ίδιοι είναι οι μεγαλύτεροι μαύροι μπιζναδόροι που υπάρχουν...

Thomelef
17-10-11, 22:07
άντε και ένα πρόχειρο απο τα πολά λινκ, για να μην τα λέμε και στον αέρα...
άντε βρε συννονόματε!!!μπορεί να είναι και ράδιο αρβύλα
https://www.fimes.gr/2011/07/rompopoulos-daneio-3-ekatommuria-euro/

fanisk
17-10-11, 22:40
Μαλακες μη μιλησει κανενας

Σας γραφω απο ξενοδοχειο στην Φλωρεντια που εκλεισε η καλη μου με την καρτουλα της.
Τωρα που κανουν απεργια οι ελεγκτες αναγκαστικα θα μεινουμε εδω 2 μερες ακομα.
Ζητησα extension και μου ειπαν οτι εχω και 20% εκπτωση.
Ζητησα να υπολογισουν μαζι και το παρκινγκ και μου ειπαν 520 ευρω.
Ειπα παναγια μου αλλα παλι καλα.
Μου εδωσε ενα χαρτακι και ειδα οτι τοσο ειναι ΤΗ ΜΕΡΑ.

Την περιμενω να γυρισει απο τα μαγαζια να της πω δυο κουβεντες σχετικα με το σοϊ της.
Οποτε μη μιλατε καθολου.
Χαλι ο ενας, σπιτι ο αλλος.

Εγω ο ******ς γιατι δεν το αγορασα το δωματιο αντι να το νοικιασω μια βδομαδα;


:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

Κωνσταντίνος
17-10-11, 22:49
.......μπορεί να πήρε και το ιπτάμενο χαλί του Σεβάχ του Θαλασσινού.

Θα μου το δανίσεις ; :cool::innocent:

aristent
17-10-11, 22:53
Μαλακες μη μιλησει κανενας

Σας γραφω απο ξενοδοχειο στην Φλωρεντια που εκλεισε η καλη μου με την καρτουλα της.
Τωρα που κανουν απεργια οι ελεγκτες αναγκαστικα θα μεινουμε εδω 2 μερες ακομα.
Ζητησα extension και μου ειπαν οτι εχω και 20% εκπτωση.
Ζητησα να υπολογισουν μαζι και το παρκινγκ και μου ειπαν 520 ευρω.
Ειπα παναγια μου αλλα παλι καλα.
Μου εδωσε ενα χαρτακι και ειδα οτι τοσο ειναι ΤΗ ΜΕΡΑ.

Την περιμενω να γυρισει απο τα μαγαζια να της πω δυο κουβεντες σχετικα με το σοϊ της.
Οποτε μη μιλατε καθολου.
Χαλι ο ενας, σπιτι ο αλλος.

Εγω ο ******ς γιατι δεν το αγορασα το δωματιο αντι να το νοικιασω μια βδομαδα;

Το χειροτερο δε μας το ειπες.....

ΕΧΑΣΕΣ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ ΤΟΥ 2ου ΚΥΚΛΟΥ ΤΗΣ ΣΕΙΡΑΣ:

"Η ΖΩΗ ΤΗΣ ΑΛΛΗΣ"

:hystericalbs1: :hystericalbs1: :th_Laie_67-1: :hystericalbs1: :th_Laie_67-1:

Ptboul
18-10-11, 09:08
Αν βαριέστε να το διαβάσετε εκτυπώστε το για το σπίτι. https://www.calgarycachers.net/azcachers/images/smilies/SmileyHitSmiley.gif

https://tvxs.gr/news/greenlife/i-astheneia-einai-i-teleia-lysi-poy-briskei-o-egkefalos

Monsta
18-10-11, 09:37
Δε ξέρω αν είδε κανείς χθες βράδυ Χατζηνικολάου - Πάγκαλο. :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Τι να πρωτο-σχολιάσει κανείς. Ο χοντρός ....... he's a stand-up comedian. :hystericalbs1::hystericalbs1:

Αν δεν έχεις τα νεύρα σου και θες να διασκεδάσεις, τον βλέπεις πολύ ευχάριστα. :whistle: :hystericalbs1:

Z4 DCT
18-10-11, 09:42
Δε ξέρω αν είδε κανείς χθες βράδυ Χατζηνικολάου - Πάγκαλο. :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Τι να πρωτο-σχολιάσει κανείς. Ο χοντρός ....... he's a stand-up comedian. :hystericalbs1::hystericalbs1:

Αν δεν έχεις τα νεύρα σου και θες να διασκεδάσεις, τον βλέπεις πολύ ευχάριστα. :whistle: :hystericalbs1:

Μιλαμε για μεγαλο οργιο.......

Cobalt
18-10-11, 09:45
Δε ξέρω αν είδε κανείς χθες βράδυ Χατζηνικολάου - Πάγκαλο. :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Τι να πρωτο-σχολιάσει κανείς. Ο χοντρός ....... he's a stand-up comedian. :hystericalbs1::hystericalbs1:

Αν δεν έχεις τα νεύρα σου και θες να διασκεδάσεις, τον βλέπεις πολύ ευχάριστα. :whistle: :hystericalbs1:

εγώ απορώ με τον χατζηνικολάου που τον κάλεσε παρόλο που έχουν τσακωθεί πολλές φορές και έχει αποχωρήσει.

κανέναν πιο σοβαρό και αξιόλογο δεν βρήκε?

ο τύπος (Πάγκαλος) είναι για κλάματα....

φαίνεται όμως οτι κρατάει πολλούς απο τα @@ και γιαυτό δεν τον πετάνε απο το κόμμα!!!

:whistle:

Konstantinos E60
18-10-11, 09:49
εγώ απορώ με τον χατζηνικολάου που τον κάλεσε παρόλο που έχουν τσακωθεί πολλές φορές και έχει αποχωρήσει.

κανέναν πιο σοβαρό και αξιόλογο δεν βρήκε?ο τύπος (Πάγκαλος) είναι για κλάματα....

φαίνεται όμως οτι κρατάει πολλούς απο τα @@ και γιαυτό δεν τον πετάνε απο το κόμμα!!!

:whistle:

Πλάκα μας κάνεις έτσι..???:th_Laie_67-1:

Ο σοβαρός και αξιόλογος ήταν στον γλύφτη τον Πρετεντέρη !!

stefm5
18-10-11, 10:34
μεστά λόγια

https://www.protagon.gr/?i=protagon.el.8emata&id=9526

fanisk
18-10-11, 10:44
Μολις ειπε πως κοιμαται παντα ησυχος ο Παγκαλος αλλαξα καναλι, εβαλα Πρετεντερη και ελιωσα με τις ειρωνειες του Παπαθανασιου στον Παπακωνσταντινου "μιλαω με παθος" :th_Laie_67-1:

Monsta
18-10-11, 10:56
Μολις ειπε πως κοιμαται παντα ησυχος ο Παγκαλος αλλαξα καναλι, εβαλα Πρετεντερη και ελιωσα με τις ειρωνειες του Παπαθανασιου στον Παπακωνσταντινου "μιλαω με παθος" :th_Laie_67-1:

Από το 1950 και μετά κοιμάται ήσυχος. :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

S8N
18-10-11, 11:09
Τελικά πόσο ζώα είναι αυτοί οι Κινέζοι?

www.protothema.gr/world/article/?aid=153021

Θέλει γερό στομάχι. Το κοριτσάκι έφτασε στο νοσοκομείο εγκεφαλικά νεκρό.

Ptboul
18-10-11, 11:13
Τελικά πόσο ζώα είναι αυτοί οι Κινέζοι?

www.protothema.gr/world/article/?aid=153021

Θέλει γερό στομάχι. Το κοριτσάκι έφτασε στο νοσοκομείο εγκεφαλικά νεκρό.

Το είδα το πρωί και φρίκαρα. Το περιστατικό έγινε κ στην πόλη που γέννησε τον Γιπ μαν, άσχετο αλλά η Κίνα μου θυμίζει την Ελλάδα. Χώρες με τιμή, αξίες και ιδανικά έφτασαν στον πάτο της ηθικής.

Ωραία εξέλιξη.

joseph
18-10-11, 11:29
Τελικά πόσο ζώα είναι αυτοί οι Κινέζοι?

www.protothema.gr/world/article/?aid=153021

Θέλει γερό στομάχι. Το κοριτσάκι έφτασε στο νοσοκομείο εγκεφαλικά νεκρό.

Οχι βρε π@υστη μου.. το ειδα και τρεμω ακομα, ποσο ******ηδες και υπανθρωποι

υπαρχουν, το παιδακι θα ζουσε μιας και το πρωτο αμαξι το ειχε χτυπησει στα ποδια, εκεινος ο βρωμιαρης που περασε πεζος τι στο διαολο εκανε?!!! εδω γατα βλεπεις να ψυχοραγει και λυπασαι.

Νομιζω οτι την καταδικη σε θανατο δεν την γλιτωνουν στην κινα, αλλιως ελπιζω ο θεος να τους τιμωρει καθε μερα!

Τι να πω.. καλο παραδεισο στο αγγελουδακι που εφυγε πριν προλαβει να ζησει καλα καλα.

Υ.Γ Ρε γαμωτο μου ειμαι χαλια, ειναι οτι χειροτερο εχω δει.:ranting2::ranting2::ranting2:

stefm5
18-10-11, 11:40
Το είδα το πρωί και φρίκαρα. Το περιστατικό έγινε κ στην πόλη που γέννησε τον Γιπ μαν, άσχετο αλλά η Κίνα μου θυμίζει την Ελλάδα. Χώρες με τιμή, αξίες και ιδανικά έφτασαν στον πάτο της ηθικής.

Ωραία εξέλιξη.

η κίνα έχει παράδοση στην παράφορη παραβίαση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και είναι πρωταθλήτρια στην βαναυσότητα επί οποιασδήποτε μορφής ζωής

δε με εντυπωσίασε καθόλου

Ptboul
18-10-11, 11:59
η κίνα έχει παράδοση στην παράφορη παραβίαση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και είναι πρωταθλήτρια στην βαναυσότητα επί οποιασδήποτε μορφής ζωής

δε με εντυπωσίασε καθόλου

Πράγματι έτσι είναι + η ανελευθερία του λόγου και της ατομικής ιδιοκτησίας.

και εδώ όμως σε καλό δρόμο είμαστε. .

GEORGE316
18-10-11, 12:01
Κινεζικα βασανιστηρια....

Z4 DCT
18-10-11, 12:04
ουτε θα το δω ουτε θα το σχολιασω....σαν να μην εγινε.....σαν να ζω σε αλλο κοσμο.....σαν να μην γινονται ποτε τετοια πραγματα......:(:(:(:(

bill_m3
18-10-11, 12:16
ουτε θα το δω ουτε θα το σχολιασω....σαν να μην εγινε.....σαν να ζω σε αλλο κοσμο.....σαν να μην γινονται ποτε τετοια πραγματα......:(:(:(:(

και εγώ ρε φίλε δεν μπορώ να το δω και ούτε θα προσπαθήσω .....

Με ρίχνουν πολύ κάτι τέτοια.

joseph
18-10-11, 12:22
ουτε θα το δω ουτε θα το σχολιασω....σαν να μην εγινε.....σαν να ζω σε αλλο κοσμο.....σαν να μην γινονται ποτε τετοια πραγματα......:(:(:(:(


και εγώ ρε φίλε δεν μπορώ να το δω και ούτε θα προσπαθήσω .....

Με ρίχνουν πολύ κάτι τέτοια.

Παιδια μην το δειτε, ειδικα αν εχετε και μικρα παιδια!!!

Φρικαρα :ranting2:

S8N
18-10-11, 12:45
Ζητώ συγνώμη που το ανήρτησα. Κι εγώ από τότε που το είδα το σκέφτομαι συνέχεια. Κρίμα το μωράκι.

Ας γίνει παράδειγμα προς αποφυγήν απ' όλους μας. Ας μην αφήνουμε τα παιδιά μας απ' τα μάτια μας ούτε ένα δευτερόλεπτο. Ας μην τρέχουμε σε κατοικημένες περιοχές. Ας έχουμε τα μάτια μας 14 όταν οδηγούμε. Ας είμαστε άνθρωποι κι ας πληρώσουμε τις όποιες συνέπειες των πράξεών μας.

gnx
18-10-11, 12:46
Το παιδάκι αυτό, ιδιαίτερα ως κορίτσι, πολύ πιθανόν να ήταν και αδήλωτο.

Επειδή στην Κίνα επιτρέπεται να κάνεις ένα μόνο παιδί αλλιώς υπάρχουν κυρώσεις, πολλά παιδιά δεν δηλώνονται, είναι σα να μην υπάρχουν σε τέτοιες περιπτώσεις...γαμησετα.

Z4 DCT
18-10-11, 13:30
Πρώην αστυνομικός δήλωνε στην Εφορία 227.000 και είχε καταθέσεις 2.269.000



https://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12336&subid=2&pubid=112367322

Ptboul
18-10-11, 14:34
Ιστορικές αφίσες/στιγμές για να μειδιάσουν οι παλιοί και να ευθυμήσουν οι νεότεροι

https://www.asxetos.gr/Default.aspx?tabId=274&c=50&aid=2038#ixzz1b8Cs0vCR

merlin
18-10-11, 14:41
https://www.youtube.com/watch?v=vb3WiQ809bM&feature=related"]https://www.youtube.com/watch?v=vb3WiQ809bM&feature=related

Cobalt
18-10-11, 14:57
https://www.youtube.com/watch?v=vb3WiQ809bM&feature=related

και πόσα άλλα τέτοια έχουν λεχθεί......

τι να πει κανείς?

:ranting2:

Nikos
18-10-11, 15:07
:thumbsup:

9441

nikos-Mpacket
18-10-11, 15:12
Δευτέρα 17 Οκτωβρίου 2011

Στάση 1η: Πολεοδομία Αγίας Παρασκευής

Στάση 2η: Πολεοδομία Αθήνας

Στάση 3η: Εφορία

Στάση 4η: ΕΤΑΑ ΤΣΜΕΔΕ

Στάση 5η: ΤΕΕ

Στάση 6η: Γραφείο

Στάση 7η: Δαφνί

Με παίρνει η γυναίκα μου και μου λέει πως παρήγγειλε κατά λάθος ένα χαλί. Πως είναι δυνατόν να παραγγείλεις κατά λάθος ένα χάλι? Το βάζεις κατά λάθος στο basket, πατάς κατά λάθος exit, πληκτρολογείς κατά λάθος τον κωδικό της πιστωτικής σου και τη διεύθυνσή σου και σε 2 μέρες παραλαμβάνεις κατά λάθος ένα χαλί. Το αν είναι κάποιο φθηνό συνθετικό κωλόχαλο για να σκουπίζεις τα πόδια σου ή πανάκριβο χειροποίητο περσικό μπουχάρα σαν αυτα της Μοιραράκη δεν το έχω μάθει ακόμα. Με τη μαλακία που δέρνει τη γυναίκα μου, μπορεί να πήρε και το ιπτάμενο χαλί του Σεβάχ του Θαλασσινού.

Σταση 8η:Μια μαντρα με αυτοκινητα πολυτελειας

Μετα απο 2-3 μερες θα εκανα το ονειρο μου πραγματικοτητα,θα πηγαινα στο σπιτι με μια Μ5 και θα τις ελεγα οτι κατα λαθος αλλαξα το αυτοκινητο σε τιμη ευκαιριας και δεν χρεωσα την πιστωτικη καρτα για να πληρωνω και τοκους.


Τελικά πόσο ζώα είναι αυτοί οι Κινέζοι?

www.protothema.gr/world/article/?aid=153021

Θέλει γερό στομάχι. Το κοριτσάκι έφτασε στο νοσοκομείο εγκεφαλικά νεκρό.

Και μετα την πλακα ας ερθουμε στα σοβαρα,σχολαω στις 7 το πρωι γυριζω σπιτι ετοιμαζω την μικρη και την παω στον παιδικο,παω τραπεζα να πληρωσω την δοση μου και γυρνοντας βρισκω το PANDA χτυπημενο μπροστα δεξια,γυριζω σπιτι και απο τα νευρα μου με το αμαξι δεν μπορω να κοιμηθω,ανοιγω τον υπολογιστη και το πρωτο πραγμα που βλεπω ειναι αυτο το βιντεο με το παιδακι,τρελαθηκα,λεω γ@μω και το PANDA,απο την τσαντιλα μου :ranting2: με την αδιαφορια για την ζωη ενος παιδιου δεν εχω καταφερει να κοιμηθω ακομα.

Ptboul
18-10-11, 16:43
Τελικά αυτή η χώρα πραγματικά δε παράγει τίποτα:
https://www.newpost.gr/post/74370/%CE%A1%CE%B1%CE%B3%CE%B4%CE%B1%CE%AF%CE%B1-%CE%B1%CF%8D%CE%BE%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B5%CE%B9%CF%83%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B3%CE%AE%C F%82-%CF%83%CF%80%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%C F%82-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1/

Konstantinos E60
18-10-11, 18:02
Τελικά αυτή η χώρα πραγματικά δε παράγει τίποτα:
https://www.newpost.gr/post/74370/%CE%A1%CE%B1%CE%B3%CE%B4%CE%B1%CE%AF%CE%B1-%CE%B1%CF%8D%CE%BE%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B5%CE%B9%CF%83%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B3%CE%AE%C F%82-%CF%83%CF%80%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%C F%82-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1/

Κρίμα..!! Με τόσους μ@λ@κες και να κάνουμε εισαγωγές ?? :th_Laie_67-1:

fanisk
18-10-11, 19:21
Παράνομα εκτός έδρας στην Ελληνική Αστυνομία

https://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=401240&cid=4

Σε αλλη χωρα θα τους παιρναν τα γαλονια, και τα χρηματα που εκλεψαν με την απατη.. στη δικη μας?







@@ :th_Laie_67-1:

nikos1400
18-10-11, 19:31
Παράνομα εκτός έδρας στην Ελληνική Αστυνομία

https://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=401240&cid=4

Σε αλλη χωρα θα τους παιρναν τα γαλονια, και τα χρηματα που εκλεψαν με την απατη.. στη δικη μας?







@@ :th_Laie_67-1:

τελικα μονο να κοροϊδευουμε τουρκους και αλλους ξενους για κλεψιες ειμαστε...
ενω ειμαστε τελικα οι χειροτεροι απο ολους...



εξαιρουνται οι παροντες !
:hystericalbs1:

Thomelef
18-10-11, 19:42
Παράνομα εκτός έδρας στην Ελληνική Αστυνομία

https://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=401240&cid=4

Σε αλλη χωρα θα τους παιρναν τα γαλονια, και τα χρηματα που εκλεψαν με την απατη.. στη δικη μας?






@@ :th_Laie_67-1:


άντε ρε φάνη...σιγά τ'αυγά να πούμε. 1.2 εκ το χρόνο!!!τσσσ σιγά...
και πόσα άλλα...

joseph
19-10-11, 11:38
Τελικά πόσο ζώα είναι αυτοί οι Κινέζοι?

www.protothema.gr/world/article/?aid=153021

Θέλει γερό στομάχι. Το κοριτσάκι έφτασε στο νοσοκομείο εγκεφαλικά νεκρό.

Σημερα σε ξενο σαιτ διαβασα πως η μικρη ειναι στην εντατικη και πως δεν πεθανε. ειχε και βιντεο στο δωματιο του νοσοκομειου.

Μακαρι να ειναι ετσι...

gnx
19-10-11, 12:19
https://www.cnbc.com/id/44944435

joseph
19-10-11, 15:38
Σημερα σε ξενο σαιτ διαβασα πως η μικρη ειναι στην εντατικη και πως δεν πεθανε. ειχε και βιντεο στο δωματιο του νοσοκομειου.

Μακαρι να ειναι ετσι...

Συγγνωμη μου το συνεχιζω, τουλαχιστον ειναι καλα τα νεα

https://sarotiko.blogspot.com/2011/10/2-update.html

Monsta
19-10-11, 15:54
“We cannot serve this huge public economy," said Chrysochoidis. "The small private sector cannot serve the huge public sector.”


Είπε ο Χρυσοχοϊδης τέτοιο πράγμα?

Samaro
19-10-11, 16:21
Les Grecs - Ο Ανθρωπος του Μέλλοντος

Έλληνας, το πειραματόζωο της Νέας Τάξης! Les Grecs..


https://www.youtube.com/watch?v=wj3Zo234-J4"]https://www.youtube.com/watch?v=wj3Zo234-J4

Leonidas_E39
19-10-11, 16:25
Ετσι θα μας καταντησουν .


https://www.youtube.com/watch?v=R3IcfbC5qdg


Τωρα αυτο το βιντεο το εβαλα καλα εδω ή παει στην κατηγορια FUNNY. :whistle::whistle:

Cobalt
19-10-11, 16:33
Ετσι θα μας καταντησουν .

https://www.youtube.com/watch?v=R3IcfbC5qdg


Τωρα αυτο το βιντεο το εβαλα καλα εδω ή παει στην κατηγορια FUNNY. :whistle::whistle:



χαχαχαχαχαχχαχα

:hystericalbs1:

///M Arios
19-10-11, 16:36
Ε οκ!!! τι να πω??!!! εχω αρχισει πλεον να πηστευω οτι με κατι μας ψεκαζουν για να μενουμε απραγοι!!!!! Εδω κοντευει να καει ολη η ελλαδα και εμεις..? τι κανουμε? μας εχουν παρει στο δουλεμα μπας και ξυπνησουμε!!! και με την ευκερια δειτε και αυτο!!!!
https://www.youtube.com/watch?v=EESwTO_DZ0Y

Thomelef
19-10-11, 17:02
Συγγνωμη μου το συνεχιζω, τουλαχιστον ειναι καλα τα νεα

https://sarotiko.blogspot.com/2011/10/2-update.html

πραγματικά ευχαριστώ τον θεό για τα νέα του μικρού κοριτσιού. εχθές έκανα το λάθος και είδα
το βίντεο, και δεν μπορώ να το βγάλω απο το μυαλό μου. εύχομαι με όλη μου την καρδιά να
πάνε όλα καλά, και να μπορέσει να ζήσει μια κανονική ζωή μετά απ'αυτό το ατύχημα.

savvas bmwdakias
19-10-11, 17:03
Les Grecs - Ο Ανθρωπος του Μέλλοντος

Έλληνας, το πειραματόζωο της Νέας Τάξης! Les Grecs..

https://www.youtube.com/watch?v=wj3Zo234-J4

Αν το παρουμε απο την χιουμοριστικη αποψη εχει πολυ πλακα.Αν το δουμε σοβαρα ομως ειναι για κλαμματα,ολοι γελανε με την παρτη μας πρεπει να ξυπνησουμε επιτελους!

ghost-rider
19-10-11, 20:06
Οσο περισσοτερο φουσκωμα αντεχει ενα μπαλονι, τοσο μεγαλυτερο μπαμ κανει οταν σκαει.

GiannisRob
19-10-11, 20:21
Ο Παπαθανασίου χτυπάει αλύπητα τον Παπακωνσταντίνου. Επιχειρήματα και τρελό γέλιο. Δείτε το!


https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=e_OSxoJXQFQ

Stathis
19-10-11, 23:04
https://www.youtube.com/watch?v=bkazaxzhgJE

Monsta
19-10-11, 23:16
Ο Παπαθανασίου χτυπάει αλύπητα τον Παπακωνσταντίνου. Επιχειρήματα και τρελό γέλιο. Δείτε το!

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=e_OSxoJXQFQ


Σκέτη αναγούλα. Καραγκιοζάκια Χ 2.

katsaraios
20-10-11, 00:18
https://www.youtube.com/watch?v=bkazaxzhgJE

να το ξαναδειτε ΟΛΟ...

E60_Arkadia
20-10-11, 00:41
https://www.youtube.com/watch?v=bkazaxzhgJE

Δυναμη ο τυπος

Thomelef
20-10-11, 08:49
και ένα μεγάλο μπράβο στους ολυμπιακούς για το χθεσινό 3-1...όπως είπε και ο τράγκας το πρωί,
ένα μεγάλο μπράβο στους φιλάθλους, για τα πολύ ωραία τους συνθήματα...ΕΤΣΙ Γ@Μ@ΝΕ ΑΥΤΟΙ
ΠΟΥ ΧΡΩΣΤΑΝΕ...

stefm5
20-10-11, 09:19
και ένα μεγάλο μπράβο στους ολυμπιακούς για το χθεσινό 3-1...όπως είπε και ο τράγκας το πρωί,
ένα μεγάλο μπράβο στους φιλάθλους, για τα πολύ ωραία τους συνθήματα...ΕΤΣΙ Γ@Μ@ΝΕ ΑΥΤΟΙ
ΠΟΥ ΧΡΩΣΤΑΝΕ...

συνθήματα για τόνωση της χαμένης επίπλαστης υπερηφάνιας...

αν είχαν κερδίσει η γερμανοί εχθές και φώναζαν 'έτσι γ@μ@με αυτούς που μας χρωστάνε', θα είχαν δίκιο;

hades7
20-10-11, 09:34
το καλαμπουρι των ευρηματικων συνθημάτων που σκοπό έχουν να πικαρουν και να βγάλει ο κόσμος προς τα έξω το θυμό του στην συγκεκριμένη περίπτωση έρχεται να αποδηξει ότι το ποδόσφαιρο είναι το οπιο του λαού η ψευδαίσθηση λοιπόν αυτή δεν πρέπει πάντα να αντιμετωπίζεται με την λογικη

stefm5
20-10-11, 09:34
Όπου κοιτάζω να κοιτάζεις
όλη η Ελλάδα ατέλειωτη παράγκα
παράγκα, παράγκα, παράγκα του χειμώνα
κι εσύ μιλάς σαν πτώμα

Ο λαός,ο λαός στα πεζοδρόμια
κουλούρια ζητάει και λαχεία
κοπάδια, κοπάδια, κοπάδια στα υπουργεία
αιτήσεις για τη Γερμανία

Κυράδες,φιλάνθρωποι παπάδες
εργολαβίες,ψαλμωδίες και καντάδες
Η Ευανθούλα κλαίει πριν να κοιμηθεί
την παρθενιά της βγάζει στο σφυρί

Στα γήπεδα η Ελλάδα αναστενάζει
στα καφενεία μπιλιάρδο,καλαμπούρι και χαρτί
Στέκει στο περίπτερο διαβάζει
φυλλάδες με μιάμιση δραχμή

Όχι, όχι αυτό δεν είναι τραγούδι
Είναι η τρύπια στέγη μιας παράγκας
Είναι η γόπα που μάζεψε ένας μάγκας
Κι ο χαφιές που μας ακολουθεί.

Nino
20-10-11, 09:40
Χθες αποδείχτηκε ότι δεν αντιδρούν οι βολεμένοι και οι συντεχνίες
Σήμερα ακόμα περισσότεροι ενάντια σε αυτούς που θελουν να εξαθλιωσουν ένα ολόκληρο έθνος.
Τα κόλπο του διαίρει και βασίλευε δεν πιάνει άλλο..

Thomelef
20-10-11, 10:56
συνθήματα για τόνωση της χαμένης επίπλαστης υπερηφάνιας...

αν είχαν κερδίσει η γερμανοί εχθές και φώναζαν 'έτσι γ@μ@με αυτούς που μας χρωστάνε', θα είχαν δίκιο;

για τον εαυτό τους μπορεί...στο διαταύτα όμως, στ'@ρχίδια μας πως αισθάνονται οι γερμανοί,
όπως τι ίδιο λένε και αυτοί για μας, ενώ η ελληνική κοινωνία στηρίζει την οικονομία τους και την
βιομηχανία τους...και μην γελιόμαστε, γιατί και αυτοί χρωστάνε τα περίφημα 70 δις, τα οποία
κάνουν γαργάρα, μαζί με τους δικούς μας τους πουλημένους. προσωπικά δεν ασχολούμαι
με τα αθλητικά, και γενικώς βρίσκω γελοίο και όλο το σκηνικό του ελληνικού ποδοσφαίρου.
χθές όμως, για να είμαι ειλικρινής το ευχαριστήθηκα, και ας είχα να δώ μπάλα απο τότε
που τελείωσε το μουντιάλ...

Z4 DCT
20-10-11, 11:00
για τον εαυτό τους μπορεί...στο διαταύτα όμως, στ'@ρχίδια μας πως αισθάνονται οι γερμανοί,
όπως τι ίδιο λένε και αυτοί για μας, ενώ η ελληνική κοινωνία στηρίζει την οικονομία τους και την
βιομηχανία τους...και μην γελιόμαστε, γιατί και αυτοί χρωστάνε τα περίφημα 70 δις, τα οποία
κάνουν γαργάρα, μαζί με τους δικούς μας τους πουλημένους. προσωπικά δεν ασχολούμαι
με τα αθλητικά, και γενικώς βρίσκω γελοίο και όλο το σκηνικό του ελληνικού ποδοσφαίρου.
χθές όμως, για να είμαι ειλικρινής το ευχαριστήθηκα, και ας είχα να δώ μπάλα απο τότε
που τελείωσε το μουντιάλ...


Ετσι....ολοι το ευχαριστηθηκαμε........
Αλλα......
Τα λαμογια δεν μας εχουν αναγκη....δεν εχουν αναγκη καν την ευρωπη πλεον σαν πελατεια.....αν δειτε λιγο τα Γερμανικα διαγραματα εξαγωγων και κατα ποσο αλλαζει η γεωγραφικη πλεον κατανομη θα καταλαβετε οτι μαλλον εχουν αλλαξει τα στρατηγικα τους σχεδια......δεν νομιζω οτι πλεον το ευρω ειναι αυτο που τους εξιταρει.....απλα πρεπει να βρεθει ενας αποδιοπομπαιος τραγος που θα κανει την δουλεια γι αυτους.......:whistle:

Thomelef
20-10-11, 11:06
Ετσι....ολοι το ευχαριστηθηκαμε........
Αλλα......
Τα λαμογια δεν μας εχουν αναγκη....δεν εχουν αναγκη καν την ευρωπη πλεον σαν πελατεια.....αν δειτε λιγο τα Γερμανικα διαγραματα εξαγωγων και κατα ποσο αλλαζει η γεωγραφικη πλεον κατανομη θα καταλαβετε οτι μαλλον εχουν αλλαξει τα στρατηγικα τους σχεδια......δεν νομιζω οτι πλεον το ευρω ειναι αυτο που τους εξιταρει.....απλα πρεπει να βρεθει ενας αποδιοπομπαιος τραγος που θα κανει την δουλεια γι αυτους.......:whistle:

με 1.35 το ευρώ ρε γιάννη τι περίμενες να γίνει???να μην τονωθεί η εξαγωγή τους???
μέχρι και 1.45 είχε φτάσει το καλοκαίρι.

Z4 DCT
20-10-11, 11:09
με 1.35 το ευρώ ρε γιάννη τι περίμενες να γίνει???να μην τονωθεί η εξαγωγή τους???
μέχρι και 1.45 είχε φτάσει το καλοκαίρι.

Κοιτα που εξαγουν πλεον.........:whistle:

stefm5
20-10-11, 11:11
για τον εαυτό τους μπορεί...στο διαταύτα όμως, στ'@ρχίδια μας πως αισθάνονται οι γερμανοί,
όπως τι ίδιο λένε και αυτοί για μας, ενώ η ελληνική κοινωνία στηρίζει την οικονομία τους και την
βιομηχανία τους...και μην γελιόμαστε, γιατί και αυτοί χρωστάνε τα περίφημα 70 δις, τα οποία
κάνουν γαργάρα, μαζί με τους δικούς μας τους πουλημένους. προσωπικά δεν ασχολούμαι
με τα αθλητικά, και γενικώς βρίσκω γελοίο και όλο το σκηνικό του ελληνικού ποδοσφαίρου.
χθές όμως, για να είμαι ειλικρινής το ευχαριστήθηκα, και ας είχα να δώ μπάλα απο τότε
που τελείωσε το μουντιάλ...

ούτε εμείς έχουμε δίκιο, ούτε αυτοί θα είχαν...
η ελληνική οικονομία στηρίζει μια τρίχα από την οικονομία τους και αυτήν με δικά τους δάνεια
το ότι είναι οσφυοκάμπτες οι δικοί μας και παραιτήθηκαν των αποζημιώσεων δεν αλλάζει την κατάσταση
όταν στήνεις ποπό και τραβάς και το στρινγκάκι δε μπορείς να κατηγορείς κανέναν ως βιαστή..
αυτή τη στιγμή φιλάμε κατουρημένες ποδιές για λίγα δανεικά...ας κοιτάξουμε την κατάντια μας

Thomelef
20-10-11, 11:13
Κοιτα που εξαγουν πλεον.........:whistle:

παντού εξάγουν ρε απο πάντα...ασία εξάγουν τεχνολογία και αυτοκίνητα, αμερική αυτοκίνητα και πολά είδη πρώτης ανάγκης, αυστραλία ευρώπη κτλ, εξάγουν τα πάντα. απλά με την πτώση του ευρώ, τονώνεται η εξαγωγή και των μικρομεσαίων επιχειρήσεων, όπως είμαι εγώ πχ. η βαριά βιομηχανία τους, απο πάντα γ@μούσε στις εξαγωγές...

Panos 316T
20-10-11, 11:20
δεν γνωρίζω αν είδατε την Δευτέρα την εκπομπή του Χατζηνικολάου με καλεσμένο τον "μαζί τα φάγαμε" ...
καλεσμένοι και 4 δημοσιογράφοι εκ των οποίων ο ένας ήταν ο Μπαξεβάνης(αξιόλογος και τσεκουράτος κατά την γνώμη μου).
Μέσα στα πολλά που είπε κατηγόρησε και το άλλο παχύδερμο , τον μπένι και έγινε χαμός.
Αποτέλεσμα το παρακάτω :


«Από την αλήθεια της ρητορείας προτιμώ τη ρητορεία της αλήθειας»
Ανοιχτή επιστολή στον Ευάγγελο Βενιζέλο απευθύνει ο Κώστας Βαξεβάνης, μετά την τηλεοπτική τους κόντρα στην εκπομπή του Νίκου Χατζηνικολάου, στο Αlter.

Τη διαμάχη πυροδότησαν οι αναφορές του δημοσιογράφου περί καταθέσεων τριών εκατ. ευρώ του κ. Ευάγγελου Βενιζέλου.

Ο υπουργός Οικονομικών σε τηλεφωνική του παρέμβαση κατηγόρησε ευθέως τον κ. Βαξεβάνη για μεροληπτική στάση αναφέροντας μάλιστα και την ιδιότητά τού ως δημοσιογράφου σε κρατικό μέσο.

Ακολουθεί το κείμενο της επιστολής του Κ. Βαξεβάνη:

«Κύριε Βενιζέλο,

Αυτά που σας γράφω τα ξέρετε και εσείς και εγώ. Τα υποψιάζεται, φαντάζομαι, πλέον και ο κόσμος. Θα περιοριζόμουν στην “αντιπαράθεσή” μας στην εκπομπή του Νίκου Χατζηνικολάου, αν δεν μου πατούσατε τον “κάλο” με αυτό το “είσαι δημοσιογράφος της κρατικής τηλεόρασης και πληρώνεσαι από τον ελληνικό λαό”. Εύχομαι να μην εννοείτε αυτό που όλοι κατάλαβαν.

Είμαι λοιπόν δημοσιογράφος και αυτή την εποχή τυγχάνει να εργάζομαι στη Δημόσια Tηλεόραση και όχι Κρατική, όπως την αποκαλείτε εσείς. Έχει ιδιαίτερη σημασία αυτό, γιατί αντικατοπτρίζει την αντίληψη που έχει ο καθένας για την ΕΡΤ. Η δουλειά του δημοσιογράφου είναι να ελέγχει την εξουσία. Αυτή είναι η υποχρέωσή μου, άσχετα αν αυτό δεν σας αρέσει.

Το γεγονός επιπλέον πως “με πληρώνει ο ελληνικός λαός” είναι μια ακόμη ευθύνη για μένα, καθώς πρέπει να “αξίζω το μισθό μου”. Το συμπέρασμα λοιπόν είναι πως και τους δυο μας πληρώνει ο ελληνικός λαός. Εσάς από το 1989, εμένα για τα 2-3 χρόνια που είμαι στην ΕΡΤ.

Το δεύτερο που ακούστηκε ως απειλή σε αυτή την εκπομπή είναι πως θα δημοσιοποιήσετε το πόθεν έσχες των δημοσιογράφων. Αμήν! Προς το παρόν δημοσιοποιήστε στο ίντερνετ το πόθεν έσχες των βουλευτών, όπως ορίζει ο νόμος 3979 του 2011 (νόμος Ραγκούση), γιατί ως την ώρα που σας γράφω είσαστε παράνομοι. Θα πρότεινα επίσης να ελέγξετε το “πόθεν” και όχι το “έσχες” των εκατομμυριούχων βουλευτών και βεβαίως να το φορολογήσετε. Είναι πιο ηθικό και αποδοτικό από το να κόβετε συντάξεις των 300 ευρώ.

Δεν κατηγορώ κανέναν Έλληνα πολιτικό για κλέφτη. Αλλά ξέρετε τα περί της γυναικός του Καίσαρα. Αν και στην ελληνική Βουλή δίνεται η εντύπωση πως ο Καίσαρας είναι η γυναίκα του βουλευτή, που απλώς έτυχε να έχει προίκα.

Πάμε τώρα στα πιο δύσκολα. Κύριε Βενιζέλο, είσαστε μια πολύ σημαντική μονάδα αυτού που ονομάζουμε πολιτικό σύστημα. Του συστήματος που ευθύνεται, σε μεγάλο βαθμό, γι αυτό που είναι η χώρα. Μας αρέσει να μιλάμε αορίστως γι αυτό, αλλά εγώ έχω μάθει να μιλώ συγκεκριμένα. Στα υπουργεία που υπηρετήσατε, τα νομοθετήματά σας (ναι, ξέρω είναι της Βουλής, αλλά καταλαβαίνετε τι εννοώ) τα συναντώ συνεχώς σε έρευνές μου, ως “ασπίδα προστασίας” του πολιτικού συστήματος και του ζωτικού του χώρου.

Ο νόμος “περί ευθύνης υπουργών”, περί μη ευθύνης δηλαδή, είναι δικό σας δημιούργημα. Αυτό το έκτρωμα που οδηγεί στην ατιμωρησία, που μετρά την παραγραφή όχι με χρόνια αλλά (άκουσον άκουσον) με θητείες στη Βουλή, που είναι μια πρόκληση για την κοινωνία. Αυτό το νόμο χρησιμοποίησε ο κύριος Καραμανλής για να παραγράψει τα αδικήματα των υπουργών του στο σκάνδαλο του Βατοπεδίου και όχι μόνο.

Δικός σας νόμος είναι και αυτός που ορίζει τα περί λειτουργίας των καναλιών. Σε όλη τη χώρα, δεν μπορεί να λειτουργήσει ούτε περίπτερο χωρίς άδεια. Μπορούν όμως τα κανάλια. Αυτά τα κέντρα εξουσίας, λειτουργούν με προσωρινές άδειες. Έτσι καναλάρχες και κυβερνήσεις μπορούν να αλληλοεκβιάζονται και να “αυτορυθμίζονται”.
Δικός σας είναι ο νόμος που ρύθμισε τα χρέη των ΠΑΕ, δηλαδή Ανωνύμων Εταιριών, κάτω από την «λαϊκή απαίτηση» των οπαδών.

Οι ΠΑΕ αυτές χρεώθηκαν από τους ιδιοκτήτες τους (μέχρι και πλαστά τιμολόγια έκοβαν) και εσείς χαρίσατε τα χρέη. Τα κλεμμένα. Πήρατε δηλαδή τα δικά μου λεφτά και τα δώσατε στα λαμόγια και τις παράγκες.

Ας αφήσουμε το παλιό σας νομοθετικό έργο και ας πάμε στο δεύτερο. Δηλαδή στο Proton. Σημειώνω προκαταβολικά πως όλα τα στοιχεία δείχνουν πως είναι μια προσωπική σας μεθόδευση και όχι μια κυβερνητική απόφαση. Αυτό δεν έχει να κάνει με την δική μου “επιθετική σχεδίαση” αλλά με την πραγματικότητα. Στο υπουργικό συμβούλιο δεχθήκατε σφοδρή επίθεση για την υπόθεση Proton, αλλά προχωρήσατε.

Η εφημερίδα Ελευθεροτυπία αποκάλυψε πως τον Ιούλιο του 2011, πήρατε την απόφαση να δώσετε 100 εκατομμύρια από τα αδιάθετα του Δημοσίου στην Τράπεζα Proton του κυρίου Λαυρεντιάδη. Την εποχή εκείνη ο κύριος Λαυρεντιάδης και η Τράπεζά του ήταν υπό έλεγχο για υπεξαιρέσεις.

Επίσης ο νόμος 2362/95 (νόμος που έγινε ακριβώς για να μην υπάρχουν σκάνδαλα Κοσκωτά) δεν επέτρεπε αυτή την χρηματοδότηση. Τα στελέχη του Γενικού Λογιστηρίου του Κράτους με επιστολή τους σας είχαν πει πως αυτό είναι παράνομο.

Εσείς όμως το κάνατε. Στην εκπομπή είπατε πως η απόφαση αυτή των στελεχών του Λογιστηρίου του Κράτους «ήταν παράνομη γιατί δημοσιεύτηκε σε εφημερίδα» Πρωτοτυπία νομική. Κάτι είναι ή όχι παράνομο, με βάση το αν συμπορεύεται με το νόμο και όχι με την κυκλοφορία των εφημερίδων.

Πέρα βέβαια από το γεγονός πως όταν σας κοινοποιήθηκε η διαφωνία, δεν είχε δημοσιευτεί σε καμιά εφημερίδα. Ο παράνομος ήσασταν εσείς, με βάση το νόμο του 1995.

Αυτό το ξέρατε καλά. Γι αυτό προχωρήσατε σε ένα άλλο «νομοθέτημα». Σε άσχετο νόμο, τον 4002/2011 προσθέσατε άρθρο που σας αμνηστεύει προκαταβολικά. Νομοθετήσατε δηλαδή πως αν πρόκειται για θέματα συστημικής ευστάθειας των Τραπεζών, έχετε το δικαίωμα να πάρετε αποφάσεις χρηματοδότησης των Τραπεζών. Αυτό το «συστημικής» είναι μια νέα εφεύρεση.

Μάλιστα ο νόμος φροντίζει να αμνηστεύσει τους υπουργούς Οικονομίας (και εσάς βέβαια) από το 1997. Γιατί από το 1997; Είχαμε συστημική αστάθεια από τότε ή παρουσιάζει αστάθεια κάποιος υπουργός της κυβέρνησης Σημίτη;

Αφού δώσατε τα 100 εκατομμύρια τώρα χρεώνετε το Δημόσιο με άλλα 800 για την κρατικοποίηση της Τράπεζας. Η πτώση βεβαίως της Τράπεζας Proton δεν έχει καμία σχέση με την κρίση. Είναι αποτέλεσμα της διαχείρισης της από τα αφεντικά της. Επιχορηγούσαν τον εαυτό τους. Αντί να ασκήστε έλεγχο (με την Τράπεζα της Ελλάδας, (άλλη μεγάλη αμαρτία μια ιδιωτική Τράπεζα που εμφανίζεται ως θεσμικό όργανο του κράτους) τους χρηματοδοτήσατε και τελικώς μας τα φορτώσατε στην πλάτη.

Αλλά δεν σταματήσατε εκεί. Ο κύριος Λαυρεντιάδης, ο οποίος φέρεται να έχει καταχραστεί 51 εκατομμύρια, δεν θα πάει φυλακή. Δεν θα υπάρξει καν ποινική δίωξη. Ο λόγος είναι ένας άλλος νόμος που έχετε ψηφίσει. Πάλι εδώ η υπογραφή σας. Με τον νόμο 3904/2010, θεσμοθετείτε το ακαταδίωκτο γι’ αυτούς που θα καταχραστούν χρήματα αλλά θα τα επιστρέψουν πριν διωχθούν ποινικά.

Ετσι ο κύριος Λαυρεντιάδης, επιστρέφοντας τα 51 εκατομμύρια (αφού τα επένδυσε, κέρδισε απ αυτά ή οτιδήποτε άλλο) δεν διώκεται. Πρόκειται για μία ακόμη νομική «επανάσταση» που γίνεται με το πρόσχημα της αποσυμφόρησης των φυλακών.

Ως πρώην υπουργός Δικαιοσύνης, γνωρίζετε πως κατά καιρούς νόμοι για «αποσυμφορήσεις» κρύβουν την απελευθέρωση ολίγων επωνύμων που καταδικάστηκαν. Έτσι στο παρελθόν έχουν αποφυλακιστεί, «για την αποσυμφόρηση του σωφρονιστικού συστήματος» ο Μάκης Ψωμιάδης, ένας καναλάρχης και κάποιοι απατεώνες δικηγόροι εκ Θεσσαλονίκης…

Μπορώ να σας πω πολλά ακόμη. Πολλά, τα οποία είναι η δουλειά μου να σας τα πω. Πώς τα λένε στα δικαστήρια στις αγωγές κατά δημοσιογράφων (άλλος δικός σας νόμος); «Γεγονότα και αξιολογικές κρίσεις». Αυτό ακριβώς κάνω. Ένας λόγος παραπάνω γιατί πληρώνομαι «από τα λεφτά του Ελληνικού Λαού», όντας εργαζόμενος στην πολύπαθη Δημόσια Τηλεόραση που οι κυβερνήσεις θεωρούν τσιφλίκι τους.

Θα σας παρακαλούσα να το σεβαστείτε. Και να σπαταλήσετε λίγη από την φημολογούμενη ευφυΐα και ρητορεία σας, να μου απαντήσετε. Γιατί αυτή είναι η δικιά σας υποχρέωση. Εκτός αν προτιμάτε να με απολύσετε».

Monsta
20-10-11, 13:25
Και όμως ζουν ανάμεσά μας.


https://www.youtube.com/watch?v=mYkYD_JirjA